قسمت اول: محمد(ص)،زندگی نامه و طریق عاشقی

در سن نوجوانی ، هر جا که اسم قرآن و دین بود ازش فراری بودم ، با خودم که فکر کردم دیدم هیچ گونه اطلاعاتی از دین و قرآن ندارم ، بلکه فقط گفته های دیگران من رو  بد بین کرده . از این رو به سمت دین و  کتاب خدا رفتم و در همون روز های اول تجربیاتی از جنس نور حاصل شد … اما خب ، من عا لِم در این زمینه نبودم و قاصر از بیان تجربیاتم . از این رو ، همیشه دوست داشتم قرآن رو به عزیزان سرزمین های دور آنچنان که هست نشون بدم که باز در توانم نبود .چون به واقع نویسندگی در مورد قرآن و حضرت محمد (ص) کار هر کَس نیست . تا اینکه روزگار کار خود را انجام داد و خانم درویش رو  با ما آشنا کرد . فوق لیسانس ادبیات ، مقاله نویس و روزنامه نگار ، استاد دانشگاه آزاد در تهران . خانم درویش سالهای سال در رسته قرآن شناسی به سبکی نو نیز فعالیت داشته که حال ، مارو در این راه همراهی میکنه . با تشکر ، شهاب.

” اللّهم …

رد این عطر را می گیرم و می آیم یا به تو می رسم یا سر از بهشت در می آورم ”

با خدا چایی می خوردم و گپ و گفت و گویی هم داشتم. مونده بودم چه موضوعی رو طرح کنم که هم سر صحبت باز بشه و هم جدید باشه، چون دفعه قبل ازش پرسیدم آیا تو اسم هم داری؟ لقب هم داری؟ چرا بهت می گیم “الله الصّمد” .

محمد،زندگی نامه

به من گفت چون می خواستم یادتون بدم که حرکت شما باید به سمت علیم(بسیار عالم) شدن، خبیر(بسیار آگاه) شدن و بی نیازی باشه تا بتونید راهتون رو به سوی من پیدا کنید و به من برسید . . . و چون من علاقه مندم که شما مثل من بشید همه این صفتها رو که در من هست به شما هم یاد دادم وگرنه اسمم “الله” است و صمد هم یکی از صفات من هست.

این دفعه تصمیم گرفتم سوالم خصوصی نباشه؛ ازش پرسیدم من “محمد” رو خیلی خوب نمی شناسم چه جور بنده ای بود؟ چه جوری به درجه ای رسید که کتاب خودت رو بهش می گفتی تا به بقیه بنده هات بگه؟ چه جوری به این درجه رسید؟ مگر یک چوپان نبود؟ سواد هم که نداشت! چه طور بهش اطمینان کردی و رسالت به این سنگینی رو بهش سپردی؟ آیا در خانواده آنها ارثی بود؟ برای چه کاری به غار حرا می رفت؟ در معراج چی دید؟

خدا قبل از این که جواب من رو بدهد مثل اینکه متوجه شده بود که وقتی پیشش نشستم کمی احساس مزاحمت می کنم، به من گفت: تو اصلا مزاحم نیستی هر وقت خواستی در بزن با هم یک چای بنوشیم و گپ بزنیم و امیدوارم تو و همه بنده هام یک روز به این درجه از آگاهی برسید که با من تنها به قدر یک رگ گردن و حتی کمتر از آن فاصله دارید و . . . بعد شروع کرد به گفتن از “محمد” . . .

در جنگهای قدیم هر لشکری عَلَمی داشت که نشانه برپا بودن آن لشکر بود و به او علمدار می گفتند؛ او نقش مهمی در جنگ ایفا می کرد. همه علمدارها از جان گذشته بودند. زمانی که علمدار کشته می شد، قبل از اینکه علم او به زمین بیفتد فرد دیگری خیلی سریع علمدار می شد؛ پس این وراثت ژنتیکی نبود بلکه رسالتی بود که هر علمدار جان برکف باید به خوبی از عهده اون برمی‌اومد و هر کس لیاقت رسیدن به این درجه را نداشت.

“محمد” بسیار چابک و تیزهوش و برومند بود. او عهده دار رساندن رسالتی بود که قرار بود مانند مشعلی نورانی بر فراز جهان به اهتزار درآید و این مشعل فروزان در میان اهل بیت باقی بماند تا روزی که عدالت از پس پرده غیب بیرون آید و جهان را پر از عدل و داد کند.

پدر و مادر محمد (ص) یعنی عبدالله و آمنه از خانواده های شریف و پاکدامن قریش بودند. هنگامی که عبدالله به سن ۲۵ سالگی رسید عبدالمطلب در صدد برآمد تا از میان خانواده های شریف دختری دانا و مناسب با عبدالله را برای همسری او برگزیند. «وهب از شخصیت های برجسته قریش به شمار می آمد و به عنوان سید و سرور خاندان “بنی زهره” شناخته می شد وی فرزند عبد مناف (جدّ عبدالمطلب )بود . او دختری به نام “آمنه” داشت  که از پاکدامنی و کمالات سرآمد دختران آن روزگار بود. روزی که وهب به شکارگاه رفته بود با عبدالله آشنا شد و شیفته جمال و کمال و مقام او گشت؛ پس از آنکه وهب به خانه بازگشت به همسرش گفت:

“برای دخترم آمنه همسری مناسب و شایسته تر از عبدالله نیست در میان جوانان قریش زیباتر از او یافت نمی شود، نزد عبدالمطلب برو و آمادگی دخترم آمنه را برای همسری عبدالله اعلام کن.”

مادر آمنه نیز چنین کرد و عبدالمطلب که آمنه و خاندان شریفش را به خوبی می شناخت بی درنگ این پیشنهاد را پذیرفت و به این ترتیب عبدالله با آمنه ازدواج کرد. اما افسوس که هنوز محمد به دنیا نیامده بود که پدرش عبدالله از دنیا رفت. عبدالله که برای تجارت به شام رفته بود به هنگام بازگشت در مدینه بیمار شد و همان جا به دیار باقی شتافت.

محمد پیش از طلوع آفتاب روز جمعه ۱۷ ربیع الاول سال ۵۷۰ میلادی(عام الفیل) از آمنه متولد شد. پیش از تولد، پدر خود را از دست داد. عبدالمطلب جد ایشان تکفل او را بر عهده گرفت و چون شیر مادر کافی نبود او را به “حلیمه سعدیه” سپردند تا او را پرورش دهد.

حضرت محمد سایه نداشت، جمادات و جانوران تسبیح‌اش می گفتند. دو بار به معراج رفت و به مقام قاب قوسین رسید. رنگ سفید مایل به سرخی داشت با چشمانی سیاه و درشت و ابروانی به هم پیوسته، سرشانه درشت با بینی کشیده و دارای حیا و سخاوت، متانت و خوش خلق بود.

زمانی که محمد پنج ساله شد او را به مکه آورده و تحویل مادرش نمودند. محمد چون با صحرا خو گرفته بود در مکه دلش می گرفت و مدام به سفر فکر می کرد. اولین سفر او به یثرب بود که همراه مادرش رفتند تا نزد دایی خود بمانند. محمد مدت یک ماه در یثرب اقامت داشت و در آنجا شنا را آموخت و چند بار همراه مادر خود به مزار پدرش رفت و سرانجام از آن سفر با خاطراتی خوب به مکه بازگشت. در بازگشت در منطقه ابواء، مادرش بیمار شد و سرانجام همان جا درگذشت. در این هنگام محمد شش ساله بود.

او در سن ۹ سالگی جدش را از دست داد و سرپرستی اش به عهده عمویش ابوطالب قرار گرفت. همسر ابوطالب “فاطمه بنت اسد” مادر حضرت علی(ع) نهایت محبت به محمد را داشت. در سن ۱۲ سالگی همراه با عمویشان به سفر شام رفتند، در این سفر در میانه راه به معبدی رسیدند که راهب آنجا “بحیرا” از دیدن او به وجد آمد و به ابوطالب گفت او آینده ای تابناک دارد. پس از بازگشت از سفر، محمد به کار چوپانی مشغول شد، او روزی در بازار مشغول دیدن بود که مسئله جنگ با فجار پیش آمد و برخی از قبایل قریش به جنگ با یکدیگر پرداختند. جنگ چهار سال طول کشید و خاطراتی در ذهن او باقی گذاشت. اینک او ۲۰ ساله بود و گاه گاه به کوه حرا می رفت و در غار حرا به تفکر می پرداخت؛ خاطرات کودکی را به یاد می آورد و به هنگام شب به مکه بازمی‌گشت.

اینک محمد ۲۵ ساله است و خدیجه بازرگان قریش به او پیشنهاد سفر به شام را داد. بار سفر بسته شد و محمد کاروان خدیجه را هدایت کرد. او میل دیدار مجدد با بحیرا را داشت اما وی مرده بود. سفر با موفقیت پایان یافت و محمد با دستی پر از سود مادی و خاطراتی خوش به مکه بازگشت. امانت داری و وقار محمد، خدیجه را شیفته او کرد و به او پیشنهاد ازدواج داد. خدیجه ۴۰ ساله بود و محمد فرصت مجدد خواست و موضوع را با عمویش مطرح کرد و سرانجام آن دو با یکدیگر ازدواج کردند.

خدیجه بانویی بسیار پاکدامن و بزرگوار بود او دو بار شوهر کرده بود که هر دو از دنیا رفتند و میراث بسیاری برای خدیجه از خود باقی گذاشتند. عموی خدیجه به نام “ورقه بن نوفل” که کشیش و از دانشمندان مسیحی بود پیش از بعثت پیامبر(ص) در جست و جوی آیین حق به سر می برد او نشانه های پیامبری را در وجود پیامبر اسلام(ص) دیده بود و خدیجه نیز از این طریق به مقام پیامبر(ص) آگاه شده بود. خدیجه به مدت ۲۵ سال با پیامبر(ص) زندگی کرد و پیامبر(ص) هرگز فداکاری‌ها و مهربانی‌های خدیجه را فراموش نکرد، هرگاه به یاد او می افتاد به او درود می فرستاد و از درگاه خداوند برای او طلب رحمت می کرد و می فرمود: “خدیجه هنگامی به من پیوست که همه از من دور می شدند او هرگز مرا در راه اسلام تنها نگذاشت همواره از من حمایت کرد خدا او را رحمت کند که بانوی پربرکتی بود و شش فرزند برای من آورد.”

فرزندان آن حضرت از خدیجه عبارت بودند از: ۱- قاسم. ۲- عبدالله(این دو قبل از هجرت از دنیا رفتند). ۳- رقیه ۴- ام کلثوم ۵- زینب که همسر ابی العاص شد در سال هشتم هجرت از دنیا رفت ۶- فاطمه زهرا.

(پیامبر(ص) از “ماریه قبطه” همسر دیگرش دارای یک فرزند به نام ابراهیم شد که ابراهیم نیز در سال هشتم هجرت چشم به جهان گشود و در سال دهم هجرت جان سپرد.) پس از آنکه پیامبر(ص) پیکر فرزندش ابراهیم را به خاک سپرد چشمانش پر از اشک شد و در پاسخ به شخصی که پرسید “تو ما را از گریه نهی می کنی اما خودت گریه می کنی؟” فرمود: ” این گریه نیست بلکه رحم و مهربانی است؛ کسی که رحم نکند مشمول رحمت الهی نمی شود. چشم اشک می ریزد و دل غمگین است ولی سخنی که موجب خشم خدا گردد بر زبان نمی آورم.”

محمد که اینک ۴۰ سال داشت روزی در غار حرا به تفکر و مناجات و عبادت مشغول بود، آن روز بیست و هفتم رجب بود که قاصد وحی جبرئیل امین بر او نازل گشت و مژده رسالت را به او داد . ندایی شنید “بخوان”. محمد در هراس شد. صدا دوباره گفت: بخوان. محمد گفت: خواندن نمی دانم. صدا گفت: “بخوان به نام پروردگارت که جهان را افرید همان کسی که انسان را از خون بسته ای خلق کرد. بخوان پروردگارت را که از همه بزرگوارتر است، همان کسی که به وسیله قلم تعلیم داد و به انسان آنچه را که نمی دانست یاد داد.” محمد آن را بازگو کرد.

پیامبر(ص) پس از دریافت نخستین پیام وحی منقلب شد نزد خدیجه آمد و فرمود: مرا بپوشانید و جامه ای بر من بیفکنید تا استراحت کنم.

آن حضرت به علت فشار معنوی ناشی از دریافت وحی و نیز فشار ظاهری بیان رسالت در بستر آرمیده بود که این آیات از سوی جبرئیل بر او نازل شد: “ای در بستر خواب آرمیده، برخیز و مردم را هشدا ر ده و پروردگار را بزرگ بشمار و لباست را پاک کن و از پلیدی ها بپرهیز و منت مگذار و فزونی مطلب و به خاطر پروردگارت مقاومت کن.”

خدیجه از او جویا شد و محمد فرمود: مرا به پیامبری برگزیدند. آن گاه خدیجه با او بیعت کرد. سپس علی که به آن خانه رفت و آمد می کرد به او گروید و بعد هم فرزندخوانده اش.

از آغاز بعثت سه سال می گذشت که فرمان الهی آمد که خویشان خود را آگاه کن و این آیات بر پیامبر (ص) نازل شد: “آن چه را مأمور هستی آشکارا بیان کن و به مشرکان اعتنا نکن ما تو را از گزند مسخره کنندگان حفظ خواهیم کرد…”

محمد ترتیبی داد و خویشان خود را دعوت کرد، طعامی دادند و مطلب را با آنان در میان گذاشت. عمویش او را پذیرفت ولی بقیه مسخره اش کردند و آزارش دادند، لیکن با گرویدن حمزه – عموی پیامبر(ص)- ایشان مورد حمایت حمزه قرار گرفتند.  

بنگر بنده ام که محمد چه وظیفه ی دشواری را بر دوش داشت . دعوت به خدا شناسی بر قوم عرب که اعتقادی به خداوند ندارند …!!!

با نزول چند آیه با این مضمون، پیامبر(ص) بر روی تخته سنگی ایستاد و خطاب به مشرکان فرمود: “ای گروه عرب، شما را به گواهی به یکتایی و بی همتایی خداوند و رسالت خود، دعوت و از بت پرستی و شرک نهی می کنم. دعوت مرا اجابت کنید تا در دنیا و آخرت به مردم سروری یابید.”

به این ترتیب اسلام با نام خدا/ خواندن/ قلم/ قیام/ هشدار/ پاکی/ اخلاق/ و بزرگ داشتن خدا آغاز شد. بعثت که به معنی رستاخیز معنوی است با انقلاب فرهنگی که پایه و اساس سایر انقلابها را تشکیل می دهد آغاز گردید.

. . .

مطالبی که خواندید حاصل گفت و گوی من و خدا بود و البته چندتا کتاب هم در این باره مطالعه کردم که در پایان نوشته هام و جمع بندی مطالبم، اسم اونها رو برای اینکه معلومات شما هم زیاد بشه براتون می نویسم.

از خدا خواستم در دیدار بعدیمون چند تا از داستانهای جذاب قرآن بخصوص داستان معراج حضرت محمد(ص) رو برام بگه تا جاذبه های قرآن برام جا بیفته . . .

%d8%aa%d9%84%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%85-%d8%b3%d8%b1%d8%b2%d9%85%db%8c%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%d9%88%d8%b1

۳۰۹ Comments:

 1. مریم حاجی ملاعلی.

  باسلام وعرض ادب خدمت استادبزرگوار وصبور و عزیزم.سبک نگارش شما بسیار بدیع وزیبا و جذاب است.بخوبی از معانی آیات قرآن کریم و شان نزول آیات بهره برده اید.انشاالله که حبیب اله العالمین شفیع من وشماباشد درروز محشر.موفق ومنصور باشید.

  • سلام به خانم حاجی ملاعلی عزیز
   ***********************
   الهی آمین!
   ***********************
   با آرزوی عشق و عقل روزافزون

 2. مریم حاجی ملاعلی

  باسلام وعرض ادب خدمت استادبزرگوار وصبور و عزیزم.سبک نگارش شما بسیار بدیع وزیبا و جذاب است.بخوبی از معانی آیات قرآن کریم و شان نزول آیات بهره برده اید.انشاالله که حبیب اله العالمین شفیع من وشماباشد درروز محشر.موفق ومنصور باشید.

  • سلام به خانم حاجی ملا علی عزیز
   *********************
   الهی آمین!
   ********************
   با آرزوی دریافت آگاهیهای ناب

 3. حسین رمضانی

  سلام استاد درویش
  مطالب بسیار زیبا دلنشین و خواندنی بود..برای اولین بار بود چنین مطالب زیبایی را شنیدم…

 4. فرحنازسلطان محمدي

  باعرض سلام وخسته نباشید استاد گرامی خانم درویش مطالب بسیار زیبا و خلاصه و قابل فهم ودرک بود وشما بابت مطالب بسیار زیبایتان تشکر وقدردانی می کنم امیدوارم در زندگیتان مانند همیشه موفق وسربلند باشید
  تاریخ ایستاد و جهان مکث کرد /و بعد فواره‌ای بلند شد تا به خدا رسید
  پیغمری به رنگ گل سرخ باز شد/عطرتنش به دورترین روستا رسید
  اللهم صلی علی محمد و آل محمد فرحنازسلطان محمدی

 5. فاطمه جوانمردی وزیری

  سلام خدمت استادمحترم و عزیزم
  با تشکر و قدرانی از مطالب زیبا و قشنگ بسیار پر محتوا بود استاد گرامی بازم ممنونم .
  تو آمدی و زمین در هوای تو افتاد
  و عرش در هوس خنده های تو افتاد
  برای درک تنفس در این جهان سیاه
  هوای تازه ای از ابتدای تو افتاد
  جهان شرک به خود آمد از بزرگی تو
  به گوش کعبه و بتها صدای تو افتاد
  شکست طاق بلندی که عرش کسری بود
  همین که روی زمین رد پای تو افتاد
  پس از نگاه سیاه و سفید اربابان
  نژاد عشق بشر در لوای تو افتاد
  زمان شکست زمانی که آمدی احمد
  تویی که یک شبه دنیا به پای تو افتاد
  تو احمدی و به نور جمال تو صلوات
  به هر یک از برکات و کمال تو صلوات
  به احترام محمد زمین تبسم کرد
  تو آمدی و جهان دست و پای خود گم کرد
  ترک نشست به چشمان آبی ساوه
  همینکه چشم تو بر آسمان ترنم کرد
  فروخت گوشۀ جنت به شوق خال لبت
  که آدمی به هوایت هوای گندم کرد
  هنوز دخترکان زنده زنده می مردند
  خدا به خلق تو بر خلق خود ترحم کرد
  تو آمدی، به زمین احترام بر گردد
  تو رحمتی که خدایت نصیب مردم کرد
  خدا به خلق رسول گرامیِ خاتم
  گذاشت سنگ تمام و سپس تبسم کرد
  تو احمدی و به نور جمال تو صلوات
  به هر یک از برکات و کمال تو صلوات
  تو احمدی که خدا را به عرش فهمیدی
  شبی که غیر خودت تا خدا نمیدیدی
  کنار چشم تمام فرشته های خدا
  فراتر از پر جبریل عشق بالیدی
  تو در ضیافت عرشی لیلهالاسری
  به طاق عرش خدا عکسی از علی دیدی
  صدای مرتضوی علیست آن بالا
  که از زبان خدا عاشقانه بشنیدی
  تو در کنار علی و فروغ شمشیرش
  بساط کفر زمان را ز خاک بر چیدی
  برای خلق بهشت این بهانه کافی بود
  به لحظه ای که به زهرای خویش خندیدی
  بیا و کفر مجسم ز کعبه بیرون کن
  تویی که پایه گذار جدید توحیدی
  تو احمدی و به نور جمال تو صلوات
  به هر یک از برکات و کمال تو صلوات

  پیامبر اکرم (ص) فرمودند :
  بهترین بندگان کسانی هستند چون نیکی کنند شاد گردند
  چون بدی کنند آمرزش خواهند
  جون به آن ها عطا شود شکر کنند
  چون گرفتار شوند صبر کنند
  و چون خشم گیرند چشم پوشی
  کنند .

  • سلام به خانم جوانمردی عزیز
   غزلی از فروغی بسطامی تکمیل کننده نوشته های شماست:
   ردان خدا پردهٔ پندار دریدند
   یعنی همه جا غیر خدا یار ندیدند
   هر دست که دادند از آن دست گرفتند
   هر نکته که گفتند همان نکته شنیدند
   یک طایفه را بهر مکافات سرشتند
   یک سلسله را بهر ملاقات گزیدند
   یک فرقه به عشرت در کاشانه گشادند
   یک زمره به حسرت سر انگشت گزیدند
   جمعی به در پیر خرابات خرابند
   قومی به بر شیخ مناجات مریدند
   یک جمع نکوشیده رسیدند به مقصد
   یک قوم دویدند و به مقصد نرسیدند
   فریاد که در رهگذر آدم خاکی
   بس دانه فشاندند و بسی دام تنیدند
   همت طلب از باطن پیران سحرخیز
   زیرا که یکی را ز دو عالم طلبیدند
   زنهار مزن دست به دامان گروهی
   کز حق ببریدند و به باطل گرویدند
   چون خلق درآیند به بازار حقیقت
   ترسم نفروشند متاعی که خریدند
   کوتاه نظر غافل از آن سرو بلند است
   کاین جامه به اندازهٔ هر کس نبریدند
   مرغان نظرباز سبک‌سیر فروغی
   از دام گه خاک بر افلاک پریدند

   با آرزوی موفقیتهای روز افزون

 6. soheilvahedi71@yahoo.com

  به نام خداوند جان افرین حکیم سخن بر زبان افرین
  باتشکراز مطالب زیبا وتاثیر گذارتون من با عرائض شماونگاه اندکی به زندگی نامه حضرت محمد به این موضوع که خداوند برترین ها را از روی سیرت انها برمیگزیند نه صورت بیشتر پی بردم به امیداینکه سیرتی همانند حضرت محمد(ص)درخود بپرورانیموخداوند راهمیشه درکنارمان باقلب حس کنیم

  • سلام به آقای واحدی
   مرسی از نظرتون و دعای قشنگتون

   با آرزوی موفقیتهای روز افزون

 7. سلام استاد عزیزم سرکار خانم درویش نوشته زیبای شما چنان شیوا و دلنشین بود که من را وادار به اندیشه و تامل نمود.بسیار جذاب و صریح بود.

  • سلام به خانم مالک عزیز
   دورتر از چشمه خورشید، برتر از این عالم بی انتها، باز هم بالاتر از عرش خدا عرصه پرواز مرغ فکر ماست.

   شاد و سربلند باشید

 8. اکرم اسلامی

  باسلام خدمت استاد گرامی که صبوری بی پایان در چهره اش سبب آرامش در دلم میشود.اعتراف می کنم که تاکنون از زندگی نامه حضرت رسول تااین حد آگاهی نداشته ام.از شما بسیار سپاسگذارم که مرا در این مورد آگاه کرده اید

  • سلام به خانم اسلامی عزیز

   “دل” جایگاه خداست.
   دلتون همواره جایگاه خدا بماند.
   موفق، سربلند و پیروز باشید.

 9. با سلام خدمت استاد گرامی سرکار خانم درویش
  مطالب در حین یک گفتگوی ساده ,بسیار کامل و زیبا بیان شده بود و ایجاب میکرد که تا انتهای مطلب خوانده شود .مطالب مفید آن باعث بالا رفتن اطلاعات ما درباره شخصیت حضرت محمد(ص)میشود وباید درس بگیریم ؛به اسلامی که با این سختیهای جورواجور و مشقت انگیز حفظ شده را ارزش قائل شویم .پیامبری که آخرت را همچون پنجره ‏اى دیگر بر نگاه ‏هاى بشر گشود، تا بنگرند، تا بدانند که ساحل‏ نشینان دنیا را روزنه ‏اى هست که میتواند به دریاى آخرت برساندشان؛ مردى که دنیا و آخرت را همچون دو چشم در کنار هم، همچون دو بال براى یک پرنده به تصویر کشید؛ مردى که دست‏هاى دنیا و آخرت را در دست هم گذاشت.

 10. باسلام خدمت استادگرامی سرکار خانم درویش مطالب جالب وارزنده ای بود به امید خواندن مقاله های بعدی تان هستم (قاسم جزی)

 11. گر نبود امروز برزهرا غم عظما نبود ما جرای کربلا ورو عاشورا نبود

  حضرت خاتم اگر رحلت نمی کرد از جهان*************** محشر خاتون محشر در جهان برپا نبود

  درگه زهرا نمی شد گر به آ‌تش شعله ور*************** شعله ها در خیمه های زینب علیا نبود

  گر نمی زد جانی ناپاک سیلی بر بتول*************** جرات سیلی زدن در شمر بی پروا نبود

  گر نمی بردند علی را سربرهنه پیش خصم************** معجر زینب بدست دشمنان یغما نبود

  روا دو باشه بو گونده جهانیان تو که خاک**************** بو گونده ترک جهان ایلیوب شه لولاک

  او مهر ترک ایلیوب آسمان اسلامی*************** دوتوبدو ظلمت محنت جهان اسلام ی

  فغان وآه ونوا دولدوروب جهانی تمام*************** قالوب بو گون آتاسیز جمله ملت اسلام

  گیدوب جهانون الینده بوگون او در یتیم*************** قالوبدور امت ختم رسل بو گونده یتیم شاعر(ناصراردبیلی)

  درآخرین روزهای ماه صفر ومصادف با رحلت جانسوزحضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی(ص)شعری مختصردرباره روزی که حضرت محمد(ص)دنیا را ترک کردند به شما استاد گرامی خنم درویش تقدیم می نمایم وامیدوارم دراین دنیا از زیارت و درآن دنیا ازشفاعت خانم فاطمه زهرا بهره مند باشید

  • سلام به آقای عبدلی
   ***************************
   به به !
   ***************************
   پیروز و سربلند باشید

 12. اکرم اسلامی

  با سلام به استاد گرامی که صبوری در چهره اش حاصل ارامش در دلم میشود اعتراف میکنم که در مورد زندگینامه حضرت رسول تا این حد نمیدانستم از شما بی نهایت سپاسگزارم که به من در این مورد من را بیدار کردید به قول خودتان من به خود شما میگویم به به. به به

  • سلام به خانم اسلامی عزیز

   عطار می گه وقتی مقام والای انسانی خود را شناختیم، جز الله چیز دیگری در خود نمی بینیم و مسائل و اسرار زیادی بر ما مکشوف خواهد شد.

   به امید مزین شدن همه ما به اوصاف الهی
   شاد و پرقدرت باشید

 13. صغری حبیبی اهزون

  با سلام و عرض خسته نباشی خدمت استاد گرامی و ارجمند سرکار خانم درویش
  متن و دل نوشته ای بسیار زیبایی بود… ممنون از شما که برای لحظاتی مارا ازمادیات جدا کردین.
  گپ دلنشینی با خداوند داشتین من تا به حال وصف حضرت رسول را از زبان خدا نشنیده بودم. واقعا ممنون از اینهمه ایجاز کلام و لطافت خیال.
  منتظر دل نوشته های دیگر شما هستیم.
  ممنون از زحمات شما.
  حبیبی اهزون.

  • سلام به خانم حبیبی عزیز
   ممنون
   معرفتتان افزون و با آرزوی تعالی همه انسانها

 14. قهرمان واحدی

  خوشا دلی که بنوشد می از سبوی محمد

  نیفتد از سر مستی به جستجوی محمد

  قدح قدح می وحدت بنوشد از خم محمد

  کسی که معتکف آید بپای کوی محمد

  ز ترکتازی دوران شود مصون و بخندد

  هر آنکه بسته زجان دل به تار موی محمد

  تمام غصه امیرا بود از اینکه مبادا

  تودلشکسته بمیری در آرزوی محمد

  با تشکر از استاد گرامی

  • سلام به آقای واحدی

   ممنون از شعری که انتخاب کردین
   دراین چند بیت معانی عمیقی نهفته است
   آفرین!

   موفق باشید

 15. کامران انیشه

  با سلام خدمت خانم درویش
  دل نوشته بسیار خوبی بود و فارغ از کلیشه های معمول . همین که انسان و خدا با هم به راحتی صحبت می کنند کمی ما را از دلبستگی های دنیوی جدا می کند. یک نظر هم داشتم اگر ممکن است درباره داستان های پیامبران دیگر نیز که در قرآن آمده صحبت کنید. برداشت های متفاوتی درباره این پیامبران در کتاب ها وجود دارد.
  مثل همیشه برای شرکت در کلاس های پر انرژی شما لحظه شماری می کنم.
  با سپاس
  کامران انیشه

 16. باسلام و خسته نباشید خدمت استادخوبم خانم درویش
  شروع متن که با گپ و گفتگو با خدا بود بسیار زیبا بود و ممنون از اینکه اینگونه زیبا و شیوا زندگی حضرت محمد(ص)رابیان کردید.
  باتشکر
  زهره کارخانه

 17. باعرض سلام خدمت مهربانترین استاد جهان از متن بسیار زیبا ودلنشینتان ممنونم .از این نوشته درسهای بسیار زیادی میشه اموخت . شادو سربلند باشید.

 18. محمد رضا اسمعیل پور ابیازنی

  با سلام و احترام خدمت استاد درویش بزرگوار
  اینجانب به سایت جنابعالی مراجعه و تحقیق شما رامطالعه نموده و پرینت هم گرفتم ولی به اعتقادبنده هر کسی به چیزی یا کسی علاقمند است لذا اینجانب به کسی کاری ندارم و به نظرم هر کسی را درون قبر خود خواهند گذاشت و اعمال هر کسی به خودش مربوط است ولی در حال حاضر هیچ کسی خیلی کامل نمیباشد و به بیشتر به ریا و تظاهر و گول زدن اطرافیان مشغولند به برای دین و خدا .خودخدا بداند و دیگر هیچ
  با سپاس و احترام از موضوع خوب شما
  محمد رضا اسماعیل پور ابیازنی

 19. eliesmaeili@gmail.com

  با عرض سلام و ادب خدمت استاد عزیز و گرامی سرکار خانم درویش. از خواندن متن بسیار لذت بردم و از شما استاد گرامی کمال تشکر را دارم. (با عرض پوزش برای بنده چند پرسش در مورد زندگی حضرت محمد(ص) پیش آمد که در اولین فرصت که در کلاس حضور داشتم سوالها را از شما خواهم پرسید). با سپاس فراوان

  • سلام به …
   اسمتون رو از نشانی ایمیل نتونستم بخونم.
   سوالاتتون را بپرسید با کمال میل پاسخ خواهم داد.
   موفق باشید.

   • سرکارخانم درویش استاد محترم و گرامی باسلام و احترام
    مطلب ارزنده شهاب را که با راهنمایی شما نگاشته شده بود خواندم مطلبی بسیار جالی و ارزنده ای بود از زحمات شما متشکریم به به به…!!!!

 20. طاهره بهاری

  ** نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت

  شمس الدین محمد حافظ شیرازی که لسان الغیب است و اشعارش ورد زبان‌ها، شعر معروفی درباره پیامبر (ص) دارد که با زیباترین زبان و تشبیه‌ها به وصف پیامبر اکرم (ص) پرداخته است:

  ستاره‌ای بدرخشید و ماه مجلس شد

  دل رمیده ما را انیس و مونس شد

  نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت

  بغمزه مسئله آموز صد مدرس شد

  طرب سرای محبت کنون شود معمور

  که طاق ابروی یار منش مهندس شد

  ببوی او دل بیمار عاشقان چو صبا

  فدای عارض نسرین و چشم نرگس شد

  بصدر مصطبه‌ام ، می‌نشاند اکنون یار

  گدای شهر نگه کن که میر مجلس شد

  لب از ترشح می پاک کن ز بهر خدا

  که خاطرم به هزاران گنه موسوس شد

  کرشمه تو شرابی به عاشقان پیمود

  که علم بی خبر افتاد و عقل بی حس شد

  خیال آب خضر بست و جام کیخسرو

  به جرعه نوشی سلطان ابوالفوارس شد

  چو زر خرید وجود است شعر من آری

  قبول دولتیان کیمیای این مس شد

  ز راه میکده یاران عنان بگردانید

  چرا که حافظ از این راه رفت و مفلس شد

  • سلام به خانم بهاری عزیز
   بسیار ممنون از انتخاب شعرتون

   “بی نیازی” مرتبه بالایی است که همونطور که حافظ اشاره کرده با ادامه راه حضرت رسول(ص) به اون رسیده است.
   عقل و عشقتان مستدام

 21. سیدعبدالله دهقان

  سلام ،باعرض خسته نباشی استادسبک نوشتنتان سبکی نووبی بدیع ودلنشین وبه نوعی دیگرخیلی ساده وروان است ،مطمعا هستم هرکسی این نوشته هارابخواندبدون شک به نویسنده ان احسنت میگوید،این رابدون اقراق می گویم. باتشکراززحمات شمااستادگرامی

 22. باعرض سلام وخسته نباشید استاد گرامی خانم درویش مطالب بسیار زیبا و خلاصه و قابل فهم ودرک بود وشما بابت مطالب بسیار زیبایتان تشکر وقدردانی می کنم امیدوارم در زندگیتان مانند همیشه موفق وسربلند باشید
  تاریخ ایستاد و جهان مکث کرد /و بعد فواره‌ای بلند شد تا به خدا رسید
  پیغمری به رنگ گل سرخ باز شد/عطرتنش به دورترین روستا رسید

 23. باسلام و احترام خدمت استاد محترم خانم درویش
  حسین پیری
  مطالب جالب و آموزنده ای بود. با این مطالب تحولی در زندگی ام رقم خواهد خورد که مسیر روشن را نمایان خواهد کرد.
  روزها فکر من این است و همه شب سخنم
  که چرا عافل از احوال دل خویشتم
  مانده ام سخت عجب کز چه سبب ساخت مرا
  یا چه بوده است مراد وی از این ساختنم
  زکجا آمده ام آمدنم بهر چه بود
  به کجا می روم آخر ننمایی وطنم
  باتشکر

 24. با سلام و احترام به استاد محترم
  مطالب فوق العاده آموزنده و مفیدی بود و با خوندن این مطالب دگرگونی خوبی در انسان دست خواهد داد و با قرار دادن این مطالب و فرمایشات در زندگی و الگو قرار دادن آنها راه سعادت و سربلندی را به انسان نشان خواهد داد. امید است که با اسوه قرار دادن این مطالب گوهر بار ما نیز چون بزرگان دین راه کمال و سعادت دنیا و اخرت خود را بسازیم و به پروردگار نزدیکتر شویم. انشاالله.
  باتشکر
  حسن پیری

  • سلام به آقایان برادران پیری

   “یا مقلب القلوب(ای دگرگون کننده قلب ها)”

 25. با سلام خدمت استاد مهربان و صبور خودم
  واقعا از خواندن مطالب لذت بردم از میان آن جواب سوال خودم را پیدا کردم و پی بردم این همه صبوری و متانت و آرامش شما از چیست ؟
  واقعا آیا میشه کسی این همه به خدا نزدیک باشه و باهاش گپ بزنه ولی آرامش تو وجودش نباشه ؟من واقعا این رفتار شمارو تحسین می کنم و امیدوارم بتونم کمی مثل شما باشم…

  • سلام به خانم حسینی عزیز
   ***
   المنه لله که در میکده باز است
   زان رو که مرا بر در او روی نیاز است
   خم‌ها همه در جوش و خروشند ز مستی
   وان می که در آن جاست حقیقت نه مجاز است
   از وی همه مستی و غرور است و تکبر
   وز ما همه بیچارگی و عجز و نیاز است
   رازی که بر غیر نگفتیم و نگوییم
   با دوست بگوییم که او محرم راز است
   شرح شکن زلف خم اندر خم جانان
   کوته نتوان کرد که این قصه دراز است
   بردوخته‌ام دیده چو باز از همه عالم
   تا دیده من بر رخ زیبای تو باز است
   در کعبه کوی تو هر آن کس که بیاید
   از قبله ابروی تو در عین نماز است
   ای مجلسیان سوز دل حافظ مسکین
   از شمع بپرسید که در سوز و گداز است
   ***
   با آرزوی عشق و عقل روز افزون

   • سلامی چو بوی خوش آشنایی به ارجمند گرانمایه سرکار خانم درویش
    در این مقاله از جملاتی بسیار عمیق و معنادار و در عین سادگی استفاده شده بود مخصوصاً جمله “رد این عطر می گیرم و…” که درابتدای نوشته آورده شده بود انسانهای مومن را به دودسته تقسیم کرده؛ دسته اول فقط بهشت را می خواهندو دسته دوم رسیدن به خدا.
    مطالبی که من دراین مقاله خواندم شاید باور نکنید برخی از اطلاعات آن را تا کنون نشنیده بودم و برایم جالب بود و مهمترین پیام این مقاله اینست که محمد (ص) نیز مانند ما یک بشر ساده بود و در ۴۰ سالگی به پیامبری رسید. پس ما هم می توانیم همچون ایشان افتخاری در حد رفتار و گفتار او داشته باشیم، و پیام نهایی این مقاله به من آموخت که در شرایط کنونی صبر و استقامت را پیشه کنم و در برابر مشکلات باید صبور بود و از تنهایی ها نباید هراسید و باید به خدا توکل کرد ؛ البته هر مقاله یانوشته انتقاداتی هم دربردارد و چنانچه مخاطبان این مفاله اگر عموم می باشند بهتر بود برای کلماتی مثل قاب قوسین ، عام الفیل، معراج و… توضیحاتی ارائه می شد.
    در پایان باید بگویم صبوری های شما حس استقامت و استواری را در یکایک ما قوی تر می کندو این کنجکاوی را برمی انگیزد که چگونه صبوری را از شما بیاموزیم بازهم دوسسسسسسسستتون داریم و به به! به این فکر قشنگ ممممممنون استاد عزیزم طرح و فکر و ایده جالبی بود .

    • سلام به خانم برپا عزیز
     ***
     من این حروف نوشتم چنانکه غیر ندانست
     تو هم ز روی کرامت چنان بخوان که تو دانی
     یکیست ترکی و تازی در این معامله حافظ
     حدیث عشق بیان کن بدان زبان که تو دانی
     ***
     در قسمت دوم مقاله جواب سوالاتونو رو می گیرید.

     شاد و پایدار باشید

     • سلام استاد
      من مطالب به صورت اجمالی خوانم،مقدمه نویسنده جالب بود،متن وزندگی نامه پیامبر اکرم (ص )خوب بود ولی ای کاش بیشتر در مورد نخستین همسر محمد، مادر فاطمه و اولین زن که ایمان آورنده به اسلام می نوشتید .چون از کودکی برای من سوال بود؟ که چرا در زمان جاهلیت، مخصوصاً در جامعه عربی ـ تا جایی که آنان تولد وی را ناپسند می‌دانستند؛ تعدادی آنها را زنده به گور می‌کردند تا در زیر خاک بمیرد، و تعدادی هم آنها را با خفت و خواری نگه می‌داشتند. چنانچه خداوند متعال فرموده است:« وَإِذَا بُشِّرَ أَحَدُهُمْ بِالأُنثَى ظَلَّ وَجْهُهُ مُسْوَدًّا وَهُوَ کَظِیمٌ * یَتَوَارَى مِنَ الْقَوْمِ مِن سُوءِ مَا بُشِّرَ بِهِ أَیُمْسِکُهُ عَلَى هُونٍ أَمْ یَدُسُّهُ فِی التُّرَابِ أَلاَ سَاءَ مَا یَحْکُمُونَ»(النحل/ ۵۸ ـ ۵۹). ولی در صورتی که این بانو بزرگوار زنی بود بازرگان و پولدار و دارای مقام و قدرت! پس چطور میشه؟ در کل خوب بود
      خسته نباشی

      • سلام به آقای زره پوش
       زنده به گور کردن دختران جزء سنتهای برخی از قبایل دوران جاهلی بوده که حضرت خدیجه(ع) از این قبایل نبودند.

       ممنون به خاطر سوال قشنگتون
       موفق باشید

       • سلام مجدد به استاد گرامی
        قبلاً یک نظر برای شما گذاشتم لیکن پاسخی دریاف ننمودم لذا مجددا نظر خود را بیان می کنم مطالب شما را خواندم بسیار ساده وروان و با صداقت تمام باتاثیر گذاری کلمات برقلب هر خوانندهای احساس می شود خواندن این مطلب یادآوری درسهای فراموش شده ماست

        • سلام به آقای ساغری
         ممنونم به خاطر نظری که گذاشتین، قبل تر برای شما جواب گذاشتم، لطفا یک بار دیگر ببینید.
         به مورد دقیقی اشاره کردین؛ همه مطالبی که می خونیم در واقع یادآوری آموخته های ماست.

         سربلند و شاد باشید

         • سلام بر خاتم مهربانى و عشق! سلام براو که گام هاى مهتابى اش شب هاى جهل بشر را به جاده هاى راستى کشاند!
          رحلت جانکاه پیامبر مهربانی و رحمت تسلیت باد

          • سلام به آقای زره پوش
           در میدانهای حماسه و زندگی
           پیروز و سربلند باشید

   • باسلام واحترام حضور استاد فرهیخته ودانشمند سرکار خانم درویش
    مقاله بسیار زیبایی نوشتید خوشحالم که شما استاد من هستید ما رو هم دعا کنید
    مقاله گهربار شما روخوندم حالم خوب شد ای کاش ماهم بتونیم همانطور که انسان به دنیا اومدیم انسان هم بمیریم
    استاد عزیزم خوش به سعادت شما که توی وادی نور توی خودشناسی وخداشناسی ازمنو خیلی ها جلو تر هستید
    چقدر کلام زیبای ودل پاکی دارید شما هم در رشته تخصصی استادیت و هم در معنویت وعرفان عشق به خدا و حضرت محمد ص وامامان ما را بس ما رو هم دعا کنید خداوند نگهدارتان یا لطیف
    سعدی اگر عاشقی کنی وجوانی عشق محمد ص بس است و آل محمد ص

    • سلام به آقای آویژه
     ***
     یکی درد و یکی درمان پسندد
     یکی وصل و یکی هجران پسندد
     من از درمان و درد و وصل و هجران
     پسندم آنچه را جانان پسندد
     (باباطاهر)
     ***
     به امید موفقیتهای روز افزون

 26. معصومه رضایی

  باسلام و تسلیت به مناسبت اربعین حسینی متن زیر تقدیم بهترین استادم

  هم رحمت عالمی ز ما ارسلناک
  هم مایهٔ آفرینشی از لولاک
  حق کرده ندا بجانت ای گوهر پاک!
  لولاک لنا لما خلقت الافلاک

  • با سلام به خانم رضایی عزیز
   من هم این ایام را به شما تسلیت می گم
   اگرچه به استناد آیه قرآن “عند ربهم یرزقون” آنها نزد پروردگار خود هستند و روزی می خورند.
   ***
   آب کم جو تشنگی آور به دست
   تا بجوشد آبت از بالا و پست
   ***
   به امید موفقیت روز افزون

 27. سلام به هم صحبت عزیزم
  صادقانه باید بگویم که گذاشتن این مقاله برای دانشجویان تلنگری است به اعمال و عملکرد ما و اینکه به خاطر آنچه که داریم باید خدارا شکر گوییم و در سختی ها همچون محمد (ص) باید مقاوم بود. مطالب نگارش شده در مقاله بسیار عمقیق تر ازآنچه که مافکر می کنیم است منجمله : رد این عطر می گیرم و… این جمله نشان می دهد که برای رسیدن به خدا انسانهای مومن دو دسته اند یک فقط رسیدن به هبشت را می خواهد و دیگری رسیدن به خدا.
  مطالب بسیار آموزنده و جالب و چیزهایی بود که من تابحال نشنیده بودم و بهترین تاثیری را که برمن گذاشت این بود که فقط فکر میکردم فقط پیامبری و به مقام والا رسیدن مختص پیامبر است لیکن با خواندن مطالب به این نتیجه رسیدم که ماانسانها هم می توانیم در هرسنی که باشیم افتخاری همچون رفتار و گفتار پیامبر نصیبمان شود و برای خوب بودن و امید به خدا داشتن هیچگاه دیر نیست . این مطلب صبر و تقوا و استقامت را برایم تجلی کرد و به من آموخت که هم اکنون که در شرایط سختی بسر می برم در برابر سختی ها باید به خدا توکل کرد و مقاوم بود چنانچه خدا در قران می فرماید : و استعینوا بالصبر و الصلوه . البته ما در حد دانش و توانایی نویسندگی و مقاله نویسی شما استاد عزیزم نمی باشیم و لی برای اینجانب سوالاتی پیش آمد که به شرح ذیل جهت اطلاع خودم بیان می کنم چراکه هرمقاله ای پیشنهاد و انتقادات خاص خود را دارد
  اما نکته دیگر اینکه می باید به آن اشاره نمود این است که لغاتی مانند قاب قوسین و یا معراج و سال عام الفیل و آیات ذکر شده می بایست در پاورقی مقاله نگاشته می شد تا برای خوانندگان عموم نیز دارای ابهام نباشد و به معناو مستندات آیه های ذکر شده رجوع کرد و مصداق نوشته برای خواننده سندیت داشته باشد به هر حال باید از آن کس که به من سخنی اموخت و مرا بنده خویش کرد باید سپاسگزار بود تغییری در افکارم و تصمیم هایم ایجاد کرد باز هم ممممممممممممممممنون استاد عزیییییییییزم آفرین

 28. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد گرامی
  متن زیبا و دلنشینی بود که با زبانی ساده و روان نوشته شده بود. امیدوارم از متن های بعدی شما هم بتوانم استفاده کنم.
  شاد و سربلند باشید.

  • سلام به آقای ایروانی
   ما باید یادمون باشه که با شناخت اولیای الهی به هدف اصلیمون یعنی تعالی و کمال می رسیم.
   اگر نقشه را هم داشته باشیم ولی “بلد راه” هم باید باشد تا ما را به هدف برساند.
   موفق باشید

 29. باعرض سلام وخسته نباشید استاد گرامی خانم درویش مطالب بسیار زیبا و خلاصه و قابل فهم ودرک بود وشما بابت مطالب بسیار زیبایتان تشکر وقدردانی می کنم امیدوارم در زندگیتان مانند همیشه موفق وسربلند باشید
  تاریخ ایستاد و جهان مکث کرد /و بعد فواره‌ای بلند شد تا به خدا رسید
  پیغمری به رنگ گل سرخ باز شد/عطرتنش به دورترین روستا رسید
  الهم صلی علی محمد و آله محمد

 30. فرزانه سیجانی

  با سلام و عرض ادب و احترام وخسته نباشید خدمت استاد و همکار عزیز و گرامی. مقاله فوق بسیار جالب و زیبا بود و من با خواندن این مقاله ساده وروان به دوران شیرین ابتدایی رفتم که درسی به نام دینی بود که راجع به زندگینامه حضرت محمد«ص» و امانت داری آن حضرت بود امیدوارم که همه ما دوستان بتوانیم الگوی زندگی ان حضرت را سرلوحه زندگی خویش قرار دهیم.

  • سلام به خانم سیجانی عزیز
   نوشته شما مثل اخلاقتون خالص و زلاله.
   موفق و سربلند باشید

 31. سلام خسته نباشید استاد بزگوارسرکار خانم درویش مطالب شما بسیا زیبا وشیوا بود و بسیار لذت بردم، امیدوارم در زندگی مانند همیشه موفق وسر بلند باشی.
  وحی شد بر مصطفی برخیز، اقرأ باسم ربّک / ای حبیب من ز جا برخیز، اقرأ باسم ربّک
  تیره شد رخسار گیتی، خیره شد دیو تباهی / چیره شد جهل عِما برخیز، اقرأ باسم ربّک

 32. با سلام وعرض ادب به شما استاد محترم:
  من همیشه از خواندن نوشته هایی که در مورد پیامبران و امامان باشد احساس خوبی دارم وباخواندن مقاله ی شما که گفتگو ی صمیمانه با خداوند بود خیلی لذت بردم . ازشما استاد مهربان ممنونم.

  • سلام به آقای روحی
   مرسی از این که برام نظرت رو نوشتی.
   نوشته هات خیلی قشنگن.
   موفق باشید

 33. رضا اظهاری نیکو جوان

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد گرامی. قبل از هر چیز از زحمات شما تشکر میکنم. نگارش شما همچون گفته های شما صمیمی و روان بود و به طور واضح خواننده را به این نتیجه میرساند که حضرت رسول (ص) احساس نزدیک بودن به خدا و راه رسیدن به او را از طریق شریعت و طریقت به ما آموختند. به امید اینکه ما مسلمانان با عمل گرایی مثبت آن را تحقق بخشیم.به امید توفیق الهی. (استاد محترم این دومین کامنت بنده میباشد از کامنت قبلی جوابی به دستم نرسیده ممنون)

  • سلام به آقای اظهاری
   اولین نوشته شما بود که دریافت کردم.
   ممنون از اظهار لطفتون
   ***
   بر سر کوی غمش بی سر و پا باید رفت
   گاه با خویش و گه از خویش جدا باید رفت
   تا به مقصود از این جا که تویی یک قدم است
   قدمی از پی مقصود فرا باید رفت

 34. باعرض سلام و قبولی طاعات دراین بخش مطالبی بسیارزیباواموزنده موجود بود همانگونه که مرسوم است گویند هر انچه که از دل براید بر دل نشیند لذا مطالب شما نیز از نظر بنده که صاحب نظر نمیتوان باشم جسارت کرده وگویم خیلی بردل مینشیند الحمدالله اسلام به قدری دلنشین است که هر مطلبی از ان بر دانش ما بیافزاید شیرین است چه بسا که این مطالب درباره خاتم الانبیا ء محمد (ص) اقا وسرورمان باشد خلاصه فیض بردیم عزیزم شاگرد کوچک شما زهره

 35. سعیده رحیمی آشتیانی

  با عرض سلام خدمت شما استاد گرامی. نحوه نگارش شما خیلی ساده و روان بود و نظر مخاطب را به خودش جلب میکرد و ممنون از شما که همچین فرصتی را برای ما بوجود آوردید که تونستیم مروری داشته باشیم به زندگینامه حضرت رسول (ص). (در ضمن استاد عزیز این دومین کامنت من هست که شما به کامنت قبلی پاسخی نداید.)

  • سلام به آقای رحیمی
   امیدوارم این سعادت رو داشته باشیم که بتونیم از روی شخصیت بزرگانی همچون حضرت رسول (ص) الگوسازی کنیم.
   برقرار باشید
   (لطفا با حوصله کامنتها رو نگاه کنید شاید لابلای بقیه قرار گرفته باشه)

 36. طاهره ببریان

  حضرت علی (ع) می فرمایند:عجبت لهذه الانسان:ینظر بالشحم,یتکلم بالحم,یشفع بالعظم (من در تعجب هستم انسان با چربی یا پی دنیا را می بیند و با گوشت صحبت میکند و با استخوان گوش میدهد )این حکایت ما انسانهای پیچیده که با این سه عضو بدن خود چه ها که نمکنیم و عوض مهربانی دل یکدیگر را میشکنیم و بد اطرافیان را میخواهیم ممنونم که استاد ما در جلسه ای کوتاه رسم زندگی را به ما آموخت برای شما طلب خیر و سلامتی را از خدا آرزومندم.

  • سلام به خانم ببریان عزیز

   ***
   روزی تو خواهی آمد
   از کوچه های باران
   تا از دلم بشویی
   غمهای روزگاران
   تو روح سبز گلزار
   گلِ شادابِ بی خار
   مرا از پا فکنده
   شکستنهای بسیار!

 37. – خداوند، عاشقی در وجود تمام انسان ها قرار داده است.
  – محمد یک انسان بود.
  – محمد به کمال عاشقی رسید.
  – راه رسیدن به عشق حقیقی برای تمام انسان ها باز است.
  – خداوند خود عاشق بندگانش است.
  – فقط باید حجاب‌ها را کنار بزنیم.
  به قول حافظ:
  میان عاشق و معشوق هیچ حائل نیست
  تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز

 38. حسن باقریان

  با سلام خدمت استاد گرامی خانم درویش
  اینجانب مقاله سرکار را که سرشار از سادگی و در عین حال بسیار پرمحتوا تدوین شده بود، مطالعه نمودم و
  با توجه به مطالب درج شده در آن، بر آموزه های بنده در شناخت پیامبر اسلام ( ص ) افزوده شد و از خواندن این گفتگوی صمیمی با خدا لذت بردم.
  مستدام باشید.

  • با سلام خدمت آقای باقریان
   شیوه نگارش و نگرش شما در نوع خودش بی نظیره.
   با آرزوی بهترین موقعیتهای اجرایی و علمی

 39. سیداحمد موسوی

  با سلام خدمت استاد گرانقدر سرکار خانم درویش
  متشکرم از متن بسیار زیبا و دلنشین شما امیدوارم همواره در پناه ایزد منان در راه ترویج دین مبین اسلام و پیامبران و ائمه اطهار موفق و سربلند باشید.منتظر متن های جدید سرکار عالی هستم.

 40. حسن حاجی صالحی

  به نام خدا
  حضرت محمد(ص): برترین ایمان آن است که بدانی خداوند همه جا با توست (کنزل العمال،۶۶)

  با سلام و عرض ادب
  خدمت استاد گرامی سرکار خانم درویش

  خالق من بهشتی دارد ، نزدیک ، زیبا و یزرگ.
  دوزخی دارد ، به گمانم کوچک و بعید ، و در پی دلیلی است که بببخشد ما را .
  گاهی به بهانه ی یک دعا در حق دیگری…
  شاید امروز آن روز بی دلیل باشد.
  ما را هم دم اذان دعا فرمایید.

  قرآن کریم تنها کتاب آسمانی است که بی هیچ نقصان و زیادتی ، در زمین باقی مانده است و آیاتش ، چنان ستارگان آسمان ، اهل زمین را به راههای صلح و صفا و امنیت و سعادت راهنمایی می کند.
  این گوهر شب چراغ الهی ، به حق بیشترین نگاه ها را به خود جلب کرده و روشنی بخش ذهن و روان اهل حقیقت شده است.

  استاد گرامی
  مقاله شما را مطالعه کردم ، از اینکه مطالب و اطلاعات را بسیار متین و زیبا ، خلاصه و مفید و در عین حال با بیانی شیوا لپ کلام را بطور صریح و قابل فهم و درک برای همه بیان فرموده اید ، کمال تشکر و قدر دانی را دارم.
  با انواع زبان و نوشته ها در شیوه ی نگارش بیشتر آشنا شدم .
  هر پاراگراف از مقاله شما طوری نوشته شده که هر خواننده ای را مجذوب و ترغیب به خواندن پاراگراف بعدی و ادامه مطلب می نماید. در مورد اجداد پیامبر(ص)، زندگی ایشان از بدو تولد تا بعثت به خوبی شرح داده شده است.
  خدایا تو را سپاس که بی منت این همه نعمت به ما عطا فرمودی.
  فرصت را غنیمت شمردم و کمی هم به مطالبی که در این سایت وجود داشت نگاه انداختم و جای دارد که از جناب آقای شهاب عزیز نیز بخاطر مطالب و اطلاعات و تصاویر جذاب آن تشکر نمایم.
  موفقیت شما استاد گرامی را تقاضا می کنم.
  از یزدان پاک برای شما سعادت و بهروزی آرزو دارم.

  با تقدیم احترامات صمیمانه
  حسن حاجی صالحی

  • سلام به آقای حاجی صالحی
   آرزو می کنم همه ما با آگاهی بخشی درست باعث بشیم که برای نسل های بعدی آثار درست اون بمونه.
   از خداوند متعال سعادت،‌ نیکبختی و موفقیت رو براتون خواستارم.

 41. سلام و عرض ادب به استاد مهربونم سرکار خانم درویش،سبک نوشتن شما را دوست دارم انقدر ساده و زیباست که باعث شد مطالب را تا آخر بخونم.
  موفق و پیروز باشید.

  • سلام به آقای احمدی

   یارب! ز ره راست نشانی خواهم
   از باده آب و خاک، جانی خواهم
   از نعمت خود چو بهره مندم کردی
   در شکرگزاریت زبانی خواهم

 42. با سلام و عرض احترام
  ابتدا جا داره از مطلب بسیار صمیمانه و زیبایی که قرار دادید تشکر کنم
  بخشهایی که درباره زندگی حضرت محمد (ص) بود رو تا حد زیادی طبق مطالعات و شنیده ها آشنایی داشتم
  اما بیشتر از همه از متن ابتدایی که بسیار زیبا و صمیمانه و دلنشین بود لذت بردم و از اونجا که عادت دارم اگه از مطلبی خوشم بیام باید چند دفعه بخونمش تا کاملا بهره روحی ببرم این قسمتها رو ۵-۶ دفعه ای خوندم
  باز هم تشکر میکنم
  هر کدام از ما اگه بخشی از آیین دینمون رو روشنتر کرده و به اطلاع دوست داران روشنایی برسونیم
  فکر می کنم دنیای زیباتری در انتظار آیندگان باشه.
  موفق باشید

  • سلام به خانم رشیدی عزیز
   طی کردن این جاده باید بدون ابزارهای همیشگی باشه تا بتونی به مقصد برسی
   مرسی از نظرت موفق و شاد باشی

 43. علی جوانمرد

  باسلام و درود خدمت استاد عزیزو گرامی خانوم درویش
  مطلب بسیار زیبایی بود زیرا به ما آموخت خدای خود را بهتر بشناسیم و زندگی خود را بر ÷ایه زندگی ییامبران وامامان بنا کنیم.
  انسان باید در همه شرایط و در سختی ها همواره به یاد خدا باشد…
  “امین” و “امن” و “مومن” آنقَدَر دنیا خطابت کرد

  خدا طاقت نیاورد و سرانجام انتخابت کرد

  برای هر سری از روشنایت سایه بان می خواست

  که شب را پیش پایت سر برید و آفتابت کرد

  حجازِ وحشیِ زیبا ندیده دل به حسن ات باخت

  که بت ها را شکست و قبله ی دلها حسابت کرد

  خدا از چشم زخم مردمان ترسید پس یک شب

  تو را تا آسمان ها برد و مثل ماه قابت کرد

  تو را از آسمان بارید مثل عشق بر دنیا

  زمین را تشنه دید و در دل هر قطره آبت کرد

  دوای درد دین و درد دنیا ، درد بی دردی

  حضورت دردهای مرگ را حتی طبابت کرد

  تو را از دورها هم می شود آموخت ای خورشید!

  زمین گیرانه حتی با تو احساس قرابت کرد

  که از این فاصله ، این سال های دوریِ نوری

  همیشه پرتو مهرت به شب هامان اصابت کرد

  هنوز از قله های ماذنه نور تو می روید

  فقط باید دعا خواند و یقین در استجابت کرد.
  با تشکر از شما استاد عزیز…

  • سلام به آقای جوانمرد
   شعری که از سودابه مهیجی انتخاب کردین بسیار به جا بود. خانم مهیجی شاعر اهل بیت هستن و خیلی خوب فنون شعری رو می دونن.
   آقای جوانمرد!
   موفقیتهای روز افزون همیشه باهاتون باشه.

 44. شیروان هدایت نژاد

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید. نحوه نگارش شما خیلی جالب بود برام وچون به زبان ساده و روان بود جذابیت بیشتری برای خواندن داشتم امید دارم بتوانم از نوشته های بعدی شما استفاده کنم. با تشکر از زحمات شما.

 45. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد گرامی. نحوه نگارش شما خیلی عالی بود به دلم نشست امید دارم از متن های بعدی شما هم بتوانم استفاده کنم با تشکر از زحمات شما.

 46. سعید مرادیان

  با سلام و درود خدمت استاد عزیزم خانم درویش
  مطلب بسیار زیبایی بود زیرا ما با زندگی ائمه بیشتر اشنا شدیم ویاد گرفتیم که در تمام سختی ها خدا را از یاد نبریم و زندگی خود را بر پایه زندگی ائمه بنا کنیم
  ماه فروماند از جمال محمد
  سرو نباشد به اعتدال محمد
  قدر فلک را کمال و منزلتی نیست
  در نظر قدر با کمال محمد
  وعدهٔ دیدار هر کسی به قیامت
  لیلهٔ اسری شب وصال محمد
  آدم و نوح و خلیل و موسی و عیسی
  آمده مجموع در ظلال محمد
  عرصهٔ گیتی مجال همت او نیست
  روز قیامت نگر مجال محمد
  وآنهمه پیرایه بسته جنت فردوس
  بو که قبولش کند بلال محمد
  همچو زمین خواهد آسمان که بیفتد
  تا بدهد بوسه بر نعال محمد
  شمس و قمر در زمین حشر نتباد
  نور نتابد مگر جمال محمد
  شاید اگر آفتاب و ماه نتابند
  پیش دو ابروی چون هلال محمد
  چشم مرا تا به خواب دید جمالش
  خواب نمی‌گیرد از خیال محمد
  سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی
  عشق محمد بس است و آل محمد.
  با تشکر از شما استاد محترم

  • سلام به آقای مرادیان
   شاد باشید.
   ***
   افتاد سنگی از بامی بر سر عارف نکونامی
   گفت: حمد ای خدا بنده نواز
   … شاکرم ای کریم سنگ انداز
   رهروی گفت این چه گفتار است؟
   خنده ای کرد و گفت: ای دانا،
   تو چه دانی حدیث او با ما؟
   خواست گوید به خفیه در گوشم،
   که ای فلانی نیستی فراموشم…!

 47. هاشم فخاریان

  استاد عزیز و گرامی سرکار خانم درویش : سلام علیکم
  متن بسیار زیبا و دلنشینی است . در این برهه از زمان جوانان ما با این سبک بهتر می توانند به خدا ، پیامبران و ائمه اطهار نزدیک شوند . سرکارعالی راه دشواری را انتخاب نموده اید.انشااله در پناه ایزد منان و تحت توجهات حضرت ولی عصر موفق و موید باشید.السلام علیک یا اباعبداله

  • سلام به آقای فخاریان

   خدا کمک کنه، در زندگی تا جایی که امکانش هست تجربه هامون رو زیاد کنیم چون فرصت خیلی کمه.
   روزها و ساعتهاتون پر برکت باشه

 48. حسن حاجی صالحی

  بنام خدا
  حضرت محمد(ص): برترین ایمان آن است که بدانی خداوند همه جا با توست (کنزل العمال،۶۶)
  با سلام وعرض ادب خدمت استاد گرامی سرکارخانم درویش
  خالق من بهشتی دارد،نزدیک،زیبا وبزرگ .
  دوزخی دارد،به گمانم کوچک و بعید، و در پی دلیلی است که ببخشد ما را.
  گاهی به بهانه یک دعا در حق دیگری…
  شایدامروز آن روز بی دلیل باشد.ما راهم دم اذان دعا فرمایید.
  قرآن کریم تنها کتاب آسمانی است که بی هیچ نقصان وزیادتی، درزمین باقی مانده است و آیاتش ، چنان ستارگان آسمان ،اهل زمین را به راه های صلح وصفا وامنیت وسعادت راهنمایی می کند.این گوهر شب چراغ الهی ، به حق بیشترین نگاهها را به خود جلب کرده وروشنی بخش ذهن وروان اهل حقیقت شده است .
  خدایا توراسپاس که بی منت این همه نعمت به ما عطا فرمودی.
  استاد گرامی ،مقاله ومتن شما را مطالعه کردم ،ازاینکه مطالب واطلاعات بسیار متین وزیبا،خلاصه ومفید ودرعین حال با بیانی شیوا لپ کلام را بطور صریح وقابل فهم ودرک برای همه بیان فرموده اید کمال تشکر وقدردانی رادارم. با انواع نوشته های توصیفی و…آشناتر شدم . هرپاراگرف ازمقاله طوری نوشته شده که خواننده را مجذوب وترغیب به خواندن ادامه مطلب می نماید زندگی پیامبر(ص) با آشنایی اجداد ایشان و ازتولد تا بعثت به خوبی شرح داده شده است. فرصت را غنیمت شمردم وکمی هم به مطالب وتصاویری که دراین سایت و وبلاگ جناب آقای شهاب عزیز بود نگاه انداختم وجای دارد که از ایشان نیز بخاطر مطالب واطلاعات وتصاویر جذاب تشکرنمایم.
  سعادت وموفقیت شما را تقاضا می کنم. ازیزدان پاک برای شما سعادت وبهروزی آرزو دارم.

  باتقدیم احترامات صمیمانه- حسن حاجی صالحی

 49. سلمان رحمتی

  با سلام خدمت استاد گرامی سرکار خانم درویش
  از متن بسیار زیبا و دلنشین شما در خصوص زندگی حضرت محمد (ص) تشکر میکنم.امیدوارم ما را در راه رسیدن به فهم و درک کامل درباره زندگی پیامبران و ائمه اطهار راهنمایی بفرمایید.الهم عجل لولیک الفرج

  • سلام به آقای رحمتی
   ان شاءالله به حد توان انجام خواهد شد.
   شاد و پیروز باشید

 50. هاشم فخاریان

  استاد عزیزم سرکار خانم درویش : باسلام
  با تشکر از مطلب بسیار زیبا و رسای شما و اینکه چقدر این مطلب عامه پسند و به زبان ساده نگارش شده .شخصیت حضرت ختمی مرتبت بسیار والا و بلند مرتبه است که با چند سطر قابل شناساندن به ما نیست . ما مسلمانان در درک این مسئله ضعیف عمل می کنیم و اطلاعات کاملی درباره ایشان نداریم . امیدوارم که منبعد هم با راهنمایی شما استاد گرامی به درک کامل در خصوص زندگی و سیره آن حضرت برسیم.موفق و موید باشید.صل علی محمد و ال محمد

  • سلام به آقای فخاریان
   من هم آرزو می کنم که در آینده بتوانیم ادعا کنیم که از پیروان راستین ایشون بودیم.
   شاد باشید.

 51. باعرض سلام و ادب خدمت استاد ارجمند سرکار خانم درویش
  ممنونم از شما که چنین فرصتی را در اختیارمان قرار دادید تا بتوانیم زندگینامه حضرت رسول (ص) را مروری کرده باشیم. شیوه نگارش شما، همچون صحبت های شما گرم و دلنشین بود که اگر غیر از این بود قابل جذب و درک نبود. امیدوارم همیشه شاد و سربلند باشید.
  سعیده رحیمی آشتیانی- ۱۹/۰۹/۱۳۹۳ -۰۸:۵۷

 52. زهرا نخستین ماهر

  با سلام
  شعری در وصف حضرت محمد (ص)

  آیه آیه همه جا عطر جنان می آید

  وقتی از حُسن تو صحبت به میان می آید

  جبرئیلی که به آیات خدا مانوس است

  بشنود مدح تو را با هیجان می آید

  می رسی مثل مسیحا و به جسم کعبه

  با نفس های الهی تو جان می آید

  بسکه در هر نفست جاذبه‌ی توحیدی است

  ریگ هم در کف دستت به زبان می آید

  هر چه بت بود به صورت روی خاک افتاده‌ ست

  قبله‌ی عزت و ایمان به جهان می آید

  با قدوم تو برای همه‌ی اهل زمین

  از سماوات خدا برگ امان می آید

  نور توحیدی تو در همه جا پیچیده ست

  از فراسوی جهان عطر اذان می آید

  عرش معراج سماوات شده محرابت

  ملکوتی ست در این جلوه‌ی عالمتابت

  خاک از برکت تو مسجد رحمانی شد

  نور توحید به قلب بشر ارزانی شد

  خواست حق، جلوه کند روشنی توحیدش

  قلب پر مهر تو از روز ازل بانی شد

  ذکر لب های تو سرلوحه‌ی تسبیحات است

  عرش با نور نگاه تو چراغانی شد

  قول و افعال و صفاتت همه نور محض اند

  نورت آئینه‌ی آئین مسلمانی شد

  به سراپرده‌ی اعجاز و بقا ره یابد

  هر که در مذهب دلدادگی ات فانی شد

  خواستم در خور حسن تو کلامی گویم

  شعر من عاقبتش حسرت و حیرانی شد

  ای که مبهوت تو و وصف خطی از حسنت

  عقل صد مولوی و حافظ و خاقانی شد

  «از ازل پرتو حسنت ز تجلی دم زد

  عشق پیدا شد و آتش به همه عالم زد»

  جنتی از همه‌ی عرش فراتر داری

  تو که در دامن خود سوره‌ی کوثر داری

  دیدن فاطمه ات دیدن وجه الله است

  چه نیازی است که تا عرش قدم بر داری

  جذبه‌ی چشم تو تسخیر کند عالم را

  در قد و قامت خود جلوه‌ی محشر داری

  عالم از هیبت تو، شوکت تو سرشار است

  اسداللهی چون حضرت حیدر داری

  حسنین اند روی دوش تو همچون خورشید

  جلوه‌ی نورٌ علی نور ، مکرر داری

  اهل بیت تو همه فاتح دل ها هستند

  روشنی بخش جهان، قبله‌ی دنیا هستند

  ای که در هر دو سرا صبح سعادت با توست

  رحمت عالمی و نور هدایت با توست

  چشم امید همه خلق و شکوه کرمت

  پدر امتی و اذن شفاعت با توست

  با تو بودن که فقط صرف مسلمانی نیست

  آنکه دارد به دلش نور ولایت، با توست

  بی ولای علی این طایفه سرگردانند

  دشمنی با وصی ات، عین عداوت با توست

  باید از باب ولای علی آید هر کس

  در هوای تو و در حسرت جنت با توست

  سالیانی ست دلم شوق زیارت دارد

  یک نگاه تو مرا بس، که اجابت با توست

  کاش می شد سحری طوف مدینه آنگاه

  نجف و کرب و بلا و حرم ثارالله
  تقدیم به استاد عزیزم خانم درویش.

 53. زهرا نخستین ماهر

  با سلام و درود خدمت استاد عزیزم خانم درویش
  من بینهایت از گفته های شما لذت بردم.با خوندن این مطلب انسان به خدا نزدیک تر شده و از هر کار گناهی سر باز میزند.حضرت محمد پیامبری بسیار بزرگوار بودند که با اون همه سختی و دشواری که در زندگی کشیدند در همه حال به یاده خدا بودند واطرافیان خود را نیز به یکتا پرستی دعوت کردند.یکی از مطالب جالب ازدواج عبدالله و امنه بود که من واقعا با خوندن این مطلب به بزرگی خدا پی بردم که هیچ کاره خدا بی حکمت نیست.ما باید از زندگی پیامبران درس بگیریم و زندگی خود را بر پایه زندگی ائمه بنا کنیم .
  به امید بهتر شدن و موفقیت در زندگی همه انسان ها.
  موفق باشید استاد عزیزم خانم درویش

  • سلام دوباره به خانم نخستین عزیز
   حتی ازدواجشون هم برای ماها الگوست.
   موفق و پرتلاش باشید

 54. غلامرضا اظهاری نیکو جوان

  با عرض سلام خدمت شما استاد ارجمند
  قبل از هر چیز از شما تشکر می کنم بابت اینکه، فرصتی برای ما پیش آوردید تا مروری بر زندگی حضرت رسول (ص) داشته باشیم. این مقاله همچون گفته های شما شیرین و روان بود و بطور واضح خواننده را به این نتیجه می رساند که حضرت رسول (ص) ، راه رسیدن و احساس نزدیک بودن خداوند به انسان را، از طریق قرآن، شریعت و طریقت به ما آموختند. به امید آنکه ما مسلمانان با عملگرایی مثبت، آنرا تحقق بخشیم.
  به امید توفیق الهی

  • با سلام مجدد به آقای اظهاری
   این کامنت شما تازه الان برای من باز شد.
   امیدوارم در همه امور سربلند باشید.

 55. فاطمه صالح آبادی

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید حضور شما استاد گرامی
  این نوشته، بسیار جذاب و جالب بود. ما در جامعه امروزی هنوز افرادی را مشاهده می کنیم که گمراه و سردر گم هستند که این سبک مقاله ها می تواند مسیر زندگی این افراد را تغییر دهد. شما فرصت خوبی را در اختیار ما قرار دادید که با مروری زندگی رسول اکرم(ص) بتوانیم پرچمدار رسالتی باشیم که خداوند بر دوش پیامبر(ص) گذا‌شته که بعد از ایشان وظیفه همه مسلمانان است که در راستای مسیر کمال به سوی خالق، هدایت گر یکدیگر باشیم.

  • سلام به خانم صالح آبادی عزیز
   به نکته مهمی اشاره کردین: حرکت از پایین به بالا
   با امید به اینکه حرکت همه ما به سمت نور باشه.
   شاد باشید

 56. با سلام و عرض خدا قوت استاد درویش
  به نظر اینجانب شخصیتی که در میان تمام انسان‌ها واعصاب بی‌نظیر است و تاریخ همسان او را نخواهد دید، حضرت نبی اکرم(ص) است. امام علی (ع) در این باره می‌فرماید.:«ما بَرَأاللهُ نَسَمهً خَیْراً مِنْ مُحَمدٍ صَلّی اللهُ علیه و آلِه خداوند موجودی برتر از محمد(ص) نیافریده است.

  • سلام به آقای فشی
   امیدوارم به زودی همه ما مسلمانها به بزرگی حضرت محمد(ص) پی برده و وجود پر ارزش ایشون رو درک کنیم.
   سربلند باشید

 57. سلام پروانه جان. از مطلب نوشته شده با “سبکی نو” خیلی خوشم اومد. داشت یادم می رفت که جور دیگری نیز میتوان دید، سبک نوشته دلنشین بود اگر مطلب شما چند قسمتی است بهتر است که کمی کوتاه تر باشد، خودت بهتر می دونی که نسل جدید دنبال سرعت و مطالب کوتاست. نوشته شما بر جان و دل نشست، از نظرات مخاطبان می توان عمق تاثیر نوشته را در آنان دید. البته این انتظار هم از شما می رفت.
  امیدوارم حضرت حق پشتیبانت باشد/ مهین درویش

  • سلام آبجی جونم
   ناگفته نمونه که من نوشتن رو از خودت که ۳۰ سال خبرنگار بودی یاد گرفتم.
   ***
   خویش من آن است که از عشق زاد
   خوش تر از این ایل و تباریم نیست
   (مولانا)

 58. سارا محمد طاولی

  سرکار خانم درویش عزیز
  سلام و عرض ادب
  صادقانه و با تمام وجود تبریک می گم به محضر ارزشمندتون به دلیل نگارش چنین گفتمانی با خداوند هستی بخش!!!
  پیش تر هم از این دست متن ها مطالعه کرده بودم ولی این بار و این متن بسیااااااار به نظرم زیبا و متفاوت آمد.
  به طور قطع این نوع نگاه به ماهیت وجودی خداوند، بیش از پیش انسان را به خالق اش نزدیک تر می کند و عبودیت را به سرحد اعلا می رساند.
  منتظر دلنوشته های متفکرانه ی بیشتری از شما هستم!!!

  • سلام به خانم طاولی عزیز
   امیدوارم آموخته های ما هر چه بیشتر بشه تا مسیر را با تفکر و روشنایی بیشتری طی کنیم.
   به امید موفقیتهای روز افزون برای شما

 59. سميه سادات قاضي

  با سلام و صلوات بر محمد و آل‌ او…
  خسته نباشید میگم به استاد عزیزم خانم درویش و آقای شهاب
  متن بسیار زیبا و دلنشینی بود… ساده بود… پس منم به سادگی میگویم…
  از این متن واقعاً لذت بردم شیوا و رسا بود… بدون ابهام و حاشیه…
  برخی از نکات آن جالب و جدید بود که تا به حال در این موارد مطلبی نخوانده بودم و خوشحالم که به عنوان یک مسلمان شیعه کمی به اطلاعات مذهبیم اضافه شد.
  تشکر میکنم بابت زحماتتون و بابت قلم زیبایتان به شما تبریک می‌گویم.

  • سلام به خانم قاضی عزیز
   انسان فقط از طریق کشف حقیقت می تونه در آگاهی غوطه ور بشه.
   موفق و شاد باشید

 60. خسته نباشید استاد
  مطالب شما را خواندم برایم بسیار مفید و آموزنده بود . مطلبی فرستادم از نظر خودم بسیار آموزنده است ، مثل مطالب شما که به من وجد نوشتن داد.
  در ره منزل لیلی که خطرهاست در آن شرط قدم اول آن است که مجنون باشی

  تحفه
  ابن عباس روزی در محضر مبارک حضرت رسول خدا (ص) شرفیاب بود و عده ای از مهاجرین و انصار حاضر درمجلس بودند.
  پیامبر اسلام (ص) فرمود : هرکس به بازار برود و برای خانواده اش تحفه ایی بخرد مانند کسی است که برای محتاجها صدقه حمل نموده است. و نیز فرمودند : باید وقت قسمت میوه یا غذا و یا هر تحفه دیگر اول به دخترها بدهید بعد به پسرها.
  به درستی که هر کس دختر خود را شاد کند مثل این است که غلامی از اولاد اسماعیل را آزاد کرده است و هر کس پسرش را ساکت کند و نگذارد چشمش در دست دیگران باشد و به این سبب او را شاد کند مانند
  این است که از ترس خدا گریه کرده است و هرکس از ترس خدا گریه کند خداوند او را داخل بهشت می نماید.
  منبع : ار کتاب ۱۲۰ درس از زندگی حضرت محمد (ص)

  با تشکر و سپاس فراوان از زحمات یگانه استادعزیزم

  • سلام به خانم رضایی عزیز
   خوشحال می شم مطالب ارزشمندی از شما می خونم.
   در آثار تحقیقی و پژوهشی خود موفق و سربلند باشید.

 61. انسیه عموحسن

  سلام خدمت استاد عزیزم خانم درویش
  خیلی عالی بود مچکریم که راه سعادت را برای ما میگشایید مطالب حکیمانه شما یاری رسان ماست درود بر شما

  • سلام به خانم عمو حسن عزیز
   البته همه ما ان شاءالله در مسیر سعادت هستیم بعضی وقتها نورافکن هایی هم لازمه.
   شاد و سربلند باشید.

 62. طاهره سادات ایمانی

  با سلام و تشکر فراوان خدمت استاد گرامی
  ممنون از شکل نگارش و ارائه مطالبی که موجبات تفکر را در ذهن انسان ایجاد می کند.
  یکی از بخش هایی که ذهن من را درگیر کرد طریقه آشنایی عبدالله وآمنه پدر و مادر حضرت محمد بود.زندگی نامه شجره نامه و ازدواج این دو بزرگوار واقعا خواندنی و جذاب بود . ممنون که زمینه تفکر و مطالعه را در من ایجاد کردید .
  از مطالبی که در پایان نیز معرفی کردید یکی را مطالعه کردم .عجیب کمی ترسناک و قابل تامل بود.

  البته …
  جسارتا استاد یک انتقاد کوچک داشتم درباره این جمله
  «جدّ عبدالمطلب از شخصیت های برجسته قریش به شمار می آمد و به عنوان سید و سرور خاندان “بنی زهره” شناخته می شد و نام او “وهب بن عبد مناف بن زهره” نام داشت . او دختری به نام “آمنه” داشت »
  در مطالعه اول این شکل برداشت میشود که عبدالله با دختر جدش ازدواج کرده یعنی با عمه خودش در صورتی که آمنه دختر عموی عبدالله بود.
  شاید بهتر بود به این شکل نوشته میشد.
  «وهب از شخصیت های برجسته قریش به شمار می آمد و به عنوان سید و سرور خاندان “بنی زهره” شناخته می شد وی فرزند عبد مناف (جدّ عبدالمطلب )بود . او دختری به نام “آمنه” داشت.
  با تشکر فراوان

  • سلام به خانم ایمانی عزیز
   نقد شما کاملا بجا بود و انجام شد.
   ممنون می شم باز هم اگر نظری داشتید برام بنویسید.
   بهترینها رو براتون آرزو می کنم.

 63. شميلا حيدري

  پروانه عزیز
  از بچگی تا همین چندسال پیش علاقمند و مشتاق به دانستن آنچه که آن را دین و مذهب میخوانند شده بودم ولی هر چه بزرگتر شدم این علاقمندی کم رنگ تر شد چرا که کسانی را دیدم که عمری را با گفتن از خدا و پیامبر گذرانده اما دریغ که ذره ای از آنچه گفته میشد را قبول نداشته اند و دراعمال ایشان نمودی نداشت . یک علامت سوال بزرگ در ذهن من بوجود آمده بود که چرا ؟؟؟؟ تا اینکه کم کم فاصله بین من و این افراد هر روز ریادتر شد تا آن جا که هر جا بحث و موضوعی در این ارتباط مطرح میشد من به جای دیگری پناه میبردم و حتی حوصله خواندن متون مذهبی را نیز نداتشتم . وقتی بر حسب تکلیف به سراغ سایت سرزمینهای دور رفتم و مطالب شما را مطالعه کردم به این فکر کردم که عبادت حتی میتواند در قالب یک گپ و گفتگوی ساده نیز انجام گرفته و برآورده کننده نیاز های معنوی باشد و خدا میتواند تا این حد به بنده اش نزدیک باشد . شمیلا

  • سلام به خانم حیدری عزیز
   خدایا تو را سپاس می گویم برای فرصتی که به من داده ای که بتوانم با تو با عشق سخن بگویم، خدایا خودت به من بگو که چگونه حمد و سپاس تو را گویم، خدایا بنده شکرگزارت به درگاهت آمده. . .
   خدایا! معبودا! دلبرا! عاشقا! تو را دوست دارم و رضایم به رضای توست. آماده ام برای دریافت برکات و نعماتت.
   خدایا! آماده ام برای همراهی و دوستی با کائناتت و بندگان نیکودل و خوش فکرت، خدایا شادم که عشق تو را حس می کنم و می دانم که دوستم داری که هدایتم می کنی، که روشنی ام می بخشی، که امانم می دهی و لایقم می سازی برای بهره مندی از معجزات و برکاتت، دوستت دارم، الهی شکر.

 64. فرنگیس پورمرادیان

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد بزرگوارم سرکار خانم درویش متن زیبا و پر محتوای شما را خواندم بسیار لذت بردم .
  به قدری به زبان ساده و دلنشین نوشته شده بود و قابل فهم بود که دوست داشتم چندین بار آن را بخوانم .
  استاد عزیزم بنده از خدای منان سعادتمندی و سلامتی شما را تمام مراحل زندگی آرزومندم .
  موفق باشید.
  التماس دعا

  • سلام به خانم پورمرادیان عزیز

   در مجلس عشاق قراری دگر است
   وین بادهٔ عشق را خماری دگر است
   آن علم که در مدرسه حاصل کردند
   کار دگر است و عشق کاری دگر است
   (مولانا)

   شاد باشید

 65. یا سلام.
  ای کاش که جای ارمیدن بودی- یا این ره دور را رسیدن بودی
  کاش از پی صد هزار سال از دل خاک چون سبزه امید بردمیدن بودی
  استاد ارام و مهربانم مقاله شما را خواندم بسیار ساده ، در عین حال پر محتوا بود. محتوایی که شاید باید هراز گاهی دوباره و دوباره مرور گردد تا یاد اوری شیرین وجود محمد(ص)را بکند. برای من جالب ساده گی و قابل فهم بودن مطلب می باشد مطلبی که همگان میدانیم اما نحوه نگارش کمی متفاوت تر میباشد.این تفاوت به ذائقه شخص بر میگردد و قابل نقد نمیباشد. اگر نویسنده لذت میبرد و در آن راستی وجود دارد پس فقط خواننده باید درستی آن را بداند و در لذتش سهیم گردد والسلام.

  • سلام به خانم صارم عزیز
   سبک نویسندگی شما رو خیلی دوست دارم.
   خوشحالم از این که نظرتون رو خوندم.
   آرزو می کنم همواره پرتلاش و پرتوان باشید.

 66. سلام استاد سرکار خانم درویش
  مطالب فوق عالی وجالب بود ودرودخدا بر پیامبر باد که خیر خواهی به نهایت رساند وراه راست را از طریق حکمت وموعظه را به مردم رساند وانسان را از جاهلیت نجات داد در پایان مطالب جنابعالی خیلی جالب و عالی بود
  پیروز سر بلند با شید .

  • سلام به آقای دالوند
   با تشکر از این که این مطلب براتون مفید بوده، شاد و سلامت باشید.

 67. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد گرامی
  من دراین سایت با مطالب جالب و اموزنده ایی برخورد کردم که کمتر در مورد انها کمتر شنیده بودم مانند کودکی حضرت..
  بیش از ۱۴قرن است که از زندگی سراسر الگویی اخرین فرستاده خدا سپری میشودو ما همچنان وقتی سراغ مطالعه ی گوشه هایی از زندگی پربار ان انسان برتر میرویم باز جای سخن برای ما باقی میگذارد و مباحث همچنان جذابن..

 68. سلام
  مطالب زیبا وخواندنی بود .
  چشم ها را باید شست،جور دیگر باید دید.
  پیامبر رحمت فرمودند:ما گروه پیامبران ، دیده هایمان می خوابد ولی
  دل هایمان نمی خوابد.

  • سلام به آقای عظیمی
   با تشکر از پیامتون وآرزو برای بینا شدن چشم جان و ذهن همه انسانها.

 69. مژگان هاشمی اصل

  ماه، فرو مانَد از جمال محمّد
  سرو نباشد به اعتدال محمّد
  قدر فلک را کمال و منزلتی نیست
  در نظر قدر، با کمال محمّد
  وعده دیدار هر کسی به قیامت
  لیله اسری، شب وصال محمّد
  باعرض سلام خدمت استاد گرانبها خانم درویش بسیار لذت بردم از زندگینامه حضرت محمد وخیلی چیزها آموختم با تشکر از زحمات شما .
  مژگان هاشمی اصل

  • سلام به خانم هاشمی اصل عزیز
   قدردانی می کنم که این شعر بسیار پرمحتوا رو یادآوری کردین؛ عظمتی که
   فلک( سپهر: جای گردش ستارگان) داره در برابر قدر(اندازه) حضرت رسول برابری نمی کنه.
   متحیر نه در جمال توام
   عقل دارم به قدر خود قدری
   (سعدی)
   با آرزوی موفقیتهای روز افزون

 70. پروانه قیاسی

  وقتی محمد(ص) دعوت خود را در مکه آغاز کرد، قبایل عرب در تضاد و از هم گسستگی دائمی به سر می بردند. او شرایط داخلی زندگی آن ها را به کلی عوض کرد و ضمن رهایی از خشونت های بی حاصل و پراکندگی قبیله ای، هویت جدیدی برای قوم عرب ایجاد نمود. آن ها فرهنگ اصیل خود را بازیافته و تحت رهنمودهای محمد(ص) به آنچنان باوری رسیدند که در ظرف مدت صدسال، امپراطوری عرب از جبل الطارق تا هیمالیا وسعت یافت.او بزرگترین نقشی را که ممکن بود در مقابل چشمان مردم عادی ایفا کند، در روی زمین ایفا کرد .

  حس بسیار زیبایی در این داستان بود، بخصوص در شروع داستان؛ گپ دوستانه شما با خدا تلنگری بود برایم.
  به راستی آخرین باری که با خدا چای خوردیم و گپ زدیم کی بود؟؟؟

  • سلام به خانم قیاسی عزیز
   اولین اشتباه مسلمانان در اوایل همین بود که فکر می کردن اسلام فقط متعلق به اونهاست و برای پذیرش آن، با سایر مردم کشورها درگیر می شدن.
   آرزو می کنم به زودی اهالی دنیا بخصوص مسلمونا به این نتیجه برسن که دین اسلام متعلق به همه است.
   ممنونم از شما
   شاد و پرانگیزه باشید

 71. پروانه ملااحمدی

  با سلام و احترام خدمت استاد عزیزم خانم درویش متن خیلی زیبا و جالبی بود من اطلاعات زیادی از دیگر فرزندان حضرت محمد (ص) نداشتم، ممنون که این مطالب را در اختیارمان گذاشتین…به نظر من زندگی همه معصومین و امامان درسهای زیادی برای ما دارد به خصوص حضرت محمد(ص) .امیدواریم بتوانیم کمی از رفتارهای ایشان را در زندگیمان پیاده کنیم .راستی اگر در مورد معراج ایشان هم مطلب نوشتین ما را در جریان بزارین ممنون میشیم چون به نظرم خیلی داستان زیبا و جذابیه .با تشکر از اینکه برای خوندن مطلبم وقت گذاشتین.

  • سلام به خانم ملااحمدی عزیز
   خوشحال می شم پیشنهادهای شما رو می خونم.
   بهترینها رو برات آرزو می کنم

 72. فاطمه قهرمانی

  باعرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد مهربان
  اطلاعات خوب و دلنشینی بود ممنون از اطلاعات زیبایتان و امیدوارم که الگوی برای تمام مسلمانان جهان باشد . تعداد فرزندان حضرت که فوت شدند برایم مطلب جدیدی بود که تا بحال نشنیده بودم.

  • سلام به خانم قهرمانی عزیز
   زندگی تمام رسولان برای همه بشر الگو بوده و هست.
   موفق و پیروز باشید

 73. با سلام و عرض احترام به استاد خوبم خانم درویش
  ممنون از مطلبی که گذاشتید ، من هم تابه حال به زندگی حضرت محمد(ص) اینطور نگاه نکرده بودم وهر ]نچه که میدانستم از گفته دیگران و دیدن چند باره ی فیلم محمد رسول الله بوده است . نوشته ها کاملا صمیمی و عامیانه بود و خیلی خوب به جزئیات زندگی حضرت محمد(ص) پرداخته بود .بازم ممنون هم از آقای شهاب به خاطر مطلب زیبایش و هم از استاد خوبم به خاطر معرفی و نحوه نگارش زیبای این وبلاگ سپیده تایی

  • سلام به خانم تایی عزیز
   شیوه نگارشت رو دوست دارم، بی دغدغه و بی ریا
   آرزو می کنم در رفیع ترین قله های موفقیت همدیگر رو ملاقات کنیم.

 74. با سلام و عرض ادب خدمت استاد گرامی : سرکارخانم درویش
  خیلی ممنون از ارائه مطالبی که عمدتاً برایم جدید بود و اینکه بنده در حدی نیستم که نظری تخصصی در مورد نوع نگارش استادم بدهم ولی در حد خودم از سادگی ، روانی نوشته و حالت دردودل و دوستی صمیمانه با خدا درس گرفتم و لذت بردم انشاا… همیشه مستدام و پایدار باشید و مطالب جدیدتری از شما بخوانیم .

  • سلام به آقای تایی و تشکر از پیامتون که مثل همیشه لبریز از تواضعه

   هر که او از هم‌زبانی شد جدا
   بی زبان شد گرچه دارد صد نوا
   چونک گل رفت و گلستان درگذشت
   نشنوی زان پس ز بلبل سر گذشت
   جمله معشوقست و عاشق پرده‌ای
   زنده معشوقست و عاشق مرده‌ای
   . . .

 75. شهرام قاسمی

  نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت
  به غمزه مسئله آموز صد مدرس شد

  استاد گرامی
  سرکار خانم درویش
  ضمن سپاس از بیان شیوا، سادگی گفتار و شیوه نو ینی که در متن فوق به کار گرفته اید، امیدوارم در راستای تلاش به منظور اشاعه این مسیر معنوی همواره پیروز باشید.
  با احترام

  • سلام به آقای قاسمی
   عجب شعر قشنگی رو در ابتدای نوشتتون برای یادآوری مطرح کردین، در سوره نوح آیه ۱۴ کلمه “اطوار” آمده و خداوند استاد غمزه و اطوار است و من همیشه آرزو می کنم بتونیم غمزه های “الله” رو ببینیم چون دیگه ادامه راه خیلی راحت تر می شه.
   شاد و سرزنده باشید

 76. سلام و درود فراوان خدمت سرکار خانوم درویش:
  این جمله ای که نوشتم تشکیل شده از ۱۹ تا فعل.
  البته چون جالب بود برام گفتم برای شما هم بفرستم.
  داشتم میرفتم دیدم گرفت نشست گفتم بذار بپرسم ببینم میاد نمیاد دیدم میگه نمیخوام بیام بزار برم بگیرم بخوابم.

 77. با سلام خدمت استاد گرامی خانم درویشی
  واقعا از این مقاله لذت برده و استفاده نموده و به شما تبریک عرض میکنم از این که به معنویات اهمیت قائل شده و روش زندگی بهترین بنده خداوند را برای
  آگاهی ما بیان نموده اید امیدوارم ما نیز در همه مراحل بتوانیم خداوند را فراموش نکنیم و راضی به رضای او باشیم و مثل حضرت محمد ص و اهل بیتش عاشق بهترین معشوق یعنی خداوند باشیم

  • سلام به آقای تقی پور
   رَبَّنا اتِنا مِنْ لَدُنْکَ رَحْمَهً وَهَیَّیْ لَنا مِنْ اَمْرِنا رَشَدًا.
   پروردگارا از جانب خود بر ما رحمتی فرست و برای رشد عقلی ما وسایل هدایت و ارشاد آماده فرما.(سوره کهف – آیه۱۰)
   شاد باشید

 78. علیرضا مقیم هنجنی

  با سلام حضور استاد گرامی
  این متن زیبایی ها نهفته ای دارد.
  خداوند انسانها رادرهر شرایطی تنها نمی گذارد.یتیم شدن پیامبر درکودکی خود می تواند الگوی برای افراددرطول تاریخ باشد.پیامبر درمرکز بت پرستی ،جاهلات برگزید شدوبا اتکا برخداوند متعال شروع به تبلیغ دین کرد
  صبرو اطاعت او از امر خالق به حدی است هنگامی که فرزند خود رادست می دهد اشک می ریزند،غمگین می شوند، درجواب شخصی که سوال میکند شما که گریه رانهی می کنی میفرماید”این اشک مهربانی رحم است و کسی که رحم نکند مشمول رحمت الهی نمی شود”.
  این نشانه گذشت بردیگران تسلیم در مقابل معبود می باشد .خصلت های اودرس زندگی والگوی است برای همه انسانها در طول قرنها.
  وبه قول شیخ بهایی
  “تا نیست نگردی ره هست ندهید
  این مرتبه با همت پستت ندهند
  چون شمع قرار سوختن گر ندهی
  سررشته روشنی بدستت ندهند

  • سلام به آقای مقیم
   در برابر این عظمت لایتناهی مگر می شود تسلیم نبود.
   از نتیجه گیری قشنگتون ممنونم.
   با آرزوی بهترینها برای همه دینداران عالم

 79. به نام خدا
  با سلام خدمت تمامی دوستان
  ذکر دو نکته را در این خصوص لازم می دانم. اولا تشکر و سپاس فراوان از استاد درویش که ما را به سمت یادگیری مطالب ناب اسلامی و شناخت بیشتر فرهنگ غنی شیعه هدایت می کنند و سپاسگذاری دوم از نظرات خوبی که در کامنت ها ارائه شده است.
  به نظر من یکی از اوصافی که از جمله ممتازترین اوصاف پیامبر اسلام در بین آیات قرآن بیان شده ، خلق عظیم می باشد که در سوره مبارکه قلم خداوند پیغمبرش را این گونه می ستاید : وَ إِنَّک لَعَلی خُلُقٍ عَظِیمٍ؛ توای پیامبر دارای اخلاق بزرگی هستی.
  در این متن به موضوع اخیر اشاره بسیار کوتاهی شده است.

  • سلام به آقای زمانی
   ممنون از نکات ارزشمندی که ارائه کردین: آیه ای از قرآن که تمام کننده است:
   اطیعوالله و اطیعوا الرسول: یعنی وقتی از خدا اطاعت می کنی در واقع همان اطاعت از رسول است پس اطاعت از خدا بالاترین دین است.
   امیدوارم دلهای همه ما عرش الرحمان باشه.

 80. سلام استاد گرامی خانم درویش،ممنون از این مطلب زیبا.واقعا لذت بردم.

 81. ای دوست قبولم کن و جانم بستان
  مستم کن و وز هر دو جهانم بستان

  با هر چه دلم قرار گیرد بی تو
  آتش به من اندر زن و آنم بستان

  ای زندگی تن و توانم همه تو
  جانی و دلی ای دل و جانم همه تو

  تو هستی من شدی از آنی همه من
  من نیست شدم در تو از آنم همه تو

  خود ممکن آن نیست که بردارم دل
  آن به که به سودای تو بسپارم دل

  گر من به غم عشق تو نسپارم دل
  دل را چه کنم بهر چه می‌دارم دل

  در عشق تو هر حیله که کردم هیچ است
  هر خون جگر که بی تو خوردم هیچ است

  از درد تو هیچ روی درمانم نیست
  درمان که کند مرا که دردم هیچ است

  من بودم و دوش آن بت بنده نواز
  از من همه لابه بود از وی همه ناز

  شب رفت و حدیث ما به پایان نرسید
  شب را چه کنم حدیث ما بود دراز

  دل تنگم و دیدار تو درمان من است
  بی رنگ رخت زمانه زندان من است

  بر هیچ دلی مباد بر هیچ تنی
  آن کز قلم چراغ تو بر جان من است

  ای نور دل و دیده و جانم چونی
  وی آرزوی هر دو جهانم چونی

  من بی لب لعل تو چنانم که مپرس
  تو بی رخ زرد من ندانم چونی

  افغان کردم بر آن فغانم می سوخت
  خامش کردم چو خامشانم می سوخت

  از جمله کران‌ها برون کرد مرا
  رفتم به میان و در میانم می سوخت

  من درد تو را ز دست آسان ندهم
  دل بر نکنم ز دوست تا جان ندهم

  از دوست به یادگار دردی دارم
  کان درد به صد هزار درمان ندهم

  اندر دل بی وفا غم و ماتم باد
  آنرا که وفا نیست از عالم کم باد

  دیدی که مرا هیچ کسی یاد نکرد
  جز غم که هزار آفرین بر غم باد

  در عشق توام نصیحت و پند چه سود
  زه رآب چشیده‌ام مرا قند چه سود

  گویند مرا که بند بر پاش نهید
  دیوانه دل است پام بر بند چه سود

  من ذره و خورشید لقایی تو مرا
  بیمار غمم عین دوایی تو مرا

  بی بال و پر اندر پی تو می‌پرم
  من کَه شده‌ام چو کهربایی تو مرا

  غم را بر او گزیده می باید کرد
  وز چاه طمع بریده می باید کرد

  خون دل من ریخته می‌خواهد یار
  این کار مرا به دیده می‌باید کرد

  آبی که از این دیده چو خون می‌ریزد
  خون است بیا ببین که چون می‌ریزد

  پیداست که خون من چه برداشت کند
  دل می‌خورد و دیده برون می‌ریزد

  عاشق همه سال مست و رسوا بادا
  دیوانه و شوریده و شیدا بادا

  با هوشیاری غصه هر چیز خوریم
  چون مست شدیم هر چه بادا بادا

  از بس که برآورد غمت آه از من
  ترسم که شود به کام بدخواه از من

  دردا که ز هجران تو ای جان جهان
  خون شد دلم و دلت نه آگاه از من

  ما کار و دکان و پیشه را سوخته‌ایم
  شعر و غزل و دو بیتی آموخته‌ایم

  در عشق که او جان و دل و دیده‌ی ماست
  جان و دل و دیده هر سه را سوخته‌ایم

  مولانا

  • سلام به آقای یوسفی
   به به !
   ***
   پاره گوشت نام، دل کردیم
   دل تحقیق را بهل کردیم
   آنچه را به مَجاز، دل کردیم نام
   رو به پیش سگان کوی انداز
   (عارف شاعر: سنایی)
   ***
   برقرار باشید

 82. باسلام و عرض احترام;استاد گرامی
  دیدگاه متفاوت و جذابی بود,می توانست حالت پرسش و پاسخی ,بیشتر عیان شود تا به گیرایی متن بیفزاید.
  بیان مطالب به نگرشی خاص ,موجب زیبایی متن شده است.
  سپاسگزار از آموزه هایتان
  پایدارباشید.

  • سلام به خانم سیری عزیز
   ممنون از پیشنهادی که ارائه فرمودین، تمام تلاشم را خواهم کرد که خواسته شما هم اجابت شود.
   از متانت طبع همیشگی شما سپاسگزارم
   برقرار باشید.

 83. پروانه ملااحمدی

  با عرض سلام و ادب
  خدمت شما استاد عزیز و گرامی
  من همیشه در کلاس از صحبتها و مطالب شما واقعا استفاده میکنم ….مطالبی رو که نوشته بودید خواندم برایم خیلی جالب و زیبا بود…همیشه حضرت محمد(ص)رو دوست داشتم ولی اطلاعاتم کم بود .ای کاش ما بتونیم فقط یه ذره از صفات اون رو یاد بگیریم البته خودمو میگم.از اینکه شما انقدر اطلاعات خوبی در این زمینه ها دارید خوشحالم …همیشه سالم و برقرار باشید…انشالله در پناه حق

  • سلام به خانم ملااحمدی عزیز
   خیلی از اوقات تو زندگیمون عین همون کسی شدیم که برای خودمون الگوسازی کردیم، اگرچه خودمون متوجه نیستیم، من هم امیدوارم تا الان ما ذره ای شبیه آن حضرت شده باشیم.
   ممنونم از این که نظرت رو به این خوبی نوشتی.

   • علیرضاجمالی

    دسپاس و ستایش خدای را که با انشاء کلام و ارسال پیام، تعالیمش را به آدمیان ابلاغ فرموده و راه رستگاری را به خاک نشینان نمود
    باعرض سلام خدمت استاد گرانبها خانم درویش بسیار لذت بردم از زندگینامه حضرت محمد وخیلی چیزها آموختم که باید همیشه یه یاد خدا باشیم چون او از رگ کردن هم به ما نزدیک است پس باید وصل بشیم چون همیشه خدا ناظر کارهای ما هست حضرت محمد در زندگیش سختی های فراوانی کشیدولی باز هم خدا را فراموش نکر

    • سلام به آقای جمالی
     هر بار که ما زندگی نامه بزرگان رو مطالعه می کنیم با توجه به شرایط اجتماعی، فرهنگی، تحصیلی و … که داریم برداشتهایمان متفاوت می شه، به همین دلیل این مطالعات باید همیشگی و مداوم باشه.
     ممنون از صراحتی که در نوشتتون دارید.
     موفق باشید.

 84. با سلام خدمت استاد درویش
  با تشکر از شما بابت این مطلب زیبا خدا راشکر می کنم که در محضر شما به کسب علم می پردازم و خدای محمد نگهدارت باشد ان شا الله

  • سلام به آقای رحیمی
   امیدوارم معلوماتمون از آن حضرت علاوه بر زیاد بودن موثق هم باشه که بتونیم نشان و امضای خودمون رو با مهر و محبت به او و خاندانش با افتخار حک کنیم.
   برقرار باشید

 85. زهرا زنگویی

  سلام استاد عزیزم
  روزتون بخیر و خسته نباشید
  راستش متن زیبای شما رو یک بار روخونی کردم… به نظرم خیلی خیلی خیلی با تمام متنهایی که راجب حضرت محمد(ص) و رسالت ایشون خوندم فرق داشت و تصمیم گرفتم که پرینت بگیرم و چندبار دیگه بخونمش و بعد نظر بگذارم…
  ممنونم بخاطر اینکه این سایت رو به ما معرفی کردین استاد عزیزم…

  • سلام به خانم زنگویی عزیز
   از اینکه مطلبم برای شما جالب توجه بوده، خوشحالم.
   آرزو می کنم شاهد موفقیتهای روزافزون شما در کارهای تحقیقی تان باشم.

 86. سلام و با عرض خسته نباشید.
  خوشحالم از اینکه با سایت شما آشنا شدم.
  از نظر من دو مورد جای سوال هست
  ۱- اگر منظور شما شیوه نگارش باشد، نحوه بیان در جایی خودمانی و عامیانه و در جایی دیگرکتابی
  ۲- حروف بعضی از کلمات جدا از هم هست و این مزاحم روان خواندن وکاهش زیبایی و فهم مطالب است
  و اما مطالب در خصوص حضرت رسول اکرم (ص) جالب و برای اینجانب تکراری بود و شاید برای خیلی از دوستان، فقط دومورد برایم تازگی داشت ؛ یکی پدر آمنه،عبدالله رادیدند و خواستار ازدواج این دو شدند و اینکه حضرت رسول (ص) برای دوم خواستند بحیرا را ببینند.
  و اما بسیار مشتاق بودم به سوالی که مطرح شد پاسخ داده شود ؛چرا حضرت محمد(ص) انتخاب شد ؟ پس بودند کسانی که موارد ذکر شده را دارا باشند.
  «و لتصنع علی عینی»(طه/۳۹)یعنی:باید زیر نظر من ساخته شوی
  خداوند متعال، رسول گرامی را با ادب قرآنی مؤدب کرده است و او را به پناه دادن یتیم، نوازش او و رفع نیاز مالی و بالأخره راهنمایی و هدایت او فرمان داده است و آن حضرت و حتی همه مؤمنان راستین و بندگان صالح چه خود یتیمی دیده باشند و یا نه، به انجام آن تکالیف، موظف می‏باشند
  به ترجمه معانی سوره «ضحی»و«انشراح»!بپردازیم و نکات قابل ذکر را یادآور می شویم.
  بنام خداوند رحمان و رحیم.سوگند به روز روشن و شب تیره و تار، پروردگار تو، رهایت نکرده و دشمنت نمی‏دارد.البته آخرت برای تو بهتر از نخستین است، در آتیه، پروردگار تو آن اندازه به تو عطا کند که خشنود شوی.آیا او ترا یتیم نیافت پس پناه داد؟ گمشده بودی، هدایت نمود و عایله‏مندت دید، پس غنی و بی‏نیازت کرد.پس بر یتیم قهر مکن، سایل و نیازمند را دست خالی مران و همیشه یادآور نعمت پروردگارت باش و از آن سخن بگو.
  بنام خداوند رحمان و رحیم.آیا سینه ترا شرح نکردیم؟و بار از دوش تو برنداشتیم؟آن باری که کمر تو را می‏شکست.و آیا یاد و نامت را بلند نکردیم؟پس البته با سختی، آسانی همراه است، قطعا، همراه سختی، آسانی هست.و هر وقت فارغ گشتی خود را به زحمت انداز و به پروردگارت، راغب باش و به او رو کن.

  قاب قوسین چیست؟
  با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی علت خیلی ازباید و نبایدهایی که در قرآن ، روایات و احادیث به آن اشاره شده، آمده است ، ایکاش کتابی اگر در این زمینه است معرفی بنمایید تا سوالها و چراهایی که در ذهن خیلی از مشتاقان و جویای حقیقت ایجاد شده پاسخ داده شود تا متوجه بشوند که دین اسلام دین کاملی است.
  با تشکر ازشما استاد گرامی
  خدادادی

  • سلام به خانم خدادادی عزیز
   من طرز نوشتن در سایت و فرق اون رو با سایر شیوه های نگارش توضیح دادم اما یادآوری کنید که باز تکرار کنم.
   این مبحث مقدمه بحث اصلی یعنی معراج حضرت رسول است.
   درباره قاب قوسین مراجعه کنید به کتابی به همین نام از آقای عبدالله مستحسن.
   موفق باشید

 87. لا عَمَلَ کَالتَّحقیِقِ.
  هیچ عملى مانند پژوهش نیست.
  سلام :استاد عزیز
  چقدر خوبه که همه ما یاد بگیریم از همون چیزایی هم که داریم استفاده کنیم تا بهترین باشیم. آخه ما آدما عادت کردیم یـه چیزی که کم داریم دیگه همون رو بهونه میکنیم و توی همون جایی که هستیم متوقف میشیم. اما اگه به داشته هامون فکر کنیم می بینیم خیــــــلی چیزا هست که تا حالا ازشون غافل بودیم! به هرحال مهم نیست اونجایی که دوست داریم باشیم نیستیم، مهم اینه که توی هر موقعیتی که هستیم بهترین باشیم… اگه اینجوری باشیم طبیعتاً پله پله پیشرفت میکنیم و به اونجایی هم که آرزو داریم می رسیم یـه روز … دیر یا زود ، اما خلاصه میشه و میرسیم . باتشکراز زحمتی که برای وبلاگتون کشیدید
  زهرا حصیرکار

  • آقا شهاب ازهمتی که داشتی ویاری دادن خانم درویش پیشرفت چشم گیری داشتید

   انشالله حق نگهدارت باشد خانم درویش

   • ممنون هستم از شما دوست عزیز ، ممنون هستیم از خدا که این گروه رو دور هم جمع کرده .

  • سلام به خانم حصیرکار عزیز
   عادت به دیدن نیمه پر لیوان بسیار خوبه البته این سلوک رو در شخصیت شما من بارها و بارها دیده ام.
   امیدوارم در کارهای پژوهشی و در سایر کارهای دیگر همواره موفق باشید.

 88. سلام درود خدمت استاد محترمه و گرامی:
  قبل از هر چیز تشکر مرا پذیرا باشید بابت متن زیبایتان.
  من فکر میکنم که با اون همه اتفاق و نا ملایتهایی که برای حضرت رسول پیش امد و با ناملایمتها مقابله کرد و در راه رسیدن به حق بسیار مورد امتحان خداوند قادر قرار گرفت(هر کس نزد من بیشتر عزیز است سختی بر سر راهش بیشتر است).و سربلند امتحانش را پس داد و خداوند اجر تحمل سختی اش وهمیشه و در همه حال به یاد پروردگار عالم بودنش را داد و او را به پیامبری مبعوث کرد.
  با تشکر فراوان.

  • سلام به آقای اسمعیلی
   ممنون بابت دقتتون در خوندن مطلب و برداشت و نتیجه گیری قشنگتون.
   فقط این نکته را بگم که بعد از تحمل این همه سختی وقتی به پیامبری برگزیده می شن، خداوند در سوره جن می فرماید حتی برای رسولان هم نگهبانهایی قرار دادیم ببینیم که آیا پیامهای ما را درست به مردم می رسونن یا نه.
   شاد و پیروز باشید

 89. استاد عزیزم، سرکار خانم درویش
  با سلام و احترام؛
  از این که مطالب دینی و قرآنی را با تاملی دقیق و موشکافانه بررسی و زندگی نامه ائمه اطهار را به صورت داستانی بیان کرده اید بسیار سپاسگزارم.
  این نوع نگارش نشان توانمندی و اشراف شما به مسائل دینی می باشد.
  امیدوارم در سایه الطاف الهی موفق و سربلند باشید.
  فرشته رحمن نژاد ۱۵/۰۹/۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۱۵

  • سلام به خانم رحمن نژاد عزیز
   خوشحالم از اینکه مطلب رو با دقت خوندید. البته این را هم بگم که درباره حضرت رسول و خاندان ایشون مطالب بسیار غنی وجود داره ان شاءالله که خدا به من فرصت و سعادت بده که همه اونها رو بتونم مطالعه کنم. امیدوارم شاهد شکوفایی شما باشم.

 90. سعید حاجی موسی

  با سلام و تشکر از شما سرکار خانوم درویش استاد گرامی و عزیز
  مطلبی که حاصل گفت وگوی شما و خداوند تبارک و تعالی بود را مطالعه کردم.
  بسیار متین و زیبا نگارش فرموده بودید.اطلاعات خوبی هم راجع به پیامبر عظیم وشان اسلام ارائه داده اید.
  اما در ادامه صحبت های شما و هم خوانندگان محترم باید عرض کنم که کسانی که پیامبر(ص) را درک کرده بودند و نبوت اورا قبول کرده بودند در همان سالهایی که با ایشان زندگی می کردند بر دو دسته بودند. اول کسانی که پیامبر را با تمام خصوصیات پیامبریش پذیرفته بودند مانند امام علی(ع) و جناب سلمان و جناب ابوذر و غیره.
  دوم آن دسته ای بودند که نبوت پیامبر را قبول داشتند یعنی می دانستند که او فرستاده و رسول خداوند تبارک و تعالی می باشد و بر همین اساس در سختیها و در تمام جنگ ها در کنار پیامبر بودند اما در حج آخر معلوم شد که ولایت پیامبر را در کنار نبوتش قبول نداشتند.
  متاسفانه باید گفت غدیر خم آغازگر امامت امامان معصوم بود و هم تولد نفاق منافقین که خود را بلافاصله بعد از وفات پیامبر و بعد در شب ۲۱ ماه مبارک رمضان ، بار دیگر در صلح امام حسن(ع) و بار آخر در سال ۶۱ هجری و در روز دهم محرم خود را نشان داد.

  • سلام به آقای حاجی موسی
   ممنون از این که معلومات خود را به اشتراک می گذارید و نظرتون رو به این رسایی و قشنگی بیان می کنید.
   با آرزوی موفقیتهای روزافزون

 91. سارا حلیمی فر

  با سلام خدمت استادگرامی
  از متن زیبای شما واقعا لذت بردم!ان شالله زندگی ائمه اطهار الگوی زندگی همه ما ایرانیان شود و ما با توکل بر خاندان مطهر ایشان سعادت دنیوی و اخروی را کسب کنیم.
  موفق باشید
  با تشکر

  • سلام حلیمی فر عزیز
   امیدوارم ما مسلمونها، بتونیم پیرو واقعی ائمه اطهار باشیم تا به واسطه اونها مراتب عالی رو راحت تر طی کنیم.
   ممنون از نظر قشنگتون

 92. مرجان نیکویی

  با سلام خدمت استاد گرامی و عزیز
  ممنون از متن زیباتون
  درود خدا بر او باد ـ‌او که خیرخواهی را به نهایت رساند و به راه راست رفت و از طریق حکمت و موعظه نیکو مردم را به خدا خواند … ( خطبه ۹۵ نهج البلاغه‌ )

  • سلام به خانم نیکویی عزیز
   در یک نگاه کلی به جمله ای که نقل کردین و چیدن واژه های خیرخواهی/ حکمت و موعظه نیکو
   و با باور این که تمام نصایح حضرت رسول با علم و دانش و از خیرخواهی ایشون بوده پس خوشا به حال ما که چه سعادتمندیم.
   سربلند باشید

 93. وممنون از شما که سایتو به ما معرفی کردید من به مطالب جالبی از قبیل تناسخ سفر روح کوانتوم برخورددم و اینکه هیچ چیز در زندگی ما اتفاقی نیست واقعا جالب بود تمام این تشکیلات برای اینه که خدا بگه بنده ی من تمام جهانو برای تو آفریدم و تو را برای خودم اینکه به یاد خدا باشیم وهدفمندانه پیش بریم.

 94. با سلام خدمت استاد عزیز بسیار زیبا ومتین نوشتید با تاملی بر قرآن ونهج البلاغه وتاملی بر زندگی پیامبران میشه اطلاعاتی به دست آورد واینکه زندگی محمد ص پر از اندوخته است.

  • سلام دادفر عزیز
   ممنون از اینکه این نتیجه خوب را گرفتی.
   توی قرآن خیلی از حضرت محمد(ص) صحبت شده که هنوز ما نمی تونیم اون رو درک کنیم.
   البته خداوند در قرآن درباره جهان هستی هم خیلی صحبت می کنه که ما اصلا متوجه نمی شیم ولی دانشمندان به تازگی به این نتیجه رسیدن که ما فقط ۵درصد جهان هستی رو شناختیم.

   موفق باشی

 95. پویا ابراهیمی

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت استاد خوبم خانم درویش ممنونم از این که فرصتی برام من پیش آمد تا گریزی بر زندگی و رسالت حضرت محمد (ص) داشته باشم.مطالب بسیار زیبا و شیوا بود.

  • سلام به آقای ابراهیمی
   امیدوارم برای کارهایی که می خواهی در آینده ارائه بدی مثمر ثمر باشه.
   با آرزوی موفقیت

 96. مطلب فوق العاده جالبی بیان شده،مخصوصا این قسمت:(به این ترتیب اسلام با نام خدا/ خواندن/ قلم/ قیام/ هشدار/ پاکی/ اخلاق/ و بزرگ داشتن خدا آغاز شد. بعثت که به معنی رستاخیز معنوی است با انقلاب فرهنگی که پایه و اساس سایر انقلابها را تشکیل می دهد آغاز گردید)،که تعریف زیبا،جدید و جالبی از آغاز اسلام به میان آوردید.
  امیدوارم که دیدگاه همه به خدا و مهربونی هاش مثل شما سرور گرانقدر باشه.
  حق پشت و پناهتون…

  • سلام سعید عزیزم
   یک شعر از شاعر گرانقدر سعدی علیه الرحمه می نویسم،انتخابم از سعدی برای اینه که “سعید” با “سعدی” جناس داره:
   همه قبیله من عالمان دین بودند
   مرا معلم عشق تو شاعری آموخت
   الله نگهدارت

 97. “پاینده است آن [خدایى ] که بر بنده ى خود [کتاب ] جدا کننده ى حق و باطل را نازل کرد تا براى جهانیان هشدار دهنده باشد”

  از کودکی پیامبر کمتر حرفی زده شده است مگر چند نکته ی کوتاه و کلی….داستانی بود که تا به حال نشنیده بودم.
  مرسی از این مطلب زیبا.
  در ضمن دفعه ی بعد که با خدا گپ زدید سلام من را هم به او برسانید.

  • سلام آقا بهزاد مهربون
   ممنون از آیه ای که در اول نظرت نوشتی: با چه تحکمی خدا در این آیه چند تا نکته را یادآوری می کنه؛ اول قدرت خودش رو و بعد اشاره می کنه به اصلی ترین درسی که قرآن قراره برای ما داشته باشه؛ تشخیص خالص و ناخالص و در آخر هم که اشاره می کنه به هشدار دادن قرآن؛ یعنی برای ما زنگ خطر رو به صدا در میاره. . .
   سعی کردم از کودکی پیامبر رئوس مطالب رو بگم تا برسیم به معراج که هدف اصلی نوشتن بود.
   خیلی خیلی ممنون از اینکه نظر قشنگت رو برام نوشتی.
   چشم! دفعه بعد که با خدا گپ زدم با افتخار اسمت رو میارم چون خواهرزاده عزیزم خیلی از خصوصیات محمد(ص) رو داره.
   رَبَّنَا اغْفِرْلِی وَ لِوَالِدَیَّ وَ لِلْمُؤْمِنِینَ یَوْمَ یَقُومُ الْحِسَابُ
   اى پروردگار ما، مرا و پدر و مادرم و همه مؤمنان را در روز شمار بیامرز.
   سوره ابراهیم – آیه ۴۱

 98. من خودم هم سعی کردم که در مورد آموزه های دینی از روش سنتی استفاده نکنم (با وجودی که نماز به موقع انجام می دادم و نماز قضا هم نداشتم) و با استفاده از ابزارهای روز در این مورد خودم را ارتقا دادم. ترجمه ها و تفاسیر مختلف را خوندم. سخنرانی های مختلف را شنیدم.
  مطمئنأ آیندگان هم با استفاده از ابزارهای دوران خودشان کاملتر از ما خودشان را ارتقا خواهند داد.
  در اینجا یادآور می شوم که خانم درویش هم علاوه بر اینکه دوست خوبی برای من هستند راهنمای خوبی هم در این مورد بوده اند.
  با تشکر از گردانندگان این سایت

  • سلام به خانم شنتیایی عزیزم
   پیشرفت علم ارتباطات خیلی سریع تر از باورها و تصورات ماست و به هیچ وجه منتظر ما نمی مونه
   یعنی این همه سرعت در پیشرفت علم را به نظر می رسد خدا می خواهد
   یاد بخشی از سوره حدید آیه ۴ افتادم: و هو معکم اینما کنتم: و هر کجا که باشید او با شماست
   عزیز دلم!
   من هم در همه موارد از شما یاد گرفتم:
   عشق جایی می تپد که تو باشی پس باش آنجا که باید باشی
   در کنار احساسی از باران
   لطافت را از برگ جدا شده از گل هم می شود فهمید
   احساست را برای لحظه ای به آفتاب
   هم ببخش که گرمی را به تو می بخشد
   احساس را باید در قابی از عقل گذاشت
   و عاشقانه به آن خیره شد

 99. سلام پروانه عزیز ، ابتدا ممنون هستم که این وظیفه رو قبول کردی و منت بر سر من گذاشتی …
  دوم اینکه پستت رو خیلی دوست داشتم و تا به الان سه بار مطالعه کردم .
  ابتدا از اینکه در اون اسم های زیادی برده شده ، برداشت خوبی نداشتم ، اما با خودم که فکر کردم دیدم برای نوشتن پستی کامل نیاز بود که این اسامی و این توضیحات ارائه بشه . پس باز هم ممنون هستم .
  برای بار سومی که این مطلب رو خوندم خودم رو جای حضرت محمد قرار دادم ، به واقع چقدر اعلام پیغمبری بر مردمان اون زمان سخت و دشوار و طاقت فرسا بوده . اگر الان به پیامبری وحی بشه تا کتابی رو ارائه کنه ، به طور حتم از عهده این کار که بر نمیاد هیچ ، همه ی مردم هم اون شخص رو مسخره میکنن .
  حال فرض کنیم در زمانی که مردم به خدا اعتقاد نداشتند ، تمدن و فرهنگ نداشتن ، این رسالت چقدر سخت بوده .
  سپاس فراوان

  • سلام آقا شهاب
   از حسن نظرتون بی نهایت سپاسگزارم
   در همه دوران اعلام رسالت سخت بوده چون باید تغییر اساسی در آن دوره بوجود می اومده و بالطبع مقاومت هم زیاد بوده. در تایید صحبتت یادآوری کنم که در اوایل سوره یونس (و بسیاری از سوره های قرآن) خداوند برای اینکه خودش را هم باور کنند شروع می کند به یادآوری این مطالب که پروردگارتون خداست و جهان را در شش روز آفرید و قدرتش بر عرش احاطه دارد و . . . تا جایی که آدم بعضی وقتها دلش به درد میاد و پیش خودم می گم چه قدر دلیل و مدرک میاره که ما تازه باورش کنیم.

   و در واقع هیچ وقت هیچ چیزی هم از ما نخواست
   جز این که شاهد باشیم تا در راستایش قرار بگیریم تا به ما عطا شود، چون او خود می داند چه کند…

 100. داستان زیبا و دلنشینی بود ناخودآگاه یاد کتابهای ارتباط با خدا افتادم. در قرآن داستانهای بسیار زیبایی هست که جا داره به اونها پرداخته بشه.

  • سلام به آیلین عزیز

   به حضور. . .
   به نگاه. . .
   و به یاری خدا. . .
   و با برنامه ریزی آقای شهاب، نظر شما هم تامین خواهد شد.

  • صدیقه رستمی

   به نام خالق هستی که همه هستیم از اوست
   با سلام و خسته نباشید خدمت استاد عزیز و دوست داشتنیم خانم درویش عزیز، مطلبی که نوشته بودید خیلی به دلم نشست و دل من و برد به سمت جایی که همیشه آرزوم یه بارم شده اونجا رو از نزدیک ببینم ولی امیدوارم اون یه بار موقعی باشه که دلم خدایی خدایی شده باشه و بتونم غار حرا و خانه کعبه و صفا و مروه و… با چشم دلم ببینم و حس کنم امیدوارم با دعای شما هممون راه حضرت محمد (ص) را در زندگی پیش بگیریم و فاطمه گونه زندگی کنیم، من همونجور که همیشه تو این مدت تو کلاس شما انرژی مثبت می گیرم اینبار از این نوشته زیباتونم خیلی انرژی های خوبی گرفتم کاش هممون بتونیم روزی چند دقیقه از وقتمون را برای گپ خصوصی با خدا بزاریم، با تشکر از شما استاد مهربون.

   • سلام به خانم رستمی عزیز
    ما هممون یک جوری توی مسیر آن حضرت هستیم ولی خیلی خوبه که مطلع هم باشیم این راه ارزشمند قراره ما رو به کجا برسونه؟ بعضی مواقع ما برای رسیدن به مراد دلمون که همون دیدن یوسف زمانمون هست یک قدم فاصله داریم.
    آرزو می کنم به مراد دلتون برسید

  • رضا علی تفرشی

   حضرت محمد (ص) از دید خداوند مانند ، علمدار لشکر اسلام است.
   پدرش عبدالمطلب و مادرش آمنه بود. در سن ۲۵ سالگی با خدیجه که که ۴۰ سال داشت ازدواج کرد. و مدت ۲۵ سال با یکدیگر زندگی کردند.از او ۶ فرزند بدنیا آورد که آخرین آن فاطمه زهرا بود.
   در سن ۴۰ سالگی یه پیامبری بر گزیده شد.
   اسلام با نام خدا / خواندن / قلم / قیام / هشدار / پاکی / اخلاق / و بزرگ داشتن خدا آغاز شد.

کامنت‌ها بسته هستند.