قسمت سوم:محمد(ص) یادگاری از عشق

حالم خوب است!…

زیرا شب قبل، پیش از خواب در آغوش الله خوابیدم…

حالم خوب است چون، صبح به محض چشم گشودن، به الله سلام کردم،‌ حالم خوب است، چون برای همه سعادت را آرزو کردم،‌ حالم خوب است چون فقط به الله، دل بسته ام، حالم خوب است زیرا آنچه خواهم شد،‌ حاصل تجسم و باورهای من است و من خیر محض، ثروتی لایزال، سلامتی و عشق غیر مشروط را برای همگان و خودم طالبم . . . پروردگارا سپاس.

محمد ص یادگاری از عشق

همیشه گفت و گوهایم را بدین گونه با الله آغاز می کنم چون می دانم که حال خوب من برایش مهم است. سوالهام خیلی زیاده پس بلافاصله می رم سراغ سخت ترین اونها:

از الله پرسیدم: معانی باطنی کلمات “فقر” و “فضل”  که در آیه ۲۶۸ سوره بقره آورده شده چیست؟

الله در پاسخ گفت:

الشَّیْطَانُ یَعِدُکُمُ الْفَقْرَ وَیَأْمُرُکُم بِالْفَحْشَاء وَاللّهُ یَعِدُکُم مَّغْفِرَهً مِّنْهُ وَفَضْلاً وَاللّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ

شیطان شما را از تهیدستی بیم می دهد و شما را به زشتی وامی دارد و [ لی ] خداوند از جانب خود به شما وعده آمرزش و بخشش و فزونی می دهد  و خداوند گشایشگر داناست.

فقر یفقُرُ فقراً در زبان عربی یعنی نیازمندی، ‌خالی بودن،‌ شکاف، کمبود،‌ بی بهره بودن، ‌حفر کردن چاه و قنات،‌ تخلیه کردن خاک برای کاشتن درخت و . . .

حالا فضل درست بر عکس فقر یعنی افزونی، برکت، جوشش، بی نیازی، پربودن و انباشتگی است. وقتی چیزی سرریز می شه می گن فضل داره. فضله و فضول و فاضل و فضیلت و تفضّل و تفضیل و . . . از همین ریشه است.

شیطان شما را به سمت کمبود، بی بهرگی، شکاف  و زشتی آشکار  وادار می کنه اما الله شما را  به تزکیه، پاکیزگی، افزونی و برکت وعده می ده  و بلافاصله گفت: بنده عزیزم! حواست به آیه ۱۸ سوره زمر باشه که همیشه شنیده ها و خوانده هات را با تأمل بنگر که انتخابهات باید از طریق “بررسی اندیشه” انجام بشه.

الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِکَ الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِکَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ :

خردمندان کسانی هستند که خدا راه را به اونها نشون داده چون که به سخن گوش فرامی ‏دهند و از بهترین آن پیروى می ‏کنند.

که بلافاصله پرسیدم “تقوا” چیست؟ تقوای الهی یعنی چه؟ مگه می شه در برابر الله حفاظ داشت؟ . . .

که با آیه ای از قرآن اون رو برام توضیح داد:

یَاأَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ(سوره آل عمران – آیه ۱۰۲) اى کسانى که ایمان آورده‏اید از الله آن گونه که حق پرواکردن از اوست پروا کنید و زینهار جز مسلمان نمیرید.

یعنی آن طور که شایسته و بایسته است خودتون رو در برابر قوانین الله محفوظ کنید، شیاطین و وسوسه هاش ، جزء قوانین و سنتهای الهی است، مبادا به گناه بیفتید! و باید کاملا تسلیم باشید، بخصوص هنگامی که در حال عبور از این دنیا به دنیای دیگر هستید باید تسلیم محض الله باشید.

به الله عزیزم گفتم من با سوره انشراح خیلی آرامش می گیرم؛ بخصوص دو آیه اَلَم نَشرح لکَ صَدرَک؟ و َوَضَعْنَا عَنکَ وِزْرَکَ؟ (آیا براى تو سینه ‏ات را نگشاده ‏ایم و بار گرانت را از [دوش] تو برنداشتیم؟) ولی سوالم اینه که چرا از ضمیر “ما” استفاده شده؟ و الله گفت:

در مورد ضمیر من و مایی که در قرآن استفاده شده جریانش اینه که در لحظه خلقت آدم و دمیدن روح خود بر او از ضمیر من استفاده شد و “نفخت فیه من روحی” ولی در زمانهای دیگه چون آدم با الله یکی شدند از ضمیر ما استفاده شد، یک جورایی خواستم نقش پر رنگ آدم را به همه گوشزد کنم.

هر چند الله یگانه است و می بایست هرگاه از افعال خود خبر می ده از کلمه و ضمیر مفرد استفاده کنه، ولی در چند جای دیگر قرآن هم اینگونه تعبیری آمده، اما در زبان عربی و گاهی غیر عربی، متکلم و گوینده به دلایل متعددی به جای ضمیر مفرد از ضمیر جمع استفاده می کنه که بعضی از آنها عبارتند از:

برای این که عظمت خود را به مخاطب گوشزد کند.

برای نشان دادن عظمت کاری که انجام داده است.

برای توجه دادن به اسبابی که برای انجام کار قرار داده است.

و همچنین یگانه بودن الله به این معنا نیست که کسی و چیزی در خالقیت و رازقیت و هدایت و مانند آن هیچ نحوه سببیتی نداره، بلکه حکمت الله این گونه اقتضا نموده که خلق کردن، رزق دادن و هدایت نمودن و‌ . . . را از راه اسباب و مجاری خود اجرا می کنه؛ به عنوان مثال هر چند الله می تواند که به طور مستقیم و بدون هیچ واسطه ای، بیماران را شفا دهد، گرسنه ها را سیر کند یا گمراهان را هدایت کند، ولی بر اساس حکمت خود این گونه پسندیده که برای هر کاری مجرا و اسباب خاص قرار داده و هر کاری را از راه همان مجرا انجام دهد؛ پس گرسنه ها را با نانی که خود آفریده سیر می کنه، مریض ها را با دارویی که خود آفریده و به وسیله طبیبی که خود آفریده و تربیت کرده شفا می دهد. البته نان و طبیب و دارو و همه اسباب، به اذن او اثر می کنه و نتیجه می ده و همچنین الله عناصری در جهان هستی داره که به اذن او بعضی از امور توسط ایشان انجام می پذیره که این (ما) شامل آنها نیز می شود.

از طرفی نقش جمع و اهمیت جماعت همدل که نیت و خواستی واحد دارند را خواستم بدانید بخصوص در زمانهایی که این جمعیت همدل درخواستی از الله دارند به شکل “دعا” اثرگذارتر خواهد بود.

یک لحظه فکر کردم الله عزیزم متوجه شد که سوال بعدی ام چیست – با وجودی که هنوز پرسش آن را مطرح نکرده بودم – از الله پرسیدم خیلی مشتاقم “فلسفه عبادت” رو برام توضیح بدین و او توضیحات رو این گونه شروع کرد:

یکی دیگر از عوامل تضاد انسانها با الله عدم درک فلسفه عبادته و موجب این اعتراض می شه که چرا باید عبادت کرد و یا چرا با انجام عبادت، مشکلات زندگی برطرف نمی شه و چرا در قبال عبادت ، به بیماران سلامتی اعطا نمی شه؟ بسیاری از بندگانم به اشتباه گمان می کنند که عبادت، کالایی از سوی بنده، برای داد و ستد با الله است؛ در حالی که عبادت، راه و روش هایی برای نزدیک شدن به الله بوده و برای این مقرر شده که هم یقین انسان را نسبت به حقایق هستی بیشتر کنه، هم تحول درونی ایجاد کنه و هم عامل رشد کمالی انسان بشود.

به الله گفتم چطور می شه به این درجه از شعور و فهم رسید؟ در جوابم گفت: توجه داشته باش که همیشه بهترینت رو انجام بده،‌ سپس رها کن، یعنی تنها راه آرامش یافتن از همین راهه. مثل آب که بدون تلاش همه چیز رو سیراب می کنه و جمع شدن در پستی را هرگز حقارت نمی شماره، ذهنت رو از همه افکار خالی کن و اجازه بده دلت آرامش داشته باشه؛ناآرامی برخی انسانها را مشاهده کن و در بازگشت آنها دقیق شو. توجه کن! هر موجودی در این جهان به مأوای مشترک باز می گرده، بازگشت به این مأوا آرامش یافتنه. اگر درباره این مأوا شناخت نداشته باشی، در اندوه و سردرگمی به این طرف و آن طرف می خوری، اگر بدونی از کجا اومدی ظرفیت تحملت به طور طبیعی بالا می ره. بی نیاز، سرگرم و مهربان شو، غرق در حیرت، از آن چه زندگی برات به ارمغان میاره خوشنود باش و چون مرگت فرا رسید آماده باش و باز هم تأکید می کنم لازم نیست کاری کنی، فقط کافی است در راستای الله قرار بگیری تا همه چیز بهت عطا بشه، یادت باشه فقط شاهد باش، الله خودش می دونه که چگونه سراسر وجودت رو از جنس نور کنه:

به نام خداوند رحمتگر مهربان

آیا برای تو سینه ات را نگشاده ایم؟

و بار گرانت را از تو برنداشتیم؟

که پشت تو را شکست.

و نامت را برای تو بلند گردانیدیم.

پس با دشواری آسانی است.

پس چون فراغت یابی به طاعت در کوش

و با اشتیاق به سوی پروردگارت روی آور

***

به الله گفتم مدت زمانی طولانی است که دارم درباره حضرت محمد(ص) مطالعه می کنم تازه دارم متوجه می شم که از همه اشرف مخلوقاتت چرا ایشون خاتم رسولانت شد،‌ اگرچه او هم در یک قبیله ای و با یک فرهنگی زاده شد و به زبان عربی سخن می گفت. او همانند بقیه با هم سن و سالهای خود دوستی و بازی می کرد، با زنی از همان نژاد خودشان ازدواج کرد، به فرزندان خود علاقه مند بود، هر چند که از فرزندان ایشان فقط دخترشان حضرت فاطمه(ع) بانوی دو عالم باقی ماند. هنگامی که فرزندانش درگذشتند اندوهگین شد همانند پدری که غم از دست دادن فرزندش را در سینه حبس کرد. احساسی که حضرت محمد(ص) به فاطمه داشتند جای تحسین داشت. چند روزی که از دخترش دور می شد احساس دلتنگی می کرد و به دنبال بهانه ای می گشت تا به منزل دخترش سری بزنه .

نبی اکرم(ص) به عنوان یک انسان با ویژگی ها و خصلت های انسانی دارای جلوه هایی بود؛ او دوره خردسالی و جوانی و میانسالی را پشت سر گذاشته و به اصطلاح سرد و گرم روزگار چشیده بود. او نیازهای خود را می دانست، نیاز به این که اول از همه به یک سرپناه نیاز داره و با ساختن خانه ای کوچک نیازش را بر آورد. همچنین از چیزهایی خوشش می آمد و بدان علاقه مند بود و از چیزهایی بدش می آمد. در این مورد او نیز تابع سنتهایشان بود و نسبت به فرهنگ و آداب مردم پیرامون خود توجه داشت، زیرا در چنین فرهنگی چشم به جهان گشوده و در چنین بستری رشد یافته بود، پس بدان تعلق خاطر داشت؛ اما همه این چیزها بدان معنا نیست که پیامبر از همه چیز پیروی می کرد،‌ او با عقل و منطق گام می نهاد و در مقابل جاهلیت که مردم آن زمان را در بعضی امور زمین گیر کرده بود، پیامبر با لطف الله توانست خداپرستی را رواج داده و سنتهای اشتباه را از میان برداره. البته در این راه سختی ها و مشتقت های فراوانی را تحمل کردند تا علاوه بر آن بتواند کتاب قرآن را برای مسلمانان به جای بگذارد که همه اینها با لطف الله بود.

و اما راز موفقیتت پیامبر این بود که لطف همراهی الله شامل حالش شده بود که او را در این مسیرِ سخت همراهی می کرد، درست است که پیامبر یاران باوفایی داشتند که آنها در راه اسلام جانشان را فدا کردند اما آنها هم به اراده الله قدم در این مسیر گذاشتند، مسیری که در کنار همه سختی هایش شیرینی مطلوبی داشت. راهی که موجب پیروزمندی اسلام گردید.

حضرت محمد(ص) به آنچه تبلیغ می کرد باور داشت، سخنانش بدون ابهام، ایهام، زیبا و دلنشین بود و پرگویی نداشتند، ایمان و باوری که به نزدیکان خود داشتند و در این بین مهاجرت هایی که صورت می گرفت و پرهیز کردن از تفرقه افکنی،‌ پرهیز از اعتراض و شکرگزاری در تمامی سالهای عمرشان در حالی که سختی های فراوانی را تحمل کردند . . . پرهیز از امتیازخواهی، پرهیز از تعصب های قومی و قبیله ای و فروتنی، در برابر مردم و آسان گیری در امور آنها و تکیه بر بشارت و امید که ما باید نگاهی به همه این موارد در زندگی ایشان داشته باشیم.

۱۴۰۰ سال پیش از این، در جزیره العرب که منطقه ای خشک و بد آب و هوا بود، آن حضرت چه در مکه و چه در مدینه، حتی در زمان اوج قدرت، زندگی بسیار تنگ و محدودی داشتند. حتی در همان زمان ها هم چگونگی زندگی در دو سوی این جزیره؛ یعنی ایران و روم به طور کامل دو گونه بوده است که با زندگی عربها خیلی فرق داشته، چه برسد به زندگی شهری و صنعتی امروز که آداب و آیین خاص خود را دارد. جهان ما با جهان ۱۵ قرن گذشته به طور کامل دوگانه بلکه بیگانه است، باید تمامی رفتارهای حضرت محمد(ص) را از صفحه تاریخ بیرون بکشیم و آن را سرمشق خود قرار بدیم، زیرا تمام کارهای پیامبر با هدفی خاص صورت می گرفت. برخی بر این باورند که روزگار دگرگون شده و نمی توان همچون گذشته زندگی کرد، مگر قراره کسی به گذشته برگرده و همچون پیشنیان زندگی کنه!

می توان از منش شخصی، اخلاق نیک، آراستگی،‌ روش غذا خوردن، شیوه آشامیدن،‌ پوشش، راستی، نرمی، ‌مهربانی،‌ گذشت و دیگر ویژگیهای حضرت محمد(ص) مثل رفتاری که با الله داشته، رفتاری که با طبیعت داشته، ‌رفتاری که با خود داشته، رفتاری که با همسر داشته، رفتاری که با فرزند داشته، رفتاری که با خویشان داشته، رفتاری که با مردان داشته،‌ رفتاری که با کودکان داشته، رفتاری که با جوانان داشته، رفتاری که با یاران خود داشته، رفتاری که با یاران مهاجر داشته، رفتاری که با دشمنان داشته،‌ رفتاری که با گنهکاران داشته، رفتاری که با فرمانداران و فرماندهان جنگی داشته، ‌رفتاری که با جنگ جویان داشته، رفتاری که با پیروان ادیان داشته و رفتاری که با سران کشورها و دولتها داشته سرمشق گرفت.

پیامبر خیلی چیزهایی را دوست داشته که اصلا منافاتی با ایمان و اعتقاد مان نداره و باعث دوری و بریده شدن از الله نمی شه؛ پیامبر موهایش را شانه می کرد، روغن می مالید و به آیینه نگاه می کرد، لباسهایش همیشه پاکیزه، تمیز و مرتب بود و عطر می زد. از خورن سیر اجتناب می کرد، پوشش ساده داشت. پیامبر هم مثل دیگران بوده و نسبت به دیگران برتری نداشته و همیشه مراقب و مواظب شکل و صورت ظاهری خود بوده و خیلی مهم است که پیامبر لباسی که می پوشید جدا از بقیه نبود،‌ لباسی ساده اما پاکیزه و آراسته می پوشیده. همه این کارها را کردند که به ما شجاعت / ایثار / غیرت/ آزادگی/ دوستی / محبت را بیاموزند.

مهمترین درسها این بود که در برابر قدرتها و ظالمها تن به ذلت ندیم. مسلمان باید در همه حال عزت خودش را حفظ کنه و به خاطر امور دنیوی مثل مقام، ثروت و جاه طلبی از ارزشهای اخلاقی و دینی دست نکشه. هنگامی که می گیم از پیامبر الگو می گیریم و یا اینکه می گیم سعی کنیم مثل ایشون متعالی بشیم یعنی اینکه در درجه اول ما هیچ گاه نمی تونیم مانند آن بزرگوار باشیم اما می تونیم از ایشون الگو برداری کنیم و این الگو برداری ما به این معنا نیست که مانند گذشته زندگی کنیم بلکه باید در خودمان تغییری ایجاد کنیم. این تغییر باید در فتار ما صورت بگیره، وقتی انسان روح خود را پاکیزه کنه و به سوی راه حق گام برداره آنگاه است که شاید بتوان گفت به وسیله ایشون متعالی شده و در آخر به الله می رسه . . .

سرانجام پیامبر در روز دوشنبه ۲۸ صفر در سن ۶۳ سالگی چشم از جهان فانی فروبست و به جهان باقی ارتحال فرمود. بنا به وصیت ایشان علی (ع) بدن مطهرش را غسل داد، آن را کفن کرد، بر آن نماز خواند و آن را درخانه مسکونی اش که به نام حجره مطهره معروف است کنار مسجد النبی به خاک سپرد. مسلمانان راستین در غم از دست دادن رهبر دلسوز و مهربان به سوگ نشستند و به ویژه حضرت علی(ع) و فاطمه(ع) سخت پریشان و ماتم زده شدند؛ علی (ع) فرمود:

از رحلت رسول اکرم آن چنان غم و اندوه بر من مستولی گشت که اگر کوهها مأمور تحمل آن می شدند فرو می پاشیدند.

امام صادق (ع) فرمود: با رحلت پیامبر (ص) به قدری بر فاطمه (ع) اندوه و غم وارد گردید که جز خدا هیچ کس اندازه آن را نمی داند.

***

دیگه حرفهام تموم شده بود و داشتم این شعر فریدون مشیری رو با خودم زمزمه می کردم که متوجه شدم ساعتها گذشته و الله غرق در نگاه . . .

« دوستت دارم » را

من دلاویزترین شعر جهان یافته ام!

 این گل سرخ من است!

دامنی پر کن ازین گل که دهی هدیه به خلق،

که بری خانه دشمن!

که فشانی بر دوست!

راز خوشبختی هر کس به پراکندن اوست!

 در دل مردم عالم، به خدا،

نور خواهد پاشید،

روح خواهد بخشید.

 تو هم، ای خوب من! این نکته به تکرار بگو!

این دلاویزترین شعر جهان را، همه وقت،

نه به یک بار و به ده بار، که صد بار بگو!

« دوستم داری »؟ را از من بسیار بپرس!

« دوستت دارم » را با من بسیار بگو!

***

و اما منابعی که برای مطالعاتم از اونها استفاده کردم:

مسافر دیار نور، محمد علی علی خواه

اخلاق اجتماعی پیامبر ، حجت الاسلام مرتضی جعفرپور و دکتر محسن نیازی

قصه های قرآن، ترجمه استاد مصطفی زمانی

سیمای پیامبر اعظم، امیر حسین علیقلی

قصص قرآن، خدیجه لطفی

پیامبر اعظم، ابوالقاسم کردستانی

– سی دی ها ، سخنرانی ها و مجالس: حجت الاسلام محمدیان، حجت الاسلام مرادی و حجت الاسلام طاهری و خانمها و آقایان: هایده خادم، دکتر دینانی، دکتر منصوری لاریجانی، شهبازی و دکتر مهدوی.

– سایت تبیان

– المنجد

– لغتنامه دهخدا

%d8%aa%d9%84%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%85-%d8%b3%d8%b1%d8%b2%d9%85%db%8c%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%d9%88%d8%b1

۲۲۹ Comments:

 1. صدیقه رستمی

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیز و مهربونم سرکار خانم پروانه درویش.
  الهی و ربی من لی غیرک،
  اگر ما تو زندگی خود به این باور برسیم که جز خدای احد و واحد کسی رو در این دنیا نداریم به خیلی از باورها می رسیم، اگر به این باور برسیم و یه نقطه به باورمون اضافه کنیم خدا همیشه در زندگی می شه یاورمون و چقدر خوبه که همیشه از خدای خودمون بخواهیم که ما را در مسیر درست یعنی همون مسیر حضرت محمد (ص) قرارمون بده انشاءالله.

 2. سلام استاد . خیلی خیلی قشنگ بود . من فقط با اجازه شما مطلب رو کپی کردم که هرزگاهی این مطالب رو دوباره بخونم.

 3. قسمت سوم مطالب بسیار ارزتده و جالبی برای یادآوری نعمتهای خداوند است از شما و آقاشهاب ممنونم موفق باشید

 4. سید عبدالله دهقانی

  باسلام خدمت استادگرانقدرخانم درویش گرامی . مثل همیشه نوشتهایتان همچون صحبتهایتان بردل ادمی می نشیندواقعااین نوشته راهرکس بخواندمتوجه سبک ونبوغ شمامی شود. این رابدون اغراق می گویم وامیدوارم که همیشه الله وحضرت محمد(ص)نگهدارتان باشدتامن ودیگران ازاین فضایل شماکمال بهره راببریم.درضمن اززحماتی که درطول ترم برای ماکشیدیدکمال تشکررادارم.

 5. شیروان هدایتنژاد

  سلام واقعا خدا قوت بسیار لذت بردم تا حالا اینچنین به مطالب دقت نکرده بودم خدا هم یاری کنه که همه ما از پیروان راستینش باشیم پایدار باشید

 6. sajjadtoosi76@gmail.com

  توقصه عشق را بدانی شرط است لب تشنه لب رود بمانی شرط است آن لحظه که حنجره تو غرق خون شد بی حنجره آواز بخوانی شرط است.
  با تشکر از همه زحمات شما.
  مهدی صمدی

 7. سرکار علیه خانم درویش سلام وخسته نباشی و ضمن تبریک ایام ماه ربیع تمامی معصومین و پیامبران وسیله ای هستن برای رسیدن به محبوب احد که همه ی عالمیان زمین و اسمان ذکر او را میگیرن(یارب یارب یارب)

  رسول اکرم (ص) مشاهده کرد که در مسجد، دو مجلس تشکیل شده است ، یکی مجلس علم که در آن از معارف اسلامی بحث میشود و دیگری مجلس دعا که در آن خدا را میخوانند. رسول اکرم فرمود : این هر دو مجلس خوب و مورد علاقه ی من است . آن گروه دعا میکنند و این گروه درس میخوانند و درس میگویند ، ولی گروه علمی برتر و بالاتر از گروه دعا هستند و من از طرف پروردگار برای تعلیم مردم ، مبعوث شده ام. سپس رسول اکرم (ص) به گروه معلّمین و محصّلین پیوست و با آنان در مجلس علم نشست. منبع : بحار ،جلد۱،ص۶۴

  خدایــــــــــا! سرده این پایین، از اون بالا تماشا کن

  اگه میشـه بیــــــا پاییـن و دستـــــای منـــو ها کن

  خدایــــــــــا!سرده این پایین،ببـین دستــامـو میلرزه

  دیگه حتـــــــــــے همه دنیا،به این دورے نمـے ارزه

  تو اون بالا من این پایین،دو تایـــــــے مون چرا تنها؟

  اگه لیلــــــے دلش گیــــره! بـــــگو مجنون چرا تنها؟

  خدایا! من دلم قرصه،کسے غیر از تو با من نیست

  خیالت از زمین راحت ،که حتــے روز،روشن نیست

  کسـے اینجا نمـے بینـه که دنیـــــــــــا زیر چشماته

  یه عمره یـــــــــــادمـــــــون رفته،زمیـن دار مکافـاته

  فراموشم شده گاهـے،که این پایین چه هـــا کردم

  کـــــــــه روزے بایـد از اینجـا بــازم پـیــش تو برگردم

  خدایـــــــــا! وقــت برگشـتـن یه کم با من مدارا کن

  شنیــدم گرمــه آغوشـــت،اگه میشـه منــم جا کن

 8. قاسم علی محمدی

  سلام خدمت خانم درویش مطلب بسیار روشن کننده ای بود
  ممنون از این مطالب پر معنی-
  پیامبر (ص) می فرماید

  :اُدعُوا اللهَ وَ اََنتم مُوقِنونَ بِالاِجابَهِ وَاعلَموا اَنَّ اللهَ لا یَستَجِیبُ
  دُعاءَ مِن قَلبِ غافِلٍ لاه؛

  خدا را بخوانید و به اجابت دعاى خود یقین داشته باشید و بدانید که خداوند دعا را از قلب غافل بیخبر نمى پذیرد

 9. سلام بر استاد عزیز. از متن زیباتون واقعا لذت بردم.خوشحالم که استادی همانند شما دارم.

  • پروانه درويش

   سلام به خانم مالک عزیز
   به امید عقل و عشق روزافزون
   موفق و پیروز باشید

 10. علیرضا حامدی

  سلام.
  انشاالله باتوسل به آل الله و مطالعه و آموختن راه و روش زندگی ایشان بتوانیم دنیا و آخرت خود را بیمه کنیم.
  البته اجر شما استاد گرامی در این موضوع یقینا بیشتر و بالاتر است که با قلم خود این راه را برای ما هموار و مسطح میکنید…
  زیر سایه پیامبر موفق و موید باشید…

 11. محمد مسعود عاملی زاده

  امیدوارم در این دنیای که موجب شده فقر انسان اورا از خدای متعال دور کنه بتونیم با فضل و جوشش درونی پی ببریم که خداوند تنها راه نجات از تمامی فقرهاست از جمله معنوی ،مالی و …… در بدترین شرایط فراموش نکنیم که او همه جا هست در دلتنگی در فقر در زمان غنی بودن ما او شاهد است بر تمامی لحظه های ما او گریه می کند وقتی بنده ای از او دل مبرد و به دیگری دل می بندد برای لقمه نانی خاطرمان باشد که علیا مخدره حضرت زینب در شبی که تمامی حاصلش را از دست داد پشت خیمه نشسته عبادت کرد عبادت عبادت ووقتی از ایشان درباره فضای انروز پرسیدند فرمود تمام زیبای بود در آن سرزمین پس باید دریافت عبادت در راه خدا هم انسان را بی نیاز می کند هم انسان را به او نزدیک می کند .

 12. مهاتما گاندی در کتاب اسلام شناسی غرب صفحه ۳۶می گوید : حیات شخص پیامبر اسلام به نوبه خود نشانه و سر مشق بارزی برای رد فلسفه عنف و اجبار در امر مذهب میباشد

 13. اللهم صل علی محمد و آل محمد
  هرچه داریم از محمد و آل محمد است

 14. سلام
  این مقاله هم جالب و اموزنده بود

 15. سلمان رحمتی

  سلام به استاد عزیزم سزکار خانم درویش. با عرض خسته نباشید مطلب رو خوندم چیزهایی اموزنده بود ممنون از لطف شما . خدا خالق عشق است. محمدگل عشق است

 16. سیداحمد موسوی

  عرض ادب و سلام خدمت استاد گرانقدر سرکار خانم درویش
  بسیار متن زیبا و آموزنده ای بود . اگر انسان در تمامی مراحل زندگی روش و منش اولیا و انبیا خدا به خصوص حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) را سرمشق قرار دهد موفق خواهد بود . با آرزوی سلامتی و سعادت برای شما استاد عزیز

 17. سید مصطفی فاطمی

  با سلام ودرود فراوان خدمت استاد عزیزم خانم درویش
  امیدوارم راه و روش پیامبر(ص)را همگی سرمشق خود قرار دهیم
  از خداوند منان آرزوی موفقیت شما را دارم.

 18. زهرا نخستین ماهر

  با سلام خدمت استاد عزیزم خانم درویش

  انسان زمانی که به مرحله ای از کمال و رشد میرسد، سئوالات اساسی در مورد مرگ و زندگی و فلسفۀ حیات و اینکه از کجا آمده و به کجا خواهد رفت برایش مطرح میشود که در شعر منسوب به مولوی آمده است:
  روزها فکر من این است و همه شب سخنم
  که چرا غافل از احوال دل خویشتنم
  ازکجا آمده ام ، آمدنم بهر ِ چه بود
  به کجا میروم آخر ننمائی وطنم .محمد (ص) نماد خوبی هاست.ما از زندگی پیامبران چیز های زیادی یاد گرفتیم.ما نباید اجازه دهیم شیطان بر ما غلبه کند و ما را به کار های زشت وادارد.ما با رازو نیاز با خدای خود میتوانیم از وسوسه های شیطان در امان بمانیم.
  استاد عزیزم با تشکر از مطالبه زیبا و اموزنده که در اختیار ما قرار دادید و ما را بیشتر با زندگی ائمه اشنا کردید.
  مصطفی را وعده کرد الطاف حق

  گر بمیری تو نمیرد این سبق

  من کتاب و معجزه‌ت را رافعم

  بیش و کم‌کن را ز قرآن مانعم

  من ترا اندر دو عالم حافظم

  طاعنان را از حدیثت رافضم

  کس نتاند بیش و کم کردن درو

  تو به از من حافظی دیگر مجو

  رونقت را روز روز افزون کنم

  نام تو بر زر و بر نقره زنم

  منبر و محراب سازم بهر تو

  در محبت قهر من شد قهر تو

  نام تو از ترس پنهان می‌گوند

  چون نماز آرند پنهان می‌شوند

  از هراس وترس کفار لعین

  دینت پنهان می‌شود زیر زمین

  من مناره پر کنم آفاق را

  کور گردانم دو چشم عاق را

  چاکرانت شهرها گیرند و جاه

  دین تو گیرد ز ماهی تا به ماه

  تا قیامت باقیش داریم ما

  تو مترس از نسخ دین ای مصطفی

  ای رسول ما تو جادو نیستی

  صادقی هم‌خرقهٔ موسیستی

  هست قرآن مر تو را همچون عصا

  کفرها را در کشد چون اژدها

  تو اگر در زیر خاکی خفته‌ای

  چون عصایش دان تو آنچ گفته‌ای

  قاصدان را بر عصایش دست نی

  تو بخسپ ای شه مبارک خفتنی

  تن بخفته نور تو بر آسمان

  بهر پیکار تو زه کرده کمان

  فلسفی و آنچ پوزش می‌کند

  قوس نورت تیردوزش می‌کند

  آنچنان کرد و از آن افزون که گفت

  او بخفت و بخت و اقبالش نخفت

  جان بابا چونک ساحر خواب شد

  کار او بی رونق و بی‌تاب شد

  هر دو بوسیدند گورش را و تفت

  تا بمصر از بهر آن پیگار زفت

  چون به مصر از بهر آن کار آمدند

  طالب موسی و خانهٔ او شدند

  اتفاق افتاد کان روز ورود

  موسی اندر زیر نخلی خفته بود

  پس نشان دادندشان مردم بدو

  که برو آن سوی نخلستان بجو

  چون بیامد دید در خرمابنان

  خفته‌ای که بود بیدار جهان

  بهر نازش بسته او دو چشم سر

  عرش و فرشش جمله در زیر نظر

  ای بسا بیدارچشم و خفته‌دل

  خود چه بیند دید اهل آب و گل

  آنک دل بیدار دارد چشم سر

  گر بخسپد بر گشاید صد بصر

  گر تو اهل دل نه‌ای بیدار باش

  طالب دل باش و در پیکار باش

  ور دلت بیدار شد می‌خسپ خوش

  نیست غایب ناظرت از هفت و شش

  گفت پیغامبر که خسپد چشم من

  لیک کی خسپد دلم اندر وسن

  شاه بیدارست حارس خفته گیر

  جان فدای خفتگان دل‌بصیر

  وصف بیداری دل ای معنوی

  در نگنجد در هزاران مثنوی

  چون بدیدندش که خفتست او دراز

  بهر دزدی عصا کردند ساز

  ساحران قصد عصا کردند زود

  کز پسش باید شدن وانگه ربود

  اندکی چون پیشتر کردند ساز

  اندر آمد آن عصا در اهتزاز

  آنچنان بر خود بلرزید آن عصا

  کان دو بر جا خشک گشتند از وجا

  بعد از آن شد اژدها و حمله کرد

  هر دوان بگریختند و روی‌زرد

  رو در افتادن گرفتند از نهیب

  غلط غلطان منهزم در هر نشیب

  پس یقینشان شد که هست از آسمان

  زانک می‌دیدند حد ساحران

  بعد از آن اطلاق و تبشان شد پدید

  کارشان تا نزع و جان کندن رسید

  پس فرستادند مردی در زمان

  سوی موسی از برای عذر آن

  کامتحان کردیم و ما را کی رسد

  امتحان تو اگر نبود حسد

  مجرم شاهیم ما را عفو خواه

  ای تو خاص الخاص درگاه اله

  عفو کرد و در زمان نیکو شدند

  پیش موسی بر زمین سر می‌زدند

  گفت موسی عفو کردم ای کرام

  گشت بر دوزخ تن و جانتان حرام

  من شما را خود ندیدم ای دو یار

  اعجمی سازید خود را ز اعتذار

  همچنان بیگانه‌شکل و آشنا

  در نبرد آیید بهر پادشا

  پس زمین را بوسه دادند و شدند

  انتظار وقت و فرصت می‌بدند.
  با تشکر از استاد خوبم .

 19. فاطمه جوانمردی وزیری

  با سلام و درود خدمت سرکار خانم درویش استاد گرامی
  استاد جان مقاله ای که تنظیم کردید بسیاربسیار مطالب آن جالب بود من همیشه مشکلی برام پیش میاد ، به اون مشکل میگم من یه خدای بزرگ و عزیزی دارم که مشکلاتم رو به اون می سپارم با توکل به خداو پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) مشکلاتم آسان میشود و همیشه از جانب خداوند متعال عنایات زیادی به بنده شده …..
  امام صادق علیه السلام فرمود : خداوند رسول خویش را به اخلاق نیک و پسندیده مخصوص گردانید، شما هم خود را بیازمایید ، اکر آن اخلاق نیک در شما بود خدای را سپاس گفته و از او بخواهید تا آن را در شما بیفزاند. سپس امام علیه السلام آنها را بدین ترتیب ده خصلت شمرد: صبر، شکر ، بردباری ، خوشخلقی ، سخاوت ، غیرت ، شجاعت و جوانمردی .

  • پروانه درويش

   سلام به خانم جوانمردی عزیز
   ***************************
   به به ! به شیوه نگارشت
   ***************************

 20. فرزاد زمانی

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد ارجمند سرکار خانم درویش. در حدیث معراج که شامل گفت و گوی خدای متعال با حبیب خود، پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله است، آموزه‌های انسان ساز دینی به خوبی به تصویر کشیده شده است و هر فراز از آن درخور توجه ویژه از سوی هر انسان مسلمانی می‌باشدبا تشکر ازشما سرور گرامی

 21. هاشم فخاریان

  سلام به استاد عزیزم سرکار خانم درویش
  دهان و فکرم قاصر از گفتن و تفکر در خصوص این متن زیبا و دلنشین . فقط به این شعر بسنده می کنم
  توکل بر خدایت کن ، کفایت میکند حتما
  اگر خالص شوی با او ، صدایت میکند حتما
  اگر بیهوده رنجیدی ، از این دنیای بی رحمی
  به درگاهش قناعت کن ، عنایت میکند حتما
  دلت درماند میمیرد ، اگر غافل شوی از او
  به هر وقتی صدایش کن ، حمایت میکند حتما
  خطا گر میروی گاهی ، به خلوت توبه کن با او
  گناهت ساده میبخشد ، رهایت میکند حتما
  به لطفش شک مکن گاهی ، اگر دنیا حقیرت کرد
  تو رسم بندگی آموز ، حمایت میکند حتما
  اگر غمگین اگر شادی ، خدایی را پرستش کن
  که هر دم بهترینها را ، عطایت میکند حتما
  دلت درماند میمیرد ، اگر غافل شوی از او

  • پروانه درويش

   سلام به آقای فخاریان
   عجب شعر قشنگی: “… به هر وقتی صدایش کن…”
   به به !
   به امید کسب معارف الهی

   ب

 22. با سلام و خسته نباشید خدمت سرکار خانم درویش
  مطلبتان را خواندم و نکات جالب و آموزنده ای یاد گرفتم و آرزوی سلامتی و خوشبختی برای شما دارم.
  سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی
  عشق محمد بس است و آل محمد

 23. متن شعر نوحه:رضاعبدلی

  تقدیم به استاد گرامی التماس دعا

  اویان ای یار وفاداریم اویان اویان ای یار وفاداریم اویان
  (ای یار با وفایم بلند شو بیدار شو)
  منی تک قویما ، علمداریم اویان منی تک قویما ، علمداریم اویان
  (منو تنها نزار علمدارم بلند شو)
  شرف النّاسیم اویان،گوزل عبّاسیم اویان شرف النّاسیم اویان،گوزل عبّاسیم اویان
  (شرف وغیرتم بلند شو عباس زیبایم بلند شو)

  اویان ای یار وفاداریم اویان اویان ای یار وفاداریم اویان

  منی تک قویما ، علمداریم اویان منی تک قویما ، علمداریم اویان

  اویان ای یار وفاداریم اویان اویان ای یار وفاداریم اویان

  منی تک قویما ، علمداریم اویان منی تک قویما ، علمداریم اویان

  شرف النّاسیم اویان،گوزل عبّاسیم اویان شرف النّاسیم اویان،گوزل عبّاسیم اویان

  ***

  سنه من قانه باتان آی دیرم سنه من قانه باتان آی دیرم
  (به تو من ماه تو خون غلتیده مگویم )
  سینوی لاله لره تای دیرم سینووی لاله لره تای دیرم
  (سینه ات برای لاله ها تنها می دانم )توی لاله ها ستاره ای
  داش آتانلاردان اگر اولسا امان داش آتانلاردان اگر اولسا امان
  (اگر سنگ اندازها مهلت بدهند)
  توکرم گوز یاشی لای لای دیرم توکرم گوز یاشی لای لای دیرم
  (می ریزم اشکامو برایت لای لای می خونم)
  قره معجرلریمون وای گونونه قره معجرلریمون وای گونونه
  (وای بر روزهای معجرهای سیاهم (اشاره به اسراهاوزینب ورقیه)شالهای سیاه که بعد از هر شهدا می انداختند که بعد ازما چه بلاهایی برسرآنان می آورند)
  سوت امن اصغریمون وای گونونه سوت امن اصغریمون وای گونونه
  (وای بر روزهای اصغر شیر خوارام)
  شرف النّاسیم اویان،گوزل عبّاسیم اویان شرف النّاسیم اویان،گوزل عبّاسیم اویان (شرف وغیرتم بلند شو عباس زیبایم بلند شو)

  • پروانه درويش

   سلام به آقای عبدلی
   ******************
   به به !
   ******************
   به به !
   ******************

 24. محمد اسمعیلی

  با سلام و خسته نباشید. خدمت استاد عزیزم خانم درویش.
  شیطان دشمن قسم خورده ما انسانها بوده و هست.
  پس راه مشخصه و مسیر معلوم.ما از خدا ی خودمان جدا نیستم ما جزوی از خدایمانیم و باید به درک حقیقی و واقعی برسیم که ما مخلوق خالق خودم.
  باد باچراغهاخاموش کاری نداره اگر در سختی هستی بدان که روشنی.
  با تشکر از شما استاد که هر جلسه بیشتر به عمق مطالب و هدف شما نزدیکتر میشوم.
  سپاس.

  • پروانه درويش

   سلام به آقای اسمعیلی
   خیلی خوب می نویسید
   آفرین به شما
   به امید موفقیتهای روزافزون

 25. باعرض سلام وخسته نباشید خدمت استاد عزیزم
  مطلب شما رو خوندم و بسیار لذت بردم وبه نظرم اگه کسی بخواد زندگی خود را برپایه زندگی پیامبر(ص) و امامان بنا کند باید از همه جهت راه و روش انان را ادامه دهد واز هر نظر خالص وپاک و مومن واقعی باشدو شرط خالص بودن انسان اول خالص بودن دل است و بس…
  موفق باشید…

  • پروانه درويش

   سلام به آقای فشی
   به به !
   چه نتیجه گیری قشنگی!
   به امید عقل و عشق روزافزون

 26. با سلام خدمت استاد محترم وگرامی سرکار خانم درویش
  با ارزوی موفقیت روز افزون برای شما در مسیر آرامش الهی.
  خوشبختی از آن کسی است که در فضای «شکر گزاری »زندگی کنه
  چه دنیا به کامش باشه چه نباشه
  چه آن زمان که میدود و نمیرسد
  و چه آن زمان که گاهی خود را در مقصد می بیند
  چرا که خوشبختی چیزی جز آرامش نیست
  لحظه هایتان آرام
  روزهایتان الهی
  وپراز معجزه.

 27. سلام خدمت استاد عزیزم
  ممنونم که در مورد زندگی پیامبرنوشتید امیدوارم همیشه آسمانی باشید….

  یا رسول الله! مثل تو دیگر در پهنه زمین تکرار نخواهد شد
  اما با تکرار صلوات بر تو، نور حضورت را در قلب خود احساس مى کنیم.

 28. الهام اسماعيلي

  با عرض سلام و درود فراوان خدمت استاد گرامی
  بهر این خاتم شدست او که به جود مثل او نه بود و نه خواهند بود !
  ختم‌هایی که انبیا بگذاشتند آن به دین احمدی برداشتند
  قفلهای ناگشاده مانده بود از کف انا فتحنا برگشود!
  او شفیع است این جهان و آن جهان این جهان زی دین و آن جا زی جنان

 29. سلام استاد آرام و مهربان.
  از مطالب شما دو مورد برای من زیبا و در عین حال حیاتی است؛ زیرا دو سوالی که همیشه ذهن مرا تا حدی مشغول کرده بود در آن نهفته بود و خوشحالم این مطالب می تواند به من کمک زیادی کند. باید چند بار بخوانم و در موردش فکر کنم.
  از شما ممنونم چون کمک بسیاری به من شد شاید دوباره بتوانم بنویسم.

 30. زهرا حصیرکار

  سلام خدمت استاد گرامی خانم درویش
  استاد عزیز امیدوارم درپناه ائمه موفق وسربلند باشید

  آمین
  ازمطالب زیبا ودلنشینتون لذت بردم
  خداقوت
  ***
  گزینم قران است و دین محمّد
  همین بود ازیرا گزین محمّد
  یقینم که من هر دُوان را بورزم
  یقینم شود چون یقین محمّد
  کلید بهشت و دلیل نعیم
  حصار حصین چیست؟ دین محمّد
  محمّد رسول خدای است زی ما
  همین بود نقش نگین محمّد
  ناصر خسرو

  • پروانه درويش

   سلام به خانم حصیرکار عزیز
   *************************
   به به !
   *************************
   با آرزوی موفقیتهای روزافزون
   مراقب خودتون باشید

 31. پروانه قیاسی

  کوله بارت را ببند…
  شاید این چند سحر فرصت آخر باشد که به مقصد برسیم!
  بشناسیم خدا را و بفهمیم که یک عمر چه غافل بودیم.
  پس یادمان باشد: زنگ تفریح
  خداهمیشگی نیست ، زنگ بعدی
  حساب داریم
  معبودم !
  متبرکم گردان به نامت
  متبلورم گردان به عبادتت
  متذکرم گردان به ذکرت
  مرحمتم گردان به رحمتت
  با تشکر فراوان از شما استاد گرامی و با آرزوی شادکامی و موفقیت روز افزون شما.

 32. سلام خدمت بهترین استادم مطالبتون بسیار ساده وقابل فهم است. شاد و پیروز باشید.

  • پروانه درويش

   سلام به آقای عبادیان
   به امید دریافت معارف ناب الهی
   موفق باشید

 33. هاشم یادگاری

  “بسم الله الرحمن الرحیم”

  “الله نور السموات و الارض”

  کند و کاوی در ماهیت و چیستی نور در آیه ۳۵ سوره مبارکه نور

  حاشیه‌ای بر متن: توصیف نور

  “الله نور السموات و الارض: خداوند نور آسمانها و زمین است.” عبارتی کوتاه و غامض در بیان چیستی حضور خداوند در ظاهر و باطن جهان هستی. در طول تاریخ و علی‌الخصوص پس از ظهور دین اسلام از تعابیر مختلفی جهت اشاره به حقیقت وجودی انسان و عالم هستی و نیز مراتب تجلی و ظهور خداوند در قالبهای مادی و معنوی استفاده شده است. اما چه تعبیری زیباتر از نور که بیان مورد اشاره خداوند در قرآن کریم است.نوری که آشکارتر از آن چیزی نیست و همه چیز بدان ظهور و بروز پیدا می‌کند و نوری که پنهان‌تر از آن چیزی نیست، چرا که وقتی اجسام بدان ظهور می‌یابند و مورد توجه انسان قرار می‌گیرند دیگر اصل ظاهر‌کننده آنها که همان نور است به خفا رفته و در واقع ، آشکارا پنهان می‌گردد.

  فرض کنید در بیابانی تاریک مشغول حرکت هستید. از دور نوری توجه شما را به خود جلب می‌کند، به سوی منبع آن نور شروع به حرکت می‌کنید. زمانی که از منبع نور دور هستید چیزی جز نور نمی‌بینید چون آشکارتر از آن در آن تاریکی چیز دیگری نیست اما زمانی که به منبع نور نزدیکتر می‌شوید آرام‌آرام اجسام و اشیا در سایه وجود آن نور آشکار می‌گردند. پس نور هم خود آشکار است و هم آشکارکننده و ظاهرکننده و زمانی که به منبع نور می‌رسید دیگر این نور نیست که توجه شما را به خود جلب می‌کند بلکه فقط اجسام و اشیا هستند که توجه ذهن شما را به واسطه حواس پنجگانه به خود معطوف می‌کنند. در این حالت نیز نور وجود دارد اما به دلیل آنکه ذهن انسان به عواملی که در سایه وجود نور آشکار شده‌اند توجه می‌کند دیگر حضور و وجود نور را احساس نمی‌کند. در واقع می‌توان گفت:

  نوری که خود آشکار است و آشکارکننده در عین ظهور بواسطه عملکرد ذهن انسان پنهان شده و به خفا می‌رود.

  دقیقا مانند وجود آشکار و پنهان خداوند در جهان هستی. جهان خوداز یک طرف ظاهرکننده او است و از طرف دیگر پنهان‌کننده او. اصلا بواسطه آفرینش جهان و در صدر آن انسان است که آن کنز پنهان آشکار می‌شود. قبل از آفرینش مادی انسان خداوند بود، اما در منظر دید دیگران نبود و در واقع پنهان از دیدگان جهانی بود که هنوز قالبی برای ظهور و بروز خداوند نیافته بود. در واقع این جهان است که آینه وجود خدا است، اگر آفرینش جهان نبود اصلا کسی پی به وجود خداوند نمی‌برد. بنابراین می‌توان گفت که :
  آشکارتر از خداوند در جهان هستی چیزی نیست، او در همه چیز آشکار است، در آسمان و در زمین، در عظمت کوهساران، در آرامش طبیعت و در دل جنگل و رود و دریا.

  همه اینها به زبان آشکار وجود او را فریاد می‌زنند چرا که از نور وجود او خلق شده‌اند و آشکارتر از نور که خود کاملا هویدا است چیز دیگری نیست. اما جالب اینجا است که وقتی انسان با ذهن دوگانه‌بین خود به جهان می‌نگرد وبه اجسام و اشیا توجه می‌کند و با آنها هم‌هویت می‌گردد و به تعبیری در بند آنها متوقف می‌گردد، دیگر متوجه آن نور آشکار و هویدا نمی‌گردد. اجسام و اشیا و به طور کلی جهانی که آشکارا از وجود خداوند است و وجود اورا فریاد می‌زند در اینجا تبدیل به مانعی برای ظهور و بروز او در اذهان آدمیان می‌گرددو اینجاست که می‌گوییم :

  جهان هم آشکارکننده خدا است وهم مانع و حائلی در برابر ظهور و تجلی خداوند.

  البته دیده حقیقت‌بین فقط خداوند را می‌بیند وبس:

  تجلیگه خود کرد خدا دیده مارا در این دیده درآیید و ببینید خدا را

  نور در قرآن کریم

  اما توضیحی در خصوص کلمه نور در قرآن کریم. در قرآن و در آیات مختلفی، این کلمه به کار رفته است از جمله در:

  بقره۲۵۷،نساء۱۷۴،مائده۱۵و۱۶و۴۴و۴۶،انعام۱و۹۱و۱۲۲،اعراف۱۵۷،توبه۳۲،ابراهیم۱و۵،حدید۹و۱۳و۲۸،نور۳۵و۴۰و. . .

  در عمده موارد فوق نور به معنای روشنی و روشنایی در برابر ظلمت و تاریکی که بدیهی است ناشی از جهل و خرافه است به کار رفته است. در برخی آیات نیز به معنای آشکارکننده و روشن‌کننده ودر برخی دیگر نیز به معنای هدایتگر به کار رفته است.

  اما نکته‌ای که به روشنی می‌توان از این آیات استفاده کرد آن است که نور صرفا در معنای فیزیکی آن در این آیات به کار نرفته است بلکه نور در قرآن کریم در معانی متفاوتی به کار رفته است که البته با وجود استقلال ظاهری در معنا همگی آنها از یک ریشه نشات گرفته و به یک حقیقت باطنی اشاره می‌کنند که موضوع مورد بحث ما در ادامه خواهد بود.

  حال این سوال در اینجا مطرح می‌گردد که حقیقت این نور چیست که نه تنها ظاهر بلکه باطن موجودات نیز جز آن نیست؟

  “دل هر ذره را که بشکافی آفتابیش در میان بینی”

  سماوات

  برای اینکه به این سوال پاسخ دهیم باید قدری به معنای سموات در “الله نور السموات و الارض” نیز بپردازیم. بدیهی است منظور از سموات که در جای جای قرآن بیش از ۲۰۰ بار تکرار شده تنها آسمان فیزیکی نیست. در بسیاری از موارد تنها به آسمان اشاره نشده بلکه از اصطلاح آسمانهای هفت‌گانه( سبع سموات) استفاده شده است. از جمله در آیه ۲۹ از سوره مبارکه بقره:

  او خدایی است که همه نعمتهای زمین را برای شما خلق کرد. سپس به خلقت آسمانها پرداخت و هفت آسمان را بر فراز یکدیگر برافراشت و او به همه چیز آگاه است.

  پس برای اینکه به معنای واقعی نور نزدیکتر شویم باید کند و کاوی داشته باشیم در آسمانهای هفت‌گانه.

  درخت طوبی، تجلی خداوند

  به نظر می‌رسد معنای واقعی نور باید ریشه در حقیقتی بسیار عظیم داشته باشد. فراتر از آن چیزی که به صید ذهن دوگانه‌بین انسان درآید.آری سخن از حقیقتی ژرف است که ریشه در مقامی بلند همچون قاب قوسین دارد.

  فکان قاب قوسین او ادنی نجم ۹

  مقامی که جبرییل امین را در آن راه نبود و حضرت ختمی مرتبت در آن در نزدیکترین حالت به خداوند قرار گرفت.مرتبه‌ای که هرچند حرف از فاصله و زمان و مکان زدن در آن بی‌معنا است اما صرفا برای تقریب به ذهن می‌توان آن را نزدیکترین حالت به آن هسته هستی مطلق که از شدت هستی گروهی آن را نیست خوانده‌اند نامید. آن غیب مطلق که پنهان از دیدگان همه ابنا بشر است در اولین تجلی پنهان خویش در عالم معنا در پاکترین، طاهرترین و خالص‌ترین نوع مخلوقات ظهور یافت. در واقع به تعبیر دیگر می‌توان گفت آن هسته پنهان که شجره حیات یا همان درخت پاک طوبی را در درون خویش پنهان داشت شروع به ریشه‌دواندن در مرزهای ناپیدایی نمود که اصلا نمی‌توان برای توصیف آن به کلماتی همچون هستی و یا نیستی تمسک جست.

  این مقام، مقامی است فارغ از دوگانگیها و فارغ از زمان و مکان.

  آری خداوندی که نه زاده و نه زاییده شده است در اولین پایگاه جهان معنا خویش را با توصیف لم یلد و لم یولد آشکار می‌سازد. در طول تاریخ اسامی مختلفی برای این اولین تعین ناپیدای خداوند به کار رفته است. گروهی از آن تعبیر به همان نور می‌کنند همچون سهروردی. به طور کلی سهروردی برای توصیف تمامی مراتب تجلی خداوند از نور استفاده می‌کند. او اولین تعین ناپیدای خداوند در جهان معنا را با نام نور قاهر یا نور اعظم معرفی می‌کند، همان که درحکمت خسروانی ایران باستان از آن تعبیر به بهمن گشته است. به نظر می‌رسد این نوع تقسیم‌بندی کمکی به پی‌بردن به چیستی و ماهیت نور نمی‌کند چرا که او فقط از نور بدون اشاره به ماهیت و چیستی آن نام می‌برد.

  حال بیاید از منظر دیگری به قضیه نگاه کنیم، با اولین تجلی خداونددر جهان معنا ریشه های درخت تناور هستی یا همان درخت طوبی شکل گرفت. کفوا احد یا ذات خدا در نمودار شجره حیات به هسته پنهان یا غیب مطلق می‌کنند. همانگونه که می‌دانید یک درخت از هسته آن شکل می‌گیرد. در واقع هسته درخت که خود واحد است بوجودآورنده شاخ و برگها، تنه، شکوفه و میوه درخت است و به شکل این موارد متکثر می‌شود. در واقع هسته درخت علت اصلی بوجودآورنده تکثرات و ظاهرشدن آنها است. نکته جالب آن است که با ظاهرشدن این تکثرات هسته درخت در ظاهر محو شده و از دیده‌ها پنهان می‌گردد در حالی که در اصل در جان درخت و باطن آن حضور دارد.بگونه‌ای دیگر می‌توان گفت با رشد درخت هسته از عالم ظاهر به باطن رفته و پنهان می‌گردد.

  خداوند نیز در عالم وحدانیت خویش بر خویش ظاهر بود اما با بوجودآوردن تکثرات و به طور کلی عالم هستی هم به نوعی خویش را در قالب این تکثرات بر انسان ظاهر نمود و هم به باطن درخت تناور هستی فرو رفت و پنهان گردید.

  ریشه طوبی

  به بحث درخت طوبی برگردیم.درخت طوبی همان حقیقت پاکی و طهارت است لذا ریشه‌های این درخت را می‌توان حقیقت پاک عالم هستی دانست که جز برحقیقت پاکترین و شریفترین مخلوقات منطبق نیست یعنی پیامبر بزرگ اسلام محمد مصطفی(ص). به همین جهت است که گاه در کلام عارفان از اولین تجلی خداوند در جهان معنا تعبیر به حقیقت محمدیه نیز می‌گردد و از این حقیقت تجلی‌یافته از ذات احدیت است که جهانی پر عظمت و لایتناهی و بینهایت متکثر شکل می‌گیرد:

  زاحمد تا احد یک میم فرق است جهانی اندر این یک میم غرق است (شیخ محمود شبستری)

  آری هستی هر درخت تناوری وابسته به وجود ریشه‌های آن است و اینجا است که پیغمبر اکرم(ص) می‌فرماید: اصل درخت طوبی در فردوس در سرای من است.
  اما اینجا می‌توان به طرح یک سوال پرداخت و آن اینکه حقیقت وجود حضرت ختمی مرتبت چیست؟ در ادامه به این مساله نیز خواهیم پرداخت.

  قلم

  گروهی دیگر از اولین تجلی خداوند تغبیر به قلم می‌کنند. کار قلم نگارش و صنع و آفرینش کلام است .این همان قلمی است که از درون وجود حضرت ختمی‌مرتبت آفرینش قرآنی را موجب شد که به تعبیری ام‌الکتاب است. کتابی سرشاز نور و روشنایی و دعوت‌کننده به ایمان و تقوی و تعقل.

  با قدرت قلم بود که هزاران هزار حقیقت معنوی در جهان معنا خلق شده و نهایتا در عالم ماده به صورتهای مختلف و متکثر ظاهر گردیدند. به قول شیخ محمود شبستری:

  چو قاف قدرتش دم بر قلم زد هزاران نقش بر لوح عدم زد

  اما اینجا هم این سوال پیش می‌آیدکه آن قاف قدرتی که قلم را به حرکت درمی‌آورد و یا به تعبیری حقیقت قلم چیست؟

  گروهی نیز حقیقت نور را که منطبق بر اولین تعین ناپیدای خداوند دانستیم، ایمان و تقوی می‌دانند. اینجا نیز همان سوال مطرح می‌گردد، منشا و موجد ایمان و تقوی چیست؟

  حقیقت نور

  در واقع می‌توان تعین اول را به صورتهای مختلف نامگذاری کرد ومعرفی نمود. قلم است، کتاب است، ایمان و تقوی است، حقیقت محمدیه است. آری همه اینها هست چرا که همه اینها از جنس نورند و روشنگر و روشن‌کننده اما همانگونه که گفته شد می‌توان در مورد حقیقت نوری که مشتمل برحقایق معانی کلمات فوق است سوال کرد.
  پاسخ یک چیز بیشتر نیست:
  ” اول ما خلق الله العقل”

  آری حقیقت قلم و کتاب عقل است.

  بدون عقل و بدون قدرت عقلانی هیچ قلمی نمی‌تواند بر لوح آفرینش جهانی اینچنین زیبا و معقول را بیافریند.

  تمام جهان آفرینش موزون است و زیبا و آکنده از پیچیدگیهای بی‌حد و حصری که جز با نیروی عقل آنهم عقل محض، آفریده نمی‌شود. اگر از نور آسمانها و زمین به جز عقل تعبیر کنیم چگونه می‌توان آفرینشی اینچنین دقیق و منظم را توجیه کرد.

  حقیقت قرآن نیز چیزی نیست جز وجودی کاملا معقول

  چگونه واژگانی اینچنین زیبا با هماهنگی و هارمونی و اعجاز عددی و کلامی در حدی مافوق تصور می‌توانند در کنار هم قرار گیرند و اقیانوسی خروشان وزیبا از مفاهیم عالی و متعالی رابیافرینند.آنقدر که در این کتاب آسمانی بر عقل و تعقل و تدبر تاکید شده است در هیچ کتاب دیگری تاکید نشده است. بارها خداوند در قرآن از بندگان خویش سوال می‌کند:

  افلا تعقلون؟ آیا نمی‌اندیشید؟ آیا تعقل نمی‌کنید؟ آیا فکر نمی‌کنید بر نشانه‌های من، بر آفرینش جهان، برپیچیدگیهای پر رمز و راز آن و بر داستانهای شگفت و شگرف پیشینیان.

  از جمله این آیات می‌توان اشاره نمود به:
  بقره ۴۴و ۷۶ آل عمران ۶۵ انبیا ۱۰ و ۶۷ صافات ۱۳۸ انعام ۳۲ اعراف ۱۶۹ یونس ۱۶ و مومنون ۸۰ محمد ۲۴ هود ۵۱ یوسف ۱۰۹ قصص۶۰ و چندین آیه مشابه دیگر با مضمون تعقل و تفکر و دعوت انسان به اندیشیدن در مور مسائل مختلف.

  با این وصف آیا حقیقت قرآن چیزی جز عقل است و عقلانیت. و اما در خصوص حقیقت محمدیه. پر واضح است که قلم و کتاب منسوب به حضرت ختمی‌مرتبت است. کتاب قرآن معجزه‌ای است که از درون عمیق و پرمهر ایشان سر برآورد. معجزه‌ای که از مقام لم یلد و لم یولد که ورای زمان و مکان است ناشی می‌شود و به همین دلیل است که از دستبرد و تحریف در طول زمان مصون بوده است.

  وقتی حرکت قلم در صنع و آفرینش کاملا معقول است، وقتی قرآن، این کتاب آسمانی حقیقتی معقول و عقلانی دارد، بدیهی است

  وجود حضرت ختمی‌مرتبت نیز که بستر نزول قلم و کتاب است چیزی جز عقل محض نمی‌تواند باشد

  ، .

  همانگونه که اسلام یعنی دین او نیز معقولترین ادیان است. چیزی که البته امروزه توسط ما به بوته فراموشی سپرده شده است.

  حرکت در قوس صعود

  “مثل نور خداوند همچون چراغدانی است که در آن چراغی است وآن چراغ در حبابی است شفاف و درخشان همچون کوکبی درخشان.”

  با توجه به حدیث کنز مخفی، آفرینش انسان به جهت آشکارشدن خداوند است. ولی این شناسایی حاصل نمی‌شود جز با نیروی عقل.

  عقل باید در کالبدی متناسب قرار گیرد تا شروع به شناخت کرده و در قوس صعود به سوی ماوای اصلی خویش پر بکشد.

  در واقع مراتب نزول عقل در کالبدهای مختلف فقط برای شناسایی و بازگشت به سوی همان عقل محض و بهشت عقلانی البته اینبار با آگاهی است.
  مسیر بازگشت روشن است و همگی با آن آشنایی دارند: ۱- عالم فیزیکی ۲- عالم مثال یا برزخ یا خیال ۳- عالم روحانی ۴- عالم عقلانی. به همه این موارد به ترتیب در آییه ۳۵ سوره مبارکه نور اشاره شده است.

  اولین چیزی که حواس پنجگانه انسان آن را احساس می‌کند ماده است. فی‌الواقع تمامی تعینات و در صدر همه آنهاوجود مادی انسان محملی هستند برای ظهور و بروز نور خداوند که در مورد آن توضیح داده شد. چقدر زیبا است که خداوند این وجود مادی را به مشکات یا همان چراغدان تشبیه می‌کند، یعنی نزدیکترین جایگاه به تجلی نور در جهان ماده. در واقع مشکات خود مراتبی است از مراتب مختلف نور که در جهان ماده خود را ظاهر ساخته است. به همین ترتیب خداوند در قوس صعود پیش رفته و به عالمی لطیفتر و نورانی‌تر اشاره می‌کند یعنی مصباح که مراد از آن همان عالم مثال است و اما زجاجه یا شیشه که زمانی می‌تواند کارکرد خود را داشته باشد که پاک و عاری از هر گونه آلودگی باشد که این خود اشاره به مراتبی بالاتر از عالم مثال دارد یعنی عالم روحانی، عالم فرشتگان که از هرگونه آلودگی و ناپاکی مبرا است. اینجاست که با زدودن هرگونه ناپاکی و تصفیه وجود از هرگونه ناخالصی، وجود نورانی و فرشته مانند انسان به ستاره درخشان یا همان کوکب دری در مرزهایی ورای عالم جسم و نفس و روح به عالم عقل یا نور محض آن را منطبق بر آیه شریفه قل هو الله احد می‌دانند پیوند می‌خورد. از اینجا است که تا مقام ذات یا همان هسته هستی مطلق عوالمی است از نور یا عقل محض، همان چیزی که آیه ۳۵ سوره مبارکه نور از آن تعبیر به نور علی نور می‌کند. بحر احدیت، بحر صمدیت و بحر لم یلد و لم یولد که سراسر نورند و نورند و نور.

  با این توضیحات قدری واضح است که مراد از درخت زیتون همان شجره عظیم حیات است که بیرون از خاور و باختر عالم و فراتر از دوگانگیها ریشه در عالم معنا دارد. منظور از غرب، عالم ماده و منظور از شرق یا همان محل برآمدن نور، عوالم فراماده است .شجره عظیم حیات یا همان درخت طوبی فراتر از جهان ماده، مثال و عالم روحانی ریشه در عالم معنا یا عالم وحدانیت دارد که در آن اثری از شرق و غرب و دوگانگی نیست و منظور از زیت درخت زیتون نیز همان روح انسانی است که فراتر از دوگانگیهای عالم خلقت است.

  در تعبیری دیگر شاید بتوان گفت که زیت درخت زیتون همان شیره پرورده درخت طوبی است د. این شیره پرورده در واقع استعداد ناب بالقوه‌ای است که انسان در جهان معنا برای پا به عرصه هستی گذاشتن دارد. استعدادی که منتظر کن وجودی خداوند است تا لباس تعین و تجلی به قامت موجودات عالم هستی بپوشاند و جهانی از فروغ آن منور گردد.

  فرمان او تنها این است که هرگاه چیزی را اراده کند به او می‌گوید موجود باش. آن نیز بلافاصله موجود می‌شود.
  یس۸۲
  در واقع عقل محض که همان اولین تجلی خداوند در جهان معنا است از بحر لم یلد و لم یولد گذر کرده و در وادی الله الصمد و الله احد از مسیر اسما و صفات باطنی خداوند نیز عبور کرده و به بینهایت استعداد مختلف که آمادگی تولد در جهان ماده را به بینهایت شکل و موجود مختلف دارند ،تبدیل می‌گردد. اینجا مرز بین عالم ماده و معنا است. خداوندی که در ذات خویش اصلا نیازی به ظهور و بروز در خود نمی‌بیند در این مرحله کاملا آماده آشکار شدن است.

  من و تو عارض ذات وجودیم
  مشبکهای مشکات وجودیم
  همه یک نور دان اشباح و ارواح
  گه از آینه پیدا گه ز مصباح (شیخ محمود شبستری)

  بی پیر مرو تو در خرآباد
  هرچند سکندر زمانی
  وجود راهنما و راهدان برای قدم ور داشتن در مسیر سیر و سلوک الهی شرط لازم برای پیمو دن این راه پر فراز و نشیب است .
  حضرت حافظ می گویید : ازهر طرف که رفتم جز وحشتم نیفزود
  زنهاراز این بیا بان وین راه بی نها یت
  در این شب سیا هم گم کشته راه مقصود
  از گوشه ای برون آی ای کوکب هدایت

  رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند
  بنگر که تا چه حد است مکان ادمیت
  هرکسی که دور ما ند از اصل خویش
  باز جوید روزگار وصل خویش
  راهی به بازگشت هم نیست . نه درکندن دادیم ونه دل کندن . انها دل خوشی و
  کشش عشقیست که نه قدرت ترکش را داریم ونه توان هضمش . هیچ کس یقین ندارد که ما از کجا امده ایم . پس قطعا هیچ کس نمی داند به کجا میرویم پس این راه را بایست به دنبال رشته دوست .تا انتهای ابدیت لنگان و پرسان همراه با عطشی همیشگی رفت .
  رشته ای بر گردنم افکنده دوست
  میکشد هرجا که خاطرخواه اوست

  باسپاس فراوان از استاد بزرگوار سرکار خانم درویش

  • پروانه درويش

   سلام به آقای یادگاری بزرگوار
   *****************************
   به به !
   *****************************

   نوشته زیر از سهراب سپهری است:
   “… من برای عبادت به اطاق آبی نمی رفتم ، اما میان چاردیواری اش هوایی به من می خورد که از جای دیگر می آمد ، در وزش این هوا غبارم می ریخت ، سبک می شدم، پرمی کشیدم ، این هوا آشنا بود ، از دریچه های محرمانه خوابهایم آمده بود تو…”
   ***
   به امید دیدارتان در مسیرهای کمال

 34. قهرمان واحدی

  باعرض سلام ووقت بخیرخدمت استادگرانقدرمان :بامطالعه ی مطالب زیبای شماونگاه اندکی به زندگی پیامبر(ص) به سیرت زیبای ایشان بیشتر پی میبرم.به امیداین که سیرتمان را همانندایشان دروجودخودبپرورانیم.

 35. ندا رشیدی
  باسلام حضور استاد شیرین ودوست داشتنی خودم

  قرآن تو کتاب تمام کتاب ها

  اندیشه ی تو تیشه به اصل بدی زده

  ای ریشه ی همیشه ترین انقلاب ها

  فخر فلک به توست که فانوس گشته بود

  در کوچه های آمدنت آفتاب ها

  سرمشق آسمان وزمینی که نام توست

  برلوح شب نوشته به خط شهاب ها

  من تکیه کرده ام به نو وپایمردیت

  در روز چون وچندو چه ،روز حساب ها

  سرگشته در مضایق وصف تو مانده ام

  چندان که داده ام به سخن آب وتاب ها

  خورشید مکه ،ماه مدینه ، رسول من

  ای خاکسار مدحت تو بو تراب ها

  شمع زبان بریده چه لافد ز آفتاب

  گنگم که در هوای تو دیدست خواب ها

  تنی واقعا ممنون از ومطالب پر بارو زیباتون

  • پروانه درويش

   سلام به خانم رشیدی عزیز
   سبحان الله
   چه قدر خوبه که معنای حقیقی مطالب رو دریافتید
   به به !
   به امید نیکبختی روزافزون

 36. محمد رضا اسمعیل پور ابیازنی

  با سلام خدمت استاد بزرگوار سرکار خانم درویش
  درست است که میگویند ازهردست بدهی از همان دست میگیری باید گذشت کرد و در این راه باید باور داشت تا ایمان آورد و با تمام سختیها جنگید و کنار آمد و خداوند فرمودند بسم الله الرحمن رحیم ،به نام خداوند بخشنده مهربان همه به امید بخشش خداوند تعالی و فرج قائم آل محمد (ص)

 37. سلام حضور استاد عزیز
  مقاله معنوی زیبای شما رو خوندم آدم رو به خدا بسیار نزدیک می کنه.
  خیلی پرباره.
  واقعا اگه ما بتونیم مثل شما باشیم حالمون خوب میشه؛ حضرت محمد ص الگوی ماست تا دراین مسیر نورانی حرکت کنیم
  سلامت و سربلند باشید

  • پروانه درويش

   سلام به آقای آویژه
   نتیجه گیری شما خیلی با اهمیته
   به به ! به دقت شما
   به امید دریافت معارف الهی

 38. شميلا حيدري

  سلام استاد
  روایت است حضرت علی (ع) از پیامبر اکرم در مورد فضل پرسید ، آن حضرت در پاسخ فرمودند : خداوند متعال خلق را آفرید ه حرام را عرضه داشت و در دسترس آنان قرار داد . پس هر کس به مال حرام روی آورد ، به همان اندازه روزی حلالش کاسته میشود و حساب آن نیز در قیامت از آن کشیده خواهد شد .
  استاد عزیز از فضل و عبادت نوشید . من فکر میکنم فزونی فضل اللهی شامل حال هر کسی نمیشود . بلکه فقط بندگی خالصانه و اطاعت از دستورات خداوند و اظهار خضوع در پیشگاه خداوند باید باشد . هر چه این اعمال خالصانه تر باشد فضل خداوند بیشتر شامل حالمان خواهد گردید . امیدوارم در مورد عبادت بازم از شما مطالب بیشتر بخوانم . سپاسگزارم
  شمیلا

  • پروانه درويش

   سلام به خانم حیدری عزیز
   ************************
   به به !
   ************************
   به امید دریافت انوار الهی

 39. ندا رشیدی
  باسلام خدمت استاد مهربا ن وگلم
  معنی حدیث«من انی فقد رای الحق» را این گونه می آورد که: هرکس با چشم جان نور محمدی را ببیند جلوه صفات حق را دیده است.»

  ای رسول الله تو در خلوت وحدت خلیلی
  بعد ذات واحد مطلق به هستی بی‌بدیلی
  بر گزینِ دست یزدان از میان نخبگانی
  پیش هر صاحب نظر در صورت و معنا جمیلی
  منبع اندیشه رود خروشان حیاتی
  شهر علمی، کوه حلمی، قُلزم عقل عقیلی

  • پروانه درويش

   سلام به خانم رشیدی عزیز
   به امید بینا شدن چشم جان و ذهن همه انسانها
   شاد و پیروز باشید

 40. علیرضا مقیم هنجنی

  یکی از بالاتری مقامات در سیر به سمت قرب الهی مقام محبوبیت یافتن نزد خداست و کسی که محبوب خداوند میشود آثار حیرت انگیزی بر این محبوب خدا شدن برایش مترتب است..خداوند گروه های بسیاری را در قرآن به عنوان محبوب معرفی کرده بَلى‏ مَنْ أَوْفى‏ بِعَهْدِهِ وَ اتَّقى‏ فَإِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُتَّقینَ ۷۶- آل عمران
  آرى، کسى که به پیمان خود وفا کند و پرهیزگارى پیشه نماید، پس همانا خداوند متقین را دوست دارد.

  امیرالمؤمنین علیه السلام میفرمایند: التُّقَى رَئِیسُ الْأَخْلَاق‏ “نهج البلاغه”
  تقوا رئیس اخلاق است.

  تقوا آن چیزی هست که مایه ی حفظ و نگهداری مقام انسانیت انسان است.
  اگر به افراط و تفریط کشیده شود باعث تباهی انسان میشود و او را از سعادت ابدی اش باز میدارد.

  • پروانه درويش

   سلام به آقای مقیم هنجی بزرگوار

   «ان الله و ملائکته یصلون علی‌النبی یا ایهاالذین امنوا صلوا علیه و سلموا تسلیما»
   (سوره احزاب، آیه ۳۳)

   به به ! به نوشته هاتون

   موفق باشید

 41. alireza_hahj.yahoocom

  باسلام

  یکی از بالاتری مقامات در سیر به سمت قرب الهی مقام محبوبیت یافتن نزد خداست و کسی که محبوب خداوند میشود آثار حیرت انگیزی بر این محبوب خدا شدن برایش مترتب است..خداوند گروه های بسیاری را در قرآن به عنوان محبوب معرفی کرده بَلى‏ مَنْ أَوْفى‏ بِعَهْدِهِ وَ اتَّقى‏ فَإِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُتَّقینَ ۷۶- آل عمران
  آرى، کسى که به پیمان خود وفا کند و پرهیزگارى پیشه نماید، پس همانا خداوند متقین را دوست دارد.

  امیرالمؤمنین علیه السلام میفرمایند: التُّقَى رَئِیسُ الْأَخْلَاق‏ “نهج البلاغه”
  تقوا رئیس اخلاق است.

  تقوا آن چیزی هست که مایه ی حفظ و نگهداری مقام انسانیت انسان است.
  اگر به افراط و تفریط کشیده شود باعث تباهی انسان میشود و او را از سعادت ابدی اش باز میدارد.

  • پروانه درويش

   سلام به آقای علیرضا …
   ***********************
   به به !
   ***********************
   به امید دریافت معارف الهی

 42. سارا حلیمی فر

  با سلام خدمت استاد گرامی
  یادم باشد که زیبایی های کوچک را دوست بدارم حتی اگر در میان زشتی های بزرگ باشند
  یادم باشد که دیگران را دوست بدارم آن گونه که هستند ، نه آن گونه که می خواهم باشند
  یادم باشد که هرگز خود را از دریچه نگاه دیگران ننگرم
  که من اگر خود با خویشتن آشتی نکنم هیچ شخصی نمی تواند مرا با خود آشتی دهد
  یادم باشد که خودم با خودم مهربان باشم
  چرا که شخصی که با خود مهربان نیست نمی تواند با دیگران مهربان باشد

  • پروانه درويش

   سلام به خانم حلیمی فر عزیز
   برای درک زیبایی باید اندیشه ای زیبا داشت
   به به ! به اندیشه زیبات
   موفق و سربلند باشی

 43. با سلام و احترام خدمت استاد گرامی سرکار خانم درویش
  از مطالب بیان شده باید درس اخلاق، درست زندگی کردن، احترام به دیگران و آراستگی گرفت و همیشه در برابر مصیبت های وارده صبر و تحمل و مقاومت داشته باشیم و به درگاه خدا هیچ موقع گلایه نکنیم و در همه حال تقوی و ایمان به خدا داشته باشیم .

  خیزید که شب طی شد و از جانب خاور
  بشتافت عروس سحر از جمله به منظر
  برداشت به آئین بتان، مقنعه از سر
  بر صفحه پیروزه سحر زد قلم زر
  اطلال مکلل شد و آفاق منور
  دندان سحر رخنه به دامان شب افکند
  زان بارقه در ملک جهان تاب و تب افکند
  زان رخنه یکی بارقه اندر عرب افکند
  آبنای زمان را همه اندر عجب افکند
  وحشت‌زده شد خسرو، حیرت‌زده قیصر
  آن نقطه رخشنده که شد مطلع اشراق
  بشکست مدائن را زیر و زبر طاق
  تابنده شد اکران و فروزنده شدآفاق
  و آتشکده فارس فرومانده زاحراق
  و ا فتاد به کانون ستم توده آذر

  باتشکر از زحمات صمیمانه شما هم بابت درسهای کلاسی و هم بابت درسهای اخلاقی

  • پروانه درويش

   سلام به آقای تایی
   حمید سبزواری در این شعر تمام حوادث قبل از تولد پیامبر (ص) را بسیار شیوا بیان کرده؛ شکستن طاق کسری، خاموش شدن آتشکده فارس، وحشت در دل امپراطوری جهان، تابیده شدن انوار تابناک در مشرق زمین و …
   به به! به شما برای شناخت خوبی که از شعر دارید و دقتتون در دریافت پیامهای این سه قسمت.
   به امید رسیدن به درک “شکر وجودی”
   شاد و پرتوان باشید

 44. طاهره سادات ایمانی

  با سلام و عرض تشکر مجدد بابت اینکه زمینه مطاله و تفکر را به این زیبایی در ما ایجاد کردید
  و چقدر زیباتر شد که این مطالعات پیرامون پیامبر عظیم الشان اسلام مصادف شد با ایام (رحلت) جان گدازشان و همچنین نزدیکی آن با (میلاد )فرخنده آن حضرت …به همین مناسبت بنده پیشاپیش ولادت ایشان و هفته وحدت را به شما و تمامی دوستان تبریک عرض میکنم.

  پس پروردگارا درود فرصت بر او و بر پیشوایان باکش…
  و در این ایام سلام میدهم بر تو ای رسول خدا که چراغ روشن اسلامی…
  سلامی که از روی معرفت و ایمان به تو و کتابی است که بر تو نازل شده
  و شهادت میدهم که وظیفه رسالتت را ادا کردی و با اهل ایمان با کمال رافت و با کافران در نهایت شدت بودی تا رحلتت فرا رسید .
  پس درود میفرستم به تو پی در پی بدون توقف پس پروردگارا تمام آن صلوات و تحیات را عطا فرما بر محمد که نور پاک او را در اصلاب پاک پدران و از آنجا به ارحام مطهر مادران منتقل داشتی و به لطف و عنایت تو او را از هر زشتی دور نمودی تا اینکه دیده بندگان را به مقام رفعتش بینا کردی و مردگان شهر را به نور وجودش احیا فرمودی….
  پس پروردگارا درود فرصت بر آن پیغمبر گرامی که او به عهد تو وفا کرد…

  اللهم صل علی محمد و آل محمد….{ برگزیده ای از زیارت حضرت رسول}

  ا

  • پروانه درويش

   سلام به خانم ایمانی عزیز
   شیوه نگارشت رو خیلی دوست دارم
   به امید عقل و عشق روز افزون

 45. معصومه عباسی

  آیه آیه همه جا عطر جنان می آید
  وقتی از حسن تو صحبت به میان می آید
  جبرییلی که به آیات خدا مانوس است
  بشنود مدح تو را با هیجان می آید

  • پروانه درويش

   سلام به خانم عباسی عزیز

   عالم از شور و شر عشق خبر هیچ نداشت
   فتنه انگیز جهان غمزه جادوی تو بود
   (حافظ)

   به امید دیدارتان در فتح قله های موفقیت

 46. سلام خدمت بهترین استادم مطالبتون بسیار ساده وقابل فهم است با خواندن مطالب فوق بهتر متوجه شدم که انسان با توکل به خدا و ائمه و پیامبران میتواند به همه چیز و همجا که بخواهد برسد و من هم مثل همیشه فیض بردم.با تشکر از شما میثم اصلانی.

  • پروانه درويش

   سلام به آقای اصلانی
   ***
   پروردگارم!
   یاری ام ده تا همواره به یاد داشته باشم که زندگی سفری است از تو، به تو
   ***
   موفق و پیروز باشید

 47. با سلام و خدا قوت به شما استاد عزیز و گرامی
  رسول خدا(ص)فرمود:
  در آن شبى که جبرئیل مرا به معراج برد چون بازگشتیم بدو گفتم: اى جبرئیل آیا حاجتى دارى؟گفت: حاجت من آن است که خدیجه را از جانب خداى تعالى و از طرف من سلام برسانى و رسول خدا(ص)چون خدیجه را دیدار کرد سلام خداوند وجبرئیل را به خدیجه رسانید و او در جواب گفت:
  «ان الله هو السلام و منه السلام و الیه السلام و على جبرئیل السلام‏».

  ای مظهـر کـل صفـات حـق پرستی
  بخشیده از جام شرف برعشق، مستی
  ما قطره دریـای احســان تو هستیم
  مـا ذره ایـم ای آفتــاب کُـل هستی
  تـاریکی مـا را ببخشــا روشنـائی
  ما را به اوج معــرفت کن رهنمـائی

  به خدا تعظیم می کنم
  تا همچنان بر قلبم پادشاهی کند
  و هر گاه اراده او جاری شود
  زندگی به من تعظیم می کند !

  با تشکر از زحمات شما
  موفق و مؤید باشید ودر پناه خداوند متعال
  خدادادی

  • پروانه درويش

   سلام به خانم خدادای عزیز
   *************************
   شیوه نگارشت رو خیلی دوست دارم
   به به !
   *************************

 48. سید جلیل زره پوش

  سلام
  خیلی جالب و دلنشین بود.بدون شک عظمت پیامبر اسلام، محمد مصطفی(ص) هم عشق، علاقه وهم شگفتی و انسان را به تحسین برمی انگیزه. در طول تاریخ اسلام، همواره استوار و برقراربوده. که همواره انسان جاهل رو، به سرمنزل رشد و هدایت می رسانه.
  با آرزوی بهترینها پیروز و پایدار باشید.
  سید جلیل زره پوش

  • پروانه درويش

   سلام به آقای زره پوش

   در طریقت هر چه پیش سالک آید خیر اوست
   در صراط مستقیم ای دل کسی گمراه نیست
   (حافظ)

   به امید شادی روزافزون

 49. طیبه یل هیکل آباد

  با سلام و احترام خدمت استاد عزیز و گرانقدر
  این متن زیبا مرا به یاد داستانی درباره حکمت الهی می اندازد، که دوست داشتم شما نیز آن را بخوانید:
  گنجشکی محزون با خدای خود شکوه کرد که :
  پروردگارا صبحگاهان طوفانی فرستادی که آشیانم را به زیر افکند. من با تو چه کرده بودم و کدام گوشه سلطنتت را تنگ کرده بودم که مستوجب چنین عقوبتی شدم ؟
  خدای فرمود:
  ماری بزرگ در کمین تو و جوجه هایت بود در حالیکه تو در خواب خوش بودی . بادی در راه بود فرستادمش تا لانه ات را به آرامی واژگون کند تا از نیستی برهی !
  «چه بسا چیزی را خوش نداشته باشید حال آنکه خیر شما در آن است» بقره آیه ۲۱۶

  • پروانه درويش

   سلام به خانم طیبه یل هیکل آباد عزیز

   “پرواز را بیاموز!
   نه برای اینکه از زمین جدا باشی، برای آنکه به اندازه فاصله زمین تا آسمان گسترده شوی.”

   به امید موفقیتهای روزافزون

 50. سعید مرادیان

  سلام بر استاد عزیز، مهربان و شکیبا سرکار خانم درویش

  محمد(ص) انسان کامل و نماد خوبی‌ها است. محمد نماد عشق است. در داستان زندگی او می‌توان تمام سیرت‌های نیک پیامبران گذشته را پیدا کرد.
  و چه زیبا سپیده کاشانی صفات این برترین انسانِ در قله کمال را می‌گوید:

  ای یوسف پرده‌دار کعبه
  ای طرفه یتیم آسمان سیر
  ای وارث خاتم سلیمان
  ای در تو شکیب و رای موسی
  ای ماه حرای عشق و ایمان
  صبر تو فزون زصبر ایوب
  ای کرده طلوع در شبانگاه
  کردار خلیل و خوی آدم
  ای بر شده از تبار کعبه
  مهمان شگفت راهب دیر
  ای ختم به تو نزول قرآن
  ای در تو کمال زهد عیسی
  ای یاد تو روشنایی جان
  محبوبترین حبیب، ای خوب
  مرآت تجلیات الله
  عیسی نفسی چو پور مریم

 51. حسن حاجی صالحی

  داغی اگر نبود که گریان نمی شدیم
  لطفی اگر نبود مسلمان نمی شدیم
  یا ایهالرسول بدون دعای تو
  ازپیروان عترت و قرآن نمی شدیم
  بنام ایزد منان
  با سلام وعرض ادب
  خدمت استاد گرامی سرکار خانم درویش
  مطالب مقاله سوم شما با عنوان محمد(ص) یادگاری از عشق را مطالعه ، نکات جالب و آموزنده ای داشت. با بیانی زیبا و قابل درک به معانی باطنی کلمات ((فقر)) و (( فضل))، تقوا و تقوای الهی ، فلسفه عبادت و ویژ گیهای حضرت محمد(ص)پرداخته شده است. ممنون از زحماتی که تقبل نموده و معلومات و اطلاعات ارزنده ای را در اختیار همه ما قرار داده اید.
  (( ان الله و ملائکته یصلون علی النبی یا ایها الذین آمنوا صلوا علیه وسلموا تسلیما )) ( سوره احزاب ، آیه ۳۳)
  خداوند متعال و فرشتگان عالم معنا برپیامبر عظیم الشان (ص) درود می فرستند و سجایای اخلاقی او را بر می شمارند وتاکید می کنند که اهل ایمان بر او سلام بفرستند. پس مومنان اجابت می کنند و بر او و خاندانش تحیت و سلام می فرستند.
  عشق به پیامبر اسلام(ص) یکی از شاخص ترین صفات ممتاز زندگی هر مسلمان است.
  مولانا، عشق به پیامبر اعظم(ص) را که به اسامی احمد و مصطفی خوانده می شود ، یکی از بارزترین صفات وصفحه وجودی و ساحت حیات هر مسلمان تلقی می کند و رمز این جاودانگی و عشق درونی به پیامبر را واکاوی می کند و با چنین نگاهی به آدمی نصیحت می کند که به اطراف خود بنگرد:
  آیا ((یاد و بود))پیامبر(ص) بعد از سال های متمادی همچنان باقی نیست ؟
  ( بر گرفته از کتاب ((شکوه شمس ))اثر آن ماری شیمل، ترجمه حسن لاهوتی)
  زندگی در دنیای امروز، زنذگی در مدرسه ی اراده است و سعادت و شقاوت هر انسانی به اراده ی همان انسان رقم می خورد. اگر بخواهید عزیز و سربلند باشید ،باید از سرمایه های عمر و استعدادهای جوانی استفاده کنید و با اراده و عزم راسخ به طرف علم وعمل و کسب دانش حرکت نمایید. (صحیفه ی نور ،ج ۲۱ ، ص ۲۵ )
  زیباترین زنذگی از آن کسی است که زیبا ترین پاسخ را برای این سوال یافته باشد که :
  ((چرا و به خاطر چه زندگی می کنم ؟ ))
  ما با بهره مندی از راهنمایی های قرآن کریم و پیشوایان دین ، با هدف زنذگی وراه رسیدن به آن بیشتر آشنا خواهیم شد و باید دانست که اندیشه ی درست، تصمیم گیری قاطع و برنامه ریزی صحیح ،پشتوانه حرکت ما به سوی هدف و کسب موفقیت است .
  پس از احساسات درونی و خلاقیت های فکری استفاده کنیم ،چرا که شهامت اندیشیدن وابتکار نعمت الهی است که خداوند به ما عطا فرموده است.
  لحظه های زیبای زنذگی انسان، لحظه های شکوفایی استعداد ها و رسیدن به کمال است.
  انسان ، استعدادها و کمال های متنوعی دارد و باید دو قدرت ((علم وآگاهی)) و ((انتخاب و اختیار)) استعداد های خود را پرورش دهد و به کمال برساند.س ، انسان مسئول به کمال رساندن خود است و زندگی حقیقی جریان شکوفایی استعداد ها و رسیدن به کمال .
  خداوند علاقه و دل بستگی به کمال ها و زیبایی ها را در وجود انسان قرار داده است تا او بتواند به آسانی آن ها را برگزیند و به سوی آن ها حرکت کند.این کمال ها وزیبایی ها ، همان هدف هایی است که انسان در زندگی خود انتخاب می کند، البته انسان همواره به دنبال کمال است که پایان نپذیرد و همه ی کمال های دیگر را در برداشته باشد.
  عدل یکی از صفات الهی است، خداوند عادل است وجهان را بر عذل استوار ساخته است.
  رسول خدا(ص) می فرماید: بالعدل قامت السماوات والارض. آسمان ها وزمین بر اساس عدل پا برجاست.
  اکثر ما می دانیم که خداوند چه موقع بر خود آفرین گفته است؟آ آنگاه که خداوند مراحل خلقت انسان و رشد و تکامل وی ذر رحم مادر را بیان می کند و تحولات پیچیده ی زیستی او را یکی پس از دیگری نام می برد و از دمیدن روحی ویژه در او یاد می کند، در پایان می فرماید:
  (( فتبارک الله احسن الخالقین )) پس بزرگ و بزرگوار است خدای یکتا که نیکوترین آفرینندگان است.
  ( سوره مومنون ، آیه ۱۴ )
  اکثر ما نیز می دانیم چرا خداوند شیطان را از درگاه خود راند و برای همیشه او را طرد کرد؟
  چون فرمان خدا را برای سجده ی بر انسان اطاعت نکرد.
  اما بی وفایی برخی آدمیان را بنگر که در برابر خدا سجده نمی کنند و حلقه ی بندگی شیطان به گردن می آویزند!
  رسول خدا (ص) می فرماید: خداوند به چنین انسان هایی خطاب می کند : من به خاطر تو شیطان را طرد کردم ، اما تو اورا دوست خود گرفتی و به اطاعت او در آمدی ؟
  رسول خدا(ص): بهترین شما کسی است که قرآن را یاد بگیرد و به دیگران یاد بدهد.
  رسول خدا(ص): نماز نور چشم مومن است .
  رسول خدا(ص) : ان الله جمیل و یحب الجمال خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد .
  رسول خدا(ص): بعد از اسلام که بالاترین نعمتهاست ، همسر خوب و شایسته بزرگترین نعمت زندگی است .
  در پایان می توان این نکته را یاد آور شد که در واقغ رحلت پیامبر اعظم (ص)، معراج وصال اوست با حضرت دوست.
  درشب رحلت خاتم انبیاء محمد مصطفی (ص) فرشتگان عرش می گریند. عاشقانش با چشمانی اشک آلود ، مرثیه غم می سرایند. ما نیز ذرشب رحلت آسمانی اش در سوگ می نشینیم.
  القاب حضرت محمد(ص): رسول الله ، نبی الله، مصطفی، محمود، امین ، امی ، خاتم ، مزمل ،مدثر،بشیر،مبین ، کریم ،نور ، رحمت ، نعمت ،شاهد، مبشر، منذر، مذکر،یس ، طه ، و …
  خداوند قادر ترین کارگردانیست که با رسیدن سپیده دم می فرماید:
  نور ، صدا ، حرکت !

  او زیباترین فیلم هستی را کلید می زند و من بهترین نقش را برای شما آرزو می کنم .
  در پناه خدا شاد و سر بلند باشید.

  پیشاپیش به شما استاد گرامی و به همه مسلمان جهان ولادت حضرت محمد(ص) در روز هفدهم ربیع الاول را تبریک عرض می نمایم .
  با تقذیم احترام – حسن حاجی صالحی

  • پروانه درويش

   سلام به آقای حاجی صالحی
   **********************
   به به !
   **********************
   سربلند و موفق باشید

 52. باسلام خدمت استادخوبم خانم درویش
  من دراین متن زیبای شما یاد این جمله افتادم اگر می خواهید خدا باشما سخن بگویید قرآن بخوانید و اگر می خواهیدشما با خدا سخن بگویید نماز بخوانید شما در گفتگو با خدا این را به ما نشان دادید که خداوند درقران کریم به همۀ سوالهای ماجواب داده است اگر ما آن راخوب بخوانیم و درکش کنیم ممنون که باعث شدیداز این به بعد به تک تک آیه های قران بیشتر بیاندیشم.

  سالها پیش خشک سالی شهری را فراگرفت وهمه به دنبال راه چاره ای بودند که از این وضعیت نجات پیدا کنند .مردم شهر در نهایت به این نتیجه رسیدند که همه در یک روز معین جمع شده، به بیابان روند و برای نزول باران دعا کنند.
  آن روز فرا رسید . تمامی اهالی شهر جمع شدند تا دعا کنند…

  ولی از بین این همه جمعیت فقط یک پسر بچه با خود چترآورده بود !!!
  امیدوارم درتمام لحظات زندگی خدا را باور کنیم و به او اعتماد داشته باشیم.
  باتشکر
  زهره کارخانه

  • پروانه درويش

   سلام به خانم کارخانه عزیز
   وَأُدْخِلَ الَّذِینَ آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الأَنْهَارُ خَالِدِینَ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ تَحِیَّتُهُمْ فِیهَا سَلاَمٌ
   و کسانى که ایمان آورده و کارهاى شایسته کرده ‏اند به بهشتهایى درآورده می شوند که از زیر [درختان] آن جویبارها روان است که به اذن پروردگارشان در آنجا جاودانه به سر می برند و با سلام به یکدیگر تحیت گویند.
   (سوره ابراهیم، آیه ۲۳)

 53. سلام استاد خوبم
  غلط در وصالت چرا بیاموزم * در فراقت چرا بیاموزم
  یا تو با درد من بیامیز * یا من از تو دوا بیاموزم
  می گریزی ز من که نادانم * یا بیامیز یا بیا موزم
  چون خدا با تو است در شب و روز * بعد از این از خدا بیاموزم
  در وفا کس نیست تمام استاد از وفا پس وفا بیاموزم
  ***************************************
  خدا گوید : توای زیباتر از خورشید زیبایم
  تو ای والاترین مهمان دنیایم
  بدان آغوش من باز است ، شروع کن
  یک قدم با تو ، تمام گامهای مانده اش با من

  • پروانه درويش

   سلام به خانم سپیده تایی عزیز
   به به !
   به نتیجه گیری قشنگت

   یکی باید آدم را بلد باشد . . .

   به امید دیدارت در فتح قله های موفقیت

 54. مریم حاجی ملاعلی.

  جان جهان ورهبرایمان محمداست
  ختم رسل،حقیقت عرفان محمداست
  قرآن بودکلام خداوندبی نیاز
  آن شارع شریعت وقرآن محمداست
  آوازهای نفس کلامی نگفته است
  چون متصل به مبدا ایمان محمداست
  اوختم انبیاءبودورهبرامم
  نقش نگین دست سلیمان محمداست
  درقلب پاک نورالهی کندظهور
  انوارغیب وجلوه ی یزدان محمداست
  تابنده گشت مهرفروزان معرفت
  شمس الضحی ومهرفروزان محمداست
  درشرق وغرب پرچم اسلام شدبلند
  برتارکش فروغ درخشان محمداست
  توحیدوپاکدینی وایمان وراستی
  احکام اوست رهبرخوبان محمداست
  صلوات برمحمدوالش زجان فرست
  نورصفای عالم امکان محمداست.

  باعرض سلام وخسته نباشید خدمت استادگرامی سرکارخانم درویش عزیز
  مطلبتون بسیارزیباوآموزنده بود.
  امیدوارم درتمام مراحل زندگی خداوند پشت وپناهتان باشد
  (مریم حاجی ملاعلی)

  • مریم حاجی ملاعلی.

   موضوع سوم
   قال رسول الله صلی االله علیه وآله وسلم
   هیچ بنده ای نیست،مگراینکه دارای چهارچشم است:بادوچشم ظاهری خودبه امر دنیا می نگردوبادوچشم باطنی به امر آخر ت.هرگاه خداوند عزوجل خیربنده ای رابخواهد،دوچشم باطنی اوراکه درقلب اوست،می گشاید(واوعلاوه برزندگی دنیایی به اموراخروی خودبه طورجدی توجه دارد).
   باعرض سلام خسته نباشیدخدمت استادگرامی سرکارخانم درویش عزیز،
   مطلبتون بسیارزیباوآموزنده بودامیدوارم درتمام مراحل زندگی خداوندگان پشت وپناهتان باشد
   مریم حاجی ملاعلی

   • پروانه درويش

    سلام به خانم حاجی ملاعلی عزیز
    جهان هستی مانند کوهی است که هر صدای در آن با پژواکی همراه است.
    به امید موفقیتهای روزافزون

  • پروانه درويش

   سلام به خانم حاجی ملاعلی عزیز
   ***
   همه عمر بر ندارم سر از این خمار و مستی
   که هنوز من نبودم که تو در دلم نشستی
   تو نه مثل آفتابی که غروب و غیبت افتد
   دگران روند و آیند و تو همچنان که هستی
   (سعدی علیه الرحمه)
   ***
   موفق باشید

 55. فاطمه صالح آبادی

  با سلام خدمت شما استاد عزیز.
  استاد عزیز خوش به سعادت شما که خداوند همچین فرصتی را در اختیارتان قرار داده که شخصیت حضرت محمد (ص)را برای خودتان مرور کنید و با نوشتن این مطالب به بقیه هم این فرصت را دادید تا برای پیروی از آیین آن حضرت با چراغی در دست تلاش کنند.
  باشد که پیرو راه آن بزرگوار باشیم.
  باسپاس فراوان از زحمات شما

  • پروانه درويش

   سلام به خانم صالح آبادی عزیز
   لطف خداوند حدّ و اندازه ای ندارد . . .
   به امید معرفت روزافزون

 56. غلامرضا اظهاری نیکو جوان

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد ارجمند سرکار خانم درویش.
  محمد نور عالمتاب هستی است
  وجودش روشنی بخش زمان است
  به هر قلبی نماید رخنه و جا
  خدا داند که قلب او جوان است
  استاد ارجمند من با خواندن این مطالب این باور را با خود مرور کردم که حضرت رسول (ص) پیامبری آسمانی بود و همواره می خواست رسالت آسمانی خود را به بهترین وجه ادا کند و موفق هم شد.
  امیدوارم توفیق آن را داشته باشیم که از آیینش پیروی کنیم.
  با تشکر فراوان از زحمات شما استاد محترم

  • پروانه درويش

   سلام به آقای اظهاری
   به امید دریافت توان از توانای عالم
   شاد و موفق باشید

 57. سعیده رحیمی آشتیانی

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد گرامی
  “کسی که درباره زندگی حضرت محمد (ص) تفکر کند،مبهوت حکمت و تدبیر او میشود و محمد (ص)را زنده ای میبیند که در هیچ عصری نمیمیرد.”
  (نویسنده سوئیسی)

  استاد عزیز!
  شما با بررسی زندگی حضرت محمد (ص) به این اعتقاد رسیدید که باید او را نجات بخش بشریت نامید و این باور را به ما انتقال دادید از شما بابت این نیت پاک کمال تشکر را دارم.
  به این امید که در پناه ایزد منان موفق و پیروز باشید.

  • پروانه درويش

   سلام به خانم رحیمی عزیز
   نتیجه گیریت قابل تأمل و قشنگه
   به امید دریافت رحمتهای الهی بی کران

 58. حسن باقریان

  با سلام و تشکر از مطالب زیبا و جاندارتان در مورد حضرت محمد “ص” و نتیجه گیری که انجام داده اید .
  در تکمیل فرمایشات جنابعالی می توان به مطلب ذیل هم اشاره نمود که :
  سخن معروف امام حسین(ع) را که می‌فرمایند: «اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید»
  تو بحثی که با دوستم داشتم می گفت بهتره منظورتو توضیح بدی که از این سوالت سوء برداشت نشه . میگه همیشه فقط نتیجه فکرت رو می گی ، برای همین خیلی احتمالش هست هر کسی هر برداشت ممکنی از حرفت داشته باشه . به هر جهت برای من قابل درک نیست که چرا باید برای کسی که به آخرت اعتقاد نداره و مرگ برایش مساوی با عدم و نیستیه ( یعنی کسی که دین نداره ) بقیه انسانها اهمیت داشته باشن ؟ چرا باید به ندای وجدانش گوش بده ؟ وقتی قراره فقط همین سالهای محدود به این دنیا، زندگی کنه چرا سعی نکنه بهترین زندگی از لحاظ صرفا دنیوی برای خودش درست کنه حتی اگه در این راه به صدها نفر ظلم کنه . چرا باید این چیزا براش اهمیت داشته باشه ؟ چرا امام حسین (ع) این چنین فرمودند :
  (ان لم یکن لکم دینا فکونوا احرارا فی دنیاکم، اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید. ) ؟ نمی دونم توضیحم کافی بود یا نه .

 59. حسین پیری
  با سلام و صلوات بر حضرت محمد و آل محمد(ص)
  و خداقوت خدمت شما استاد زحمت کش
  اخلاق ایشان در برخورد با مردم بسیار خوب بود و نسبت به همه احترام می گذاشتند چه فقیر و چه غنی. من نیزبا این آموزه ها یاد گرفته ام که با همه مهربان باشم تا بتوانیم از خود نام نیک برجای بگذاریم.
  باتشکر و سپاس

  • پروانه درويش

   سلام به آقای حسین پیری
   نتیجه ای که گرفتین خیلی مهمه
   موفق، سربلند، پرتوان و شاد باشید

 60. حسن پیری
  سلام خدمت شما استاد محترم
  اخلاق خوب و مبارک ایشان بود که همه را شیفته وجود خود می نمود پس ما نیز باید اخلاقی حسنه به مانند پیغمبر داشته باشیم.
  باتشکر و سپاس

  • پروانه درويش

   سلام به آقای حسن پیری
   نتیجه گیرتون خیلی خوبه
   شاد و پرتوان باشید

 61. شهرام قاسمی

  به نام خدا

  ز احمد تا احد یک میم فرق است
  دو عالم در همین یک میم غرق است

  استاد گرامی سرکار خانم درویش
  پیامبر نمونه کامل و تمام عیار اخلاق و واجد تمامی صفات عالی انسانی بود . ما بندگان رو سیاه خداییم اگرچه افتخار ما این است که پیامبر ما محمد مصطفی (ص) است و ان شاءالله شفیع ما در وادی های پر خطر خواهد بود.
  با تشکر از نوشته ی زیبایتان

  • پروانه درويش

   سلام به آقای قاسمی
   ********************
   خیلی خوب می نویسید
   به به !
   ********************

 62. سلام استاد خوبم
  ای کاش تمام لحظه های زندگیم رو حتی ثانیه هاش رو با دل نوشنه های شما سپری میکردم .
  مگر می شود از معنویت نوشته های شما فاصله گرفت .
  مگر می شود از خود بیخود نشد و به حال خود ماند .
  کاش قسمتی از عبودیت محض شما را حتی برای لحظه ای به امانت می گرفتم و باخو د و خدای خود تنها می ماندم که بتوانم آن را چراغ راه خود گردانم.
  امین یا رب العالمین (باران)

  • پروانه درويش

   سلام به خانم طلوع قمری عزیز
   ***
   اوست نشسته در نظر، من به کجا نظر کنم؟
   اوست گرفته شهر دل، من به کجا سفر برم؟
   (مولانا)

   ***
   به امید دیدارت در فتح قله های موفقیت

 63. سلام به استاد گرامی خانم درویش

  “الهی آمین”

  • پروانه درويش

   سلام به آقای یوسفی
   الله می فرماید:
   و ان لیس للانسان الا ما سعی
   برای انسان جز حاصل تلاش او نیست.(سوره نجم آیه ۳۹)

   موفق باشید.

 64. “و عشق آخرین حرف ما بود!چرا نه…؟”

  فریدون فروغی

 65. زهره بابابیک

  باسلام به استاد عزیزم باخواندن این مطالب احساس میکنم خیلی از خدا دورم از مسلمان واقعی بودن ازخیلی ازفضائی اخلاقی وخیلی خوبیها امیدوارم جملات زیبای شما دردل ما اثر گذار باشد

  • سلام به خانم بابایک عزیز
   الحمد لله رب العالمین که بیداریم
   اینها همه از کرم و لطف الله است فقط یادمان باشد عاشق باشیم.
   با آرزوی موفقیت و سربلندی

 66. حسنت به اتفاق ملاحت جهان گرفت
  آری به اتفاق جهان میتوان گرفت (حافظ)
  ***
  سلام و عرض احترامات فراوان خدمت استاد مهربانم
  توصیف ضمیر من و ما و عظمت خدا و وحدت بنده و خدا… گوشزد کردن اهمیت عبادت… بسیار زیبا و شفاف بیان شده و تاثیر گذار است.
  ***
  الا ای پیر فرزانه مکن عیبم ز میخانه
  که من در ترک پیمانه دلی پیمان شکن دارم (حافظ)

  گر بدانم که وصال تو بدین دست دهد
  دین و دل را همه در بازم و توفیر کنم (حافظ)

  به امید خداوند که یادش همیشه زنده در دلمان است، در پناه حق و در وسعت بی کران الله پیروز باشد.

  • سلام به خانم سیری عزیز
   شیوه نگارشتون خیلی اوج گرفته
   یعنی عالی!
   به به !
   به امید دیدارتان به هنگام فتح قله های موفقیت

 67. فاطمه قهرمانی

  باسلام خدمت استاد مهربانم
  یا رسول الله
  مثل تو دیگر در پهنه زمین تکرار نخواهد شد ، اما با تکرارصلوات بر تو ، نور حضورت را در قلب خود احساس می کنم .
  اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

  • سلام به خانم قهرمانی عزیز
   به این نکته مهم توجه داشته باشیم که با هر قدم که برمی‌داریم و در هر تجربه که از سر می‌گذرانیم به الله نزدیکتر می شویم.
   موفق و سربلند باشید

 68. بهزاد رجب زاده

  سلام

  همه شما شنیده اید که مولای متقیان امام علی (ع) فرموده اند: هر کجا کاخی بر پاست لاجرم کوخی هم در کنار ش برجاست . چرا که لازمه کاخ نشینی خوردن حق دیگران است و اگر تیزبین باشیم چشم بستن به نیاز های هم نوعانمان است، مثلا کسی که پنجاه میلیون تومان پول قبر و سنگ قبر میدهد یا در خانه و برج های آنچنانی زندگی می کند و یا ماشین چند صد میلیونی سوار شده و عروسی چند صد میلیونی می گیرد در حالیکه میداند افرادی محتاج کلیه و یا خرج بیمارستان و عمل جراحی و دارو و نان شب هستند به نظرم آنها بویی ﺍﺯ انسانیت نبرده اند.
  بقول قرآن آنها که ثروت را انباشته و انفاق نمی کنند عذاب الیم در انتظارشان است.
  این تازه برای مال حلال است و حرام که جای خود دارد…

 69. صغری حبیبی اهزون

  باسلام و عرض خسته نباشید خدمت استاد گرامی
  ضمن عرض تشکر از مطالب زیبای شما واقعا جای بسی افتخار است که در محضر شما استاد گرامی مشق عشق می کنیم و از متن ها و نوشته های زیبای شما بهره مند میشویم.
  صحبت های شما در عین سادگی حجم سنگینی از عشق به خدا را به خواننده منتقل میکند. و ای کاش همه ما بتوانیم چنین ارتباط ساده و دوستانه و بی آلایشی با پروردگار خویش برقرار کنیم ک نه تنها خود بلکه دیگران نیز از آن بهره ببرند

  • سلام به خانم حبیبی عزیز
   در مجلس عشاق قراری دگر است
   وین باده عشق را خماری دگر است
   آن علم که در مدرسه حاصل کردند
   کار دگر است و عشق کار دگر است
   (مولانا)

 70. صبر علی تقی پور

  با سلام خدمت استاد گرامی
  اگر می‌دانستم این آخرین دقایقی است که تو را می‌بینم، به تو می‌گفتم «دوستت دارم» و نمی‌پنداشتم تو خود این را می‌دانی. همیشه فردایی نیست تا زندگی فرصت دیگری برای جبران این غفلت‌ها به ما دهد. کسانی را که دوست داری همیشه کنار خود داشته باش و بگو چقدر به آن‌ها علاقه و نیاز داری. مراقبشان باش. به خودت این فرصت را بده تا بگویی: «مرا ببخش»، «متاسفم»، «خواهش می‌کنم»، «ممنونم» و از تمام عبارات زیبا و مهربانی که بلدی استفاده کن. هیچکس تو را به خاطر نخواهد آورد اگر افکارت را چون رازی در سینه محفوظ داری. خودت را مجبور به بیان آن‌ها کن. به دوستان و همه‌ی آنهایی که دوستشان داری بگو چقدر برایت ارزش دارند. اگر نگویی فردایت مثل امروز خواهد بود و روزی با اهمیت نخواهد گشت.

  • سلام به آقای تقی پور
   به امید رسیدن به دیدی عاشقانه؛ که در جمال یار عیب و نقصی نتوان دید.
   موفق و پیروز باشید

 71. باعرض سلام و خسته نباشیدخدمت استاد گرامی سرکار خانم در ویش بسیار آموزنده بود از زحمات شما بسیار ممنون هستم.
  امیر گنجی

  • سلام به آقای گنجی
   به این امید که برای رسیدن به بهترین های زندگی، استوار ی خود را به اثبات برسانیم.
   سلامت و موفق باشید

 72. رهبر گنج خانلو

  با عرض سلامت خدمت استاد گرامی

  درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آرد

  نهال دشمنی برکن که رنج بی‌شمار آرد

  چو مهمان خراباتی به عزت باش با رندان

  که درد سر کشی جانا گرت مستی خمار آرد

  شب صحبت غنیمت دان که بعد از روزگار ما

  بسی گردش کند گردون بسی لیل و نهار آرد

  عماری دار لیلی را که مهد ماه در حکم است

  خدا را در دل اندازش که بر مجنون گذار آرد

  بهار عمر خواه ای دل وگرنه این چمن هر سال

  چو نسرین صد گل آرد بار و چون بلبل هزار آرد

  خدا را چون دل ریشم قراری بست با زلفت

  بفرما لعل نوشین را که زودش باقرار آرد

  در این باغ از خدا خواهد دگر پیرانه سر حافظ

  نشیند بر لب جویی و سروی در کنار آرد

  خواجه حافظ شیرازی

  • سلام به آقای گنج خانلو
   ممنون از انتخابتون
   این شعر حافظ باید به عنوان درس زندگی همه انسانها باشه
   موفق و سربلند باشید

 73. با عرض سلام و احترام، استاد گرامی سرکار خانم درویش
  شیوه نگارش شما بسیار جالب و رسا است.
  از اینکه مشوق ما، در رسیدن به عشق خداوند و پیامبران الهی هستید سپاسگزارم.
  فرشته رحمن نژاد ۰۶/۱۰/۱۳۹۳ در ۳۲/۱۱

  • سلام به خانم رحمن نژاد عزیز
   با آرزوی دیدار شما در فتح قله های موفقیت

 74. مژگان هاشمی اصل

  با سلام و درود خدمت استاد عزیز و گرامی خانم درویش
  مطلبتون مثل همیشه بسیار زیبا و پرمفهوم بود و همه ما باید زندگی پیامبران وامامان معصوم را الگوزندگی خود قرار دهیم
  صدری که ز هرچه بود برتر او بود
  مقصود ز اعراض و ز جوهر او بود
  آنجا که میان آب و گل بود آدم
  در عالم جان و دل، پیامبر او بود

 75. سلام استاد
  خسته نباشید
  مطالب خوب و آموزنده ای بود.
  با تشکر

 76. فرخ لقا حسین آقایی

  سلام استاد
  بخش سوم هم خیلی آموزنده و جالب بود
  مرسی

 77. سعید حاجی موسی

  بسمه تعالی
  خدمت استاد گرامی سرکار خانم درویش
  سلام علیکم
  متن فوق را مطالعه نمودم. این متن حاوی نکات عرفانی و نیز تربیتی بود.
  اما من در ادامه فرمایشات شما به این نکته اشاره میکنم از سخنان امام خمینی که فرمودند: انسان نباید خود را فاعل کارهایش بداند زیرا ما از خود هیچ نداریم.
  واقعا سر کار خانم اگر ما انسان ها مانند خرد سالان که وقتی مادرشان جایشان را عوض میکند و شیرشان میدهد و وقتی مطمئن است که دفعه بعد هم همین طور خواهد بود ؛ اینطور مانند آن کودک خردسال به خدایمان ایمان داشتیم چقدر وضعمان نسبت به الان خودمان فرق داشت. البته اینجاست که حضور شیطان و وسوسه هایش بی معنا نیست. اما اگر میدانستیم گه فدخلی فی عبادی و وادخلی جنتی چیست به هیچ وجه به شیطان و وسوسه هایش و زیبایی های دنیا دل نمی باختیم.
  باید ما بصیرت خودمان را بالا ببریم که هرچه انسان میکشد از خود است و علت آن هم بی بصیرتی و نا آگاهی است.
  با آرزوی موفقیت برای شما

  • سلام به آقای حاجی موسی
   ***********************
   شیوه نگارشتون خیلی خوب شده
   به به !
   موفق و سلامت باشید

 78. زهرا حسینی
  باسلام خدمت استاد عزیز خودم
  “امین” و “امن” و “مومن” آنقَدَر دنیا خطابت کرد

  خدا طاقت نیاورد و سرانجام انتخابت کرد

  برای هر سری از روشنایت سایه بان می خواست

  که شب را پیش پایت سر برید و آفتابت کرد

  حجازِ وحشیِ زیبا ندیده دل به حسن ات باخت

  که بت ها را شکست و قبله ی دلها حسابت کرد

  خدا از چشم زخم مردمان ترسید پس یک شب

  تو را تا آسمان ها برد و مثل ماه قابت کرد

  تو را از آسمان بارید مثل عشق بر دنیا

  زمین را تشنه دید و در دل هر قطره آبت کرد

  دوای درد دین و درد دنیا ، درد بی دردی

  حضورت دردهای مرگ را حتی طبابت کرد

 79. آزاده مهرآور

  شعر بسیار زیبای مولانا در مورد خدا
  ای دوست قبولم کن و جانم بستان
  مستم کن و وز هر دو جهانم بستان

  با هر چه دلم قرار گیرد بی تو
  آتش به من اندر زن و آنم بستان

  ای زندگی تن و توانم همه تو
  جانی و دلی ای دل و جانم همه تو

  تو هستی من شدی از آنی همه من
  من نیست شدم در تو از آنم همه تو

  خود ممکن آن نیست که بردارم دل
  آن به که به سودای تو بسپارم دل

  گر من به غم عشق تو نسپارم دل
  دل را چه کنم بهر چه می‌دارم دل

  در عشق تو هر حیله که کردم هیچ است
  هر خون جگر که بی تو خوردم هیچ است

  از درد تو هیچ روی درمانم نیست
  درمان که کند مرا که دردم هیچ است

  من بودم و دوش آن بت بنده نواز
  از من همه لابه بود از وی همه ناز

  شب رفت و حدیث ما به پایان نرسید
  شب را چه کنم حدیث ما بود دراز

  دل تنگم و دیدار تو درمان من است
  بی رنگ رخت زمانه زندان من است

  بر هیچ دلی مباد بر هیچ تنی
  آن کز قلم چراغ تو بر جان من است

  ای نور دل و دیده و جانم چونی
  وی آرزوی هر دو جهانم چونی

  من بی لب لعل تو چنانم که مپرس
  تو بی رخ زرد من ندانم چونی

  افغان کردم بر آن فغانم می سوخت
  خامش کردم چو خامشانم می سوخت

  از جمله کران‌ها برون کرد مرا
  رفتم به میان و در میانم می سوخت

  من درد تو را ز دست آسان ندهم
  دل بر نکنم ز دوست تا جان ندهم

  از دوست به یادگار دردی دارم
  کان درد به صد هزار درمان ندهم

  اندر دل بی وفا غم و ماتم باد
  آنرا که وفا نیست از عالم کم باد

  دیدی که مرا هیچ کسی یاد نکرد
  جز غم که هزار آفرین بر غم باد

  در عشق توام نصیحت و پند چه سود
  زه رآب چشیده‌ام مرا قند چه سود

  گویند مرا که بند بر پاش نهید
  دیوانه دل است پام بر بند چه سود

  من ذره و خورشید لقایی تو مرا
  بیمار غمم عین دوایی تو مرا

  بی بال و پر اندر پی تو می‌پرم
  من کَه شده‌ام چو کهربایی تو مرا

  غم را بر او گزیده می باید کرد
  وز چاه طمع بریده می باید کرد

  خون دل من ریخته می‌خواهد یار
  این کار مرا به دیده می‌باید کرد

  آبی که از این دیده چو خون می‌ریزد
  خون است بیا ببین که چون می‌ریزد

  پیداست که خون من چه برداشت کند
  دل می‌خورد و دیده برون می‌ریزد

  عاشق همه سال مست و رسوا بادا
  دیوانه و شوریده و شیدا بادا

  با هوشیاری غصه هر چیز خوریم
  چون مست شدیم هر چه بادا بادا

  از بس که برآورد غمت آه از من
  ترسم که شود به کام بدخواه از من

  دردا که ز هجران تو ای جان جهان
  خون شد دلم و دلت نه آگاه از من

  ما کار و دکان و پیشه را سوخته‌ایم
  شعر و غزل و دو بیتی آموخته‌ایم

  در عشق که او جان و دل و دیده‌ی ماست
  جان و دل و دیده هر سه را سوخته‌ایم

  شعر از مولوی (مولانا رومی)
  ***

  بیائید از امروز فراموش نکنیم… “فقــــــــــــــــــــــــــــــط خدا”

  متشکرم از شما استاد مهربان

  • سلام به خانم مهرآور عزیز
   شعری که انتخاب کردین خیلی قشنگه
   چه خوبه که جایگاه شعرها رو می شناسید
   به امید دیدارتان در فتح قله های موفقیت

 80. با سلام وخسته نباشید به استاد گرامی و عزیز خانم درویش
  نوشته هاتون و مطالب قشنگتون را در رابطه با حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) مطالعه کردم؛ خیلی باطمأنینه و زیبا بود.
  احسنت به حسن سلیقه زیباتون .
  امید به موفقیت و کسب درجات عالی وروز افزون برای سرکار عالی
  ایام به کام.
  و من ا… التو فیق

  • سلام به آقای مریدی
   شیوه نگارشتون خیلی خیلی خوب شده
   به به !
   موفق و سربلند باشید

 81. سلام خدمت بهترین استادم مطالبتون بسیار ساده وقابل فهم است با خواندن مطالب فوق بهتر متوجه شدم که حمدوسپاس تنها از آن خداوند است خداوندی که روزیده بی منت است.

  • سلام به آقای احمدی
   به قول سهراب سپهری:
   زندگی فقط دیدن یار و عاشقی کردن با معبوده . . .

   • پروانه ملااحمدی

    با سلام خدمت استاد عزیزم سرکار خانم درویش
    از اینکه انقدر قشنگ و ساده مطالبتون رو مینویسید ممنونم و درکش برام راحت ترمیشه یه جورای خودم رو جایگزین میکنم و سعی میکنم مثل شما با خدا حرف بزنم …احساس میکنم تو زندگیمون اگر بتونیم کمتر اعتراض کنیم،شکرگزار باشیم،بیشتر به دیگران خوبی کنیم ،در قرآن در مورد انفاق زیاد گفته شده ،انفاق کنیم ،پرگویی و زیادخواهی نداشته باشیم .به آرامش میرسیم و در آرامش داشتن میشود به خدا رسید.انشالله که همه به آرامش مطلق برسیم با یاد خدا.باز هم سپاس بیکران از اینکه برای مطلبم وقت صرف کردین.

 82. ابوالفضل محمدی

  پروردگارا!

  به من آرامش ده تا بپذیرم آنچه را که نمی توانم تغییر دهم .

  دلیری ده تا تغییر دهم آنچه را که می توانم تغییر دهم .

  بینش ده تا تفاوت این دو را بدانم .

  مرا فهم ده تا متوقع نباشم دنیا و مردم آن مطابق میل من رفتار کنند.

  • سلام به آقای محمدی
   به قول فروغ فرخزاد:
   و هیچ کس نمی دانست که نام آن کبوتر غمگین کز قلب ها گریخته “ایمان” است.
   به امید عقل و علم روزافزون

 83. با سلام و درود خدمت استاد گرامی
  مطالب مثل همیشه دلنشین و ارزشمند بود. امیدوارم راه و روش پیامبر را سرمشق زندگیمان قرار دهیم.
  ان شالله
  رسول خدا (ص) : شخص دانا و فهمیده نسبت به مسائل و احکام دینی در میان مردم نادان همچون زنده ای است در میان مردگان و هر چیزی حتی ماهیان دریا و گزندگان و درندگان و چهار پایان برای دانشجوی علوم الهی طلب آمرزش می کنند ، پس دانش دینی را بجوئید که آن و سیله پیوند میان شما و خدای عزوجل است و همانا طلب دانش دینی بر هر مسلمانی واجب است . امالی شیخ مفید صفحه ۴۱

  • سلام به آقای ایروانی
   به به !
   مطلبی که از حضرت محمد(ص) انتخاب کردین بی نظیره!
   با آرزوی صحیح شدن بینش* انسانها
   *. بینش : طرز تلقی ما از خدا، جهان هستی، خود و دیگران است.

 84. فرحنازسلطان محمدي

  خدمت استاد گرانقدر و مهربان سرکار خانم درویش
  یکی ازعظیم ترین حوادث تاریخ پیامبراسلام (ص)حادثه معراج اوبه آسمانهاست وهمیچنین یکی از مهمترین و بزرگترین دلایل عظمت شکوه پیامبراسلام همین حادثه است برای پی بردن به اهمیت معراج دراسلام امام صادق علیه السلام می‌فرمایند کسی که سه موضوع را انکار کند از شیعیان ما نیست ۱- معراج پیامبراسلام ۲- سوال درعالم قبر ۳- شفاعت
  استاد گرامی مطالب بسیارارزشمند وآموختنی است وخواندن این مطالب زیبا انسان را به خدانزدیک می کند امیدوارم درزندگتان موفق .موید باشید

  • سلام به خانم سلطان محمدی عزیز
   به همین اندازه که یاد بگیریم با معبودمون “ساده” صحبت کنیم، عاشقی کرده ایم …
   به امید فتح قله های موفقیت

 85. هادی استاجی

  سلام استاد محترم از این مطالب درسهای زیادی گرفتم
  منتظر متنهای بعدیتان هستم
  با تشکر

 86. فاطمه زهرا بحر پیما

  سلام خدمت استاد عزیز

  بــه آنـهـایــی کـه دوستشـان دارید

  بــی بـهـانـه بـگـویـید دوسـتـت دارم

  بــگـویـید در ایـن دنـیـای شـلوغ

  ســنـجـاقـشـان کـرده ایـد بــه دلـتـان

  بــگویـید گـاهـی فـرصت بـا هـم بـودنـمـان

  کـوتـاه تـر از عـمـر شـکـوفه هـاســت

  شـما بگویید، حــَتی اگـــر نـشـنـوند

  • سلام به روی ماهت و روح نابت؛
   مواظب خودت باش،
   خیلی مواظب خودت باش.
   به امید دیدارت در فتح قله های موفقیت

 87. استاد عزیز سرکار خانم درویش
  با سلام؛
  مطالب واقعا خواندنی و جدیدی بود که تا به حال اینجانب نوشته ای مانند نوشته شما ندیده بودم ولازم به ذکر می باشد با یک حدیث نبوی از حضرت محمد(ص)مطالب شما برای من کاملتر میشود.
  پیامبرفرمودند:لقمان به پسرش گفت ای پسرم در مجالس دانشمندان حضور داشته باش وسخنان حکیمان را بشنو زیرا خداوند دل مرده رابا نور حکمت زنده میکند؛چنانکه زمین مرده با آب باران حیات میبخشد.مصطفی فعله گری

 88. استاد گرامی سلام
  بسیار اموزنده بود
  خسته نباشید

 89. چقدر خوبه که همه ما با یاد خدا به ارامش میرسیم
  چقدر خوبه که خدایی هست که بهش توکل کنیم
  و چقدر خوبه که همیشه به یاد خدا باشیم و نه فقط وقتی که توی سختی هستیم و مشکلی داریم به یاد خداوند بیفتیم…
  استاد عزیزم خیلی آموزنده و جالب بود

  • به نام تو آغاز می کنم خداوند بخشنده و مهربانم
   خدایا تو را سپاس می گویم برای فرصتی که به من دادی که بتوانم با تو با عشق سخن بگویم… معبودا، دلبرا، عاشقا، تو را دوست دارم و رضایم به رضای توست… خدایا آماده ام برای همراهی و دوستی با بندگان نیکودل و خوش فکرت، خدایا شادم که عشق تو را حس می کنم و می دانم که دوستم داری، که هدایتم می کنی، که روشنی ام می بخشی، که امانم می دهی و لایقم می سازی برای بهره مندی از معجزات و برکاتت
   دوستت دارم
   الهی شکر

 90. زهرا زنگویی

  اسب زین کن که باز سوار شویم
  نوبت ماست دست بکار شویم
  اسب زین کن که تاخت و تاز کنیم
  قصد آن یار بی نیاز کنیم
  تا از این خشکِ،خالیِ،برهوت
  پر گشاییم جانب ملکوت
  قرآن کریم که بزرگترین معجزه پیامبراکرم(ص) است و تمام آنچه را که بشر برای هدایت نیاز داشته ودر آن آمده است، کاملترین نسخه برای آرامش روح است.
  “الّذین آمنوا وتطمئنّ قلوبهم بذکر الله الا بذکر الله تطمئنّ القلوب ” “آنها (کسانی که به خدا برمی گردند)کسانی هستند که ایمان آورده اند، ودلهایشان به یاد خدا مطمئن (وآرام) است،آگاه باشید،تنها با یاد خدا دلها آرامش می یابد ”
  و من همیشه و همیشه این جمله رو برای رسیدن به آرامش تکرار میکنم:
  “بالله العتَصمتُ و بالله اثقُ و علی الله اتوکّل”
  استاد عزیزم همه ما آرامش رو توی چهره شما و توی حرفهای قشنگ شما دیدیم… انشاءاله همیشه و در همه حال آرامش عمیق قلبی همراه شما باشه…

  • سلام به خانم زنگویی عزیز
   ************************
   به به !
   ************************
   زاد فردای خود، امروز از اینجا بردار
   این نه راهیست که هر روز، توان آمد و رفت(فرج الله شوشتری)
   موفق و سربلند باشید

 91. اکرم اسلامی

  سلام استاد گرامی،
  حالم خوب است؛ چون پاسی از شب دوم ماه مبارک ربیع گذشته و خواندن مطالب شما روح وروانم شاد و پاک کرد؛ حالم خوب است و خدای مهربان و یگانه را میپرستم چرا که من را سلامت آفرید و سلامتی من برایش مهم است واز تمامی نعمت هایش به نحو احسن استفاده میکنم .
  استاد گرامی!
  مطالب، بسیار گویا بود؛ واقعیتش بعد از خواندن این سه قسمت از حالی که فاطمه زهرا(س) داشتند دلم به لرزه افتاد چون که هیچکس جز خدا نمیدانست که خانم فاطمه زهرا(س) چه دردی را تحمل می کند.
  به امید روزی که تمامی ما مسلمانان جهان راه و رسم پیامبران را پیشه کنیم.
  استا د گرامی از شما سپاسگزارم
  شب بخیر

  • سلام به خانم اسلامی عزیزم
   ********************************
   به به ! به شیوه نگارشتون
   ********************************
   امیدوارم دلتون لبریز از آوازهای خوش مستانه و شبهاتون مهتابی باشه

 92. علیر ضاجمالی

  ألَم یَعلَم بأنَّ اللهَ یَری
  Did he not realise
  that Allah is watching
  Al-Alaq-14
  ایا انسان نمیداند که خدا او را می بیند
  سوره علق ایه ۴۱
  روی پـــــرده ی کعــبه ؛

  این آیه حک شده اســت :

  نَبِّئْ عِبَادِی أَنِّی أَنَا الْغَفُــورُ الرَّحِـــیمُ

  و مـــن . . .
  هنــــوز و تا همیشــه
  به همین یک آیــه دلخــوشــــم :
  ” بندگانم را آگاه کن که من بخشنده‌ی مهــــربانم ! ”
  التماس دعا

  • سلام به آقای جمالی
   **************************
   به به !
   **************************
   لبتون خندون، دلتون دریا

 93. فرنگیس پورمرادیان

  حضرت محمد صلی الله علیه و آله فرمودند
  شیطان پیوسته از فرزند آدم ترس و وحشت دارد.
  تا هنگامی که نمازهای پنجگانه را در وقت خود انجام دهد؛
  ولی آنگاه که نمازها را تباه ساخت،
  بر او جرات پیدا می کند و او را در گناهان بزرگ وارد می سازد.
  روزه روى شیطان را سیاه مى‏کند.
  ،صدقه پشت اورامی شکند،دوست داشتن برای خداوهمیاری در کارنیک.ریشه او را می کند.
  استاد عزیزم خانم درویش مطالب زیبا و پر محتوای شمارا خواندم و بسیار لذت بردم. امیدوارم همیشه موفق باشید.
  التماس دعا

  • سلام به خانم پورمرادیان عزیز
   امیدوارم همه ما الله را با عشق همراهی کنیم.
   به امید فتح قله های موفقیت

 94. سلام به استاد عزیزم خانم درویش
  “امین”و”امن”و”مومن”انقدر در دنیا خطابت کرد
  خدا طاقت نیاورد سرانجام انتخابت کرد
  برای هر سری از روشنایت سایه بان میخواست
  که شب را پیش پایت سر برید و آفتابت کرد
  حجاز وحشی زیبا ندیده دل به حسنت باخت
  که بتها را شکست و قبله ی دلها حسابت کرد
  خدا از چشم زخم مردمان ترسید پس یک شب
  تو رو تا آسمانها برد و مثل ماه قابت کرد
  تورا از آسمان بارید مثل عشق بر دنیا
  زمین را تشنه دید و در دل هر قطره آبت کرد
  دوای درد دین و درد دنیا درد بی دردی
  حضور درد های مرگ را حتی طبابت کرد
  تورا از دورها هم میشود آموخت ای خورشید
  زمین گیرانه حتی با تو احساس قرابت کرد
  که از این فاصله این سالها دوری نوری
  همیشه پرتوی مهرت به شبهامان اصابت کرد
  هنوز از قله ها ی ماذنه نور تو می روید
  فقط باید دعا خواند و یقین در استجابت کرد

  با تشکرسحرنواده

 95. طاهره ببریان

  با سلام خدمت استاد بزرگوار
  نگذار ارامش تو به حرف های مردمان مربوط باشد.
  هر چه میخواهند از تو بگویند مثبت یا منفی .
  تو فرد دیگری نخواهی شد.
  …ان که نه از دل و جان رضایت دیگران را خواستار است ونه از نا خوشنودی انان میترسد از ارامش بیشتری برخوردار است.
  تقدیم به استاد سرشار از ارامش

  • سلام به خانم ببریان عزیز
   با آرزوی جشن و خنده و رقص و موسیقی های ناب الهی
   به امید دیدار شما در بالاترین قله های موفقیت

 96. علی جوانمرد

  با سلام و درود خدمت استاد عزیز و گرامی خانم درویش
  مطلبتون مثل همیشه زیبا و پرمفهوم بود و به نظر من همه ما باید زندگی پیامبران وامامان معصوم را الگوو سرلوحه زندگی خود قرار دهیم و هیچوقت در برابر ظلم سکوت نکنیم وهمیشه عزت خود را حفظ کنیم…
  موفق و سربلند باشید.

  • سلام به آقای جوانمرد
   ********************
   به به !
   ********************
   به امید دیدار شما در فتح قله های موفقیت

 97. فرزانه سيجاني

  باسلام واحترام استاد گرامی
  استاد گرانقدر ممنون ازمتن های زیباو براستی برای من دلنشین وآموزنده است.
  می اندیشیم همه ما انسانها همیشه نیازمند کمک به یکدیگرهستیم تا خداو موقعیت خودمان را فراموش نکنیم، نوشته های زیبای شما برای من یک یاداوری خوب و شیرین است.
  درسایه خدای بزرگ سلامت و موفق باشیدواز خدا می خواهم حکمتش رادر زندگیم چنان قرار بدهد که راضی به رضایش باشم وازهر گونه زیاده خواهی که سبب دوری وگمراهی از راه حق وحقیقت اوست دورم بدارد.
  خدایا در لطفت واحسانت رابر من ودیگربندگان مخلصت بگشای تا با تزکیه نفس از فزونی برکات مادی و معنوی تو برخوردار شویم. خدایا همیشه راهنمای راهمان باش تا با شناخت حقیقی و فلسفه وجودی هدایت تو از بهترینها پیروی کنم.
  آمین یا رب العالمین

  • سلام به خانم سیجانی عزیز
   ***********************
   به به !
   ***********************
   به امید رسیدن به عشق رحمانی و رحیمی الله

 98. (الیس الله بکاف عبده) آیا خدا برای بنده اش کافی نیست.
  ما گاهی اوقات خودمونو خیلی درگیر دنبا میکنیم ولی گاهی اوقات آدم خیلی تنها میشه تنهای تنها وتو تنهایی به خدا میرسه یه نفری که همیشه هستو تنهامون نمیذاره وقت قبلی نمیخواد با منت به آدم نگاه نمیکنه همیشه هست.

  • سلام به دادفر عزیز
   نوشته هات خیلی قشنگن
   آفرین
   ان شاء الله در قله های موفقیت ملاقاتت کنم

   • سلام به سنگ صبور
    زلال هستید…
    پرندگان به برکه های آرام پناه میبرند؛
    و انسانها به دلهای پاک،
    زیرا دلهای پاک همچون برکه های آرام اند،
    و دیگران بدون هیچ وحشتی به آنها اعتماد میکنند،
    پس خوشا بحال کسانی که مایه آرامش دیگران هستند…
    زین پس از شما دریافتم، زندگی معجزه حیات است.

    زندگی با کلمه‌های من ساخته می‌شود

    و هر کلمه‌ای رد پای معجزه است.

    پس می‌توانم زیبایی را با کلماتم

    بیافرینم.

    هرگاه کسی خشم داشت بدانم

    به نوازش و کلام مهرآمیزی نیازمند

    است.

    هرگاه کسی نومید بود به کلماتی که

    سپاس او را ابراز کنند محتاج است.

    هرگاه کسی حسد می‌ورزید نیاز دارد

    دیده شود.

    اگر کسی شاکی و گله مند بود نیاز دارد

    شنیده شود.اگر کسی تلخ بود نیاز دارد

    مهربانی دریافت کند.

    و اگر کسی ستم می‌کند نیاز داشته

    دوست داشته شود.

    اگر کسی بخل ورزد باید که بخشیده

    شود.

    و همه‌ی این سایه‌ها در روح و روان

    ما نیاز دارند که عشق بر آن‌ها چون

    باران ببارد، ببارد و ببارد.
    —————————————–
    صدا زد ای خدای جهانیان : جواب شنید: بله
    صدا زد ای خدای نیکوکاران جواب شنید: بله
    صدا زد ای خدای اطاعت کنندگان جواب شنید: بله
    این بار صدا زد ای خدای گنهکاران جواب شنید: بله بله بله
    با تعجب گفت : خدایا تورا خدای جهانیان ،
    خدای نیکوکاران ،خدای اطاعت کنندگان
    خواندم یک بار فرمودی بله ولی تورا خدای گنهکاران
    خواندم سه بار گفتی بله
    حکمتش چیست ؟
    جواب آمد مطیعان به اطاعت خود
    نیکو کاران به نیکو کاری خود
    وعارفان به معرفت خود اعتماد دارند
    گنهکاران که جز به فضل من پناهی ندارند
    اگر از درگاه من ناامید گردند به درگاه چه کسی پناهنده شوند .

    ممنون از شما استاد گرامی به جهت آگاه نمودن ما “از یاد رفته ها”
    واقعا آفرین بر شما

    • سلام به خانم برپا عزیز
     شیوه نگارشتون در انتخاب واژگان بسیار داره اوج می گیره
     و
     هزاران به به! به خانم برپا عزیزم

 99. طاهره بهاری

  با سلام و درود خدمت استاد عزیزم خانم درویش

  تمام زیبایی های بهار از خاک است

  خاکی که بی هیچ چشمداشتی ریشه گلها وسبزه ها ودرختان را در خود

  حفظ میکندتا از گزندهای زمستانی در امان باشند .

  بیایید خاک باشیم

  خاک باشیم تابی چشمداشت،اَمین وبی بهانه بخشنده و

  زندگی بخش باشیم

  خاک باشیم و برف ناملایمات روزگار و آدمها را فرو خوریم وبا آفتاب صبرمان

  برفهای کُدورت را فرو خوریم تا ریشه دوستی هامون در بهار

  عشق وزیدن ها ،جانی دوباره بگیرند و گلهای باهم بودن برویانیم

  خاک باشیم تا سیلی رگبارها و تگرگهای نامهربانی های دیگران را به

  دل نگیریم و اگر ساقه دوستی ها شکست، نگذاریم ریشه ای خشک شود

  خاک باشیم تا ردپای زشت فصل زمستان و گِل آلود زندگی را با

  بارانهای نوازشگر بهاری بشوییم ،

  خاک باشیم تا به هنگام سرمای تنهایی آدمها مکانی گرم برایشان فراهم

  کنیم و در تابستان گرم بی عاطفگی جرعه ای آب سرد مهربانی را به

  ریشه جانشان هدیه دهیم

  • سلام به بهاری عزیز
   ************************
   به به!
   ************************

   ان شاء الله در قله های موفقیت ملاقاتت کنم

 100. مرجان نیکویی

  با سلام خدمت استاد گرامی و عزیزم
  مطالب خیلی جالبه
  ما مسلمانان باید سعی کنیم حضرت رسول (ص) را الگوی خودمون قراربدهیم .

  • پروانه درويش

   سلام به خانم نیکویی عزیز
   با امید به موفقیت در این مسیر

  • رضا علی تفرشی

   باسلام و خسته نباشید حضوراستاد عزیز
   نوشته هاتون واقعا دلنشین و شیرین بود.
   مااگر در مسیر زندگی، حضرت رسول(ص) رابرای خودمان الگو و سرمشق قرار دهیم شایددنیابه کاممان باشد.
   به امید آن روز.

   • پروانه درويش

    سلام به آقای تفرشی
    به امید موفقیتهای روزافزون
    ***
    تا نگردی آشنا زین پرده رمزی نشنوی
    گوش نامحرم نباشد جای پیغام سروش
    (حافظ)

کامنت‌ها بسته هستند.