ورود به دنیای اسرار آمیز خواب

با سلام خدمت  عزیزی که این مطلب رو میخونه . من خودم وقتی برای روز اول خواستم هدایت بشم و از کارای بدم دست بکشم و از اون جهل و نادونی بیرون بیام شب قبل از خواب به خدا گفتم خدایا من میخوام بیشتر بدونم و من رو  هدایت کن ، من میخوام به سمت تو بیام . از همون شب اول بود که خواب های عجیب من شروع شد . بعد از مدتی من به دوستان دیگه هم گفتم شما هم قبل از خواب درخواستی دارین قبل از خواب به خدا این رو بگین ، اونا هم همین روند و پیش گرفتن ، تقریبا من به ۴ نفر که میخواستن به خدا نزدیک شن همین رو پیشنهاد کردم و از اون چهار نفر سه نفرشون خواب هایی رو دیدن که من دیده بودم ، یعنی سیر آموزش ما در خواب دقیقا به یک شکل بود . که این موضوع رو جالب دیدم و میخوام که امروز این رو براتون بنویسم

ورود به خواب

بعد از اون هم خیلی از دوستان دیگه سوال پرسیدم و دیدم که تقریبا چیز هایی رو دیدن که من دیدم ، و یا میشه گفت من هم چیزایی رو دیدم که اونا دیده بودن قبلا .

 

مسیری که شما برای قدم به دنیای خواب دارین از همین حالا شروع میشه ، اولین کاری که باید بکنین اینه.

هر جوونی هستی ، هر آدمی که هستی ، هر چقدر هم گناه کار و بد جنس هستی ملاک نیست ، هدایت برای همه ی ما وجود داره ،  قبل از اینکه میخوای بخوابی برو وضو بگیر و به تختخواب برو ، بعد از این که دراز کشیدی و کمی به خودت فکر کردی این رو از خدا بخواه : خدایا من میخوام بیشتر بدونم ، من و هدایت کن  و من رو کمک کن و به من نشون بده که هستی و هدایت کننده ای ، حالا نه اینکه دقیقا عین این جمله رو بگین ، خلاصه ار خدا بخواین که شما رو با حقیقت و دنیای خواب و هدایتش آشنا کنه .

 

بعد با آرامش بخوابین ، نه تنها اون شب ، بلکه تمام شب های بعدشم با آرامش بخوابین ، خودتون رو در آغوش خدا حس کنین ، دیگه به فردا  و دیروز فکر نکنین ، شما به احتمال ۵۰% خوابی معنی دار خواهید دید ، چون خواب ها بسیار زیاده نمیتونم اینجا بگم ، اما اگه اون شب  شب های بعدیش خوابی معنی دار دیدین ، یا اینکه خوابتون واضح و روشن بود و افرادی در خواب بودن یا خلاصه فک کردین خوابتون معنی داره به من ایمیل بزنین اگه معنی داشته باشه بهتون میگم ، شما از زمانی که از خدا درخواست کمک میکنین آموزش و کمک به سوی شما میاد ، هم در بیداری و هم در عالم خواب ؛ البته اگه به عالم خواب هاتون توجه کنین ، نه اینکه بی توجه باشین ، باید وقتی که خواب هستین توجه کنین به رویایی که میبینین ،فردا رویای خودتون رو حتما بنویسین و در مورد رویاتون و معنیش فکر کنین.

 

پس ابتدا نکات قابل توجه رو میگم ، بعد سلسله خواب هایی که به احتمال خیلی زیاد میبینین  و بعد از اون هم چند مثال .

اول اینکه باید به هدایت خدا اعتقاد داشته باشی ندای کمک خواستن تو از ته دل باشه نه اینکه صرفا ببینی شهاب درست گفت یا غلط بعد از در خواستت باید اعمال خودت ر و کنترل کنی تو میدونی کار خوب چیه و کار بد چیه اما اگه قرار باشه از خدا کمک بخوای و خودتم باز بری دنبال کارای بدت این جور در نمیاد یک قدم تو بیا جلو ، خدا ده قدم میاد جلو بعد از این هرشب با ارامش بخواب ، اگه اهل نماز و خدا قرآن و اینجور چیزا نیستی به خدا اعتقاد که داری ؟ پس هر شب قبل از خوابت کارایی که در روز انجام دادی رو مرور کن ، خودت رو شخصیت دیگه ای قرار بده و از بالا به خودت نگاه کن ، ببین ایا کارات زیبا و درست بوده ؟ اگه نبوده از فردا بهترش کن ، خوب سنگات رو با خدا و خودت وا بکن و با ارامش بخواب ، هر روز که بیدار شدی خواب هات رو بنویس ، نکته ی مهم: اگر گوشه ای از خواب یادتون بود و گوشه ی دیگه یادتون نبود  عیبی نداره ، بلکه همونی هم که یادتون هست رو بنویسین .

 

حالا سلسله خواب هاتون : خوابی که شبای اول میبینین مهمه ، اگه معنیش رو متوجه نشدین به من بگین شاید بتونم کمک کننده باشم .  اما سلسله خواب ها .

شما در شبای اول خوابی میبینین که بهتون گفته بشه که حرف شما شنیده شد و به شما کمک میشه که باز نحوه ی دریافت این رویای صادقه شما به علت هایی مثل سانسورگر و مترجم ذهن وابسته است

 

بعد از این شما خواب میبینین در کنار چندین نفر دیگه هستین  یا اینکه تنها هستین و دارین مسیری رو میرین ، این یعنی که پیمودن راه شما آغاز شده و باید تلاش کنین ، چون اساتید خواب فقط میتونن راهنمایی کنن ، دیگه نمیتونن به جای شما اعمال خوب انجام بدن که .

 

بعد از این شما احتمالا خودتون رو در کلاس درس میبینین ، و اینکه استادی داره حرف هایی به شما میزنه ، کلاس درس یعنی : شروع شدن آموزش ، اینجاست که نکات معنوی و نکات آموزنده در بیداری به گوش شما شنیده میشه ، یا با کتابی اشنا میشین ، یا با دوستی اشنا میشین ، اینجاست که باید حواستون جمع باشه ،

 

بعد از این شما باز خودتون در دانشکده ای میبینین ، این خواب کلاس درس یا دانشکده احتمالا چندین شب تکرار میشه ، خواب دانشکده هم نشونه اینه که خوب تونستین جلو برین و حواس خودتون رو جمع کنین ، چون دارین درس های معنوی رو یاد میگیرن ،

این درس ها در زندگی بیداری شما اتفاق میفته ، پس باید حواستون به نحوه ی زندگی کردنتون باشه .


به کرار دیده شده که فرد در خواب میبینه دارای بچه ای هستش ، حالا میتونه اون بچه یک نوزاد باشه ، یا اینکه میتونه یک بچه چند ساله باشه . افراد در این خواب ها گاهی این رو مشاهده میکنن که این بچه ، فرزند خودشونه و اون رو خیلی دوست دارند ، گاهی این رو مشاهده میکنن که این بچه گم شده و دارن دنبالش میگردن ، و گاها هم این رو میبینن که بچه هنوز برای خودشون نیست اما این بچه رو دوست دارن و باهاش هم بازی هستند ، یا یک بار هم خود من دیدم که بچه ای دارم اما بچم باهام قهره ، حالا بسته به دنیای درونی فرد این خواب ها میتونه اشکال متفاوتی داشته باشه ، اما معنی این رویا چیه ؟
فرد زمانی که قدم در راه معنوی میذاره یا برای کسب اطلاعات معنوی شروع بع جستجو میکنه در اصل داره بعد معنوی خودش رو بیدار و زنده میکنه ، و اون رو مثل یک نهال باید پرورش بده تا بزرگ شه ، خواب فرزند دیدن هم به همین معنی هستش ، شما زمانی که خواب فرزندی رو میبینین در اصل دارین بعد معنوی خودتون رو مشاهده میکنین ، اگر بچه خودتون رو گم کرده بودین به این معنی هستش که بعد معنوی خودتون رو گم کردین و اگر دیدن با بچه بسیار شاد هستید و دارین بازی میکنین ، یعنی اینکه با بعد معنوی خودتون بسیار جور و مچ هستید، حالت های دیگه هم به همین منوال هستش. 

 

از زمانی که شروع کردین به احتمال خیلی خیلی بالا خواب مهمونی و اینکه به جایی رفتین و دارین غذا میخورین و جمعیت زیادی حاضر هستند رو میبینین ، این خواب یک لطف و مهمونی یا یک جشن از طرف خدا برای انسان های خوبه ، اما چون سانسورگر و مترجم ذهن شما به شدت فعاله خواب هاتون رو به صورت زمینی براتون ترجمه میکنه تا خوب بتونین معنیش کنین.

 

در لابه لای این خواب ها به احتمال قوی خواب ازدواج خودتون رو میبینین ، در این حین شاید عروس یا داماد هم معلوم نباشه اما شما در خواب میدونین که عروسیتونه ، این خواب نشانه پیوند و عهد شماست ، یک جور رابطه ای بین پیوند و عهد شما با خود شما و خدای شماست

دیدن اینکه سر جلسه ی امتحان هستین ، یا اینکه امتحان دارین : بعد از اینکه خواب کلاس درس و دانشکده رو دیدین شما به احتمال بسیار زیاد خواب میبینین که در جلسه امتحانی حاضر هستید یا اینکه امتحان دارین ، حالا اگه سر جلسه امتحان حاضر شدین و امتحان رو خوب دادین معنیش اینه  که شما به یک مرتبه معنوی بالاتر خواهید رفت ، اما اگر سر امتحان حاضر شدین و امتحان رو بد دادین معنی خوابتون اینه که از شما امتحان گرفته شد اما نتونستین موفق بشین ، حالا این امتحان چی بوده ؟ یک نگاهی به اعمال این چند روزتون بندازین متوجه میشین کجارو خراب کردین و همون امتحان خدا برای شما بوده .  و اما اگر امتحان داشتین رو سر جلسه حاضر نشدین معنیش اینه که از دیگران امتحان گرفته شد ، اما چون تو تلاشی نکرده بودی برای خوب بودن از تو امتحانی گرفته نشده و در جایگاه قبلیت باقی میمیونی .

نکته ی بسیار مهم : خواب های ابتدایی ما به صورت زندگی الانمون و مراتب زمینی مون تدایی میشن تا ما معنی اون هارو خوب درک کنیم ، شما شاید قبل از این این خواب ها رو دیده بودین و ازش خیلی ساده گذشته بودین ، این اشتباهه ، ابتدای کار با این خواب ها شروع میشه چون شما هنوز هیچ چیز از دنیای خواب نمیدونین ، پس ابتدا باید الفبا رو یاد بگیرین بعد وارد خواب های سطح بالا بشین ، توقع نداشته باشین در همون روزهای اول خودتون رو در بهشت ببینین .

 

دیدن خواب اینده و روزهای اینده هم از همین دسته از خواب هاست ، که به شما قوت قلب میده .

 

شنا کردن یا سوار بر کشتی بودن ، معنی : دریا همچون حقیقت میمونه ، کشتی همچون طریقت شما و شما هم نا خدا یا شنا گر این اقیانوس بی پایان حقیقت هستید ، اگر دیدین که شنا میکنین و غرق نمیشین بدونین که  در این اقیانوس حقیقت استوارین ، اگر دیدین سوار بر کشتی هستین و دارین اقیانوس رو  طی میکنین یعنی با جمعی از یاران در یک طریقت مطمعن در حال ادامه مسیر هستین ، اگر کشتی شما غرق شد : طریقت شما اشتباست ، حالا این طریقت میتونه یک مسلک ، یک آیین با یک باور باشه . و اگر شما از کشتی به دریا افتادین نشان از اینه که شما بر طریقت خودتون پای بند نبودین .

 

دیدن اساتید روح و صحبت رو در رو با اونا احتمالش کمه ، چون برای دیدن اساتید روح باید به یک درجه ی خاصی از پاکی و صافی برسین ، دیدن اونا راحت نیست اما خب غیر ممکن هم نیست .

کم کم خواب هاتون روشن میشه و رفته رفته خواب ها رو به یاد میارین ،

 

خواب پرواز رو خواهید دید ، اینکه پرواز میکنین ، این خواب نشان از رشد معنوی و وجودی شماست

 

اگه خواب دیدن سقوط کردین ببینین کجا اشتباه یا گناه بدی داشتین که باعث این سقوط شده

 

بعد از روشنایی در خواب ، کم کم شما  در خواب هاتون میدونین که خواب هستین ، میدونین که خوابیدین و دارین خواب میبینین ، این خواب اولین قدم های امیدوار کننده در عالم درونیه ، یعنی خیلی خواب خوبیه ، چون زمانی که در خواب هاتون اختیار کسب میکنین یعنی زندگی درونی شما آغاز شده . اینکه شخص در خواب میدونه داره خواب میبینه نشان از همینه .

بعد از این خواب شما تجربه های متفاوتی بسته به صلاحتون و اعمالتون میبینین  که مربوط به خودتون میشه ،

 

و بعد از این ها سفر روح در خواب خواهید داشت ، سفر روح در خواب یعنی اینکه شما زمانی که خواب هستید ، در رویایی در مکانی حاضر شدید ، تو اونجا به دست و پای خودتون دقت میکنین ، یا اینکه به اتاقی میرین و ظاهر خودتون رو در یک اینه میبینید ، یا امثال  این خواب ها ، به این سفر روح در خواب گفته میشه .

 

سپس اگاهی کامل در خواب ، طوری که خواب مثل بیداریه برای شما ، توضیح : در این روزا که ما به خواب هامون اهمیت نمیدیم خواب های ما تیره و تار هستش و نصف خواب هامون یادمون نمیاد و نصف دیگه ی خواب هامون بر گرفته از ذهن هستش خلاصه در هم بر همه ، اما با روند دقت به خواب ها و اعمالتون رفته رفته خواب ها روشن و روشن تر میشن ، طوری که در خواب هم شما مانند بیداری همه چیز رو واضح میبینین .

 

بعد از این دیدن اتفاقات خوب و بد فرداتون در خوابه ، که شما رفته رفته یاد میگیرین که در خواب اتفاق های فردای خودتون رو طوری بسازین که مطابق میل شماست ، شاید باور نکنین اما این امکان پذیره . لازمش توجه به خواب و اعمالتونه. مثال : تو این حالت حس ها و ادراک ها و حس ششم شما بسیار بسیار قوی عمل میکنه ، به عنوان مثال شما در رویا میبینین که در بانک هستین ، و فردی که انسان خوبی نیست و خیلی خیلی بد اخلاقه میخواد بیاد از شما که تو اون بانک هستید در خواست وام کنه ، شما هم به خاطر حس ششم و ادراک های قویتون در عالم خواب وقتی که اون فرد رو میبینید سریع در خواب جاتون رو با همکار دیگتون عوض میکنین ، یا اینکه میدونین این فرد وام رو پرداخت نمیکنه پس با درخواست وام این آقا کوافقت نمیکنین ، همه ی اینها که تا اینجا گفتم برای عالم خواب بود . فردا که شد شما به بانک میرین و میبینین که همون شخصی که در خواب دیدن وارد بانک میشه و یک راست میاد طرف شما ، اینجاست که شما میدونین با کی طرف هستید و سرتون کلاه نمیره ، چون شخصیت اون فرد و آینده رو در خواب به وضوح مشاهده کردید ، انسان هایی که در عالم خواب خیلی خیلی پیشرفت داشتند میدونن من دارم چی میگم چون همه ی این هارو خودشون هم تجربه کردند .

 

تعویض اساتید :اساتید خیلی خیلی زیادی وجود دارند و هر کدوم از اونها به شما چیزی رو یاد میدن ، تمام این نکاتی هم که در بالا گفتم رو اساتید به شما یاد میدن و اون ها برای شما تجربه سازی میکنن اما امکان داره شما اونارو نبینین یا اینکه به یاد نیارین اما این رو بدونین در تمامی رویاهای صادقه و معنوی و تجربی همیشه استادی کنار شما هست ، مثال : شاید تا اینجا دقت کرده باشین که در بعضی از خواب ها حس کردین کسی کنار شماست ، یا کسی مواظب شماست ،  یا کسی هست که شما این رو حس میکنین اما نمیتونین اون فرد رو نگاه کنین ، علت هم اینه که انرژی اون فرد خیلی بیشتر از شماست .  

 

این نکاتی رو که گفتم جدا از خواب های صادقه بود ، خواب های صادقه و روان بسته به اعمال و رفتار فرد دیده میشه و بسیار زیاد هستند ، مثالی از خواب های صادقه : عبادت در مکه ، عبادت در مرقد ها ، دیدن زشتی های مردم و یا دیدن اعمال خوب و بد خودتون و نتیجه اون ها ، دیدن منظره ای زیبا و شادی بی حد و مرز شما در خواب ، دیدن اینکه دارین در خواب عبادت میکنین یا اینکه لباس سفید بر تن دارین ، اینها دیگه مشخصه و نیازی به گفتن نداره .

 

فعلا از خواب هام و خواب های مشترک دوستان تا همین قدر در خاطرم بود ،  مسلما میتونه کمکتون کنه ،

مطالبی که خوندین عین حقیقت بود و مطمعنم اگر به نکات توجه کنین شما هم این هدایت ها رو دریافت میکنین ، هدایت ها ابتدا به صورت مبتدیانه برای شما تداعی میشه و سپس کم کم رو به سمت خواب های واضح و معنوی و عمیق میاره ، عین مراتب دنیایی خودمون میمونه ، اول به دبستان میری و بعد به راهنمایی و الی آخر ، نظرات شما این پست رو کامل و کامل تر میکنه . اگر نکات بالا رو در خواب هاتون دیده بودین تو قسمت نظرات عنوان کنین تا کسی که میخواد استارت رو بزنه به راهش ایمان بیاره

و اما این نکته رو فراموش نکنین که از دنیای خواب به خواب نمیشه رسید بلکه از بیداری و درست کردار و اعمال بودن میشه به دنیای خواب رسید ، اگر هم درستی رو پیشه کردین و خواب های زیادی ندیدین ناراحت نباشین ، چون اگر لازم باشه چیزی میبینین ، اگر لازم نباشه نمیبینین . مهم و بالاترین اصل درست بودن از همه لحاظ در بیداری و زندگی روز مره است .

و نکته ی بعد اینکه فکر نکنین ما هر شب داریم خواب میبینیم ، تجربه های معنوی در ابتدا ماهی و دو ماهی یک بار اتفاق میفته و شاید هم بیشتر ، این گفته ها برای بالا بردن بعد فکری شماست نه هدایت شما از این وبلاگ چون هدایت گر تنها خداست. 

موفق و پیروز باشید تا بخش بعد یا حق

۲۰۱ Comments:

 1. باز هم سلام داشتم کامنت سهیلا جون رو می خوندم …خیلی خوشم اومد و به حال خوش ایشون غبطه می خورم…البته حس حالشون خیلی زیباست ..من هم گاهی به این حال نزدیک میشم و گاهی متاسفانه دور …..گاهی اینقدر درمونده میشم که درون فقط یه بغض می مونه اما نمی تونم زیاد گریه کنم چون از چگی شخصیت قوی و روحیه ای مردونه داشتم ولی باور کنینن گاهی دلم اندازه تمام علم کوچیک و تنگ میشه…من هم ارزوی کربلا رو دارم چند بار هم خوابشو دیدم اما هنوز سعادت نداشتم……….برام دعا کنید تا من هم به خدا نزدیکتر شم

 2. سلام اقا شهاب خوب هستین؟ نماز و روزه هاتون قبول باشه…
  مدتی بود گه اگاهی در خوابم کم شده بود … اما دیشب تو خواب دقیقا موقعی که داشتم از دست کسایی فرار می کردم یاد اومد که تو خوابم و می تونم پرواز کنم و بعد از یه ساختمان بلند از تراسش که دیگه راه فرار نبود پرواز کردم و اروم رو زمین نشستم….خواب تعقیب و گریز این چند وقته زیاد دیدم…!!!!!
  بعد هم دیدم یکی از دوستام بهم تهمت دزدی زده و با هم مشاجره شدیدی داریم از شدت عصبانیت داشتم هلاک می شدم…اما من زنگ زدم پلیس و قاضی و…و خلاصه مسسله حل شد اما تو خواب بهش گفتم حتی اگه تو سهوا اشتباه کردی و به من تهمت زدی هرگز نمی بخشمت…این هرگز خیلی با عصبانیت بود…
  بعدش هم خودم دیدم تو دریا دارم شنا می کنم بعد هم دیدم از جنوب ایران تا شمال رو که سرتاسر پوشیده از دریا بود رو روی اب دویدم و گاهی هم شیرجه تو اب می زدم…..
  راستی من توی بیشتر خواب هام مسلط اینگلیسی حرف می زنم دیشب هم داشتم قضیه تهمت دزدی رو واسه کسی انگلسی تعریف می کردم…………
  یه چیز دیگه من توی بیشتر خواب هام دیگران رو راهنمایی می کنم و به خدادوستی و عشق به اهل بیت دعوت می کنم ..چند وقت پیش توی خواب خودمو پشت یه تریبون توی یه سالن امفی تئاتر دیدم و از همه خواستم بلند صلوات بفرستن…
  می تونید کمی راجع به قسمت هایی که تو خواب می بینم برام بگین…مثل سخنرانی ؟ دعوت به حق؟ حرف زدن انگلیسی؟
  ممنونم از زحمات شما……

  • سلام به شما خانم زهره .تعبیر خواب شما : شما خانمی هستید با روح سبک و بزرگ .
   در هنگامی که مشکلات ظاهر میشن ، نترسین و خودتون رو به خدا بسپارید . (پرواز)
   مشکلی که در حال حاضر سد راه شماست اینه که کمی کینه ای هستید و یا در بخشیدن افراد به درستی عمل نمیکنید و یا کسانی رو نبخشیدید .
   حرکت کردن در دریاها و غرق نشدن ، نشان از طی کردن دین و راه معنوی به درستی هست .
   جمعی هم رو به ارشاد و صلوات دعوت کردید ، باز نشان از همون طریقت درست داره . و شاید تاثیر گذاری که شاید بر دیگران داشته باشید . خلاصه عملکردی داشتید که ثواب بالایی رو برای شما رقم زده .

 3. ترانه ی پاییز

  سلام آقا شهاب
  یه سوال داشتم از خدمتت.
  اگه ما شب قبل از خواب به چیزی یا کسی فکر کنیم بعد خوابشو ببینیم این ذهنیه؟ یعنی درست نیست و نباید توجه کرد؟
  من توی اینکه تشخیص بدم کدوم خوابام رو باید بهشون توجه کنم و کدوما رو نه مشکل دارم .کلا جدیدا خیلی خواب دیدنم زیاد شده حتی عصر اگه یه ساعت بخوابم خواب میبینم.قبلا اینطوری نبود.شایدم میدیدم یادم نمیمونده.

  • با سلام
   ترانه ی عزیز تقریبا تمامی ما در مورد اینکه چیزی رو که در خواب دیدیم باید بهش اعتماد کنیم یا نه ، تردید داریم . این چیزی یه که اگر براش آمادگی داشته باشید ، به مرور از درون بهون آموخته میشه . مورد دیگه ای که به اون اشاره کردید قبلا در بخش سوال و پاسخ جواب داده شده . شما قبل از خواب میتونید از نیروهای معنویتون برای چیزی که میخواهید طلب جواب ، در خواب رو داشته باشید . اگر مایل بودید میتونید با مراجعه به اون بخش ، جواب ِ خودتون رو بیابید .
   خیر پیش
   جویا

 4. اضافه کنم که من خدای نکرده به شما به چشم یه معبر نگاه نمیکنم هر چند اون هم خودش هنر بزرگی هست من بیشتر شما را یه معلم و راهنما می دونم و خوشا به حال شما چون من از خدا یه کمک و راهنما خواستم و سایت شما را پیدا کردم من فکر میکنم یه چیزی را گم کردم و یا راهم را نمی دونم برای همین خوابهام را نوشتم قبلا در مورد خشم که در اعماق وجودم هست بهم تذکر دادید

 5. سلام /تو مطالب بالا خوندم که معنی سفره دور همی چی میشه ولی جالبه که من همیشه میبینم چیزی برای من نمونده و اگه هم چیزهایی برای خودم پیدا کنم یه جورایی همون ها را هم بقیه از من میگیرند (یهو الان به ذهنم رسید شاید مثل غیبت هست که داشته ها را از دست میدیدم )خدا نکنه این باشه و همینطور میرم توی دانشگاه و دنبال کلاسی میگردم که فکر میکنم باید اون درس را بگذرونم تا مثلا فوق لیسانس بگیرم و خیلی ازش گذشته ولی با اینکه میدونم بقیه تو کلاسها هستند به هر کلاسی میرم خالیه و فقط صداها توی گوشم هست که میدونم بقیه باید یه جایی باشند ولی من هر جا میرم کلاس درس یا امتحان را پیدا نمیکنم

  • سلام به شما مژگان خانم ، تجربیات شما درست هستند ، اما نکاتی رو به شما گوشزد میکنند که خود باید اون نکات رو پیدا کنید .
   از دست رفتن آن چیزی که در سفره هست و به کلاس های درس نرسیدن ، شاید بتونه سه علت داشته باشه ، یک اینکه شما اعتماد به نفس پایینی دارید و به خود باوری نرسیدید . دو اینکه شاید با ذهنیت خود آن چیزی که در انتظار شما هست رو خراب میکنید . یعنی ذهن درست گرایی ندارید . سه اینکه از لحظه ی حال غافل هستید . انسانی که از لحظه ی حال غافل باشه ، آینده و موقعیت های خودش رو نا خود آگاه و غیر عمد از دست میده . شما باید ببینید کدام یک از این عوامل در شما وجود داره و یک به یک اون ها رو اصلاح کنید . تا تغییرات رو مشاهده کنیم .

 6. سلام روز به خیر من معمولا خوابهای زیادی می بینم و بعضی موارد عینا تکرار میشه ولی چیزی به یادم نمی مونه . میشه شما کمکم کنین ؟

  • سلام به شما افسانه خانم .؛ لطفا پست اسرار رویاها و اگاهی در بیداری و رویا + دیدگاه های این پست ها رو مطالعه کنید .

 7. سلام آقا شهاب من۳۸سالمه .دوتابچه دارم یه دختر۱۲ساله و یه پسر۷ ساله.خیلی در گیر جامعه نیستم بیشتر وتها وقتی تصمیم به انجام کاری میگیرم صدرصد موفق میشمهمه میگن تو پشتکارت خیلی خوبه مثلا وقتی تصمیم گرفتم لاغر شم لاغر شدم یا چند سال پیش بعد از۱۰سال با دو تا بچه کنکور ارشد قبول شدم.اما از خودم توقع بیشتری دارمهمیشه دوست دارم بهترین باشم .من ۱۹دی۹۳وقتی برای اولین بار بصورت عجیبی کربلا رفتم سفر معنویم شروع شد البته همیشه تو راه بودم و زمینه داشتم اما خداییش به هیچ عنوان قبلم با الانم قابل مقایسه نیست.

  • سلام سهیلا خانم ، سفر معنوی شما چقدر زیبا بوده و گذار شما نیز همچنین . بهتون تبریک میگم . به مانند شما بسیار دیدم که کربلا رفتن و عاشق برگشتن .
   حتما چیزی در آن سرزمین وجود داره که اینطور دیگران رو عاشق و مجنون میکنه .
   در مورد خوابتون ، بهتر میدونم تعبیر خواب رو به خودتون واگذار کنم . دیدن کودک در خواب به معنی بُعد درونی خود انسان هست . به معنی بُعد معنوی انسان هست .
   البته این خواب شما میتونه به فرزندان شما هم اشاراتی داشته باشه .
   این خواب داره از تکامل بعد معنوی و یا تکامل فرزندان شما حرف میزنه ، اما مراقبت بیش از حد توسط شما رو خوب و منطقی نمیدونه .
   حالا شما باید خودت با خودت سبک سنگین کنی و ببینی آیا نسبت به فرزندان و رشد معنوی اون ها سخت میگیری یا نه . و یا در مورد خودتون چطور ؟ آیا نسبت به خودتون هم انقدر حساس هستین ؟ اگر هستین باید کمی این رو کمتر کنین تا تعادل برقرار بشه .

   • آقا شهاب ممنون از اینکه برام وقت گذاشتین .راستش من خیلی حساسم هم به خودم هم بچه هام خواب شاید حساسیتم درمورد خودم خیلی زیادترباشه حقیقتش همه تلاشمو میکنم که حجابهای بین من و خدا برداشته شن تمام فکرو ذکرم اینه که چیکار کنم به خدا نزدیکتر شم البته هیچکس از این موضوع خبر نداره .اطرافیانم فقط اعمال ظاهری منو میبینن .میدونید من فکر میکنم هر کی بخواد میتونه چیزهایی رو ببینه یا بشنوه که همه نمیتونن ببینن یا بشنون البته پیشرفت داشتم اما نه اونقدری که باید ونمیدونم چرا هنوز خیلی از خدا دورم شاید باور نکنید دائم دلم برای خدا تنگ میشه؟

    • سلام به شما سهیلا خانم ، فکر میکنم این مباحث رو در ایمیل ادامه بدیم بهتر باشه ، نقاط قوت و نقاط ضعف معنوی خودتون رو و به اون چیزی که واقعا دوست دارین برسین رو برای من ایمیل کنید تا راحت تر و صادقانه تر در ایمیل به گفتگو بپردازیم . با تشکر .
     در ضمن ، با این تفاسیر ، اولین کاری که شما باید بکنید اینه که حساسیت خودتون رو نسبت به کودکان و خودتون کم و کم تر کنید .

 8. ممنون جویا ی عزیز حتما انجامش می دم راستی بعد از مدتها دیشب یه خواب دیدم یه ذرش یادم مونده خواب دیدم یه بچه یه روزه دارم که مال خودمه میخوام ببرمش حموم آخه جیش کرده بود اما چون گرسنش بود خواستم اول بهش شیر بدم ولی طبق معمول یادم نیست شیر دادم یا نه. جالب اینجاست تا رومو برگردوندم دیدم بچه حدود۵ ساله شده بود اما من همچنان مصر به حمام بردنش بودم در نهایت دیدم یه مردحدود ۵۰ساله شده و من بازهم می خواستم بشورمش اما انگار عقب افتاده یا شایدم مریض بود چون جلوی چند نفر دیگه لبس زیرشو دراورد و من هی میگفتم بپوش گوشش بدهکار نبود نمیدونم یعنی چی؟؟؟

  • سلام سهیلا خانم ، شهاب هستم ، شما چند سالتونه ؟ آیا فرزند دارین ؟ این سوالات برای تعبیر خواب شما لازمه . اعتماد به نفس شما چقدر هست در جامعه ؟ چقدر خودتون رو قبول دارین ؟
   چند وقته در مسیر معنوی هستین ؟

   • من به همسرم گفتم می خوام برم کربلا گفت الان خطرناک و شلوغه در ثانی چون خودش عاشق کربلا بود گفت اگرم قرار باشه بریم کربلا اول باید خودم برم بعد مادرمو ببرم بعدا نوبت توعه.ناگفته نماند همینطوری پیشنهاد داده بودم چون من همیشه دوست داشتم برم مکه کربلا برام معمولی بود حسی نداشتم.خلاصه ما که ناامید شده بودیم چند روز بعد رفتم تره بار خرید کنم دیدم روی دیوار کنارش یه اگهی چسبوندن نوشته بود مسابقه کتابخوانی سرتونو درد نیارم جایزه نفر اول سفرکربلا بود منم اول شدم و رفتم پابوش.اما الان دیگه دیوانه کربلام تمام وجودم اونجا جا مونده در اصل فقط جسمموآوردم روحم اونجاست.

    • با سلام و خسته نباشید
     من خوابی دیدم که معناشو نمیدونم
     تو خواب میخواستم بی حجاب باشم ولی بعد ترس وحشتناکی وجودمو فرا گرفت،از ترسم نمیخواستم بی حجاب بیرون برم و به دیگران میگفتن لباس پوشیده به من بدهند ولی کسی نداشت،گفتم پس چادر به من بدهید،من حاضرم حتی با چادر نماز بیرون بروم و وقتی با چادر بیرون رفتم ارامشم بیشتر شد
     نمیدونستم علت ترسم از چیه
     و من فرد چادری نیستم
     و یادم نیس این خوابو شب دیدم یا ظهر
     فک کنم به احتمال زیاد شب دیدم
     با تشکر از زحمات شما

     • سلام به شما خانم محدثه ی عزیز . خوابی که شما دیدید خوابی معمولی نیست .
      معمولا زمانی اینگونه خواب ها توسط خانم ها دیده میشه که نیاز به تغییری بزرگ در اون ها دیده میشه . خود برتر شما و یا روح شما ، حال برای خود سازی و تکامل خود ، حال نیاز به حجاب بیشتری داره ، اگر امکان داره از امروز با چادر بیرون برید و یا از این پس حجاب خودتون رو بیشتر رعایت کنید . تجربه ای که شما داشتید ، پیامی از خود برتر شما در عالم رویا بوده .

 9. سلام من مد ت زیادی هر چی خواب میبینم یادم میره دیگه از دست خودم دارم عصبانی میشم نمی دونم چیکار کنم؟؟؟

  • با سلام

   شبها وقتی نیایشتان را انجام دادید با خود دو سه بار بگویید : فرشتگان نگهبانم ، فرشتگان خواب و آرامش ، فرشتگان هوشیاری و حافظه کمکم کنید تا خوابم را به روشنی به خاطر داشته باشم و در آن محافظت و حمایت تان را شامل ِ حالم کنید ، ممنونم ، وجود عزیزم از اینکه خوابهایم را به خاطر میسپارم و میتوانم در آنها دخل و تصرفی مثبت و نیکو داشته باشم ، از تو سپاسگزارم .

   میتوانید وقت گفتن ِ این جملات قبل از خواب بر روی استخوان زیر گلو در ناحیه ی به هم رسیدن و تشکیل ِ گودی ِ زیر گلو به آرامی ضربه بزنید و این دعا را انجام دهید . صبحها قبل از اینکه چشمانتان را باز کنید این مانترا را تکرار کنید : رااا اوووم – گاااا اوووم ( raom gaom ) . این تکرار را تا جایی ادامه دهید که خوابتان را به یاد آورید ، اغلب پس از چند ثانیه یا یکی دو دقیقه میزانی از خوابتان را به خوبی به یاد میاورید . فقط حواستان باشد که در برخی اوقات ممکن است دوباره به خواب بروید ! و دنباله ی پروسه ی خواب را ادامه دهید ! مواظب باشید از کار و زندگیتان جا نمانید . مثلا میتوانید دو عدد ساعت را ، به فاصله ی ده دقیقه با یکدیگر ، برای بیدار شدنتان کوک کنید یا ساعتتان را با برنامه ی اسنیزینگ تنظیم کنید که هر ده دقیقه دوباره زنگ بزند . طبیعیست که زمان ِ کوک کردن ساعت ِ اول را ده دقیقه زودتر از بیدار شدن ِ ساعت ِ عادی ِ هرروزه یتان انتخاب میکنید تا پس از زنگ زدن ِ اولی ، که با چشم بسته آن را خاموش میکنید و به گفتن ِ مانترا میپردازید ، اگر احیانا دوباره به خواب میروید با زنگ ِ بعدی در وقت ِ همیشگی بیدار شوید . برای اینکه این مانترا به یادتان بماند در طول روز آن را روی کاغذ یا دستگاههای ارتباطی یتان مانند گوشیهای همراه ثبت کنید و با خود تکرارش کنید . پس از یکی دو روز به گفتن ِ آن عادت میکنید و با این روش به چهار پنج روز نمیکشد که خوابهایتان را به راحتی تا جای ِ ممکن به یاد میاورید .

   خیرپیش
   جویا

 10. سلام
  نه آقا شهاب قدرت بیناییش خیلی خوبه

 11. سلام
  دوست من سه چهاربار یه خواب رو دیده و خیلی دوست داره تعبیر خوابش رو بدونه ممنون میشم اگه تعبیرش رو می دونید بگید

  اون خواب دیده که پشت فرمان ماشین در حال رانندگیه
  ولی جلوش تاره و جلوش رو نمی‌بینه
  و همش می ترسه به خاطر ندیدن تصادف کنه و به کسی آسیبی بزنه مخصوصا عابر ها که بی دفاعترند
  تا حالا با اینکه چیزی نمی دیده خدا کمکش کرده و تصادف نکرده ولی به خاطر تار دیدن از ترس تصادف داغون شده و با این شرایط رانندگی کردن خیلی اونو وحشت زده کرده

  • قطره باران عزیز ، این دوست شما در بیداری هم تار میبینه ؟ یعنی کم بینا هست ؟

  • در زندگیش سر در گمه و هدف مشخصی نداره و از این بابت بسیار نگرانه.

   • تعبیر خواب این خانم این میشه که توجهی به زندگیش نداره و بد بین و شکاک هست به زندگی ، و به نوعی نمیخواد زندگی رو به خوبی و به واضحی نگاه کنی ، رانندگی کردن در خواب یعنی طی کردن مسیر زندگی ، شنا کردن در دریا یعنی طی کردن مسیر معنوی . تصادف کردن در خواب یعنی بیگدار زدن در زندگی و اشتباه عمل کردن و عجول بودن .
    شما میتونی رو این شخص تاثیراتی خوبی بذارید . کمکش کنید .

 12. سلام
  مطمئنم تمام مطالب عین حقیقته چون به این جور چیزا اعتقاد خاص و ویژه دارم امروز اولیمن بار به طور اتفاقی با سایت آشنا شدم و کلی خوشحالم
  حالال سوالم اینه اگه منم این کارایی که شما گفتید رو انجام بدم ممکنه برای منم این اتفاقا رخ بده آخه چند وقتیه از راه راست یکم منحرف شدم؟؟؟خواهشا زود جواب بدین ممنون

  • سلام مهدی عزیز ، این مهم نیست که شما این مطالب رو تجربه میکنید یا نه ، این مهمه که خودتون با عشق و برای شناخت خداوند وارد مسیر بشین و مطالب رو بخونین و جلو برین .
   رک حرف میزنم . عده ای میان که خدا رو بشناسن و مطالب رو با جون و دل میخونن و به خدا هم میرسن .
   عده ای کنجکاو میشن و میخوان چیزهایی که دیگران دیدن و جذاب هست رو ، تجربه کنن و کلا به مسائل ماورایی علاقه دارن .
   دسته ی دوم ، راه معنوی رو طی نمیکنن ، اما دسته ی اول در راه معنویت هستند و راهنمایی های بسیاری هم دریافت میکنن .
   حال اگر هدف شما کسب تجربیات باشه که ضرر میکنید ، چون فقط وقت خود رو از دست میدید .
   اما اگر واقعا برای خدا شناسی و خود شناسی به میدان بیاین ، به طور حتم برد خواهید کرد .

 13. سلام…..من همشوتاییدمیکنم…..خودم به اون قسمت رسیدم که میدونم خواب دارم میبینم وکاملااختیاردارم به خونمون واینکه ممکنه هرلحظه بیداربشم….دلم میخواست خوابامومیتونستم تعبیرکنم.

 14. سلام….من همهش.تاییدمیکنم…من به قسمتی رسیدم که میدونم توخوابم…..عالی بود.

 15. راستش اقا شهاب خیلی خوابای مهمی نیستن همشون بی معنی هستن فقط میخواستم ببینم برای چی هی اتفاق می افتن
  ولی به محض این که وارد خواب شدم و خوابی رو که در بچگیم دیده بودم دوباره ببینم سریع یعنی خیلی سریع یادم میاد که این خوابو تو بچگی دیدم چون تو حالت عادی که اصلا یادم نیست شاید مال ۱۰ .۹ سال پیش باشن ولی داره مرتب برام اتفاق می افته
  راستش شاید اساتید برام پیامی چیزی دارن از گذشته ولی بخاطر این که من اگاهیم تو رویا خیلی نیست نمیتونم بفهمم این پیام رو و همش خوابای گذشته رو میبینم
  البته قبلا اگاهیم تو رویا حدی بالا رفته بود و میتونستم پیام های اساتید رو بشنوم ولی نمیدونم چی شد که دیگه اونو هم حالا نمی شنوم و یا پیام های اساتید به دستم نمیرسه

  راستش به عبارتی دیگه الان انگیزه ایی مثل اول ندارم که مثلا از طریق رویا و … کاری بکنم فقط تنها چیزی که براش انگیزه دارم بعضی از اهداف مادیم هستش و تنها هدف معنویم هم اینه که به روشن بینی معنوی برسم و قابلیت شفا دادن و طی الارض رو پیدا کنم هیچگونه هوسی هم پشت قضیه نیست فقط اینارو برای توی راه عشق میخوام ولی خبری نیست که نیست
  با تشکر از شما

  • سلام سعید جان ، اهداف شما در مورد زندگی ، اهداف پر ارزشی هستند اما شما فقط میخوای به این اهداف برسی ، اینکه چطور برسی و چطور نگه دارش باشی هم خیلی مهمه . اینکه عشق خداوند رو در دل داشته باشی هم خیلی مهمه و ….. چیزهایی مهمه که هنوز به باور درستی از اون ها نرسیدی . اون نیاز واقعی باید در وجود شما حس بشه تا اطلاعات و کمک های لازم به شما برسه . بر حسب علاقه ی ذهنی و کنجکاوی در کسب اطلاعات معنوی ، برای همجین مسیری کافی نیست . یعنی فقط کنجکاوی و دنبال کردن خبر ها و اتفاقات و سایت ها کافی نیست . باید به دریا زد و تمام خطر ها و سختی های این راه رو هم به جون خرید . خیلی از ما ، خیلی وقته که به دریا نزدیم . بلکه فقط دریا رو بر انداز میکنیم و در موردش گفتگو .

 16. سلام اقا شهاب یک مورد عجیب ک برام خیلی جالبه
  مدتی هستش که دارم خوابایی رو میبینم که تو بچگی دیدم بدون این که من فکری درباره خواب های گذشته بکنم یا درخواستی کرده باشم که خوابای گذشته رو ببینم مثلا همین چند وفت پیش یه خواب دیدم که شاید مال دوران بچگیم بود یه بار و دوبار هم که نیست تا حالا چندین بار اتفاق افتاده

 17. سلام من از یک نفر پرسیدم در جواب گفتند به صورت خواب الوده چشم بستن و نماز خوندن خوب نیست ولی گاهی چشم بسته نماز خوندن اشکال ندارد فقط مثل این میمونه که در مقابل مافوقت چشم بسته بایستی و احترام کنی باز هم معذرت میخوام خداوند یارتان باشه

 18. سلام میبخشید در نظراتتان دخالت میکنم اقا شهاب همه حرفهایتون درست ولی من از روحانیونمان شنیده ام که نباید با چشم بسته نماز خوند باز هم معذرت میخوام شاید هم من اشتباهی شنیده باشم

  • سلام خدمت شما ، خواهش میکنم، اگر براتون امکان پذیره بپرسید چرا نباید خوند ؟ شاید درست بگن و دلیل قانع کننده ای داشته باشن . من خودم به شخصه از نماز خوندن با چشمان بسته لذت میبرم .

 19. مرسی شهاب عزیز به نظرم با توجه به حرف های شما در این آیه ارزش والای سجده رو یاد آوری می کنه

  من فکر می کنم این آیه کلا نماز ومخصوصا سجده رو راهی برای انتقال به عالم های بالاتر معرفی می کنه
  و انتقال تو در اهل سجود
  راستش همین امشب این فکر به ذهنم خطور کرد
  یاد نماز خواندن حضرت علی افتادم که تیری در پای ایشون میره و موقع نماز خواندن این تیر رو از پای ایشون درمیاورند
  من با خودم فکر کردم چه طور ممکنه این همه درد احساس نشه
  به نظرم اومد امام در اون لحظه ممکنه هم در این دنیا و هم در آسمان هفتم بوده باشه و نماز یکی از راه های این انتقال باشه مثل ما ها که با مدیتیشن پرواز روح رو کسب می کنیم نماز هم برای روح پر انرژی امام همین کار مدیتیشن برا ما میکنه چون ایشون با آرامش خیلی عمیقی نماز می خوندند
  من نمیدونم نماز واقعا چیه ولی اساتید واقعا رو این قضیه تاکید خیلی دارند
  نماز خیلی چیز عجیبیه و ما نمیدونم واقعا چیه
  و سجده عجیبترین رکن نمازه جایی خوندم که در حال سجده انسان بسیار نزدیک به خداست

  • سلام قطره باران عزیز ، من خودم مدت های زیادی اصلا به نماز اهمیت نمی دادم ، اما تجربیات بسیار دوستان و همچنین خودم در دوره ای از زندگیم ، بر من بیش از ده بار ثابت کرد که نماز خوندن بسیار بسیار بسیار با اهمیت هست و انسان با نماز خوندن به درجات بسیار بالایی میرسه ، البته نماز با عشق خوندن که جای خود داره ، نماز خوندن در ظاهر حرفی برای گفتن نداره ، اما اگر با عشق و حضور باطن اجرا بشه و گویی عشق بازی با معشوق باشه ، انسان رو به درجات والای معنوی میرسونه . همچنین از نظر تخلیه انرژی هم نقش به سزایی داره سجده کردن ، انرژی های منفی از طریق تماس سر با زمین دفع میشه ، همچنین با تماس دست با زمین . دیگر اینکه اگر با جشمانی بسته و یا نگاه به مهر ، نماز رو بخونیم ، خودش یک نوع مراقبه ی کوتاه و تمرکز حواس رو هم به همراه داره .

 20. ۲۱۹ سوره الشعرا
  و به انتقال تو در اهل سجود (دوران تحولت از اصلاب شامخه به ارحام مطهره)
  در ترجمه این آیه این نوشته بود و من مفهومش رو متوجه نشدم

  • سلام قطره باران عزیز ، این ایه به موضوع تولد انسان اشاره میکنه ، اصلاب : منظور پشت و کمر مرد ، جایی که اسپرم در آن وجود دارد اشاره داره ، معنی شامخ به بزرگ و مرتفع و به تعبیری با اهمیت اشاره داره . ارحام هم به معنی رحم زن است . مطهره هم به معنی مطهر است . یعنی یک لوله ی مطهر .که همون رحم است .
   منظور نظم ، عظمت ، ارزش ،علم و بلند والا بودن این انتقال و این فرآیند به وجود آمدن اسپرم ، انتقال اسپرم از مرد به رحم مادر و ایجاد نطفه در مادر هست . و جایی که میگه به انتقال تو در اهل سجود : معنی این هست که تورا از این طریق به دنیا آورده اند که از اهل سجود باشی ، یعنی اهل انسان هایی که اهل عبادت هستند . که عبادت ، یکی از نیک ترین کار هاست . باز خوش حال میشم نظر شما رو هم بدونم .

 21. سلام آقا شهاب نه اون آیه همون نیست در مورد اون آیه میتونم یه کتاب حرف بزنم ولی راستش اون آیه که براتون فرستادم هیچی درمورد ش نمیدونم نمیتونم بگم تصادفی بهش برخوردم و کنجکاو ترجمش شدم بلکه چون همش بی اختیار آیاتی از قرآن درمورد نماز و سجده که قبلا خونده بودم تکرار میشددر ذهنم و به دلم افتاد قرآن رو به صورت تصادفی باز کنم درمورد نماز و مخصوصا سجده میاد که قرآن باز کردم به صورت تصادفی آیه ۲۱۷ و ۲۱۸ و ۲۱۹ رو دیدم و باورم اینه که تفسیر درست از این آیه عظمت سجده و یکی از رازهای سجده رو نشون میده چون اون لحظه همین به دلم افتاد برای همین دنبال تفسیر این آیه هستم ولی بدجوری به بن بست رسیدم اگه چیزی میدانید بگید ممنونتون میشم واقعا

  • سلام قطره باران عزیز ، سوال شما رو خوب متوجه نشدم ، دقیقا بگید تفسیر چه آیاتی رو لازم دارید . با اسم سوره و بگید چه چیزی میخواین از این ایات یاد بگیرید . ممنون

 22. سلام شهاب جون
  از سایت خوبت متشکرم
  در حقیقت من فکر می کنم همین که با سایت خوبت آشنا شدم یکی از راهنمایی هایی که تو بالا گفتی بوده

  • سلام به امیر حسین عزیز ، ممنون هستم از شما ، انشاالله که این سایت برای شما مفید باشه .

 23. اجازه بدید چهار سال پیش در مورد قرآن خوابی دیدم و بگم من یه بار از خداوند خواستم تفسیر یک آیه قرآن رو بهم نشون بده چون ترجمش با عقلم جور در نمی اومد و خداوند رو باهوش و دقیق می دونستم و می‌گفتم این ترجمه نادرسته و ذهنم شدیدا درگیر بود بعد شبش خواب دیدم که صدایی از جانب آسمان که الان فهمیدم اساتید بوده بهم گفت تفسیر قرآن به این راحتی ها نیست پرسیدم چرا گفت چون قرآن پر از آرایه های ادبی و تمثیل و تشبیه هست من پرسیدم چرا قرآن پر از آرایه های ادبی باید باشه که درکش سخت بشه گفت چون عنصر زیبایی کلام و جادویی بودنش و قدرت جذبش برای انسان ها اینجوری بیشتر میشه با این وجود یه سرنخی داد که تفسیر این آیه رو پیدا کنم و هنوز در باره همین آیه دارم تحقیق می کنم و هر روز چیز عجیبی برام آشکار میشه
  اینو یادمون باشه که در دوره پیامبر خیلی ها به خاطر قرآن به پیامبر جادوگر گفتند و گفتند این کلام عجیب و جادویی هست ما چون عرب زبان نیستیم نمیتوانیم مفهوم زیبایی کلام ادبی خدا رو درک کنیم همونطوری که اگه کتاب حافظ ترجمه به زبان انگلیسی بشه بازم کتاب حافظ ایرانی با ارزشتره فقط از لحاظ ادبی می گم دیگه ترجمه و مفهومش جای خود داره

  قرآن به هیچ وجه کتاب معمولی نیست و علم اساتید علم قرآینه و اینکه بگیم ۶ روز نمیتونه مفهومش ۶ دوره باشه در قرآن فقط نشونه عدم شناخت ما از این کتاب بزرگه و من چهارساله فقط دارم درمورد یک آیه قرآن تحقیق میکنم و هنوزم تفسیر این آیه به طور کامل برام آشکار نشده
  قرآن واقعا کلام خداوند ه اینو با دل باید بهش رسید

  • سلام قطره باران عزیز ، دقیقا همین طوره میگی ، خوابت هم کمکی از اساتید بوده و معنیش مشخصه ، اینکه خداوند میگه اگر میتونید ایه ای مانند ایات قرآن بیارید به همین علته ،
   حتی ما طبی داریم به اسم طب قرآنی یا قرآن درمانی ، که دکتر با استفاده ا ز آیات قرآن مریض رو شفا میده . اون آیه همون آیه ای هست که برای من نوشتید تا تفسیرش رو بهتون بگم ؟ آیه ۲۱۹ سوره شعرا ؟

  • سلام قطره باران میشه لطفا آیه را بگید

 24. سلام من سه سال پیش خواب دیدم که خواب دیدم پرواز کردم و تو آسمونم و از اون بالا به آینده خودم نگاه میکردم ولی به صورت نمادین بود بعد اومدم پایین و شروع کردم گشتن دنبال تعبیر خوابی رو که دیدم بعد تعبیر یه تیکه از اون رو صدایی از بالا گفت سوال اولم اینه که آیا امکان داره این چیزی که دیدم آینده من نشه? یا این جز رویاهایی هست که حتما اتفاق می افتد دومین سوالم ااینه که معنی درخت پسته خندان چیه چون در تو اون پرواز دیدم با همسرم در باغی از درختهای پسته های خندان زندگی میکنیم و البته خیلی آرامش داشتیم ثمره هر درختی پسته های باز بود و البته چون از بالا
  می‌دیدم من فقط درخت ها رو می دیدم من می خوام بدونم مفهومش چیه ??و این درخت ها نماد چی هستند ??? مرسی ممنونم

  • سلام به شما ، در مورد دیدن خواب های آینده ، احتمال داره اتفاق بیفته ، احتمال هم داره نیفته ، بستگی به شرایط ما داره ، گاهی ما با اعمال خودمون آینده رو تغییر به یک آینده خوب میدیم ، گاهی با اعمال بد آینده رو به یک آینده بد تغییر میدیم ، این متفاوته.
   اما در مورد دیدن باغ پسته . خب
   پسته از نظر قیمتی خیلی با ارزشه ، و در کتاب های تعبیر خواب ، پسته و خوردن پسته یا دیدن پسته رو دلیل بر گفتمان ، گفتگو های زیاد میدونن ، پسته های خندان در خواب رو تعبیر خوب و پسته های بسته و پوچ رو تعبیر بد سبت دادن . پس دیدن خواب شما میتونه تعبیری بر یک زندگی خوب ، شاد ، با گفتگو های دوستانه زیاد میان شما و همسر شما دانست .

 25. سلام
  من حدود یک سال و نیم پیش یه شب که خیلی خیلی ناراحت بودم
  و احساس تنهایی داشتم انگار یکی ناگهانی تو ذهنم بهم گفت که
  یه فرشته کنارمه و تنها نیستم
  من تا اون موقع اصلا به فرشته اعتقادی نداشتم همون شب از فرشتم خواستم سردردمو که از ناراحتی بود رو رفع کنه
  همون لحظه خنکی رو توی سرم احساس کردم و سردردم ناگهانی خوب شد
  بعد از اون تو اینترنت راجب فرشته ها تحقیق کردم از اون به بعد
  هر جا که میرفتم تو ذهنم همش به فرشتم فکر میکردم پیش خودم میگفتم اون الان پبشمه
  نمیدونم چند وقت گذشت ولی از یه شب خواب هام شروع شد
  خواب هایی میدیدم که فرداش دقیقا موبمو برام اتفاق می افتاد
  از اون شب شبی نبود که من خواب واقعی نبینم هرشب
  حتی یه شب خواب دیدم همسایه پایینیمون مرده و فرداش که از خواب پاشدم واقعا مرده بود من از ذوقم خواب هامو برای مادر
  م و خواهرم تعریف می کردم
  من به مرحله ای رسیده بودم که تو خواب میدونستم که دارم خواب میبینم
  خواب پدر بزرگ مرحوممو دیدم چند بار خواب شهیدی رو دیدم
  که با لباس رزمی بود و بهم میگفت نگران آینده و کنکورم نباشم
  آخه من پارسال به خاطر کنکورم تا مرز افسردگی هم پیش رفتم
  هر موقع شب ها از امام مهدی میخواستم به خوابم بیاد
  واقعا به شکل یه پسر بچه کوچیک به خوابم میومد
  و من ازش در مقابل دشمنا دفاع میکردم
  این خواب هایی که شما بالای صفحه گفتین رو بیش ترش رو تجربه کردم
  این خواب ها تا ۵ تا ۶ ماه ادامه داشت ولی بعد از اون قطع شد حالا یک ساله که دارم به خاطر از دست دادن تواناییم زجر
  میکشم البته من ارتباطم رو با فرشتم قطع کردم چون فکر میکردم
  این خواب ها به خاطر وجود اون نیست اون موقع فکر میکردم این خواب ها به خاطر چشم سوممه آخه یه مدت چشم سووم رو
  به صورت دورانی مالش میدادم
  سعی کردم دوباره با فرشتم ارتباط برقرار کنم ولی اون خواب ها بر نگشت
  ازتون خواهش میکنم کمکم کنید من باید چی کار کنم که
  دوباره خواب هام برگرده .؟ آیا نباید خواب هامو برای دیگران تعریف میکردم ؟ الان هم فقط گاهی خواب های واقعی میبینم ماهی یه با ر یا دو با ر گاهی صدای صوت تو گوشم
  میشنوم
  اگه جوابمو بدین لطف بزرگی کردین چون نمیدونم باید از کی کمک بخوام
  ممنون از سایت خوبتون

  • سلام الناز خانم ، حال شما خوبه ؟ ممنون از همراهی شما و نظری که گذاشتین ، درسته مربوط به خودتون بوده ، اما همین کار مارو لایق دونستین برای ما کافیه .
   الناز خانم ، اکثر مواقع اینطور پیش میاد ، یعنی خداوند به انسان ها چشمه ای از لطف و حقیقت خودش رو نشون میده تا اون انسان بیدار و اگاه بشه و بعد مسیر رو به خود شخص واگذار میکنه تا مراحل رشد معنوی خودش رو طی کنه ، شما هم لازم نیست ناراحت باشین ، چون اون تجارب برای شما نیاز بوده تا بیدار بشین ، الانم مطمئن هستم که یاد خدا از ذهن شما حتی در بدترین شرایط هم فراموش نخواهد شد . دیگه اینکه بینش زیباتر این هست که ما نگران خواب هامون نباشیم و برای دیدن خواب های زیبا کار خوب انجام ندیم ، چون در این دو حالت خودمون رو به گمراهی خاموشی کشیدیم . هدف عشق پروردگار هست و عشق بازی با او ، هدف انسانیت هست و صفا با انسان ها ، و اگر راه حقیقت رو به درستی پیش برین همه چیز نصیب شما خواهد شد ، خواب که جای خود داره .
   برای روشن شدن پیشنهاد میکنم پست : مقدمه ای بر گذار، هفت مرتبه ی گذار و پست سفری تنها رو حتما مطالعه کنید و اگر سوالی بود بپرسید .

 26. سلام شهاب جان’
  میخوام یه چیزیو برات تعریف کنم ببین من حدود ۳ یا چهار شب پیش در دو شب متوالی خواب هایی دیدم خواب اول این بود که یه اتفاقی افتاده من و همکلاسیام بودیم و من از یه مسیر تونل مانند ولی به جای سقف اسمون بود و دیواره ها کلا گل گیاه بودن دقیقا فکرشو بکن داری توی جنگل امازون با سرعت خیلی خیلی بالایی میدویی من میدوییدم با سرعت بالا تا بعد از یه مسیر طولانی رسید به پارک سر کوچمون و بقیه رو یادم نیست قبل از اینکه وارد مسیر تونل مانند بشم رو یادمه ها!!!
  اما بعد از اینکه رسیدم به پارک رو اصلا یادم نیست ولی بگم توی مسیر هم عنکبوت هایی بودن که با تار پایین میومدن و من با دست میزدم برن کنار یا جا خالی میدادم .
  خب خواب شب بعدیم هم این بود که من توی یه جنگ بودم جنگی بین خدایان افسانه ی مثل زئوس و اینا و من طرف یکی از خدا ها بودم در زیر یک کوه نه در دامنه ی کوه بلکه در داخل و زیر کوه فضایی بزرگ بود و من لشکرانم با دشمن میجنگیدیدم و من در اخر کشته شدم ینی کشته نشدم مثل یه دوربین بودم که هی میرفتم تو بدن سربازا و کشتن ها و کشته شدنشون رو میدیدم و فکر میکردم این کارا هارو خودم دارم میکنم .. اینم بود خواب دوم!!!

  فردای اون روز با سایت تو اشنا شدم و این پست رو خوندم اون شب نیت کردمو با وضو خوابیدم و از خدا فقط و فقط یه نشونه خواستم وقتی خوابیدم تا بیدار شدنم که صبح فردا بود مثل یه چشم به هم زدن بود هیچ خوابی ندیدم و حتی اون صفحه ی سیاه رو که بعضی وقتا به جای خواب میبینیم اونم نبود انگار فقط پلک زدمو صبح شده ….. بلند شدم عصبانی بودم و گفتم نباید به سایت و خدا اعتماد میکردم و خلاصه عصبانیت خودمو خالی کردم و ناراحت بودم که چرا وضو گرفتم و اون خواب هایی که دیدمو دیگه نبیبینم تا شب شد و خواب اولمو تعریف کردم برای بابام ..بابام گفت که اگه داری توی یه حای سبز با نهایت سرعت میدویی ینی اینکه رهایی و اینکه چیز هایی مقدسی برای ازاد شدن کمکت میکنن اینو که شنیدم واقعا پشیمون شدم و فهمیدم اون نشونه ای که میخواستم توی اون شب بگیرم خدا چند شب پیشش بهم داده شب دوباره وضو گرفتم و عذرخوای کردم از خدای خودم و خوابیدم سه تا خواب دیدم که یکیش اصلا یادم نیست ولی میدونم که دیدمش خواب دوم توی یه استخرم افراد زیادی هستن هم پسر هم دختر که من و یه دختره مسابقه میدیم و اون دختره نمیدونم چه جوری گم میشه و من تقصیر کار شناخته میشم(تمام چیزی که یادمه ) و خواب اخرم که به صبح نزدیک تر بود رو همش از یادم رفته ولی قفط این قسمتش تو یادم هست
  یه صفحه ی کاغذ توش ۵ تا جمله نوشته شده فقط میتونم مورد اول و بخونم حالا نمیدونم بقیه ی موارد تار بودن یا خوندم ولی یادم نیست ولی فقط جمله ی اول رو یادمه که میگفت بگرد دنبال این کلمه توی جز اول قران و باورت میشه که اون کلمه رو یادم رفته ؟اره یادم رفته وقتی صبح پاشدم انگار که با گفتن اون کلمه از خواب پریدم ولی بعد از چند دقیقه اون کلمه به طور کامل از ذهنم رفت و توی این خواب تمام حسم مانند حس یه اموزش یا حس اینکه وقتی بازی میکنی میخوای برنده شی و به مرحله ی بعد بری من دقیقا همون حسو داشتم توی خواب …. توی خواب میدونستم اگه ۵ مرحله رو انجام بدم انگار یه اتفاق خوبی میوفته و میرم مرحله ی بعد!!!

  حالا لطفا بگو نظرت راجبه تمام این قضایا چیه ؟تکلیف من چیه ؟ و من باید چه کار کنم ؟و اینم بگم از خدا پنهون نیست از شما چه پنهون مادر و پدرم مذهبین نه مذهبی خیلی خشک که منو مجبور به کاری کنن اما خیلی مذهبین پدرم معلم دینی و قران و فلسفه است برای پیش دانشگاهی ها و دبیرستانی ها خودمم اصن از دین و ایمان زده شدم دزدی کردم خیلی چیزایی کوچولو از مغازه ها خیلی راحت فوش میدم ذکر هارو میخونم مثلا حمد و سوره و ایت الکرسی رو میخونم در روزم ولی اصلا اهل روزه و نماز نیستم نه اینکه نخوام بخونما اصن حسشو در بدنم ندارم و کل فامیلامون هم اهل نماز و روزن الان کل زندگیمو بهت گفتم حالا نظرت چیه؟

  • سلام به تو بردار بزرگوار ، پدر تا حدودی تعبیر خواب هات رو بهت درست گفته ، مشکلی از اون ها نیست . در مورد بقیه خوابت هم چیز واضحی ندیدی اما تجاربی بوده که شاید بعدا بفهمی
   چی بودن . اما حتما و حتما ، جز اول قرآن رو بخون و با بابات هم مشورت کن ، بگو من از خداوند همچین خواسته ای داشتم ، به من گفتن که باید در جز اول قرآن به فلان کلمه رو بخون ، میتونی نسبت به خواسته ی من ، کلمه ای ، یا ایه ای یا تفسیری رو پیدا کنی که جواب من باشه ؟ حتی خودت هم جز اول رو با معنی و با دقت تمام بخون . چون تو دنبال یه کلمه ای .
   دوم اینکه این گفته ی اساتید رو جدی بگیر و تا این رو انجام ندی دومی نصیبت نمیشه . سوم اینکه اشکالاتت رو درست کن ، اگر بد دهنی ، اون رو تصحیح کن ، این همه فش دادی چی شد ؟ جلو دوستات فش میدی که لحظه ای بخندین یا کسی رو ایستگاه بگیرین ، خب ؟ که چی ؟ این کار رو دیگه انجام نده .
   با مورد دست کج بودن هم به شدت مخالف هستم ، باز با این حال خدا خیلی دوست داشته که این خواب ها رو بهت داده ، اما اون کار رو هم خواهشا دیگه کات کن چون کارمای سنگینی رو برات داره در دراز مدت .

 27. بسیار عالی

  • سلام من برای فرشته ای نامه نوشتم و قبل نوشتن نامه پرسفید تو خوخونه پیداکردم وپرسفیدو من ازفرشته ای برای نشانه درخواست کرده بودم امشب هم خواب دیدم که به آسمان نگاه میکنم و بالای سرم ابرسفید بزرگ هست پرازنورهای سفید نشان چیست؟

   • با سلام
    دوست عزیز اگر دیدگاههای قبلی را درست مطالعه کنید متوجه میشوید که این نشانه ها از فردی نسبت به فردی دیگر تفسیری متفاوت دارد . هر شخص با تجربه کردن ِ مواردی مشابه ، خود باید به دریافتها و شهودش برسد . دیگری نمیتواند برای شما دریافتهایتان را به ترجمه و تفسیر برساند . تجربه کنید و به خاطر سپارید .
    در پناه حق
    جویا

 28. سلام اقا شهاب ببخشید
  قبلنا بعضی موقع ها بود استاد درون با من حرف میزد توی خواب راستش من اون موقع خیلی توی رویا اگاهی نداشتم فقط گاهی اوقات سریع صدای استاد درون رو میشنیدم و تموم میشد مثلا تذکری بهم میداد یا یک خبر و. ..
  یا مثلا بعضی موقع یهو از خواب بلند میشدم و یک صدای درونی رو میشنیدم

  ولی این دیگه اتفاق نمی افته و تا حالا چند بار هم از استاد درون درخواست کردم با این که سوالات و چیز های زیادی داشتم
  ولی دیگر این اتقاق نیافتاد
  ببخشید این چه دلیلی میتونه داشته باشه
  و راستش من مدتیه که دیگه به دنبال بدست اوردن اگاهی توی رویاهام نیستم ایا این هم میتونه یک دلیل باشه
  با تشکر از شما

  • سلام به شما سعید جان ، شما در اون زمانی که این چیز ها رو میشنیدید ، اون زمان یک طالب حقیقت ، یک جستجوگر واقعی بودید که تشنه ی دانش معنوی بوده . الان از سر کنجکاوی و این که دوست دارید این مطالب رو کسب کنید در مسیر هستید . البته شما رو محکوم نمیکنم، یا نمیگم راه شما غلطه ، اما این حالت الان شما دو حالت داره ، یک اینکه باید از این بعد با عشق به مسیر ادامه بدید ، دو اینکه باید نیاز رو در خودت حس کنی ، واقعا خودت هم متوجه بشی که یک نیازمند هستی ، به خواب هات دقت کنی ، در بیداری مواظب اعمالت باشی ، اینطوری فکر میکنم گشایش هایی حاصل بشه

 29. سلام اقا شهاب ببخشید من دیشب از خدا خواستم که یک تجربه معنوی و … توی خواب بهم نشون بده تا این که من خوابیدم و خواب سیاهی رو میدیدم همش یعنی چشمام بسته بود و همش سیاه بود و به زور میتونستم چشمام رو باز کنم و این که اولش هم کمی خواب های ذهنی بود
  ببخشید این چه پیامی میتونه داشته باشه

  با تشکر از شما

  • چیزی که در خواب دیدی زیاد معنا و مفهومی نداشته سعید جان ، اما دیدن سیاهی در خواب تنها یک معنی میتونه داشته باشه ، اونم اینکه باید دلت رو صاف و روشن کنی ، که این کار با نماز خوندن و عبادت ، چشم پاک داشتن ، زبان پاک داشتن ، وصل به خدا بودن ، عاشق بودن ، امکان پذیره .

 30. سلام،آقا شهاب دوست دارم در مورد سوالهایی که برام پیش اومدن، از شما بپرسم، شرمنده اما نمیخوام همه ببینند، من چندین ماه هستش که متنارو میخونم، و کاملاً برام قابل درک، چون بیشتر موضوعات رو از فردی شنیدم اما نه به این کاملی، منتظرم،، ممنون

  • سلام دوست عزیز ، من برای شما ایمیلی رو ارسال کردم ، شما میتونید از طریق ایمیل سوال های خودتون رو مطرح کنید . این ایمیل بنده است . d_lands@yahoo.com

 31. باسلام و دعای خیر و تشکر بابت همه مطالب خوب و زحماتی که در این راستا می کشید.من چندین بار برای چندین سوال مزاحم شدم و از اینکه به شایستگی پاسخ دادید تشکر فراوان دارم . اما خیلی دوست داشتم که در نیایش دسته جمعی شرکت کنم چندین با ر به آدرس ایمیل ذکر شده پیام دادم و چند بار هم با پرسش های مکرر اسباب زحمت شما شدم اما نشد که به عضویت این گروه خیرخواه دربیایم. به همین دلیل جایز دانستم که اگر با سوالات تکراری مزاحمتی برای وقت شما ایجاد کرده ام ازتون خیلی خیلی معذرت می خوام ببخشید حلالم کنید.
  در پناه حق.

  • سلام به شما ؛ خواهش میکنم ، این چه حرفیه ، شما هم برای ما قابل احترام هستید ، خدا پشت و پناهتون باشه انشاالله .

 32. من هم خوابی دیدم که ممنون میشم نظرتون رو دربارش بگید
  من کودکی رو در خواب دیدم که دارم بهش شیر می دم واین نوزاد می تونست با من صحبت کنه در این میان مادرم که فوت کردند وارد اطاق میشن اونم از بچه خیلی خوشش می آید من میگم مامان ببین این بچه چقد قشنگ حرف میزنه و او هم تایید میکنه

  • سلام به شما ، فرزند در خواب ها نشانه سرمایه ، وجود ، و دلگرمی و حتی بعد معنوی انسان هست ، دیدن کودک در خواب ، دیدن فرزندی در خواب ، بسیار خواب خوبی هست ، هر چقدر ما با این کودک گرم تر و صمیمی تر باشیم ، نشان از این داره که ما با بعد معنوی خودمون و یا ضمیر نا خودآگاه خودمون جور تر و آشتی تر هستیم ، که این نشانه وحدت در وجود ادمی هست ، و هر چه ما با کودک درونمون بد تر باشیم ، نشان از وجودت عدم وحدت و یگانگی در ما داره . به خواب هایی مانند خواب کلاس درس و خواب دانشگاه هم توجه کنید .

 33. با سلام وتشکرازمطالب ارزندتون

 34. سلام آقا شهاب
  من دیشب یک خوابی دیدم که میخواستم اگه میشه نظرتون رو بگین
  خواب میدیدم که توی یک رودخونه یا دریا هستم و شنا می کردم دو نفر دیگه که نمیدونم کی بودن بامن بودن . یک ماشینی دیدم که داره قرق می شه اومدم سمت ماشین شنا کنم که یکی از اون دو نفر گفت نرو اون سمت که اولش نفهمیدم چرا نرم اون طرف ولی یک کم که رفتم جلو دیدم توی گرداب افتادم و میچرخم
  یکی از اون دو نفر دستش رو دراز کرد که دستمو بگیره اما دستش به دستم نمیرسید بعد موفق شد دستش رو بگیره به یک طنابی که به من وصل بود بعد من از اون طناب خودم رو به جلو کشیدم تا تونستم دستش رو بگیرم و از گرداب نجات پیدا کنم
  آقا شهاب من مدتیه که از خدا می خوام که بهش نزدیکتر بشم و ازش خواستم که یک نشونه بهم بده
  خواهش میکنم اگر این خواب معنی داره بگید برام خیلی مهمه
  ممنون از شما

  • سلام به شما ، گاهی خواسته های ما از خداوند کودکانه است ، به عنوان مثال اینکه ما به خداوند میگیم من رو به خودت نزدیک تر کن ، خداوند همیشه دوست داره که انسان بهش نزدیک و نزدیک تر بشه ، پس برای این کار ، زیباتر اینه که ما بگیم : خدایا میخوام به سمتت بیام ، هوام رو داشته باش ، و در مورد خانم ها ، با حجاب بهتر ، دل پاک تر ، نگاه پاک تر ، اندیشه ی زیباتر ، غیبت نکردن ، بد گویی نکردن ، بد بین نبودن و عبادت ، انسان هر ثانیه به خداوند نزدیک و تزدیک تر میشه ، خب این از این . در مورد خوابی که برای من گفتین ، خواب شما جنبه ی یک نصیحت رو داره ، اگر خواسته ی شما از خداوند این بوده ، جواب خواسته ی شما باید این خواب باشه ، ایا کسی در اطراف شما هست ؟ یا با کسی دوست هستید ؟ که داره شما رو به سمت یک گرداب یا یک کار بد یا یک عمل ناشایست میکشونه ؟ یا حتی خود شما ، کمی به کردار و اعمال خود فکر کنید ، چیزی هست که مانند خوابتون ، کار درستی به نظر بیاد ، اما پایانش غرق شدن خود شما باشه ؟ اگر چنین چیزی وجود داره ، اون رو نباید انجام بدید و عقب بکشید . که این برای شما صلاح هست . یک اولین راهنمایی برای نزدیک تر شدن به خداوند هست . راهنمایی های بعدی ، بعد از طی کردن این مشکل به شما خواهد رسید .

 35. ترانه ی پاییز

  سلام خدمت همه ی دوستان
  من دارم دوباره پستهای مربوط به خواب و سفر روح رو میخونم بعدشم برم سکوت و در ادامه پستهای جویای عزیز رو دوباره بخونم.
  خیلی خیلی از مطالب خوبتون ممنونم .خیلی خوشحال شدم با سایتتون آشنا شدم.جای سایتتون توی زندگیم خالی بود که خدای عزیزم کمک کرد پر شد 🙂
  فقط یه سوالی داشتم که اشکال نداره من خوابامو اینجا تعریف کنم؟باعث نشه خوابام قطع شه؟
  بعد موضوع دیگه اینکه من در طول شب زیاد پا میشم بعد دوباره میخوابم بعد هر بار که بخوام خوابامو بنویسم نمیشه خیلی سخته اونوقت دیگه خوابم نمیبره.الان یه چند شبه دارم سعی میکنم خوابامو بنویسم این تنبلی نمیذاره…
  یه سوال دیگه خدمتتون داشتم که وقتی صبح پا میشیم خوابمونو مرور میکنیم چون بعضی از خوابها شفاف نیستن از کجا بفهمیم خوابی بوده درست (دارای تعبیر یا پیام) یا غلط (ذهنی یا تحریفی)؟
  خیلی خیلی ممنون از زحمتهای همه ی شما عزیزان

  • سلام ، اول اینکه به دنیای خواب حساس نشین ، شما تو بیداری درست زندگی بکنین ، دنیای خواب پیام های خودش رو به شما میرسونه ، اون هم خیلی واضح ، اما اگر بخواین فقط دنیای خواب رو بچسبین و همش به خواب ها فکر کنین ، خواب های در هم شما بیشتر میشه .
   پس هدف اول ما اینه که در بیداری انسان خوبی بشیم .
   سپس اینکه خوابهاتون رو در ایمیل برام بگین ، اون هم خواب های مهم رو .
   اگر سحر خیز باشید ، یعنی به عنوان مثال ساعت ۶ از خواب بیدار بشین یا اهل نماز صبح باشید ، خواب ها خیلی خوب یادتون میمونه ، چون خواب ها معمولا میان ساعت ۳ تا ۵ دیده میشه ، ادم هر چی بعد از اون بیشتر میخوابه ، خوابش سبک تر میشه و خواب های اشفته بیشتری میبینه ، همچنین چون زیاد خوابیده خواب ها رو به یاد نمیاره .
   خواب ها رو خودتون باید قضاوت کنید ، پست اسرار رویا ها رو یک بار دیگه بخونید ، به جواب میرسید . برای تعبیر خواب ها اول به زندگی خودتون ، بعد به اعمال خودتون ، بعد به درخواست هایی که از خدا داشتید نگاه کنید ، سپس خواب رو مورد توجه قرار بدید و تعبیر کنید .

 36. با سلام اقا شهاب فکر کنم دیشب خوابی دیدم و اون این بود که من توی کلاس درس مون بودم ولی معلم مون من و یکی دیگه رو بیرون از جایگاه مون{صندلی} در کلاس قرار داده بود و ایستاده بودیم {به عنوان تنبیه} که دیدم مدیر مدرسه اومد تو کلاس و به معلم گفت چی شده که گفت تو کلاس از این کا را کردن و … که نتیجه ش این شد و مدیر میگفت نه سعید دانش اموز خوبیه دیدم مدیر دانش اموز بغلی ام رو تنبیه کرد ولی نوبت به من رسید گفت ای کاش دستم می شکست و این کار رو نمی کردم که از خواب بلند شدم لطفا اگه این خوتب معنی داره ممنون میشوم بهم بگید البته اگر بفهمید
  با تشکر از شما

  • سلام سعید جان ، این گونه خواب ها رو خود شمت بهتر میتونید تعبیر کنید تا من . چون شما میدونید کجاها اشتباه کردید ، کجاها کار خوب کردید . کجاها کسی حق شما رو خورده .
   احتمال میدم کسی به شما تهمت زده و بعد از کارش استغفار کرده . یا کسی شما رو نبخشیده بوده و حال شما رو بخشیده . نمیدونم دقیقا . اما باز میگم ، خودت بهتر میتونی این خواب رو تعبیر کنی . چون خواب ها بر طبق اعمال و رفتار و کارها و اتفاقات زندگی ما شکل میگیرن .

 37. نمیدونم چرا راحت نیستم اینجاا چیزی بنویسم..نمیشه تو سایتتون یه راه ارتباطی با خودتون بزارید..یا حداقل یه امکاناتی که ادم بتونه کامنت خودشو پاک کنه در صورت لزوم…و یا حتی ویرایش….

  • این قابلیت ها میشه به شما عزیزان داد ، انشاالله در آینده ابن رو هم فراهم میکنیم .

 38. سلام
  من چند وقتی هست که با وبتون اشنا شدم مطالب جالبی داره
  من یه خوابی دیدم چند سال پیش.
  میتونید یه تعبیری واس خوابم بگید
  من یه چند سال پیش خواب شیطان رو دیدم. خواب دیدم که تو اتاقم. به حالت نشسته به دیوار تکیه دادم اتاق هم تاریک بود بعد یه حضوری رو تو اتاق حس کردم که فقط چشماش مشخص بود که به رنگ قرمز بود. حسم بهم گفت که شیطانه .خولاصه این منو هی تهدید میکرد منم از ترس داشتم سکته میکردم.یهو شروع کردم به خوندن حمد و توحید که باعث پرت شدن شیطلان به دیوار میشد که با تموم شدن خوندن قران دباره با عصبانیت بطرفم میومد که دباره شروع میکردم به خوندن. چند باری اینکار تکرار شد تا که از خواب بیدار شدم.موقع بیدار شدن ارامش داشتم که تاحالا همچین ارامشی رو تجربه نکرده بودم.
  ممنون میشم یه راهنمایی بکنید

  • سلام محسن عزیز ، این گونه تجارب در افراد بسیار دیده شده ، انسان های خوب یا بد ، به هر دلیلی شبانه شاهد خواب های ترسناک این گونه شدن ، فرد یا شیطان رو دیده یا از موجوداتی ترسیده یا جن مشاهده کرده، و یکی از بهترین راه حل ها استفاده از آیات قرآن و همچنین صلوات و آیت الکرسی هست ، در کل در رویاهای معنوی ما این رو به کرار شاهد بودیم ، قرآن منبع و منشا نور هست و تاریکی ها از نور فراری هستند رویایی از خودم رو اگر بخوام برات بگم … شبی خواب دیدم در کوچه هایی تنگ و تاریک در حال راه رفتن هستم ، هیچ نوری نبود،منم در حال قدم زدن بودم ، به یکباره به خودم اومدم گفتم چرا اینجا انقدر تاریکه ؟ باید سری بر گردم ، به عقب دویدم و شاهد بودم که کسی بهم چسبید که اون هم شخص تاریکی بود . من هم سریع چندین مرتبه با قدرت صلوات فرستادم و شاهد بودم که تمام اون منطقه نورانی و روشن شد . این خواب ها جز خواب های تجربی هستند . شما تجربه کسب میکنید چطور در خواب ها از خودتون مواظبت کنید …

 39. سلام و ارزوی سلامت برای شما
  جالبه تمام مطالبی که نوشتین رو من توی خواب دیدم
  فقط اینکه شاید ماهی یک بار در خواب بفهمم خوابم… نمی دونم کی تعدادش بیششتر می شه؟
  سفر روح رو دقیق متوجه نشدم یعنی چی که به دست و پای خودمون نگاه می کنیم؟
  راستی در مورد خواب حیوانات چی می دونید؟
  ممنون

  • سلام ، بسیار عالی ، در مورد سوالتون پست خوداگاهی در بیداری رو رویا رو بخونین باز اگر سوالی بود بپرسین لطفا . سفر روح یعنی خروج روح از جسم ، و دیدن جهان با چشم روح ، ما زمانی که از جسم جدا میشیم میتونیم جسم خودمون رو رویت کنیم . البته نه همیشه . متاسفانه چون تا حالا خواب حیوانات رو ندیدم اطلاعات کافی هم در موردش ندارم .

 40. سلام خدمت آقا شهاب وبا تشکر از راهنمای شما در مورد رویاها باز هم مزاحم شدم تا رویایی که دیدم را به عرض برسونم خواب دیدم سفره افطاری پهن کردیم و همه اقوام هستند مادرم خدا بیامرزم نیز سر سفره بود من میدونستم ایشون به رحمت خدا رفته صحبتهایی کردیم با مادرم در مورد ناراحتی اقوام در مورد فوت ایشون که میگفت نباید ناراحتی کنند سپس یک تابلو به من هدیه داد که بسیار زیبا بود بالای تابلو نام پنج تن ال عبا حک شده بود وسط تابلو عکس یک پیر بسیار نورانی بود که من داشتم در مورد تابلو به برادرم توضیح میدادم این شخص را استاد رویا نام بردم چون دقیقا شبیه استاد رویایی بود که شما در مطالب خودتون گذاشته بودین خلاصه من ازتابلو خیلی لذت می بردم و تصاویر دیگری بر روی ‘تابلو بود که یادم نمیاد به نظر شما آیا تعبیر خاصی داره ممنون میشم نظر شما را بدونم با تشکر باز هم ممنون از مطالب بسیار وآموزنده شما.

  پاسخ:
  سلام مهدی عزیزم ، در مورد خوابی که دیدی ، ابتدا از خداوند میخوام که بهت صبر بده،سپس در مورد سفره ای که دورش بودین ، این رویا در اوایل مسیر معنوی دیده میشه ، نشانه حضور انسان های خوب در مهمانی خداوند هست ، سپس پنج تن ال عبا نشانه اینه که مسیر زندگی این افراد میتونه سر مشق خوبی برای شما باشه،چون این انسان ها از نظر عدل ، جوانمردی ، پاک بودن ، عابد و عارف بودن بهترین بودند ، استاد رویا هم امید وارم در جاهایی که گیر کردین به کمکتون بیاد .
  سوالی داشتی بپرس داداش گلم

 41. سلام آقا شهاب ممنون از مطالب بسیار زیبای شما از وقتی که خوابهامو مینویسم خواب های عجیب قریب زیاد میبینم خواب دیدم در یک شهر دوتا بچه کنارم وایساده بودند که یک دفعه یکیشون اون یکی رو بلعید و خورد من بسیار ترسیدم چون به طرف من اومدن از خواب پریدم البته تون شهر همه اینجوری بودن نمی دونم تعبیری داره یا نه. مطلب دیگه اینکه بعد از مطالعه در مورد تناسخ بعد از درخواست از خداوند عزیز موفق شدم تناسخ قبلیمو در خواب ببینم واز شما و حاج رضا بابت راهنمایی تشکر میکنم

  پاسخ: خواهش میکنم مهدی عزیز ، خوشحالم که مطلب برای شما مفیده بوده .
  حس شما نسبت به اون دو کودک چی بود در خواب ؟ من فکر میکنم یک بعد درونی شما بر بعد دیگر درونی شما پیروز شده ، حال اینکه کدوم پیروز بودند به احساس شما نسبت به اون دو کودک بستگی داره .

 42. با سلام خدمت آقا شهاب خسته نباشی ممنون از مطالب خوبت در مورد خواب من حدود یک ماه میشه که خوابهامو یادداشت می کنم تو این مدت خوابهای زیادی یادداشت کردم دو مورد برام سوال بود اول اینکه خواب دیدم یک کودک یتیم رو از یک کشور جنگ زده آوردم برای بزرگ کردن و دوم در یک کشتی سوار بودم و همراهان بسیاری همراه من بودن که کشتی براثر طوفان دچار صدمه شد ولی ما به سلامت به ساحل رسیدیم و همه سرنشینان سالم به ساحل رسیدن و در آن شهر خیلی به ما رسیدن و هدایایی نیز به ما دادن سوالم اینه آیا اینها مربوط به مسائلی که شما در مورد خواب گفتید میشود البته من قبل از خواب همیشه از خدا هدایت می طلبم. باتشکر

  پاسخ: سلام مهدی عزیز ، تعبیر خواب بسته به حالات درونی هر فرد متفاوته و تعبیر خاص خودش رو داره ، شاید کسی در باور خودش برداشتی متفاوت از دریا و یا کودک داشته باشه ، همون طور که قبلا گفتم یکی طلا رو خوب میدونه و یکی طلا رو بد میدونه ، کسی که طلا رو خوب میدونه اگر خواب طلا ببینه یعنی پاداشی بهش میرسه و باعلکس ..
  در مورد خواب آوردن کودکی یتیم یعنی اینکه شما به کسی تعالیم معنوی یاد میدید و اون رو نجات میدید ، در مرد خواب کشتی میتونم بگم که در مسیری که قبلا بودی ، یا عقیده یا طریقتی که قبلا داشتی محکم نبوده ، از هم پاشیده شده ، اما خداوند نخواسته که تو و دیگر همراهان غرق بشید ، شما رو نجات داده تا دوباره شروع کنید .

 43. سلام
  من در شب اول خاب سه تا بچه رو دیدم اما اونا بچه های من نبود و خانومی که اونرو نمی دیدم داشت در مورد نحوه نگه داری مادر از بچه می گفت
  اگه توضیح بدید ممنون میشم
  در ضمن من کتاب خود آموز پرواز روح در ۳۰ روز را خوانده و عمل کردم و یک بار هم خودم رو دیدم که خوابیدم

  پاسخ: سلام سهند جان ، به سرزمین های دور خوش اومدی ،
  دیدن کودک در خواب نشان از بعد معنوی شماست ، بعد معنوی شما مانند کودکی هست که باید تربیت و بزرگ بشه ، در لحظه های اول شما خواب بچه ای رو میبینی و اگر در مسیر معنویت موفق باشی میبینی که بچت شیرین تر و دوست داشتنی تر شده و تو داری باهاش حرف میزنی و خیلی دوسش داری ، خواب اول شما ترجمه شده ، اینکه مادری داشت نحوه ی تربیت رو یاد میداد یعنی اینکه تو باید نحوه ی تربیت بعد معنوی خودت رو یاد بگیری تا بتونی در این امر موفق باشی ، و این کار با خوندن کتاب ها و باز کردن بعد ذهنی و تغییرهای مثبت در رفتار و اعمال و عبادت ها امکان پذیره .

 44. درود به دوستان مهربانم
  مطلب کاملی بود من از خوندنش لذت بردم دلم می خواد احساسم را بیان کنم هر موقع وارد سرزمینهای درو میشم این شعر به یادم میاد
  چه زیباست که چون صبح پیام ظفر آریم
  گل سرخ گل نور زباغ سحر اریم
  چه زیباست چو خورشید درافشان ودرخشان
  زآفاق پر از نور جهان را خبر آریم
  همان گونه که خورشیدبر اورنگ زرآید
  خرد را بستاییم وبراورنگ زر آریم
  چه زیباست که بامهر دل از کینه بشوییم
  چه نیکوست که باعشق گل از خار برآریم
  گذرگاه زمان را سرافراز بپوییم
  شب تار جهان را فروغ از هنر آریم
  اگر تیغ ببارند جز از مهر نگوییم
  وگر تلخ بگویند سخن از شکر آریم
  بیایید بیایید
  از این عالم تاریک دل افروزتر از صبح
  جهانی دگر آریم
  مانا باشید

  پاسخ: سلام رومیتای عزیز ، ممنون از اینکه لطف خودت رو به نحوه های مختلف به ما انتقال میدی . ما هم خیلی خوشحالیم که این وب برای شما مفید بوده ، درسته تعدادمون زیاد نیست ، اما خوبیش اینه به هم نزدیک تریم .

 45. سلام وخداقوت. از سایت خوبتون لذت بردم راستش بدنبال حقیقت گشتن سراز سایت شما درآوردم به سفارش دوست حقیقت جویم.من یکسالی میشه که واسه تقویت روح و..مدیتیشن ومراقبه برای آرامشم کارمیکنم در قسمت خوابها منم درست هربار خواب دانشگاه و امتحان میبینم وبعضی شبها سر سوالات برام گنگ بود یا وقتم تموم میشد.فکر میکردم این خوابها کابوسه به لطف سایت خوبتون استرسم کم شد والان که خوال میبینم باز تو دانشکده هستم ولی اینبار امتحانی درکارنبود بلکه رو صندلی با شماره۹ منوجادادند و ازم میوه گیلاس پذیرایی کردند منتها نصف میوه ها گندیده بود.من میوه های سالمو خوردم.واینکه چندباره خواب میبینم یک کودک پسر دوساله یا یک نوزاد پسربسیار زیبا دارم که توخوابم اونو گم میکنم ودنبالش میگردم.اگخ منو راهنمایی کنید ممنون میشم

  پاسخ: سلام لیلا عزیز ، خوبی ؟
  ابتدا بهت خوش آمد میگم برای اینکه اولین نظر رو تو این وبلاگ گذاشتی . سپس اینکه تعبیر خواب شما چی میشه .
  همون طور که در وبلاگ مطالعه کردین دانشگاه به معنی تدریس معنوی هستش، حال این تدریس ها زمان هایی با امتحان همراه هستش و زمان هایی امتحانی در کار نیست ، گاهی اوقات هم امتحان گرفته میشه اما شخص خبر نداره که امتحان داره و به همین خاطر در خواب میبینه که امتحان داده و چیزی بلد نیست . حال اینکه شما میوه ها رو در خواب دیدید ، میوه گندیده در خواب به معنی دوستای بد هستش ، شما دوستان خوب رو برای خودتون انتخاب میکنین ، اما اینکه شما بچه هاتون رو گم میکنین به این معنی هستش که آگاهی خودتون رو گم میکنین و دنبال آگاهی معنوی هستید . که زمانی که به یک دانش معنوی درست برسین به طور حتم در خواب مشاهده میکنین که با کودک خود در حال زندگی هستید و باهاش صحبت میکنین .

 46. سلام ؛ باشه به روی چشم آخه نه اینکه از صب تا عصر پای سیستمم وقت اضافه برا خوندن زیاد میارم

 47. سلام اولین باره که وارد سایتتون میشم برام جالبه چون قسمت اعظم این خوابها رو قبلا دیدم و حتی در خواب پرواز کردم که تا مدتی شارژ بودم انرژی خوبی بهم میداد اما مدتهاست که دیگه این خواب رو ندیدم. دلم میخواد باز تجربه اش رو داشته باشم. اما در مورد اینکه میگی تقدیر قبلا نوشته شده موافق نیستم . زیراکه اگه چنین بود ما دیگه مختار نبودیم. درست میگم.انسان سرنوشتش را خودش تعیین میکنه نه اینکه از قبل رقم خورده باشه.
  ممنون

  پاسخ: سلام خانوم نسرین حالتون خوبه ؟ خیلی خوش اومدین به سایت ، شما نحوه ی آشناییتون با سایت به چه صورت بوده ؟
  خوشحالم مطالب براتون مفید بوده ، امیدوارم موندگار هم در ذهنتون باشه .
  منظور از اینکه تمام سرنوشت انسان از قبل رقم خورده باشه به هیچ عنوان نیست ، بلکه مقداری از سرنوشت رو خود ما و مقداری از سرنوشت رو خدا و یا اعمال ما برای رقم میزنن ، جایی هست که انسان میخواد کار دیگه ای انجام بده ، اما خداوند به این علت که میدونه انسان با انجام این کار ضربه ای شدید بهش وارد میشه پس به طریقی انسان رو از اون کار منع میکنه و راه دیگه ای رو پیش روش میزاره و اینکه اعمال ما هم در شکل گیری آینده ما نقش به سزایی دارند ، که این اعمال ما جز همون ساختن آینده به دست خود ما محسوب میشه .

 48. سلام آقا شهاب خوبین.ببخشید دیر به وبلاگتون سر زدم.من توسط آقای مهرداد با وبلاگ شما آشنا شدم.توی وبلاگتون مطالب خیلی خوبی هست که من تونستم خیلی استفاده مفید ببرم.انشاالله همیشه در پناه الله موفق و موید باشید.

  پاسخ: خواهش میکنم مهشید خانوم . این چه حرفیه . خدا پشت و پناه شما باشه .

 49. آقا من دوباره اومدم …..

  ی سوال دیگه….خودتون گفتین که یه خواب تو ی خواب دیگه یعنی به مرتبه دوم آگاهی یا دنیای درون صعود کردم…… حالا این مرتبه دوم آگاهی یعنی چی ؟ یا اصلا آدم چجوری به این مرحله صعود میکنه ؟ …..

  پاسخ: سلام نسترن ، ببین مراتب آگاهی یکی دوتا نیست ، یا اینکه کسی هم به اون صورت در اونا سیر و سولک نداشته که بتونه بگه چه شکلی هستند و چه اسمی دارن ،
  اما ما این رو میدونیم وقتی کسی در خواب خواب میبینه یعنی به یک مرحله بالاتر صعود کرده ، مثل اینکه شما در جهان دیگه ای هستی و در اون جهان خوابیدی و داری خواب جهان دیگه ای رو میبینی ، دنیای خواب خیلی پر رمز و رازه ، اگه کاوش گر خوبی باشی چیزای جالب برای دیدن زیاد داره .

 50. سلام دوست عزیز یه سوال:زمانی که شما خواب کسی رو میبینید آیا آن شخص هم خواب شما رو میبینه یا نه؟؟؟؟!!!!لطفا جواب بدین

  پاسخ: سلام میلاد جان .
  خوبی ؟ نه در نود درصد مواقع طرف مقابل نمیدونه . خیلی احتمالش کمه .
  مگر اینکه هر دو طرف خیلی خیلی از لحاظ معنوی و خواب رویا قوی باشن .

 51. سلام به شهاب عزیز و دلداده
  میخواستم از دلداده یه سوال بپرسم اینکه اول چه دینی داری؟
  دوم من و گروهم خیلی در مورد زرتشت تحقیق کردیم و با توجه به مدارکی که بدست اوردیم به این نتیجه رسیدیم زرتشت یه شخصیت ساختگی هست و هیچ وقت وجود خارجی نداشته . سوم “کتاب گمشده انکی که میگی مال ۵۶۱۲ سال پیش از مباحث علمی سخن گفته که علم ما تازه بدان رسیده” چطور میتونی ثابت کنی که مال اون زمان هست؟چرا قبلا اسمی از این کتاب به میان نیومده؟چهارم این افکار مال شیطان پرست ها هست که میخوان بگن قران ناقص هست اگر شما یه سفر به المان بری میبینی کتاب قران رو با تغییر نام از ترس مسلمان شدن المانی ها با یک نام دیگه میفروشند که از اون درس زندگی بگیرن و با اداب زندگی اشنا بشن. با چند کتاب که نویسنده اون معلوم نیست و تا حالا میتونستن علیه قران استفاده کنن چرا استفاده نکردن قران رو محکوم کنی؟؟؟

 52. سلام ممنون از وبلاگتون و راهنمایی های جالبی که کردین
  من قبل از اینکه این وبلاگ رو ببینم مثل شما از خدا خواسته بودم تا بیشتر بهش نزدیک بشم این خواب هارو دیده بودم ولی فکر نمیکردم همچین معنی داشته باشه داشتم ناامید میشدم فکر میکردم خدا دوستم نداره ولی این مطالب رو که خوندم به زندگی امید تازه ای پیدا کردم انگار دوباره متولد شدم.
  ممنون از لطفی که به من کردین و کسی که این وب رو به من معرفی کرد

  پاسخ: سلام مهشید خانوم ، خیلی به وبلاگ خودتون خوش اومدین ، و امید وارم که همواره مطالب به درد شما بخوره ، و ممنون از نظر شما ، میشه واسمون بگین چطور به این وب و توسط چه کسی آشنا شدین ؟ خیلی ممنون

 53. مطالبتون برام جالب بود بخصوص این قضیه استارت و خوابو..

  پاسخ: سلام دوست من . خیلی ممنون از نظرت

 54. ی سوال دیگه هم دارم خوب :p
  ببینین من ۱۷ سالمه …. تو یه سایت دیگه خوندم یه سری تمرینا واسه دیدن خواب و این چیزا بود ولی گفته بود زیر ۱۸ سال براشون مضرره…. نظر شما چیه ؟

  پاسخ: من به روش معنوی که شامله پاکی و راستی میشه برای ورود به معنویت اعتقاد دارم و خودم این روش رو رفتم ، در مورد اون روش ها هم شنیدم ، شاید با اونا هم بشه ،
  اما اگه گفته مضره پس دلیلی داره ، به نظر من اونارو تمرین نکنی بهتره الان ۀ
  ما هدفمون از خواب دیدن دنیای جالب خواب نیست ، بلکه دید معنوی هستش و صعود معنوی ، برای رسیدن به معنویت واقعی هم که به خدا شناسی منتهی بشه این تمرینا از نظر من کار ساز نیست . شکوفه داره اما میوه نه .

 55. سلام خوب هستین ؟
  ببینین من تا حالا چند بار خواب دیدم که میدونم که خوابم…

  چند ماه پیش خواب دیدم که تو یه جاده دارم میرم ( یادم نیست با چی فکر میکنم پیاده بودم ) بعد میدونستم که خوابه ولی بعدش باز توی خواب دیدم که از خواب بیدار شدم….یعنی یه خواب توی یه خواب دیگه…

  میشه بگین تعبیرش چیه ؟
  راستی ممنون واسه مطالبتون

  پاسخ: سلام نسترن خانوم ، همسن نشون میده که شما میتونی تو دنیای خوابت کمی پیشرفت کنی و اطلاعاتی کسب کنی ، اما خوابایی که دیدی خواب های خیلی ابتدایی بوده ، که تو همین پست هم گفتم در موردش ، اینکه در خواب بیدار شدی اینها شاید بشه گفت درجات صعود به مراتب بالاتره که در دنیای خواب بودی و دنیای خواب وارد یک دنیای دیگه ای شدی ، تجربیاتت جز تجربیات ابتدایی خواب هستش و میتونی اونارو تقویت کنی ، که اونم به خواسته خودت مربوط میشه ،
  جاده رم که گفتیم یعنی مسیر حرکت تو ، حالا میتونه دین باشه یا هر چیزی که تو ازش پیروی میکنی . بازم اگه سوالی بود بپرس . ممنون از نظرت .

 56. جناب دلداده دو ایه اول یکی بودن ساخت زمین ۲ روز اما ایه دومی گفت ساخت زمین همراه برکات که ۴روز جمع با دو روز ایه اخر که افرینش اسمانه میشه ۶ روز.ایه دومی که گفت ۴ روز ساخت زمین و برکات از ایه دوم و اول میفهمیم ساخت تنهای زمین ۲ روز برکات ۲روز و اسمان هم دو روز جمعا ۶ روز .ایه اول بخشی از ایه دوم را میگه اولی یعنی شما ساخت زمین را دو بار حساب کردین

  پاسخ:
  سلام عارف عزیز ، ممنون از نظر زیبات .

 57. سلام،
  بعضی از مطالب وبلاگ شما رو خوندم برام جالب بودن.
  این نمونه هایی که از تجربه ی خواب گفتین من خیلیاشو تا به حال داشتم.
  اون امتحان، قبول شدن یا قبول نشدن، سفر کردن، در مدرسه بودن، در دانشگاه بودن، در جشن بودن، در عزا بودن، و خیلی که نوجوون بودم خواب پرواز کردن، و گاهی خواب عبادت کردن می بینم ولی هیچ وقت سمت قبله نیست … ولی بیشتر از هر چیز دیگه ای من خواب فوت شدگان رو می بینم به خصوص مادربزرگم. در یک تجربه هم خواب فوت شدگانی رو دیدم که مثلا شاید ۱۰-۲۰ سال باشه که فوت شدن و البته اونا از من خواستگاری می کردن. برام جالب بود به هر حال من براشون خیرات دادم.

  پاسخ: سلام سمیرا خانوم ، نظر شما رو خوندم ، معانی خواب های شما به خوبی در پست توضیح داده شده ، اگر مایل به دیدن بیشتر بودی میتونی راه رو ادامه بدی ، که لازمش همون پاکی و صافی و هدف معین برای حرکت به سمت معبوده ، ممنون که تجربه هات و گفتی و امید که این وب بتونه نیاز هات و پاسخ گو باشه ، پست علی اسکانیا و خواب رو رویا رو هم حتما مطالعه کن .

 58. ممنون از لطفت ؛ منتظر نظر بقیه دوستان هستم.

 59. شهاب جان حال و احوال ؛ دوست دارم اول نظر تورو بدونم.

  پاسخ:
  سلام ،علی جان خوبی؟ نظر من اینه: خوب دخترت یک خواب بسیار زیبا در دنیای کودکانه بوده ، خوابش مثل برنامه کودکانه های رویایی میمونه ، این خواب رو اگه یک دختر سن و سال دار ببینه تعبیرش خیلی فرق میکنه ، اما چون دختری کم سن این رو دیده نمی تونم تعبیری واسش بگم ، ولی شاید باز هم از این خوابا ببینه تا در آینده نسبت به خواب هاش بی تفاوت نشه ، چون خود من هم توجه به خواب هام از بچگی بوده .

 60. شهاب جان سلام دوست دارم در اینجا خوابی که دختر ۸ ساله من به نام شقایق دیده رو براتون تعریف کنم :
  این بچه خواب می بینه که از یک نردبان بالا رفته و به یک سکو رسیده که دوستای مدرسه اش هم اونجا بودن بعد سکو به پرواز در می آد و به سمت آسمون می ره , عقابی که در آسمون پرواز می کرده به شقایق نزدیک می شه و یک پر ازش جدا میشه و می افته توی دست شقایق و خواب تموم می شه.
  دوست دارم نظر دوستان رو در مورد این خواب بدونم.

  پاسخ: سلام علیرضا جان ، خوبی؟
  ممنون بابت گفتن این خواب ، چقدر خواب زیبایی بوده ، ببینیم نظر دوستان چیه
  منتظر میمونیم تا تبادل نظری انجام بشه

 61. سلام بر اهل سایته سرزمینهای دور به خصوص اقای دلداده .
  از لطفه خطابه شما بسیار سپاسگذارم .
  بد ندیدم که در این کانته اخر که قرار است از من در این سایت موجود باشد اضافه کنم که من در خارج از ایران زندگی میکنم و بیش از ده سال است که فقط به تحقیق پیرامونه اکنکار پرداخته ام و فرصت ان دست نداده تا هماننده شما بشود تا با تمامی ادیان و مسلکها به انگونه که شما میگویید اشرافی حاصل کنم !
  من عینه کامنته پیشین را دوباره کاپی پیست میکنم تا نظرتان را به این مسئله که میخواهم توضیحی مختصر درباره ی ان بنویسم جلب کنم :

  “البته من به شخصه خیلی از دانشه خود را در زمینه ی سلوک از شخصه کلمپ میدانم که برکت بر او باد ولی نکته اینجاست که در قضاوتهای سطحی به عمق توجه نمیشود و انسان خود را در تله های ذهنی گیر میاندازد که انشا… همگی ما از شر این تله ها جانه سالم به در بریم .”

  همانگونه که مشاهده میفرمایید من ذکر کرده ام که اگر قضاوتهای سطحی را مد نظر قرار دهیم به عمق پی نمیبریم و منظوره من درست همین بوده است که کسانی هستند که با خواندن یا شنیدنه چند نظریه یا دیدنه سایتهای انتقادی قضاوت میکنند که این مسلک یا ان فرد خاطی ایست ! پس این ایراد بر من نمیتواند مترتب باشد حداقل به دو دلیله زیر :
  ۱ – من در خارج از ایران به سر میبرم و دامنه ی سایتها ی مورده دسترسی در این نقطه از دنیا بیش از تصور ایرانیانه عزیزه مقیمه در ایران میباشد و من نیز فردی دقیق در پیدا کردنه سایتهای معتبر و به قوله خودمانی تر “بی شیله پیله ” هستم.
  ۲ – من به شخصه معتقدم صرفه نظر از اینکه پیامه حق از دهانه چه شخص با چه مسلک و دینی خارج شده ان را اویزه ی گوش میکنم و این به من جرات داده است تا با صراحت بگوییم فقط چیزهایی را که به ان یقین حاصل کرده ام و به ان باور دارم به مخاطبینه خود منتقل کنم نه اینکه هر انچه در ان شک دارم و دیده کافی در ان زمینه نصیبم نشده به عرصه ی دیده خوانندگان گذارم تا ناخواسته شکهای انان را از انچه هست و دارند چندین برابر بیشتر نمایم تا دلزدگی هایشان نسبت به دین و طریقتها چندین و چند برابر شده و خود یا راهشان را در جاده های پوچی و سر در گمی ناهموار تر ببینند .

  بحث تا جایی زیباست که درسی به همراه داشته باشد و بیش از ان به کلماتی تو خالی و شک برانگیز مبدل میگردد و من همیشه از بحثهایی اینچن ادامه مطلب بالا
  بحث تا جایی زیباست که درسی به همراه داشته باشد و بیش از ان به کلماتی تو خالی و شک برانگیز مبدل میگردد و من همیشه از بحثهایی اینچنینی کناره گرفته ام و خواهم گرفت .

  در پناه حق

 62. سلام
  وب خوبی داری…
  به ما هم سر بزن.
  http://www.tak-forum.ir

 63. خدا و بهترین هایش

  سلام
  چطوری ؟
  دوست قدیمی حالت چطوره ؟
  بعداز چند ماه برگشتم و دلم برای همتون تنگ شده
  سری بهم بزن

  پاسخ: با کمال میل

 64. سلام به همه نویسندگان و تماشا گران
  اول این که دلداده جان شما میتونی تفسیر مثنوی معنوی از “کریم زمانی” رو بخونی که بهترین تفسیر هست مطمئن باشید دستور العملها و تمرینایی داره که به شما حتما کمک میکنه که جواب همه این سوالای رو که میپرسید یا درگیرشید خواهید یافت . (بی شک) . دیوان شمس تبریزی و مثنوی معنوی فرق زیادی ندارن ! چیزایی رو که تو شمس تبریزی نوشته شده به زبان داستانی دیگه یا حکایت یا موضوعی دیگه نوشته شده . در کل دستورالعملهاش همش یکی هست و به یک چیز خطم میشه
  دوم هم این که شهاب جان یه چیزی گفتی که مشتاق شدم زودتر بدونم اون مطالب رو “علی آقا” بود یا آقا رضا” ! بهر حال زود باش قارداش 😀

  پاسخ: من ترک نیستما قارداش ، ترکی بیلمیرم، 🙂
  بعد اینکه اون پست رو هم دو هفته دیگه مینویسم واست ، فعلا دارم یه پست دیگه مینویسم .

 65. مناظره ای بسیار بسیار زیبا بود و قابل استفاده بینهایت متشکرم

 66. ادامه نوشته های بالا. ولی بگذارید دلنوشته هایم را هم بنویسم خطاب به شما و سایر دوستان عزیزم البته اگر بنده را لایق دوستی باخود بدانید. باور کنید قصد من دشمنی یا بدخواهی دینی خاص یا راه و روشی خاص نیست . طبق نوشته دوستمان شهاب مگر دین به ما چه کرده ؟ هیچ و اگر امروزه اندیشه ها و نظریه های را که با دین همساز نیستند را به سرعت رد میکنند و ارائه دهندگانش را کافر میپندارند و مجازاتشان میکنند ما آنان را از دین نمیدانیم بلکه از بی خبران افراط گرمیدانیم که ترسشان نه برای دین بلکه بخاطر صلاح خودشان است. و سخن آخرم اینکه کاش میشد دست شما بانوی گرامی را ببوسم آشنایی باشما و خواندن نوشته هایتان به من واقعا گرما و حس خوبی را انتقال می دهد و قوت قلب میگیرم از برای اینکه فهمیدم هنوزهم بانوانی پیدا میشوند که به غیر از دغدغه های خرید و آرایش و غیره بی تفاوت نسبت به خود و جهان خود نیستند و می اندیشند . بسیار از شما سپاسگذارم . و عذر خواهی میکنم بخاطر زیاده گوییم و اینکه وقتتان را گرفتم.
  باشد که مورد رشد و تعالیمان شود.

 67. ادامه مطالب بالا. که اگر نوشته شما مبنی بر دوره که هر دوره هزار سال میباشد را هم قبول کنیم باز هم طبق علم فیزیک و غیره عدد خیلی خیلی خیلی کمی است در مقابله با عدد زمانی که برای تکامل جهان لازم است.برای مثال فکر میکنید چقدر زمان لازم است تا یک ستاره متولد شود؟ (تحقیق در این مورد را به خودتون محول میکنم تا شاید در کنار آن به مسائل دیگری نیز توجه کنید). و اینکه شما را به مطالعه فارسی قران توصیه میکنم خصوصا آیه ۷۷ سوره مائده که میفرماید:”بگو ای اهل کتاب در دین خود غلو (و زیاده روی) نکنید و غیر از حق نگوئید و از هوسهای جمعیتی که پیشتر از این گمراه شدند و دگران را گمراه کردند و از راه راست منحرف گشتند پیروی ننمائید. ” و در آخر راجع به معجزه و قدرت اختیارات خداوند . حتما شما نیز تا به حال در محرابی امام زاده ای یا جاهای دیگر شمع روشن کرده وبدان نظاره کرده اید.حتما تا بحال وصف شفا یافتن های را شنیده اید و معجزاتی دیگر که البته اینها که معجزه نیستند اسم دیگر آن کرامات است چون معجزه مختص پیامبران است ولی این جواب این بخش از سوالات و نوشته های بنده نبود . شاید بنویسید چه ربطی به شمع داشت بله مردمان ما سالهاست که با انجام این عمل و درکنارش دعاها میخوانند ولی از خاصیت نگاه کردن بدان بی خبرند.اگر به این مهم که ۵ طبقه وجود دارد که عبارت اند از مادی ، اثیری ، ذهن ،علی و روح معتقدید باید بنویسم که تمامی معجزاتی که بشر تا بحال دیده و شنیده از طبقه ذهن آمده و میآیند و بالاتر از آن را شامل نمیشود چرا که آن مقام متعال را خواهش و نیازی نیست .(راجع به این موضوع هم کامنتی جدا مینویسم )اما به شما پیشنهاد میکنم که برای پاسخ به سوالات خود زبان آسمان را یاد بگیرید و این امر میسر نمیشود جز در سکوت نشستن و به هیچ نیندیشیدن و نگاه کردن و گوش سپردن به هیچ ، که پوچ نیست .ادامه دارد.

 68. ادامه نوشته های بالا. بلکه در سلسله استادان اک چهار گروه اصلی وجود دارد که برای اطلاع بیشتر مینویسم که عبارت اند از ۱-ماهانتا،استاد حق در قید حیات که فواصل بین هر پنج الی هزار سال و در اعصار تازه معنوی ظهور میکند.۲-ماهانتا ماهارای که استاد حق در قید حیات است ودر آگاهی ماهانتا فعالیت میکند.۳-ماهاراجی،استاد حق درقیدحیات که هنوز به مقام ماهانتایی نرسیده است. و ۴-استاد اک که تعداد آنها بی شمار و عموما ناشناخته اند. اینان استادان معنوی هستند که رهبر معنوی اکنکار را در اهدافش یاری میکنند.بله دوست عزیز سری داروین گراس ماهانتا نبودند بلکه موقتا تا آماده شدن کامل استاد حق در قید حیات بعدی ردای قدرت اک را به دست گرفته بود نه خرقه معنوی ماهانتا را. و اما راجع به اینکه ۶روز آیات قرآن را شش دوره تفسیر کردید مینویسم .اول اینکه بنده نمیتوانم قبول کنم کتابی که خود اشاره بر آشکار بودنش برای همگان دارد ، چنین مسئله مهمی را اینگونه بیان کند چرا که فرق از زمین تا به آسمان است میان روز و دوره گذشته از آن این مسائل و پرسش ها قبلا هم بوده و ما یا دوستان هم عقیده ما هرگز چنین چیزی را در گذشته نشنیده بودیم ولی حال با وجود علم فیزیک و نظریاتش اخیرا این موضوع بیان شده که منظور از روزها دوره هست نه الزاما روز.اگرم این تفسیر شما را قبول کنیم نظرتان راجع به این آیات چیست که اولین آیه از سوره سجده آیه پنجم که میفرماید:”امور این جهان را از آسمان به سوی زمین تدبیر می‏کند سپس در روزی که مقدار آن هزار سال از سالهائی است که شما می‏شمرید به سوی او باز می‏گردد” و همچنین سوره حج آیه ۴۷که هر روز خداوند را برابر با هزار سال ما بیان میکند با آیه چهارم سوره معراج که میفرماید:”فرشتگان و روح (فرشته مخصوص) به سوی او عروج می‏کنند در آن روزی که مقدارش پنجاه هزار سال است”که در دو جا هر روز خداوند را برابر با هزار و در یک جا برابر با ۵۰۰۰۰سال بیان میکند .ادامه دارد

 69. ادامه نوشته های بالا
  زمانی که به تحقیق راجع به ادیان پرداخته بودم ، با موبئدان انجمن زرتشتیان جهان که در تهران میباشد گفت و مان میکردم ، این مسئله را پیش کشیدم که عرفان های هستند که زرتشت را از اساتید به حق خود میدانند ولی جواب آنان این بود که این عرفان ها برای محق جلوه دادن خود از نامهای بزرگان تاریخ استفاده میکنند ولی این درحالیست که خودم زمانی دوبار کتاب مقدس زرتشتیان “گات” به ترجمه رستم شهرزادی را کاملا و با دقت مطالعه کردم و با وجود شناختی که از زرتشت داشتم به این گفته اکنکار ایمان آوردم که زرتشت از اساتید آنان میباشد و از شاگردان استاد رامی نوری . ببینید متاسفانه متاسفانه شما نیز بسان عامه در اشتباهید و وقتی میخواهید در مورد شخصی یا چیزی بدانید به آن وارد نمی شوید و یا با آن شخص خود ارتباط برقرار نمیکنید و از اطرافیان راجع بدان میپرسید و به گفته های آنان اعتماد . پس چرا خود دست بکار نمی شوید و از قوه تمییز خود استفاده نمیکنید؟شما نیز این اظهارات خود که چرا وقتی که اکنکار اعلام میکند ماهانتا را خود سوگماد انتخاب میکند بعد از مدتی آن را از مقام خود برکنار میکند را از چند سایت ایرانی که ضد نگرش های نو هستند و هر اندیشه ای را که مغایر با راه و رسم خود میدانندو فورا برای آن نقد میسازند گرفته اید .سوال خوبیست و واقعا چرا سری داروین گراس از مقام خود برکنار شد.و سری هارولد کلمپ بجای آن قرار گرفت؟ ولی جویا بانو اصلا سری داروین مگر بر مقامی هم بود که از آن کناره گیری کند؟ متاسفانه یا خوشبختانه کسانی که سوال را بخاطر اطلاعات اندکی که از اکنکار دارند و با آن میخواهند آن را نقد کنند ، نمیدانند که سری داروین اصلا ماهانتا نبود .ادامه دارد

 70. درود بر شما
  جویا بانو گویا شما آخرین نظر ارسالی بنده رو که اشتباها بطور نصف ارسال شده بود را نخوانده اید و توصیه میکنم یک بار دیگر آنان را بخوانید .اگر دقت کنید بنده نوشته ام که قصدم از نوشتن علم ژنتیک حاظر جوابی نبوده و نییتم فقط این بود که بنویسم با آنکه میدانیم علممان اندک است ولی با همین دانش اندک نیز به پیشرفت های قابل توجهی دست پیدا کرده ایم.و اینکه مسئله روح بنده در این مورد حرفی از تناقض به میان نیاورده ام بلکه دوست عزیزمان جناب شهاب ابراز کرده بودند که ما علممان از روح را از قرآن و پیامبر بر گرفته ایم که نوشتم خیر در قرآن راجع به روح چیزی نوشته نشده و آن را یک راز خوانده (که لازم شد برای این موضوع کامنت جداگانه ای حتما بنویسم ). و همچنین سخنی از عرفان های اسلامی یا غیره به میان نیاورده ام بلکه نوشته بودم برای جناب شهاب که شما یا کسانی که از روح مینویسید علمتان راجع بدان را از دین خود ندارید دلیلش راهم نوشتم(و این نیز از برای آن بود که بنویسم بر ما روا نباد که پاسخ تمامی سوالاتمان را در دینی که برای مردمان گذشته آمده جستجو کنیم).یا همچنین از اکنکار سخنی نبرده بودیم . ولی با توجه به اینکه میشناسمش باز مینویسم . اکنکار اعلام میدارد که در سلسه اساتید خود اشخاصی چون زرتشت ، بودا و عیسی هستند.خوب طبیعی است که از سخنان آن بزرگواران استفاده کنداما ندیده ام از اسلام یا دیدگاههای اسلامی در اکنکار استفاده شده باشد شاید مسائلی باشد که مورد قبول هر دو باشد ولی صرف اینکه آنان را کپی از دیدگاه خود بدانیم نیست.
  ادامه دارد.

  پاسخ: سلام دلداده ، من منظورم شروع بحث روح بود ، که ما روح رو با بیان محمد در اسلام در ۱۴۰۰ سال پیش باهاش آشنا شدیم ، مگرنه اون زمان کی میدونست روح چیه ؟ تو اون زمان جهل و نادانی و بت پرستی و دختر کشی کی اطلاع از خدا داشت که بخواد به چیزی غیر قابل مشاهده مثل روح اعتقاد داشته باشه عیسی هم برای اولین بار روح رو عنوان کرد . و در ز در عرفان های نو ظهور که قدمتشون به ۵۰۰ سال هم نمیرسه مباحثی از روح شده که اکنکار کامل ترین اون هاست ، منظور جویا این بوده که اکنکار هم که کامل ترین اونهاست با این ترفند به جلو اومده. کپی برداری از ادیان دیگه و گفتن اینکه من حقیقتم .

 71. سرزمین های دور for دلداده و جویا

  سلامی دوباره ،
  سوالات خوبی مطرح شد ، و جوابای خوبی هم مکاتبه شد ، هر کسی نظر و عقیده ای داره البته ، و نظرش محترمه ، امید وارم این رو لحاظ قرار بدین . ممنون از جویا و دلداده بابت مناظره زیباشون .

 72. دوسته عزیز -دلداده – که نمیدانم بر کدامین راه دل داده ای که حق اشکار استو راه هموار بر انکه میخواهد ببیند .
  منظوره نظره من از مجموعه و زیر مجموعه تعداده روزهای افرینش بود در قولهای متفاوتی از ایه ها و سور مختلف نه مجموعه یسوره ها و زیر مجموعه ی ایات . پس باره دیگر منظوره خود را مینویسم که اگر در گفتنم قصوری بود بدانید که منظوره نظر این است : مجموعه ی تعداده روزهای افرینش که ۶ روز قید شده به زیرمجموعه ی افرینشه زمین زیرمجموعه ی افرینشه اسمان و زیر مجموعه ی افرینشه کائنات تقسیم میشود . ما نمیتوانیم قسمتی از زیرمجموعه های گفته شده را که هر کدام میتواند دو روز ( یا بهتر بگوییم دو دوره ) است با کل مجموعه که ۶ روز است جمع بزنیم . زیرا به جوابی اشتباه در ریاضی دل بسته ایم .
  در ثانی لازم به ذکر میبینم که در ایه های قرانی الزاما روز با معیار زمینی و قراردادی ی منو شما بنا گذاشته نشده بلکه منظوره نظر از هر روز دوره ای است که میتواند هزار سال هم باشد !
  علمه سفسسطه بد گردابی ایست برادر !

  اشاره ای دیگر داشتید بر فرموله اب و … که حاکی از بناشدنه قوانینه قراردادی ی حق بر اراده ی حق را به نمایش میگذاشت . دوسته من بیشتره ما هر روزه در دعاهایمان از خدا بنا نشدنه سنگ بر سنگ را طالبیم ! وقتی به دعا با قلبی روشن و زار میطلبی شفای عزیزه سزطانی ی خود را به علت و معلول پشت کرده ای و خواستاره در هم شکستنه قوانینه علوم طبیعیه هستی که خوده او بنا کرده . نگویید منکره معجزاتید که کل ایمانتان را زیر سوال برده اید ! که او قادری است که باگفتنه شدنش هست خواهد بود .
  سخن کوتاه میکنم و ازحق خواستارم که در ایمانمان تزلزلی وارد نشود که سفسطه خود شقی ایست از وروده به مراحله تزلزل .
  والسلام . حق یارتان باد

 73. قسمت سوم – جویا
  به عرفان و اسلام به گونه ای اشاره فرموده بودید که میخواستید ما را به عمقه دانسته هایمان بیشتر بکشانید . نمیگویم اصلاح که اصلاح کاری بسیار سخت به ماننده قضاوت است که از امثاله علی بر میامدو بس. به نوشته هایتان اضافه میکنم که عرفانی که در ناحیه ی شرق موجود است قدمتی دیرینه دارد که ما به خصوص ایرانیان عرفانه خود را از بزرگانه مسلمانی همچون مولانا و حافظ و بوعلی… به عاریت گرفته ایم که حتی اکیستها برسلوک ایشان صحه گذارده اند پس عاریتی از سلوکه غرب به شکله بارز در عرفانه ما یافت نمیشود .
  حتی اگر موشکافی بیشتری را جایز بدانیم به این نکات در تحقیقاتی وسیع تر خواهیم رسید که مکتبه اکنکار در زمانه پائول توییچل حدود ۶۰ سال پیش از نکاته مثبته بسیاری ادیان و طریقتها به خصوص بودیسم مسیحیت اسلام و…کپی برداری شده و در انتها خود تمامی ادیان را رد و اکنکار را بر حقه ی مطلق شمرد در حالی که قدمته ان به هزاره هایی که به ان اذعان دارد نمیرسد . یا به این مسئله کشیده میشویم که چگونه مکتبی ماورایی استاده برحقه خود را بعد از پائول توییچل فردی انتخاب کرد که پس از کمتر از یک سال او را منحرف و خاطی خواندند و به جای او کلمپ بر روی کار امد . البته من به شخصه خیلی از دانشه خود را در زمینه ی سلوک از شخصه کلمپ میدانم که برکت بر او باد ولی نکته اینجاست که در قضاوتهای سطحی به عمق توجه نمیشود و انسان خود را در تله های ذهنی گیر میاندازد که انشا… همگی ما از شر این تله ها جانه سالم به در بریم .
  در مبحثه اخر به عوالمه منظومه ی شمسی و تعداده انها اشاره نمودید . حقا که استادید بر تحریکه انسانه تنبلی چون من که مرا به فکر وادارید که تعداده متفاوته ذکر شده در سیارات منظومه ی شمسی یا راه شیری به همان علمه ریاضی ی مجموعه ها اشاره میکند که میتوان در یک حساب و امارگیری کل مجموعه ها را شمارش کرد یا میتوان در شمارشی دیگر با مبنایی دیگر زیرمجموعه ها را به شمارش گذاشت . به الطبع جواب در دو حالت یکسان نخواهد بود .
  از لطفی که در حقه من فرمودید تا دوباره به اهمیته ارتباطه دین و تحقیق انسان و قضاوتها روح و معنا بیش از پیش پی ببرم ممنونم .
  در پناه حق که یکی ایست و دیگر هیچ

 74. قسمت دوم – جویا

  در مورده مسئله بعدی که به شبیه سازی ی گاو و گوسفند اشاره نمودید به راستی کمی از تکنیکتان برای به چلنج کشیدنه افرادی نظیره خودم که میدانند شما بر مسئله اشرافه کامل دارید ولی میخواهید مسئله را به بحث بگذارید متحیر شدم . زیرا همانگونه که از اسم این علمه نو پای ژنتیکی میتوان انتظار داشت شبیه سازی ی ساختاره ژنی مد نظر است و طبق اطلاعاته ناقصه من هنوز بشر قادر به ساختنه هیچ ژنی بدونه استفاده از ژنه مشابه ای که در جهانه افرینش موجود است نائل نیامده که اگر بر فرضه محال به چنین دانشی نائل اید و این ژن را دارای حیات سازد این خود باز از رخصتهایی ایست که قادره متعال به دستان او خواهد سپرد که به هر انچه گوید باش در دم هست میشود بدونه هیچ رابطه ی علت و معلولی .
  دیگر بار اشاره فرمودید به معنی ایه ای از سوره ی الاسراء که از قضا میخواستید ما را محک بزنید که بر انچه واقفید ما نیز بیشتر فکر کنیم . باید بگویم موفق شدید زیرا ما را دست به قلم کردید .این مسئله ی مشخص و روان را برای خواننده ای که ممکن است کمی حواسه خود را جمعه موضوع نکرده باشد میگوییم که کاملا در ایه ی اشاره شده و گفته ی محمد تاکید شده که روح تحته امر خداوند است و از روح خدا عصاره ای با یک دم به انسان واگذار شده . روحی که ما تا کنون به ذره ای از توانایی هایش دست نیافته ایم ذره ای است در پیشه سرچشمه ی روحی که فقط به اندازه ی نفسی به انسان بخشیده شده!
  پس پر واضح است که به این عبارت ” روح از ان خداوند است و شما اندکی از ان میدانید” خواهیم رسید و پر واضح تر اینکه هر چه ما در این زمینه پیش رویم به دریایی از نادانسته های خود اگاهتر میگردیم پس تناقضی در ایه و حرفهای محمد نمیبینیم.
  ادامه دارد

 75. ادامه مطالب بالا
  شاید بنویسید که این امر کار سختی نیست اگر اراده پدر تمامی هستی برآن باشد . اما باید بپذیریم که آن مقام متعال و وجود بی نام خود قانونیست بر خود . میخواهم این را برسانم که فرمانروای مطلق کائنات هم نمیتواند چیزی را از ناچیز بنا کند . برای وجود آب (h 2 o) نیاز به یک اکسیژن و دو نیتروژن داریم و این قانونیست که خود باری تعالی مقدر ساخته و حتی خود نمیتواند آب را بدون این دو بیآفریند . و برای وجود هیدروژن هم نیازبه ماده های دیگر است و تا آخر که برای پیدایش و آفریدن هرکدام ابدیت گذشته است . نیازی هم به تعجیل در زمان نیست چرا که اقیانوس عشق و رحمت محدود در زمان هم نیست . اگر این را قبول نداشته باشید از شما که به ریاضیات و علم علوم واردید میپرسم اگر خداوند بخواهد میتواند ۲+۲ را مساوی با ۵ کند؟ نه هرگز اگر فرض بگیریم فرض بگریم که بتواند حتی به قیمت گمراه شدن تمامی مخلوقاتش هم که شده نمیکند چرا که در آن صورت تمامی دیدگاهی که دین مداران و کسانی که به وجودی متعال باور دارند و اینگونه میفرمایند که این همه نظم و نظام در آفرینش بیهوده نیست و نمیتواند خود بخود بوجود بیاید از، پایه میلرزد و فرو میریزد . و چه بسا نه یعنی مطمعنا کسانی هم پیدا میشوند و می گویند دیدید آفرینش آنقدر هم که میپنداشتید منظم نیست . مگر در آن صورت سنگ روی سنگ بند میشود ؟ پس اقیانوس عشق ورحمت پدر تمام هستی هرگز چنین نمیکند .
  باشد که مورد رشد و تعالیمان شود.

 76. درود بر شما یاشار جان سپاسگذارم از پیشنهاد خوبی که دادید . ولی بنده بیشتر ترجیح میدهم از شمس تبریزی بزرگ یادبگیرم چراکه برای فهمیدن جان کلام نوشته های استاد مولانا وقت و مهارت زیادی لازم است .
  و دورد بر شما اگر اشتباه نکنم JOOYA بانو . راستش حرف که برای گفتن و سوال برای پرسیدن زیاد است منتهی چون راجع به موضوعی خاص مینوشتم از مطالبی که به گفت و مانمان مربوط میشد استفاده کردم.و الا مثال های که زدم مشت نمونه خروار است .و اما باید به عرضتان برسانم که آنچنان که شما هم گمان میکنید نیستم . و دانش تمامی علوم را فعلا ندارم . (چرا که اعتقادم بر این است که روزی خواهیم دانست). اما راجع به مسئله ای که شما نوشتید که نمیتوانیم زیر مجموعه را با مجموعه اصلی جمع کنیم، مینویسم اول اینکه بنظرم نمیآید که این آیه های زیر مجموعه هم باشند چرا که این آیه ها هر کدام در سوره های مختلف آمده است با فواصل زمانی متفاوت . دوم اینکه با عقل ناقص بنده جور درنمیآید که وقتی در چند آیه صراحتا اعلام میشود که خلقت در ۶ روز آفریده شده و بعد در جمع اینکه برای هرکدام از خواص آفرینش اینقدر زمان به طول انجامیده با اصل موضوع منافات داشته باشد و بخواهیم آن را با دلیل علمی توجیه کنیم آن هم چه برای کتابی که خود میفرماید “همانا این کتابیست آشکار” گذشته از آن در آن برهه از زمان که متفکرین و خردمندان برای اینکه به عوام بفهمانند داشتن سیبیل مردانه زیاد بد است از شیطان به جای میکروب سخن میگویند حال شما میخواهید بگویید برای اینان چنین ادله ای آمده است ؟ (شاید بنده در اشتباه باشم چراکه در این باره سررشته ای ندارم) ولی فرض کنیم که حق باشماست و اصل قضیه این چنین است . یک سوال دیگر میپرسم آیا اصلا تمامی که به کنار قسمت ناچیزی از این جهان لایتناهی را میتوان در ۶ میلیارد سال بنا کرد چه رسد به ۶ روز ؟ پس برما واجب شد که باز کتاب های “تاریخچه زمان”استیون هاوکینگ و از این دسته کتاب ها را مطالعه کنیم .
  ادامه دارد…

  • سلام در قرآن دقیقا بیان شده که هر ۱۰۰۰سال شما یک روز ماست وروز قیامت که درازایش به اندازه ۵۰۰۰ سال شماست و وقتی مثلا کسی که ۶۰ سال زندگی کرده و مرده در قیامت که برانگیخته میشه فکر میکنه یه روز یا نیمی از روز زندگی کرده و خداوند به او میگه خیلی از این کمتر بوده .وقتی بیان میشه کوهها و برکات و نیازها در ۴ روز یعنی دو مورد در کنار هم قرار گرفته تکمیل کار زمین و برکات و …و من فکر میکنم بهتر است اینقدر در این چیزها حساسیت نشون ندیم و بیشتر وقت خودمون را روی کار خودمون بزاریم اونهایی که راه را رفتند فهمیدند که خدا هست پیامبر فرستادنش راست هست قرانش برکت میاره و راسته و ….پس نگران اون قسمت ها نباش فکر کن گالیله گفت زمین گرده خواستند زنده زنده بسوزوندش اگه پیامبر و قران بالاتر از شعور و پذیرش میردم چیزی میگفت که یک نفر هم دیگه پیرویش نمیکردند و مهمتر ها از بین میرفت مثل آموزش در مورد کمک به فقیران احترام به پدر و مادر .داشتن گذشت و بخشیدن هر چند حق با تو باشه رعایت حق زن وقتی که همسرت هست نیکی کردن به در راه ماندگان فقیران یتیمان و …

 77. سلام برتمامی جمعه صمیمی مباحثه ی سالم .
  من روی سخنم با اقا یا خانم دلداده ودیگر دوستانی ایست که ممکن است با سخنانی شیرین و هوس انگیز بحثهایی نظیر سه مبحثه بالا را باب کنن .
  در ابتدا میگویم که من نسبت به همه چیز جز حق بیطرفم . و سپس اضافه میکنم :
  اقا ی دلداه در ذهنه من بیش از خانم دلداه شکل میگیرد که اگر شما خانم بودید به بسیاری از مطالبه مورده اشکال از خانمها در مطالبه قرانی بیشتر اشاره میفرمودید تا افرینش.
  در نگاه اول کمی مبهوت ماندم که با اینهمه سواد و کمالات شما چطور به این مسئله واقف نشدید یا اظهار ننمودید که ما در ریاضی نمیتوانیم زیرمجموعه را با مجموعه ی اصلی جمع کنیم و جواب را همچون کسی که از علم ریاضی بهره ای نبرده با زیرمجمعه مطابقت دهیم و بگوییم ” ا این که از کل زیادتر شد ! ” که اگر چنین شد وجواب اضافه تر تعداده زیرمجموعه شد طریقه ی محاسبه را ما نیاموخته ایم علمه ریاضی بهالنفسه صحیح است .
  اسمان و زمین در عرضه ۶ روز افریده شد .
  زمین در عرضه ۲ روز افریده شد .
  برکات و غذا ها در عرضه ۲ روز افریده شد .
  هفت اسمان نیز در عرضه ۲ روز .
  در محاسبه ی ریاضی جمع به ۶ میرسد در محاسبه ی کینه توزانه جمع ممکن است به هزار نیز برسد .
  ادامه دارد .

 78. ببخشید بالا نظراتم را نوشتم و ارسال ولی در خاطرم نبود که نوشته هایم را در دو کامنت ارسال کنم و ناقص مانده ادامه نوشته هایم
  و اما راجع به قانون جاذبه در قرآن اینکه در سوره رعد آیه ۲میفرماید:الله کسی هست که آسمان ها و زمین را بدون ستونی که قابل روئیت باشد آفرید . قبول که در قرآن چنین اعجاز علمی گفته شده ولی ایا این دلیل میشود که هر کتاب که مطعلق به اعصار تاریک تاریخ که مضمونش علمی باشدما آن کتاب را هدایت گر خود بدانیم ؟ پس در آن صورت شما را به مطالعه کتاب “کتاب گمشده انکی” که ترجمه ای است از الواح پیدا شده از تمدن سومری را بخوانید که نه مال ۱۴۰۰سال پیش بلکه خود نوشته ها مربوط به ۳۶۰۰ سال قبل از میلاد که میشود ۵۶۱۲ سال پیش از مباحث علمی سخن گفته که علم ما تازه بدان رسیده . وخیلی ها که برای ما هنوز روشن نیست. از جمله اینکه منظومه شمسی دارای ۱۰سیاره است یا اینکه محاسبات ریاضی ۱۵ رقمی آیا بنده و شمایی که مطعلق به قرن ۲۱ هستیم میدانیم یک عدد با ۱۴تا صفر جلویش را چطور بخوانیم که محاسباتی هم روی آن انجام دهیم؟ یا آنکه در آن کتاب از وجود صخره ای بشکل صورت انسان در سیاره مریخ خبر میدهد که دانشمندان ما و تلسکوپهاشان سه سال پیش این تصویر را در مریخ دیدند و اشتباها بدان لقب ابولهول مریخ دادند در حالی که در آن زمان از نحوه پیدایش آن بر روی سیاره مریخ و اینکه تصویر فرمانروا آلالو هست خبر میدهد . حال ما آن کتاب را راهنمای خود قرار دهیم ؟ دوست و همسفر عزیز من سخن من این نیست که ادیان در اشتباهند مگر من که هستم که چنین اظهار نظری داشته باشم. سخن من با مثال های که میآورم از برای این است که معتقدم حقیقت پایانی ندارد و نمیتواند در برهه از تاریخ برای یک قوم آمده باشد چرا که امکانش نیست بنده بر این اعتقادم که در هر اصول و مکتبی حقیقت یافت میشود منتهی جرعه ای از آن نه تمامیش و دوستانه برای آن دسته از عزیزانم مینویسم که بدنبال حقیقت فقط در یک جا نباشیم و هر چیزی را که با اعتقادات ما منافات داشت را رد نکنیم چرا که در راه مانیست یا آن را رد کرده . و اگر احیانا کلماتم لحن جدی دارد فقط و فقط از برای تاکید سخنانم است نه خدای ناکرده از سر بدخواهی یا غیره چرا که معتفدم حقیقت و خدا در بحث و نزاع یافت نمیشود بلکه در سکوت و آرامش اینجا و اکنون در درون خودمان حاظر است . باشد که مورد رشدو تعالیمان شو

 79. سرزمین های دور for دلداده

  عده ای متفکرند در ره دین ، عده ای فتاده در راه یقین ، ترسم از آن روز که بانگ آید روزی ، که ای بیخبران راه نه آن است نه این .

 80. درود بر شما دوست عزیز ایام به کام.
  هرگز نخواستم جایی از خود تعریف کنم ولی برای روشن شدن موضوع که همچین هم از موضوعاتی که مینویسم بی اطلاع نیستم .مینویسم که چنین هم نیست که شما گمان میکنید.بله شاید تخصصم از علومی که به میان آوردم نباشد ولی آنچنان بی خبر هم نیستم یک، گذشته از آن از مسائل اثبات شده ای که این علوم بیان میکنند و تقریبا در دسترس همگان هست نوشتم . خیلی چیزهای تخصصی هم نیستند به مانند علم زیست شناسی و نحوه بجود آمدن انسان و پیدایشش ومنافاتش با دیدگاه ادیان سامی و غیره ولی هنگامی که آن نوشته ها را مینوشتم قصدم به هیچ وجه تکامل داروین نبوده و نیست .برایتان پیشنهادی دارم و آن مطالعه کتاب “تاریخچه زمان”نوشته استیون و.هاوکینگ هست و همچین کتاب زُهرِ کامل یا زُهرِ.و هرگز با دیدن یک مستندواز روی قبول کردن آن چیزی نه میگویم و نه مینویسم.بعد اینکه نظریه مهبانگ وجود خداوند رو منکر نیست.(راجع به این موضوع اگر خواستید گفتمان تخصصی میکنیم).(قصدم از نوشتن این مطلب پرروی یا حاظر جوابی نیست فقط محض یادآوری اینکه امروزه ما با قبول اینکه علممان ناقص است و هیچ نمیدانیم . توانسته ایم با همین دانش کم گاو و گوسفند شبیح سازی کنیم).و اما راجع به روح در قرآن یا پیامبران با نوشته شما موافق نیستم که ما علممان را راجع به روح از قرآن و پیامبر داریم چرا که در مراجعی که شما مد نظر دارید راجع به روح اطلاعاتی به ما داده نشده است برای مثال آیه ۵۸ سوره الاسراء که میفرماید :”واز پیامبر از روح سوال میکنند ، در جواب آنها بگو روح از امر پروردگارم میباشد و شما از علم بهره ای ندارید مگر مقدار کمی”.و این علمی که جنابتان از روح دارید را از دین به عاریت نگرفته اید . بلکه از مکاتب و عرفان هایست که خود بدان اشاره نموده اید و با وجود آنکه علم خود را از آنان گرفته و روشن شده اید باز آنان را رد کرده اید. (لازم میدانم که بنویسم از تمامی ادیان و حتی عرفان های مثلا کاذب هم مطلع میباشم).و قبول نمیکنم که نظریه های داریم که روح رو رد میکند اگرم باشد فقط در حد نظریه است واز طرف افراد دانشمند بزرگ نیست . چرا که امروزه حتی علموم تازه مانند نئوتیک وجود روح را بیان میکنند .و اما راجع به قانون جاذبه در قرآن اینکه در سوره رعد آیه ۲میفرماید:الله کسی هست که آسمان ها و زمین را بدون ستونی که قابل روئیت باشد آفرید . قبول

 81. سلام . بحث خوبی بود . و نظرم به شهاب جان نزدیکتره
  ولی شهاب جان نوشتی که همه نمیتونن رویا بینی روشن و سفر روح داشته باشن !! همه میتونن . همه. فقط باید یه سری کار ها و از خودگذشتگی هارو انجام بدن و بدیم.
  و به دلداده عزیز : خیلی خیلی خوب نظراتتو نوشتی و این نشون میده که میخوای بدونی چی به چیه ! یه پیشنهاد دارم و اون هم اینه که کتابای مثنوی معنوی مولانا رو بخونی و عمل کنی تا بقول خود مولانا چشمه حیات و نور و علم بهت رو بیاره . این به این معنی نیست که خود من به اینا رسیدم!!! خودم هم روش دارم کار میکنم همونطور که گفتم سخته و ازخود گذشتگی میخواد.
  نابرده رنج گنج میسر نشود(۹۹درصد اشارش به این چیزا نه موضوعات مادی دنیوی!)

  پاسخ:
  یاشار جان منظورم این بود که اگرم چیزی ندیدین فکر نکنین که خدا شما رو دوست نداره ، بلکه همه شاید از خواب و رویا نتونن هدایت بشن ، این حرف به این معنی هستش که بعضی ها از خواب و رویا اصلا خوششون نمیاد ، اما خب اینا از بیداری هدایت میشن و باید حواسشون به بیداری باشه ، چون ما به هیچ عنوان نمیتونیم بگیم هدایت فقط از دنیای خواب امکان پذیره . راستی یاشار جان ، در دو پست بعد کاملا چیز هایی که از علی اقا رو یاد گرفتم و واست میگم .

 82. سرزمین های دور for دلداده

  زمانی که ما میایم و اشکالاتی رو از قرآن میگیریم چرا چشم خودمون رو نسبت به سخنان دیگه قرآن میبندیم ؟ ایم پیامبران بودن که روح رو با ما آشنا کردن ، در قرآن از روح آیه های فراوانی داریم ، و همه هم به روح اعتقاد داریم و لمسش کردیم و جسم رو ترک کردیم و برگشیم ، اما حالا نظریه های بسیاری داریم که روح و خدا وجود نداره، پس قید این هارو بزنیم ؟ در مورد قانون جاذبه که در قرآن بیان میشه چی ؟ آیا انیشتن نبود که گفت قانون جاذبه رو در قرآن هزاران سال پیش بیان کرده ؟ اینکه در قرآن میگه آسمان ها زمین به دور هم میچرخند چی ؟ چرا این ایات رو نبینیم ؟ و اگر ما خدارو قبول داریم آیا این حرف ها حاشیه نیست ؟> تو یا من یا هر کس دیکه در هر دین و مسلک و آیینی باشه وقتی برای معبود قدم بر میداره معبود هم به سمت اون میاد و خدا برای همه ی بنده هاش خدایی میکنه و فرقی بین اون ها نمیزاره ما چرا برای راه و مسلکمون فرق میزاریم؟ آیا ندیدیم که هم مسلمان و هم هندی و میسحی هر کدوم به طریقی خدا شناس و عارف و خودشناس شدن ، این ما هستیم هی خودمون رو از هم دور میبینیم و آیین و مسلک خودمون رو حجابی برای شناخت خدا قرار میدیم .
  حرف رو با یک بیت از حافظ تموم میکنم
  میان عاشق و معشوق هیچ حائل نیست تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز

 83. سرزمین های دور for دلداده

  در مورد قرآن این که آیاتی رو نوشتی خیلی هم کار خوبی کردی ، بلکه من هم سوالاتی دارم در مورد قرآن ، که سفارش کتابی رو هم دادم که تا ماه اینده در مورد تفسیر قرآن که به دستم میرسه ، و وقتی اونو بخونم میتونم جواب این سوالت رو بدم، اما چیزی که مسلمه وقتی پیامبر میاد در سه سوره متفاوت از قرآن حرف از آفرینش شش روزه میزنه ، مسلما اینقدر حواس پرت نبوده که بیاد در یک سوره و سه ایه پشت سر هم آفرینش آسمان ها و زمین رو در ۸ روز جمع بزنه ، این مسلما دلیلی داره ، اما در مورد قرآن نظر من اینه: اگر خداوند کتاب های آسمانی رو نازل نکرده بود آیا خدا بود ؟ مگر میشه خدایی باشه و برای بنده هاش هدایتی روشن و عامه پسند نفرسته ؟ همه که نمیتونن سفر کنن ، همه که نمیتونن در خواب خدا رو ببینن ، در زمان مسیح و موسی و پیامبر این دین بود که زندگی و افکار مردم رو به سمت درست اعمال بودن هدایت کرد، حالا که این درست زندگی کردن جا افتاده ما بیایم بگیم دین غلطه ؟ ما زمانی که به سمت عرفان حرکت میکنیم نباید دین رو یک بن بست ببینیم ، دین مگه از ما چی خواسته ؟ شما کل قران رو بخونین ، قرآن یک راه برای شناخت خداست و زندگی اجتماعی ، که تو کل قرآن هم داره میگه به خداوند ایمان بیارین

 84. سرزمین های دور for دلداده

  سلام دلداده ، دلداده ی عزیز شما در ۲۰ خط از چند علمی که در اون هیچ تخصصی ندارین صحبت کردی ، یعنی در بیست خط آسمان ها و زمین و خدا و آفرینش رو زیر سوال بردی ، این درست نیز که ما با دیدن مستند آفرینش ، و سپس مستند ی در باره ی باستان شناسی و گونه های پیدا شده و سپس با خوندن مقاله ای در بعضی کتابخانه ها به اسم اشکالات قرآن موجود هست بیایم و اسمان و زمین تمام علم مربوط به اون رو زیر سوال ببریم ، در مورد نظریه های آفرینشی و نظریه هایی امثال داروین و امثال این ها یک انسان بهتره بعد از دیدن این مستند ها کمی در خودش در مورد آفرینش و ترتیب بدن و ساختار بدنش فکر کنه ، شما با دیدن یک مورچه یا یک زنبور و نوع زندگی اون ها به راحتی میتونی نظریه ی اینکه خدایی وجود نداره و همه چیز از یک ماده به وجود اومده رو رد کنی . ترتیب بسیار زیبا ، این همه آفرینش متفاوت که همه به درستی در حال بقاء هستند با یک انفجار به وجود نمیاد ، شاید شروعش از اون انفجار باشه اما آیا این دلیل بر عدم وجود خداست ؟ اگر اون علم اینقدر پیشرفت کرده که میتونه یک میلیارد سال قبل رو به تصویر بکشه ، به جای اون بیاد یک پشه رو خلق کنه ، ببینم میتونه؟ نه بیاد دانه ای بسازه که میوه ای جدید از این میوه هایی که خدا برای ما قرار داده به وجود بیاره. میتونه ؟ نه . بلکه باز هم بین این دانشمندها اختلاف نظرات بسیاری وجود داره ، حال ما که در برابر اونا علمی نداریم چرا مطیع باشیم ؟!

 85. درود برشما دوست عزیز امیدوارم که ایام به کامتان باشد.
  در نوشته های بالا یک موضوعی بود که یادم رفت بنویسم و آن اینکه باز از تمامی کسانی که دین گرا هستند و اگر شما نیز جزو آنان هستید در نهایت احترام میپرسم ، داستان آفرینش را که چگونه جهان آفریده شد؟ یا اصلا جهان آفریده شد؟ یا به جهان ایستا معتقد هستید که از عزل بوده تا به ابد بدون سرآغاز؟ اگر این چنین است پس با علم فیزیک چطور کنار بیایم؟ طبق این قانون که اعدا دروغ نمیگویند چکنیم؟ و یا با این سوال که آدمیان از کی و چگونه پا بر روی کره زمین گذاشتند و تناقضش با علم باستان شناسی و زیست شناسی چکنیم ؟ حال آنکه اگر بخواهیم چشم بر روی علوم تازه ببنیدم هم به آرامش نمیتوانیم برسید چرا که متون کتب مقدس نیز آتش شک بجانمان می اندازد . متونی به شرح زیر
  پروردگار شما، خداوندى است که آسمانها و زمین را در شش روز آفرید – (۵۶)سوره الأعراف – (۳) سوره یونس و سوره هود آیه ۷ و سوره الفرقان آیه ۵۹ و غیره آیات فوق صراحتا گویای آن است که خداوند آسمان ها و زمین را در شش روز خلق فرمود. اما مطابق آیات زیر:
  – بگو آیا شما به آن کس که زمین را در دو روز آفرید کافر هستید و براى او همانندهایى قرارمى‏دهید؟! (۹)سوره فصلت
  – او در زمین کوه‏هاى استوارى قرار داد و برکاتى در آن آفرید و مواد غذایى آن را مقدر فرمود، – اینها همه در چهار روز بود- درست به اندازه نیاز تقاضا کنندگان! (۱۰)سوره فصلت
  – سپس به آفرینش آسمان پرداخت، … در این هنگام آنها را بصورت هفت آسمان در دو روز آفرید… (۱۱و ۱۲ ) سوره فصلت

  خوب حالا به محاسبه بپردازیم: ۲ روز (برای آفرینش زمین) + ۴ روز( برای آفرینش برکات) + ۲ روز (برای آفرینش آسمان ها) = ۸ روز ، و نه ۶ روز

  نتیجه: ۶ = ۸ ؟!
  و یا درباره نحوه شکل گیری جنین در داخل رحم مادر که از زمین تا آسمان در تناقض است با علم زیست شناسی چه بگوییم برای مثال سوره مومنون آیه ۱۴ رابخوانید. و بسیاری دیگر که قریب به ۶۰مورد میباشداز این قبیل سوالات چگونه پاسخ دهیم؟

  • دوست عزیز دلداده
   آنچه من از دیدگاه خودم به آن رسیدم این است که ادیان و کتابهای آسمانی برای تعلیم علم زیست شناسی، زمین شناسی، هوا فضا ، جنین شناسی، فیزیک و شیمی و ریاضی بوجود نیامده اند و در مورد این مطالب به یک حداقل هایی اشاره شده. بطوریکه اگر دقت کرده باشی اکثر کتاب قرآن با استفاده از داستانها و اسطوره ها سعی در هدایت و راهنمایی کرده و لب کلام اینکه هدف اثبات وجود یک آفریدگار واحد بوده که کل کائنات نشئت گرفته از وجود اوست و جوهر کل هستی یکی است. که این مطلب هیچ تضادی با علم فیزیک ندارد. در مورد کتابهایی مثل قرآن باید ورای داستانهای زیبا و آموزندۀ آن به هدف اصلی و نهایی آن باید اندیشید. که جوهرۀ کل هستی واحد است. آنچه ما بعنوان روز و سال و ماه قرار داده ایم معیارهایی قراردادی است . بطوریکه اگر دقت کنی یک سال هجری متفاوت با یک سال شمسی است. لذا اصل را دریاب و ذهن خود را با این جزئیات مشغول و پریشان نساز. که اگر چون شمس و مولانا اصل را یافتی دیگر در قید چند و چون این جزئیات نخواهی بود.

 86. خیلی مباحثه ها جالب شده . اگه خدا بخواد داریم ادمای با فرهنگی میشیم ! تبادله نظر بدونه توهین دگم بازی یا زیر سوال بردنه شخصیت همدیگه .

  پاسخ: بله . ممنون جویا

 87. درود بر شما دوست عزیز
  راجع بخش اول نظراتتون باید بنویسم که بنده به هیچ وجه یک طرفه به هیچ موضوعی نگاه نمیکنم چرا که به این مهم رسیده ام که در راه یافتن حقیقت جای هیچ گونه تعصبی نیست .چراکه تعصب راه را از جستجوگر هرچند در جلویه چشمانش باشد محو میکند.بنده زمانی به هیچ خدایی اعتقاد نداشتم و بعد ها شروع کردم تمامی ادیان و نوشته هایشان را مطالعه که هیچ بلکه خورده ام . تا به وجود پدر تمامی هستی ، سرچشمه ادیان ، مزیت ها و نقص هایشان پی بردم. با شما موافقم کاملا اینکه مقام متعال بسان ما نمی اندیشد و هر روحی در هر عقیده ای که هست برای آن مقام متعال عزیز است .و هر روحی لحظه ای فرا میرسد که به خود شناسی و بعد به خود + ا میرسید.به الف، راز هستی به الف لام میم. سخن من از برای کسانیست که دین یا خط مشی خود را فقط هدایت گر میپندارند . از برای آنان نوشته ام که آیا طبق گفته خود قرآن سوره مائده آیه ۷۲ و بسیار دیگر، این چنین افرادی باید تا ابد بسوزند؟ بنده دیدگاه ها را بیان کردم و اگر قرار باشد بنده دیدگاهی را انتخاب کنم ،دیدگاه دوم را که تناسخ باشد را قبول میکنم . ولی در پاسخ سطرهای پایانی بخش دوم نظرتان باید بنویسم که خیر چنین نیست که تناسخ با دیدگاه ادیان سامی یکی باشد . یعنی اینکه فرقی به حال مان نداشته باشد . در آنجا فردی که عمل ناهنجاری را انجام میدهد تا ابد خواهد سوخت . آتشش به کنار آنهم چه در خشم و غضب خداوند. ولی در دیدگاه دوم فرد گناهکار نسبت به گناهش آگاه میشود تجربه میکند و میآموزد و اگر عذابی هست فقط از جانب خود اوست و برای تصفیه شدنش نه از سر کینه و خشم. و سخن آخر اینکه شما به الگوی یادگیری صحیحی دست پیدا کرده اید پرواز روح ، نمیگویم سفر چون فرق است میان پرواز روح با سفر روح . ولی با این عمل نیز میتوان بر بسیاری سوالات که حقیقت همان گونه که واقعیت هست رسید نه آنگونه که گفتند و شنیدیم .

  باشد که مورد رشد و تعالیمان شود.

  پاسخ: با تمام حرف هایی که در این پست زدی موافقم ، دلیل هایی که میاری بسیار زیباست و با عقل جور در میاد ، اما من هنوز هم نمیتونم بگم کدوم حقیقت داره ، اما به این پایبندم که الان باید بهترین باشم .
  عده ای در دین خیلی افراط گرا و خشک مذهب هستند و عده ای هم در مسیر های عرفانی ، مسیر اعتدال از نظر من بهتر به مقصد میریونه ادم رو.

 88. سرزمین های دور for دلداده

  در مورد تناسخ که بحث اصلی توهم روی تناسخ بود :
  راستش هنوز هم نمیتونم به قاطعیت بگم تناسخ درسته یا نه . در بعضی مسائل انسان به این میرسه که تناسخ غلطه ، و در بعضی مسائل دیگه مثل اون مثال های زیبایی که تو زدی انسان پیش خودش فکر میکنه که تناسخ میتونه درست باشه ، یا مثال هایی از قبیله چرا فردی کور یا فلج یا دیوونه به دنیا میاد و …
  نظر تو برای من خیلی محترمه ، نظر خودم در مورد درست بودن یا غلط بودن تناسخ بی طرفیه ، چون این چیزی نیست که بتونم بگم درسته یا غلطه ، فرض درست یا غلط هم باشه در آینده توفیقی به حال ما نداره ، چون در تناسخ ما داریم که اگر انسان بدی باشیم در زندگی آینده خودمون در یک شرایط بدتر و نقطه ی بدتر به دنیا میایم تا تصفیه شیم و کارماهای قبلی خودمون رو صاف کنیم ، در اسلام و دین ها هم داریم اگر انسان بدی باشیم در در اون دنیا در جهنم یا مکان های بد دوزخ خواهیم بود ، پس هر دو یکیه ، مهم اینه که ما الان انسان درست باشیم . ممنونم بابت نظرهای زیبات ، و دوست دارم بازهم مثل دو تادوست با هم تبادل نظر داشته باشیم .

 89. سرزمین های دور for دلداده

  سلام دلداده ، مدیر وبلاگ هستم ، یعنی همون شهاب ، اینجا نظر خودم رو نسبت به حرف هات میگم ، تو کمی یک طرفه قضاوت میکنی ، من هم یک انسان مذهبی نیستم و مذهب رو هم بد نمیدونم ، چه بسا خیلی خیلی از عرفای ما همچون شمس و مولانا و حافظ از همین مذهب به بالاترین درجه های عرفان رسیدن که شاید هیچ سالک غربی به اونها هنوز نرسیده ، در راه خدا شناسی دین یا مسلک دلیل بر خداشناس بودن تلقی نمیشه ، یک انسان از بعد فکری خودش اینطور تصور میکنه که به قول شما فقط مسلمان ها به بهشت میرن و دیگران در گمراهی هستند ، میسحیت هم همین فکر رو میکنن ، اما آیا خدا هم مثل ما فکر میکنه ؟ نه ، خدا برای همه ی ما خدایی میکنه ، یک هندی اگر انسان باشه از مسیر خودش به خدا میرسه و یک مسلمان هم به همین شکل ، یک تایلندی هم نسبت به دنیای خودش و کشور و شرایط خودش از اون سوال میشه ، تو قرآن هم خدا میگه : آیا کسانی که نمیدانند با کسانی که میدانند برابرند ؟ مسلما اون تایلندی هم به یک درکی از خدا میرسه ، ما زمانی میتونیم از تایلند و دین و مسلک اونا حرف بزنیم که حداقل ۶ماه در بین اونا زنددگی کرده باشیم ،
  نه اینکه یک کتاب یا یک صفحه رو در اینترنت در مورد تایلند خونده باشیم . ادامه دارد

 90. بسیاری انسان های دین مدار مشکلشان در اینجاست که میپندارند تمامی آنچه را که بدنبالش هستند را در آموزه های دینی خود پیدا میکنند . و چنین میپندارند که تمامی حقیقت گفته شده و حجت تمام گشته ولکن این در حالیست که حقیقت را پایانی نیست . اگر این را قبول داشته باشیم که ما روح هستیم باید این نکته را هم بپذیریم که ما همواره در حال افزایش آگاهیمان هستیم و همواره در حال کشف کردن و دانستن مسائل جدید . پس اگر برای حقیقت سقف معینی تعین کنیم یعنی اینکه لحظه ای فرا میرسید که مثلا من در مقام روح تمامی حقیقت را خواهم دانست و این در حالیست که چنین چیزی ممکن نیست .چرا که بین مخلوق و خالق یک سلسله مراتبی است و مخلوق نمیتواند خالق شود .یعنی برای هیچ کس تکامل غایی وجود ندارد . پس ما در هر لحظه در حال دانستن و فراگرفتن هستیم در یک سیر بی نهایت تا ابدیت بی توقف . پس با این حساب نباید انتظار این رود که در برهه ای از تاریخ تمامی آنچه را که باید بدانیم در یک کتاب چند صد صفحه ای آمده باشد و حجت تمام کرده باشد . چرا که امکانش نیست چون اولا نه تمام کره زمین بلکه تمامی کائنات نیز ظرفیت گنجایشش را ندارد و نه انسان های ۱۴۰۰ سال پیش که اولا به تکامل غایی نرسیده بودند که هیچ فرق بین کافور و نمک را هم نمیدانستند (این جلمه صرفا یک مثال هست از سطح آگاهی مردمان چندصد سال قبل نه توهین یا چیزی دیگر) . برای چنین مردمانی تمامی که به کنار پاره ای از آگاهی نیز داده نمیشود . آنهم فقط بخاطر خودشان چرا که عامه مردم ظرفیت پذیرش حقیقت را ندارند و باید کم کم آن را فرا بگیرند . و حقیقت کامل برای مردمان این زمان هم گفته نمیشود چرا که ما نیز کامل نیستیم . یا بیاد بیاوریم زمانی را که موسی خوردن گوشت گاو و چند مورد را از برای گناهان بی شماری که قومش انجام داده بودند حرام کرد ولی بعدها عیسی آن را حلال اعلام کرد و … پس روا نباد بر ما نیز که انتظار داشته باشیم تمامی سوالاتمان را در دینی که برای مردمان اعصار گذشته آمده پیدا کنیم .
  موفق باشید.

  پاسخ: سلام دلداده ، مرسی از نظراتت ، من هم نظر خودم رو در نظر بعدی اعلام میکنم .

 91. ادامه مطالب بالا
  یا آنکه هدف از کل آفرینش و خلق این همه میلیارد آدم از اول تا آخر این بوده که فقط این یک میلیارد مسلمانان رستگار شوند؟ ولی بنده و حتی خود شما به این معتقدیم که ما روح هستیم بارقه ای از خود خداوند (همانا از روح خود در او دمیدم) پس تکلیف من که در جامعه ای بت پرست بدنیا آمده ام و یا به دلیل روشن نبودن راه و یا نپذیرفتن خودم این نیست که چند صباحی در این مزرعه زندگی کنم و بعد با کوله باری سیاه وارد جهنم شوم تا ابد.ما ارواح برای کسب تجربه به اینجا آمده ایم و زمانی در پست ترین سطح آگاهی بوده ایم تا اینکه تکامل یافته و آگاهی خود را افزایش داده ایم تا به بالاترین سطح آگاهی ممکن که میشود در این دنیا رسید یعنی همان انسان رسیده ایم . ما همواره در حال افزایش آگاهی خود هستیم و این مهم نیاز مند زیستن در کالبد ها جنس ها و گونه های مختلف میباشد . و طبق این دیدگاه اگر به سبب کارمای خود در جامعه ای که از سطح آگاهی پائینی برخوردار هستند زندگی میکنم و جاهل هستم زمانی میرسد که بر جهل خود آگاه میشوم و رو به سوی سر منزل واقعی خود میگیرم هم آن جائی که از آن آمده ام .

 92. درود بر شما روح بزرگوار و همسفر عزیز
  دوست من در پستی که از عدالت پرسیده بودید، شما عدالت را فقط از یک نوع بررسی کرده بودید و آن مادیات بود.اما بنده میخواهم کمی فراتر از این موضوع ذهن را به چالش بکشانم و آن در باره رستگاریست. سوالم این است که چه فرقیست میان انسان خوشبختی چون شما که در یک کشور اسلامی به دنیا آمده اید و دین نیاکانتان اسلام است با فرد بخت برگشته ای که در مثلا کشور تایلند که بت پرست میباشند به دنیا آمده . چرا شما طبق گفته الله که اگر در عمرتان یک بارهم اگر کلمه لا اله الا الله را ذکر کرده باشید به بهشت خواهید رفت ولی کسانی که به الله کفر می ورزند یا شریک قرار میدهند تا فیها خالدون باید در آتش قهر و عذاب الله بسوزند؟ مگر مثلا کسانی که حال در تایلند زندگی میکنند راهنمایی کننده ای داشته یا دارند تا آنان را به راه مستقیم هدایت کند . شاید شما نیز بسان خیلی از این موضوع که حتی امروزه در کشور تایلند مراسم قربانی کردن انسان برای بتهایشان انجام میشود بی خبر باشید که در طی آن مراسم هر ساله در روز معین دختری زیبا و باکره که سنش به ۱۴ نرسیده باشد را در یک معبد مقابل عموم مردم تماما عریان میکنند غسلش میدهند و او را سر میبرند تا که از شر بلایای طبیعی و خشم خدایانشان در امان بمانند.میخواهم بدانم که اینان به سبب کدام گناهشان باید در این کشور بدنیا بیایند که به سبب سیاست ها اجتماعی حتی کتاب یا مرجعی هم نداشته باشند که لاعقل خود تحقیق کنند و از حقیقت اطلاع یابند.و مهم تر از آن اینکه سرنوشت این بخت برگشته ها بعد از انتقال (مرگ) چه خواهد شد؟ آیا طبق گفته الله باید تا ابد بسوزند؟شاید بگوید در این برهه از زمان که عصر تکنولوژی است تکلیف خودشان است که بروند و تحقیق کنند. فرضا که این نظر راقبول کنیم ، حکم انسان های مثلا۲۰۰سال قبل چیست . آن زمان که تکنولوژی در کار نبود سفری در بین نبود و پیامبری هم نداشتند چرا باید در جهل و ناآگاهی بمیرند پس هدف از خلقتشان چه بوده اینکه پاک و معصوم بدنیا بیاید و جاهل و پلید از دنیا روند؟
  ادامه دارد.

 93. سلام وبتون عالیه حرف نداره. من از بچه های اولیا هستم. اگه خواستین بگین حتما لینکتون کنم. البته اگه وب من و قابل بدونین

  پاسخ: سلام دوست من ، خوبی ؟ به به از خانواده اولیا باشی میشی هم خانواده دیگه ،
  شما ندید لینک میشی ، البته به وب شما هم سر خواهیم زد ، اونم با کمال میل

 94. سلام مطلب قشنگی بود
  یه سئوال دارم:آیا این سانسور گر ذهن وقتی روح از بدن خارج بشه و بعد برگرده هم عمل میکنه؟ یعنی اینکه بعدش یه چیزایی یادت بیاد که واقعی نباشه فقط تفسیر ذهن باشه از چیزایی که میبینی
  سئوال ۲-آیا مغز وقتی روح از اون جدا میشه با همین کیفیت زمینی فکر میکنه یا نه همه چیز متفاوت میشه؟

  پاسخ: ج سوال یک :
  ما دو نوع سفر روح داریم : در مراحل اول شما در رویاتون سفر روح میکنین ، این سفر روح امکان داره که توش سانسورگر دخالت کنه ، اما نه زیاد ، چون سفر روح در رویا یک مرحله بالایی از رویاهاست ، هرچی انسان در خواب هاش رشد کنه نقش سانسورگر کمرنگ تر میشه و واقیعت و اختیار جاش رو میگیره
  ج سوال دوم : مغز مثل یک کارت حافظه میمونه برای جسم ، تو درک و احساساتت و همه چیز رو در روح خودت داری ، شما وقتی سفر روح میکنی و جدا میشی هوشیاری و عشق بالاتری داری ، حالا در مورد دیگران نمیدونم اما خودم وقتی جدا میشم زمین رو زیباتر و نورانی تر میبینم ، البته در مراحل اول این دید رو نداشتم ، بعد که چند باری جدا شدم این دید رو پیدا کردم ، عشق به خدا هم در سفر روح یک چیز متفاوتیه ، مثل این میمونه که به شما بهترین خبر دنیا رو داده باشن و اونقدر خوشحال باشین .

 95. به سلام علیکم شهاب جون
  قارداش جان کار خوبی نیست ها از بحث پرواز روح بپریم به خواب و رویا و این حرفا ها 😀
  شوخی کردم ولی اول کار با همون خواب شروع میشه بعد بقیه ماجرا
  پیامبر هم یک جمله ای دارن که : “من وقتی میخوابم چشم هایم بسته است و دلم بیدار است”.
  ما اگه تعلیمات یا فرموده های اولیا الله رو انجام بدین حتما به نتیجه هایی میرسیم…
  یا حق

  پاسخ: اولیا الله و پیامبران و امامان و اینا که جز پاک ترین و معصوم ترین ها بودن ، ما هم اگر مثل اونا باشیم که خیلی خیلی خوب میشه ، رفتن راه اونا جز بهترین راه هاست ،
  اونا انسان های خیلی بزرگی بودن .

 96. اقا کامنتا هم قشنگه . این خیلی خوبه که از این سایت انقدر بوی عشق میاد .

  پاسخ:
  مرسی جویا . از دوستان میخوام نظرات کامل تری بدن ، حتی اگه قبول هم ندارن بگن ما قبول نداریم . اگرم دارن بگن ، اگرم فکر دیگه ای دارن اونم بگن

 97. مطالبتون جالب
  باید بگم که من اصلا با وضو نخوابیدم تا حالا اما کلی رویای صادقه میبینم
  خیلی هم جالب نیست مثلا وقتی خواب بد میبینم بعد حتما اتفاق میفته 🙁

  پاسخ: سلام ،
  ما نگفتیم شرط دیدن خواب معنوی وضو داشتنه ، اما خوب بی تاثیر هم نیست ،
  بله منم بسیار بسیار زیاد بدون وضو خواب دیدم و …..
  در مورد خواب هات ، وقتی خواب بد میبینی سعی کن اون موضوع بد رو در خواب تبدیل به چیزی بکنی که دوس داری ، البته برای اینکار باید خیلی خیلی در خواب ازاد باشی ، یک راه دیگم داری : سخت نگیری ، تقدیر نوشته شدست ، حالا فرقش اینه که تو خبر های بد رو زود تر متوجه میشی ، از نظر من میتونه خوب باشه ، شابدم بد باشه چون ادم و نگران میکنه .

 98. سلام
  ممنون شهاب عزیز
  شما یک روش برای ارتباط با نیرویی برتر را بیان کردید
  مسیری که شامل ،پاکی ، خواستن یا تقاضا ، متعهد بودن ، توجه و بالا بردن اگاهی است
  ما زمانهای زیادی از روز را در خواب هستیم ، یک فرد ۶۰ ساله حدود ۲۰ سال از عمرش را در خوابه و این عالی هست که در طول این زمان
  یاد بگیره
  ولی دقیقا همیین مسیر را در بیداری هم میشه طی کرد
  و من می دانم اون کسی که در خوابش تقاضای اگاهی می کنه ، حتما در بیداری سعی در طی مسیر صحیح داره
  ممنون ، زحمت کشیدید ، در پناه خدا شاد باشید ♥

  پاسخ:
  سلام ویدا خانوم گل
  چطوری؟
  آفرین به تو .. من این و در پست خواب و رویا هم نوشتم ، در خواب این هارو داریم ، اما مهم و اصل برای هر فرد بیداریه ، تو بیداری باید بیدار بود و هوشیار بود .
  اگر هم خوابی ندیدید اصلا مهم نیست ، مهم اینه که شما در بیداری بدونید که

 99. ممنون دوست عزیز براستی استادانه بود .
  در این مواردی که گفتی ومثالها عالی عالی وحقیقت کامل.
  موردی به یادم امد در رویا ها از ماشین هم استفاده می شود که نماد جسم وقالب خود ماشین وراننده هم روح یعنی یک سواری با راننده مثل یک انسال زنده .
  در حین رانندگی سرعت زیاد ،کم ومثلا دنده خراب معنی دیگه میده دنده راحت عوض میشه ومثلا دنده عقب میره ،یا در پیچ های زیادی رانندگی ،یا سر بالای و…در کل نقش ماشین هم زیاد است در رویا وهمه معانی کاملا واضحی دارند.
  البته همانگونه که اقا شهاب گفتن موارد زیادی هست مختص شخص دیده میشود انگار تمام کائنات بسیج اموزش شخص میشوند همسان با اموزشهای مورد نیاز سالگ. نوشته های شهاب عالی وتکمیل بود.

  پاسخ:
  شما بار اول بود که برای من نظر گذاشتین ، مشخصه شما هم به رویاها توجه دارین
  ممنون بابت نظرتون . بله ماشین هم میتونه دارای تعابیری باشه برای ما .

 100. سلام ممنون پست خیلی خوبی بود

کامنت‌ها بسته هستند.