رزق و روزی

رزق و روزی

0
32

با سلامی دوباره خدمت عزیزان سرزمین های دور ، سلامی نو به مناسب سال نو

امید واریم که سالی پر از برکت و خیر و نیکی و شادی و آگاهی رو تجربه کنید .

چندین ماه قبل ، یکی از عزیزان وب سایت ، لطف کردند و ایمیل رو با این مضمون برای من ارسال کردند : آقا شهاب ، سلام ، ما در دانشگاه خودمون استادی داریم که بسیار انسان معنوی و منطقی هست طوری که همه ی ما لحظه شماری میکنیم تا دوباره با این استاد کلاس داشته باشیم و هر بار که با این استاد بزرگوار کلاس داریم ، سوالی رو مطرح میکنیم تا درسهای تازه ای رو یاد بگیریم که دوست داشتم سوال این هفته رو برای شما ارسال کنم تا اگر مایل بودید ، این متن رو در وب سایت خودتون منتشر کنید تا دیگر دوستان هم استفاده کنند و نامی هم از من نبرید لطفا ….

امروز که آرشیو مطالب آماده و نیمه آماده خودم رو نگاه میکردم ، چشمم به این فایل افتاد و دیدم چه زیباست که اگر درس امروز رو با عنوان رزق و روزی شروع کنیم . و از گفته ی این استاد هم بهره ببریم . صحبت رو کوتاه میکنیم تا باهم صحبت های این استاد بزرگوار رو بخونیم و لذت ببریم …

 rezgh

سوال دانشجو : استاد ما جوان ها برای اینکه بتونیم همه نیرو و انرژی خودمان را روی سلوک الی الله بگذاریم یک سری نیاز های اولیه ما باید بر طرف بشه. که نیاز های هر انسان دیگه ای هم هست. مثلاً یک کار و حقوق ثابت داشته باشیم ، یک مسکن و همسر . اما در دنیای امروز همین نیاز های اولیه که در گذشته به راحتی و در سنین پایین بر طرف میشدند،به بزرگترین مشکل ما جوان ها تبدیل شده . ما برای اینکه طبیعی ترین و شدید ترین نیازمون یعنی ازدواج رو بر طرف کنیم با هزار و یک مشکل مواجه هستیم . من کار ثابت ندارم و استخدام نیستم و هرجایی که برای خواستگاری میرم به همین خاطر من رو رد میکنند حتی خانواده های مذهبی ، خودِ من هم تا وقتی یک شغل مشخّص ومعلوم نداشته باشم دائم نگران آینده هستم و نمیتونم روی مسائل معنوی متمرکز بشم.از طرفی با این اوضاع حجاب و امکاناتی که برای دیدن تصاویر س ک س ی وجود داره فشار غیر قابل تحملی روی ما هست . این فشارها و نگرانی ها ، من رو به شخصه داره دیوانه میکنه ، ما باید چه کاری انجام بدیم ؟

پاسخ استاد : بسم الله الرحمن الرحیم . فَوَیلٌ لِلَذّینَ یَکتُبونَ الکتب بِایدیهِم ثُمَّ یَقُولونَ هذا مِن عِندالله لِیَشتَروا بِه ثَمَنًا قَلیلاً فَوَیلٌ لَهُم مِمّا کَتَبَت ایدِیهِم وَ وَیلٌ لَهُم مِمّا یَکسِبون(وای بر کسانی که به دست خود کتاب بنویسند و آنگاه بگویند این از نزد خداست تا آن را به بهایی اندک بفروشند پس وای بر آن ها از آنچه دست هایشان نوشته و وای بر آن ها ازآنچه کسب میکنند) پناه به خدا میبرم از اینکه این سخنان که ایراد خواهم کرد را به خدا نسبت دهم، و یا مخاطبان من دچار این اشتباه گردند، و شهادت میدهم آنچه خواهم گفت استدلالات این حقیر نا کامل است و تنها ملاک بی قید و شرط ،در شنیدن و عمل کردن و اعتقادات، سخن خداوند و اولیاء و پیامبران اوست.

پسرم شما در سوالی که مطرح کردی اشاره ویژه ای به کار ثا بت و استخدامی و همینطور نگرانی برای آینده داشتی. من میخوام این بُعد مسئله روبه عنوان یک مَرَض اجتماعی شایع، امروز برای شما تشریح کنم و ابعاد دیگرش رو در جلسه بعد ان شاءالله چون مسئله مهمی هست. حقیقت این هست که نه تنها دختران و خانواده هاشون بلکه خود شما هم به هر دری میزنید که کار ثابت پیدا کنید. خود شما هم مایل هستید کار ثابت و معلوم و تضمین شده ای داشته باشید، شاید حتی بیشتر از دخترها به این مسئله توجه دارید. اما باید ببنیم چرا؟ اساساً انسان، خصوصاً انسان امروز خواستار نوعی تضمین و ضمانت هست .

ضما نت برای تداوم لذت ها ، آسایش ، ثروت ، دل خوشی ها ، تفریحات و… میخواهد مطمئن شود که همه چیز همیشه خوب با قی خواهد ماند ودچار هیچ نقص یا کاستی نمیشود . بنیاد همه لذت ها ، آسایش ها ، رفاه ها ، امنیت و در کل رسیدن به همه لذّت ها و آرزوهای دنیوی و همینطور در امان ماندن از برخی نقصان ها و یا خطرات دنیوی بر “پول” استوار هست .این طور نیست؟ انسان امروز خواستار یک راه یا روش ضمانت شده و دائمی و راحت برای بدست آوردن پول هست ، به طوری که همواره مطمئن باشد مقدار قابل توجهی پول در موعدی مقرّر به او داده خواهد شد .

فارغ ازاین مسئله که چه عاملی موجب تشدید این تمایل در انسانِ  این عصرِبه اصطلاح متمدّن شده است ، یا اینکه این تمایل چه قدر پلید و مخرّب هست ، مسئله مهم این هست که بر خلاف تصوّر یا توّهم افراد، اصولاً چنین راه و روش ضمانت شده ای در این جهان وجود ندارد ، اگرچه به ظاهر برخی مشاغل این طور به نظر میرسند . آیا تا کنون به حالات این جهان توجه کرده اید؟ به اطراف و اطرافیانتان نگاه کنید . در قرآن چه قدر به نگاه کردن توصیه شده است؟ یکی از سنّت های این جهان “عدم ثبات” است . به نصّ صریح قرآن سنّت خداوند تغییر ناپذیر است. در چنین جهانی که اینچنین حالات آن متغیّر است، سالمِ امروز بیمارِ فرداست و بیمارِ امروز سالمِ فردا، ثروتمند تهی دست میشود و تهی دست ثروتمند ، قدرتمندانِ امروز فردا ذلیل و خوار هستند و ذلیل ِ امروز قدرتمند فرداست . آمدگانِ به این جهان ، از بین ما میروند و ناآمدگان ،به دنیا می آیند.

امروز امنیّت است و فردا خطر،امروز عافیّت است و فردا بَلا.انسانِ نادان همواره نسبت به یک جنبه ی جهان متمایل و آزمند هست، و نسبت به جنبه ی دیگر آن، حالتِ ترس،اجتناب و فَرار دارد.این ترس و این تمایل،یکی از بزرگترین حماقت هایی است که بشر از ابتدا مرتکب آن شده واین حماقت از بزرگترین موانعی است که راه انسان را به سوی حقیقت مسدود میکند .

این حالت انسان در قرآن کریم نیز بیان شده: اِنَّ الاِنسانَ خُلِقَ هَلُوعًا اذا مَسَّهُ الشَّرَ جَزُوعًا واذا مَّسَهُ الخَیرَ مَنُوعًا اِلاّالمُصَلّین الذّینَ هُم عَلی صَلاتِهِم داِئمون(همانا انسان حریص وبخیل آفریده شد و هنگامی که شرّی به او میرسد جزع و ناله میکند و زمانی که خیری به او میرسد نسبت به حفظ آن حریص است و بُخل میوَرزَد مگر نمازگزاران همان کسانی که همیشه در نمازند).

هم چنین مولا علی(ع) میفرماید:” نه لذّت ها و خوشی های این دنیا دائمی است که به آن دل ببندید و نه رنج هایش همیشگی تا از آنها بترسید و اندوهناک شوید ” . درواقع خیر و شر ، لذّت و رنج ، زشتی و زیبایی دو روی یک سکّه هستند . و هرکس یک روی آن را بخواهد ، ناچار ، روی دیگر آن هم در دست اوست .

پس نتیجه این شد که خلاف تصّور مردم هیچ راه و روش ضمانت شده ای برای کسب روزی وجود ندارد . مثلاً اگر کسی به استخدام شرکتی در بیاید شاید دلش خوش باشد که تا آخرعمر رزق وروزی او از این راه تضمین شده، امّا نمیفهمد هزار ویک علّت ممکن است موجب شود که او از این شرکت خارج شود.مثلاً شرکت ورشکست شود،قوانین تغییر کنند،تعدیل نیرو اتفاق بیافتد،سلامتی اش از بین برود یا…..

امّا حالا به نکته ی جالبی رسیدیم و آن این است که خودِ رزق و روزی تضمین شده است.آن هم نه از طرف شرکت ها یا دولت ها ،از سوی خدا تضمین شده است.شما به جای آن که به روش کسب روزی اعتماد کنید، به دهنده ی رزق و روزی و حتّی به خودِ رزق و روزی اعتماد داشته باشید.صبح بعد از عبادت هایتان از خانه بیرون بروید برای کسب روزی،کجا و چطورش را فکر نکنید،امروز از جایی میرسد و فردا شاید از جایی دیگر، امروز کم است و فردا زیاد.به اندازه معقول برای آن تلاش کنید،نه آن قدر کم که از تنبلی باشد و نه آن قدر زیاد که فراغت و حوصله ای برای امور مهم تر و اَبَدی، که برای آن ها خلق شده اید نداشته باشید و به قول مولانا:

جان همه روز از لگد کوبِ خیال    از زیان و سود و از خوفِ زِوال

نه صفایی مانَدَش نه بال و پر    نه به سوی آسمان راه سفر

غیرتِ کار داشته باشید و به هر کاری که حلال باشد تن دهید ونازک و نارنجی نباشید. نگران رزق و روزیِ فردا و پس فردایتان نباشید که این از خواطر شیطانی است.و به جای آن،قناعت،توکّل وتلاشِ معقول داشته باشید. به خودِ روزی اعتماد کنید نه به طریقه ی رسیدن آن . پایان .

ابتدا تبریک میگم که با شوق این متن رو دنبال کردید و در پی آگاهی معنوی هستید . و امید وارم که این متن برای شما مفید بوده باشه .

اما قبل از پایان این درس امروز که نامش هست : رزق و روزی . لازم میبینم که نکاتی رو هم به مبحث امروز اضافه کنم .

هم من و هم شما ، هر یک ، ماهانه مبلغی در آمد داریم ، اما آیا تا به حال به این موضوع توجه کردیم ؟ موضوع رو با مثالی از خودم برای شما شرح میدم . من یک فروشنده فرش هستم که در آمد ماهیانه من بسته به فروش ماهانه ام ، متغیر هست . میانگین در آمد من ، ماهانه ۸۵۰۰۰۰ تومان هست که شاید کمتر هم بشه ، شاید بیشتر هم بشه . خب ؟ داستان من دقیقا مثل این دوستی هست که سوالش رو از استاد پرسید . یک درآمد کم ، هزار و یک مشکل ، موضوع ازدواج .

اگر بخوایم اینگونه حساب کنیم ، در ۲٫۵ سال متوالی ، اگر هیچ خرجی نکنم میتونم یک پراید بخرم ، که البته اون موقع فکر کنم پراید بشه ۳۵ میلیون . پس در نتیجه من باید چند سال دیگه هم دوندگی کنم تا بتونم یک پراید صفر کیلومتر بخرم . پس فکر کنم از همه محتاج تر من هستم و ازدواج هم در شرایط فعلی برای شخص من مناسب نیست .

اما … نکاتی که میخوام بهشون اشاره کنم به همین جا ختم نمیشن . این متنی که در بالا خوندیم ، یک طرف سکه بود . در آن طرف سکه چه چیزی پنهان هست ؟

به شخصه اینطور فکر میکنم که نا امیدی و منفی نگری چیزی جز بد بیاری برای ما به همراه نداره . اما اگر در کنار تمامی سختی های زندگی ، که زشت باشیم و چه زیبا ، چه هنر مند باشیم و چه بی هنر ، چه خردمند باشیم و چه نادان ، چه تحصیل کرده باشیم و چه بی سواد ، با باور داشتن خود ، با دوست داشتن خود ، با اطمینان داشتن به این موضوع که من هم میتوانم یک انسان موفق باشم ، من هم میتوانم یک انسان تاثیر گذار باشم . به شما قول میدم که میتونید فرصت هایی رو برای خود رقم بزنید که حتی فکرش رو هم نمیکردید که این فرصت ها روزی زندگی شما رو از این رو به اون رو کنه .

خود من ، به شخصه به این امید شروع به کار فروشندگی فرش رو آغاز کردم که روزی بتونم خودم یک فروشگاه فرش رو راه اندازی کنم . دو سال از کار من در این فروشگاه میگذره و حال دارم ازدواج میکنم ، با در آمد ماهی ۸۵۰۰۰۰ تومان نزدیک به ده میلیون تومان هم پس انداز کردم . چون در ساعات بیکاری ، مدتی ویزیتور دستمال کاغذی بودم . چون میکس و مونتاژ فیلم و عکس رو بلد بودم ، مدتی رو تحقیق کردم تا بتونم کار عکاسی ها و فیلم برداری ها رو انجام بدم . اما باز هم موفق نبودم . و بالاخره بعد از مدت ها فکرم به کار افتاد . به خودم گفتم ، تو چه رشته ای درس خوندی ؟ آی تی ، چه کاری رو بلد هستی که بتونی پشت لپ تاب انجام بدی ؟ طراحی وب سایت . در همین فکر بودم که صابکارم بهم گفت یک وب سایت برای یکی از دوستانش درست کنم و این کار رو به خوبی انجام دادم و به خودم گفتم ، چرا که نه ؟ چرا من طراحی وب سایت رو آغاز نکنم ؟ کارت ویزیت رو چاپ کردم و شروع کردم به پخش کردن کارت ها . و حالا این کار رو آغاز کردم و خدا رو شکر در این دوماه ، موفق هم بودم . در آمدم از ماهی ۸۵۰۰۰۰ تومان تقریبا به ۱۵۰۰۰۰۰ تومان رسیده .

آیا خداوند میخواد که من درآمد کمی داشته باشم ؟ هرگز .

آیا خداوند میخواد که به خاطر در آمد کم ازدواج نکنم ؟ هرگز .

آیا خداوند بد بنده های خودش رو میخواد ؟ هرگز .

آیا خداوند راه ها رو بر من بسته بود ؟ باز هم هرگز .

آیا چون دست در شغل ها زیاده ، من باید نسبت به انجام هر کاری نا امید باشم ؟ نخیر .

حال اگر اینگونه فکر کنیم چی ؟

خداوند میخواد که من به خودم اعتماد کنم .

هر انسانی دارای استعداد هایی هست که باید خودش اونها رو شکوفا کنه .

خداوند انسانی رو که با امید تلاش میکنه ، نا امید نخواهد کرد .

تمام راه ها باز هست ، به این شرط که من اون مسیر ها رو بسته نبینم .

اگر در این شهر ده شرکت طراحی سایت هستند که کارشون عالیه ، من هم میتونم یکی از اون ها باشم .

دوستان عزیز ، ما نباید در گوشه ای بنشینیم و به تاریکی هایی که در ذهن ما وجود داره لعنت بفرستیم ، بلکه باید در این تاریکی شمعی روشن کنیم تا با تلاش های خود این روشنایی رو بیشتر و بیشتر و کنیم .

این مطالب را بخوانید :

حاج آقا صالح راد : که در پست حباب ها زندگی نامه ی ایشون رو خوندیم ، که از شاگردی به تجارت جهانی رسید .

خواننده ی پاپ رضا صادقی : در رستوران های ساحلی شمال خوانندگی میکرد و شبی ۵ هزار تومان در امد کسب میکردند . اما الان چی ؟ یکی از معروف ترین خواننده ها با در آمد عالی .

اقای کنتاکی : تا حالا اسم مرغ کنتاکی به گوشِتون خورده ؟ به طور حتم چندین بار تا حالا این غذا رو میل کردید . آقا کنتاکی یا آقای کلونل ساندرز ، انسانی که از کودکی بی خانمان بود و سال های متوالی مشغول به کار در پمپ بنزین بود و برای همکاران خود همیشه آشپزی میکرد ، رفته رفته با ترکیب یازده ادویه پودری درست کرد که آن را به مرغ ها میزد ، و مرغ رو سرخ میکرد .

روزی نوه ی آقای ساندرز ، ازش پدر بزرگ هدیه ای رو درخواست میکنه ، چون پدر بزرگ پول کافی برای این کار رو نداشته ، شرمنده میشه و تصمیم میگیره شغل جدیدی رو برای خودش پیدا کنه ، میبینه چیزی جز مرغ پختن بلد نیست ، پس پودر مرغ خودش رو به رستوران ها و فست های مختلف میبره تا بازاریابی کار خودش رو شروع کنه ، بیش از صد رستوران و فست فود ، پیشنهاد اقای کنتاکی رو رد میکنند ، تا اینکه بالاخره یک فست بود ، این پیشنهاد رو قبول میکنه. و اینگونه مرغ کنتاکی در سراسر امریکا و سراسر جهان معروف میشه و به ازای هر مرغ کنتاکی توسط مردم مصرف میشه ، ۵ سنت به حساب این آقا واریز میشد تا اینکه آقای کنتاکی ، امتیاز این پودر رو ، به شرکت کی اف سی ، به مبلغ ۲ میلیون دلار فروخت .

مثال ها فراوان هستند . هر یک از شما عزیزان میتونید در حرفه و هنری که بلد هستید بهترین باشید . تنها به این شرط که خودتون رو باور داشته باشید و از تلاش های خودتون نا امید نشید .

رزق و روزی به تلاش و همت شما بستگی داره ، به افکار مثبت شما بستگی داره .

اگر تنگ نظر باشید ، تنگ روزی هم خواهید بود .

زمانی که یک شغل رو آغاز میکنید ، به ده سال آینده این شغل نگاه کنید ، نه حال حاضر .

اگر ترسی به سراغ شما میاد ، به مقابله با اون ترس بپردازید .

اگر ترس بی پولی به سراغ شما میاد ، مشغول به کسب در امد بشید .

اگر ترس ازدواج به سراغ شما میاد ، به پیشواز ازدواج برید .

نظرات شما تکمیل کننده این پست هستند ، پس هم در نظرات شرکت کنید و هم نظرات دوستان عزیز رو که از من هم بهتر مینویسند ، مطالعه کنید . شاد و تندرست باشید . شهاب

%d8%aa%d9%84%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%85-%d8%b3%d8%b1%d8%b2%d9%85%db%8c%d9%86-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%d9%88%d8%b1

شهاب دلفان آذری 7 سال است که چشمانم با نگاه دیگری به دنیا باز شده است. شاید بتوان گفت 7 ساله ام. زندگی توامی از عشق و شوق تسلیم بودن در برابر خدایی است که آفریننده ی عشق است. رفته رفته تعالیم و مفاهیم بالاتری را کسب میکنیم. در یادگیری مطالب کوتاهی نکن. زمان همیشگی نیست. یک روز وقت رفتن من و تو نیز می آید. آن زمان سرنوشت ساز است. بگذار رو سفید باشیم. دنیا از آن چیزی که در ظاهر می بینی بسیار عمیق تر، با ارزشتر و معنوی تر است. تنها کافیست که بخواهی خدایت را بشناسی. اگر شاگرد حاضر باشد. استاد نیز حاضر میشود.

دیدگاه(۳۲)

 1. بنام خالق ثروت و فراوانی
  خیلی ممنون از این مطلب فوق العاده
  به لطف خدا از ١۵ سالگی روی خودم کار میکنم و بعد از گذشت ٢ سال و چند ماه موفقیت های مالیِ زیادی بدست اوردم
  و اما چند روزی هست که درگیر ی سری سرمایه گذاری های جدید تو سال نو بودم و ازونجایی که عدد نسبتاً زیادی هست این ترس تو دلم افتاده بود که اگه جواب نده چی و از خدا خواستم که مثل همیشه هدایتم کنه که بطور اتفاقی وارد سایت شما شدم و این مطلبو خوندم و خدا از طریق گفته های این استاد دانشگاه با من صحبت کرد و گفت که رزق تو تضمین شده، نگران مسیرش نباش اگر این موقعیت به اندازه کافی پولساز نباشه از راه دیگه ای من سودی که بایدو میکنم
  و در اخر تشکر میکنم از شهاب عزیز که دست خدا شدن برای من.
  در پناه الله یکتا شاد و ثروتمند باشید❤️

  1. سلام به شما علی عزیز. ان شالله که حرف استادتون درسته، اما شما هم به هوش و دانش خودتون تکیه کنید. و یقینا روزی ما از قبل نوشته شده. اما تلاش ما و صداقت ما و اعمال ما نقش بسزایی داره ، حتما پست بادکنک ها رو مطالعه کنید.

 2. سلام به شهاب عزیز :
  هم مطلبهای خوبت رو خواندم و هم تمامی نظرات رو که دوستان به اشتراک گذاشته بودند را
  شاید از دید بعضی ها من برای کار کردن کمی دیر اقدام کردم اما اینطور نیست
  با کمی صبوری و حوصله که به خرج بدید ، خلاصه وار داستان زندگیم را عرض میکنم .
  ۵۳ سال سن دارم دارای همسر و دو فرزند پسر هستم
  هر دو دانشجو هردو بصورت آزاد تحصیل میکنند
  در حال حاضر مستئاجر هستم تا الان حدود ده ماه هست که کرایه خانه ام عقب افتاده
  و صاحب خانه ام حتی یکبارهم به رویم نیاورده که کرایه ات عقب افتاده ، جالبتر اینکه یک وام ۲۶%را هم که میخواستم بگیرم جلوتر از من داخل بانک بود . از دار دنیا قطعه زمینی به ارث رسیده به همسرم در یک روستا داریم و دیگر هیچ که به هیچ کار نمی آید و الا ماشاالله از تنگی رزق و بدهکاریها و خرابی موتورسیکت وهرچه که به فکر تان بیاید .

  تا اینجا که خسته نشدید ؟

  خدا را شکر که خسته نشدید : ای یک روی سکه بود

  و اما روی دیگر همان سکه :

  با توکل به خدا چندین اختراع پول ساز و چند ده تا طرح کارآفرینی را تا الان به یاری فقط و فقط خدا آماده کردم که انشا ءالله و به یاری الله شروع به انجام تک تک طرح ها بکنم .
  آرزوم این بود که از همه شکست هام فیلمی تهیه میکردم تا به نسلهای آینده خودم نشون میدادم که واقعا ازمنفی صفر به ..؟.. رسیدم
  اما محقق نشد ولی برای پیروزی های آینده ام خوشحالم که همه امکانات دور و برم فراهم شده شاید بگید مثلا یکی از این امکانات را نام ببرم باشه ، یکی همین ( کامپیوتر و اینترنت ) که سر مجموع برایم ۲۵۰ هزارتومان تمام شد . کامپیوتر( کامل ) دوران عهدعتیق۱۲۰هزارتومان
  نصب یک خط اینترنت خانگی ۱۳۰ هزارتومان و بزرگ ترین واجب ترین ابزاری را که نیاز بود را از خدای متعال به امانت گرفتم و بکار بستم .

  چیه ؟ دنبال چی هستید ؟ شاید دنبال اون امانتی ای که خدا به من داده هستید ؛ هان ؟ باشه بهتون میگم و لی باید اول سه کار بکنید
  ۱- یک نفس عمیق بکشید ؛شاید دوتا شاید سه تا هرچقدر که خدا رو دوست دارید
  ۲-اگر روزه نیستید یک لیوان آب گوارا بنوشید ؛ نه زیاد سرد و نه زیاد گرم
  ۳- آماده اید سومی را بگم ؟ باشه ؛ ادامه مطلب رو بخوان
  من از خدای خودم – همت – قدرت – جرعت – هوش – عقل – ذکاوت – برکت – ثروت – علم – دانش – آگاهی – سلامتی – بخشش تمامی گناهانم
  – طول عمر فراوان – عزت – شرف – آبرو – مقام – منزلت – توفیق روزافزون عبادت و بندگی خودشو ازخودش فقط از خودش خواستم و هر کدامش رو که داد ( نعمت ) بود و هست و هر کدامش را که نداد ( …. ) بود که نداد . جای خالی را خودت پر کن
  در آخر یک پیشنهاد کار آفرینی میدم که اصلان نیاز به سرمایه ندارد و نیاز به بلد بودن ندارد کل چیزی را که میخواهد را از فرزندت و یا برادر و خواهرت و یا هم کلاسی هایت و از هر کسی دیگر که عقلت میرسد قرض بگیر و آن هم یک خودکار و یک دفتر است که برگ های آن را ذهن تو مشخص میکند که باید چند برگ باشد و شروع به نوشتن زندگی نامه ات بکن من از اول کودکی شروع به نوشتن کردم و تمام دوران را با خاطرات خوش گذراندم به نوجوانی که رسیدم دوستانم را به خاطر آوردم و آن دوران خوش مدرسه . و هر چقدر به خودم فشار آوردم که جنبه های منفی و خاطرات تلخ آن دوران را به یاد بیاورم متوجه شدم که نمیتوانم و تازه فهمیدم که …………….

  بیرون زتو نیست هر آنچه در عالم هست
  ازخود بطلب هرآنچه خواهی که تویی
  این جهان کوه هست و فعل ما ندا
  سوی ما آید ندا ها را صدا

  از صبوری تان سپاسگزارم

  ۱۷/آبان/ هزارو سیصدونود گنج
  ۰۹۱۲۱۹۶۲۱۱۵
  بنده ای از بندگان خدا
  آدرس سایت درست است اماتا چند روزی فعلا برای یک سری تعغیرات قطع میباشد

  1. ممنون از درج نظر و دیدگاهتان محمد عزیز
   ان شاالله که همیشه در تمام مراحل زندگی خود سر بلند باشید.
   قدر صاحب خانه را بدانید که این طور صاحب خانه هایی بسیار کم هستند.

 3. سلام پستتون عالی بود انرژی مضاعف گرفتم…..واقعا متشکرم

 4. سلام آقا شهاب عزیز.خیلی متن زیبا و جالبی بود.من خودم به شخصه موضوع رزق و روزی رو درک کردم.من از ۱۸سالگی شروع بکار کردم با ماهی ۱۰۰۰۰تومان.اون موقع خیلی دوست داشتم وارد دانشگاه بشم اما شرایط مالی اجازه نمیداد و من هم مشغول بکار شدم.تا جایی که ۵سال پیش تا ساعت ۹کار میکردم تا بتونم ۲۳۰۰۰۰تومان دریافت کنم.ولی دست از تلاش بر نداشتم و الان هم کارم رو دارم و هم دانشجو هستم و خدارو شکر الان ماهی ۵۰۰۰۰۰دریافت میکنم.درسته درآمدم شاید کم باشه اما خدا به این پول چنان برکتی میده که محتاج هیچ کس نباشم.خدارو شکر.و خوشحالم از اینکه با سایت شما آشنا شدم امیدوارم که بتونم از مطالب شما عزیزان استفاده کنم و ضعف های وجودم رو برطرف کنم.

  1. سلام به شما خواهر گرامی !
   خواهری سخت کوش ! خواهری برد بار !
   چند روز پیش که به کمیته امداد رفته بودیم برای کاری…. اون شخصی که اونجا کار میکرد بهم گفت ماهی چقدر در آمد داری ؟ گفتم ۱ تومن . اونم گفت من الان ۱۳ ساله تو کمیته امداد هستم و کارمند هستم از تو کمتر در میارم . اما تا به امروز اصلا لنگ نموندم . گفت این حقوق منو لنگ نذاشته . چون به کاری که دارم میکنم ایمان دارم . این گفته ی شما منو یاد اون دوست عزیز انداخت . خدا ان شاالله ب ه شما سلامتی و روزی پر برکت اعطا کنه

 5. اینم بگم دوستان گفتم از۱۴ سالگی اماااااااامتولد سال ۷۰هستم من اعتماد به نفس واااااااالایی دارم کاذب نیست ،ومن از این نعمت خوشحالم ،من وقتی درکاری موفق میشوم ازخود تعریف میکنم البته اخرش واولش میگم بالطف وحمایت خدا وگرنه من بی او هیچم

 6. اقاااااااااااااااااشهاب هی من میخوام بگذرم ونظر ندم ولی واقعا وبلاااااااااگتون معرکست الهی خدا هیشه باشما باشه وموفق وموید باشید من همون خانمم که هی میام نظر میذارم سوال میپرسم
  من از۱۴سالگی مشغول بکار شدم وخرج ۴نفر ادمو میدم وبرا همسرم مغازه زدم اره من اینکارو کردم من زنم فقط با ۵۰هزارتومن شروع کردم ولی هنوووووووووز سختی میکشم اما خم به ابرو نمیارم تا خانواده ام کمبود نداشته باشن فقط هم بخاطر موج مثبت ودوری از منفیهاست البته اگرحق تعاب نبود من موفق نبودم اوست که مراااایاری کرد …..دوستش دارممم خداااااایا بخاطر تمام نداشتهایم شکر وداشتهایم شکر

  1. سلام به شما بنده خدا عزیز .
   خوشحالیم از اینکه خوشحالی شما رو می بینیم . ان شاالله بتونید بیش تر از این ها پله های موفقیت رو کسب کنید .

 7. شهاب جان من قبول دارم خدا روزی رسونه …همیشه ام به خونوادم میگم من برای ازدواج از مسائل مادی نمیترسم…
  اما با شرایطی که دارم ظاهرا برای ازدواجم نیاز هست این تابستون کار کنم.
  من چندین کار تو زهنم هست اما این کار ها نیازمند کمی سرمایه اولیه ست که باید خونواده تامین کنه و اوناهم میگن دست زیاده…مغازه اجاره ای سال بعدش کارتو یادد میگیره تورو میندازه بیرون خودش کارو دستمیگیره…بازار خرابه…فکر درست باش…در عین حالی که میگن برو کار کن با کار مشکلی نداریم..
  من الان چندین طرح تو زهنمه
  این تواناییارو دارم
  طراحی با کامپیوتر…مناظر و گرافیک و …
  اتو کد
  رفع عیبهای کامپیوتر
  تدریس زبان..تاسیس موسسه زبان
  ترجمه مقالات انگلیسی
  ترانه سرایی
  اشپزی خوب:)فست فود سنتی…
  داشتن طرحی جوابده برای میوه فروشی
  مشاغل ازاد ..فروشندگی..
  خب من الان چیکار کنم چطوری شروع کنم?
  بزنم از خونه بیرون دنبال کار?
  رو کارت مهارتامو چاپ کنم..
  موندم..این تابستون حتما باید کار کنم
  از ملکوتیان اسمون خواستم بهترین کار رو بهم بگن..
  نظرت رو راحت بگو داداش…خودت رو کدوم متمایلی بنظرت خوبه..

  1. سلام مهدی جان برای شروع یک شغل یک : باید از منفی بافی فاصله گرفت ، دو : باید واقع بین بود و خود رو گول نزد ، سه : نباید عجله کرد تا ایده ی مورد نظر و صحیح به ذهن شما برسه .
   ایده ای که حدااقل ۶۰ تا ۷۰ درصد مطمئن باشیم که کارمون جواب میده .
   اگر کامپیوتر رو به خوبی بلد هستی ، برو در موسسات و اداره ها و کار تعمیر و نگهداری سیستم ها رو انجام بده ، در روزنامه ها دنبال کار بگرد . با خوش بینی و مثبت گرایی سراغ کار برو .
   با امید به خدا و مثبت گرایی چند ماهی کار کن تا سرمایه مورد نظر رو کسب کنی و بعد برو و شغل مورد نظرت رو شروع کن .
   در یک کلام از کار نترس . نذار دیگران هم روی تو تاثیر منفی بذارن . اما با خودت واقع نگر و واقع بین باش .
   اگر شکست هم خوردی نا امید نشو ، هر شکست یک تجربه برای رسیدن به موفقیت محسوب میشه

 8. سلام
  بقول یکی از بیزنس من ها:سعی کنید همیشه رویای تان رو خود بسازید اگر رویای تان را نسازید دیگران شما را استخدام میکنند که رویایشان را بسازید

 9. سلام بر دوستان سرزمین های دور چه پست زیبایی بود اتفاقا” بحث دیروز ما هم همین بود. دیروز داشتم برای دوستان میگفتم که یکی از فامیلها که یه پسر داره و دیگه بچه نمیخواستن باردار شده اون هم دو قلو و هر دوتا باز پسر هستن و اول که شنیدن شروع کردن به گریه و زاری..
  دوستان میگفتن واقعا” ترسناکه اما بعضی ها از آینده نمی ترسن گفتن آدمهای سطح پایین جامعه از آینده نمیترسن و فکر نمیکنن که بچه مسئولیت داره منم که خیلی رک هستم گفتم درست میگین هیچ کاری رو فکر نکرده نباید انجام داد اما دقیقا” در مورد ازدواج و فرزند منم هم مثل اون کم سوادها و افراد پیر فکر میکنم چون وعده خداوند رو خودم تو قران خوندم که برای ازدواج و بزرگ کردن فرزند از تنگ دستی نترسید خداوند روزی رسان است و به عینه در زندگی هم بارها و بارها نتایج این قانون الهی مشاهده کردم.
  اما در مورد خودم اینقدر درگیر کار کردن هستم که به عبادت و و پیشرفت روحی خودم نمی رسم و آرزو میکنم یه روزی این ترس دست از سرم برداره و جویای عزیز هم کمکم کنه تا بتونم کمی از این فشار کاری کم کنم و بیشتر به فکر معنویات و حتی زندگی کردن باشم. چند بار ای اف تی تغییرات را رو کار کردم و به دلیل اینکه بیشتر نیاز داشتم کار کنم نیمه رها شده.

  1. با سلام بر شما
   آیلین جان تا زمانی که تصمیم نگیریم به خودمون نگاهی عمیق بندازیم همیشه ذهن ما رو با زیرکی به نکاتی مشغول میکنه که از خود و واقعیت ِ وجودیم جدا بیفتیم و مداما با خود تکرار کنیم : راه خودشناسی مال ِ آدم ِ بیکاره ! وقت برای این کارها بعدا پیدا میشه فعلا وقت ِ کارهای دیگه اس ! وقتی امور ِ عادی و مالی ِ روزانه رو درست انجام بدی خودبخود توی راه درستی ! آدمی توی ِ راه ِ درست داره قدم برمیداره که به فکر ِ نون درآوردنه حلاله بقیه اش کشکه ! این حرفا مال ِ شیکم سیراس ! و….
   ولی واقعیت اینه که : ما درگیریم و وقت نداریم چون خود را نشناخته ایم و درجه های اولویت ِ شناخت را گم کرده ایم ، تا برای خود و شناخت ِ خود وقت نگذاریم اینقدر درگیریم ! وقتی خودمان را شناختیم دیگر به مرحله ی سرازیری ِ اولیه دست یافته ایم و به مرور گم کرده هایمان را پیدا میکنیم .
   پیشنهاد ِ من به شما برای ِ این مرحله از رشد ِ روحی تون ، خواندن ِ کتاب ِ نیروی حال ، و کتاب ِ تمرین ِ نیروی ِ حال نوشته ی اکهارت تله است . درک ِ اینکه شما موجودی فراتر از آنچه هستید که میپندارید و اساسا شما آنچیزی نیستید که با آن همزاد پنداری میکنید ، شما را به فراسوی ِ دیدی دیگر از خود و زندگیتان رهنمون میگرداند .
   خیر پیش و در پناه حق
   جویا

 10. با سلام اقا شهاب من خودم به شخصه از افرادی که راه رو کم میارن خیلی بدم میاد ولی اونا رو هم مقصر نمیدونم چون بیشتر شون اگاهی ندارن راستش این دنیا معلول هست و به عبارتی خود ما علت هستیم {اگه شما ثروتمند هستید تقصیر خودتونه و اگه فقیر هم هستید تقصیر خودتونه } راستش خود من تو موقعیتی قرار گرفتم که باید به یه هدف خیلی بزرگ میرسیدم البته الان کوچکه ولی از نظر ارزشی خیلی برام ارزش داره و مهمه
  ومیتونم بهتون بگم که روزای اول که به این هدف فکر میکردم من قطره بودم و اون هدف دریا یعنی اینجوری بود ولی به خودم ایمان داشتم و اصلا راه رو کم نیاوردم و با یک فکر مسخره شروع کردم شاید هدفی من میخواستم بهش برسم به درامد چند صد میلیونی یا شاید چند میلیاردی نیاز داشته باشه تا محقق بشه ولی فکری که من داشتم شاید ماهی ۸۰۰ تا ۱ میلیون خورده ایی رو حل میکرد و نه بیشتر ولی به لطف خدا با افرادی که موفقیت رو اموزش میدادن اشنا شدم همینطور قانون جذب رو دارم یاد میگیرم به لطف خدا و این هدف برای من مثل اب خوردن شده البته هنوز محقق نشده ولی میشه
  چند وفت پیش هم بهتون یک ادرس رو دادم تو اینترنت اگه بزنید محمد امین عرفانی زاده میاره جز ۱۰ هیپنوتراپیست برتر امریکا هستن و به گفته خودشون که تدریس زبان انگلیسی داشتن و ماهی شاید ۱۵۰ تومن هینجاها در امد داشتن با استفاده از قانون جذب و .. و پروگرم کردن ضمیر ناخوداگاه شون و خلاصه مباحث مربوط به موفقیت به یکی از افراد موفق تبدیل شدن و درامد های میلیون دلاری کسب میکنن و و همش هم بر میگرده به خود انسان اصلا ربطی خیر الهی و … هم نداره و اقا صالح هم که شاید از عرش و به فرش رسیدن به خاطر حفره های ذهنی شون بوده که درگیرش شدن یا {چیزی که اگر به سایت مربوطه سایت اقای عرفانی زاده بروید توضیح داده میشه
  و هر انسانی میتونه ثروتمند بشه در هر زمینه ایی عشق . تحصیل.پول و … این انسان حالا میتونه معنوی ترین فرد روی کره زمین باشیه یا نه بر عکس این قضیه
  یک بار دیگه میگم دنیای اطراف ما معلول هست و خود ما علت هستیم
  و حتما اقا شهاب و بینندگان سری به سایت اقای عرفانی بزنید و مطالب رو لطفا دنبال کنید کتاب هایی دست نوشته خود ایشون هست و اونا رو دنبال کنید بخونید {دوستان فکر نکنید که دارم تبلیغ میکنم قصد من فقط اینه که به خودتون پی ببرید}
  و لطفا به این صفحه بروید و جزوه راز و رمز های ناگفته ذهن رو دانلود کنید
  http://erfanizade.com/untold-secrets-of-mind-ebook
  ادرس اصلی سایت:

  http://erfanizade.com/
  و حتما در خبرنامه عضو بشید

  1. سلام سعید جان ممنون که تجربیات خودت رو با ما در میون گذاشتی ، ناباوری خود ، عدم اعتماد به نفس ، گفتن این کلمه که من نمیتونم ، دیگران میتونن ، سال های بسیاری هست که بین ما ایرانی ها رواج پیدا کرده ، که اصلا هم خوب نیست ، ما هم تا اونجایی که میتونیم داریم سعی میکنیم که این کمک رو به دوستان عزیز داشته باشیم که بتونن به خودشون اعتماد داشته باشن و همه چیز رو گردن خداوند و تقدیر نندازن .
   از تو هم ممنونم که این سایت اقای عرفانی زاده رو معرفی کردی ، امید وارم که مفید باشه برای همه

   1. و اقا شهاب تو پست گفتین که اگه ترس از پول دارین به جنگ این ترس برید و برید کار کنید کسب درامد کنید
    خوب اگه اون جزوه هه رو که گفتم بخونید شاید نظرتون اصلاح شه
    چون به جنگ این قضیه رفتن فقط شاید بی پولی بیشتری به بار بیاره

    1. سلام سعید عزیز ، به نکته ی بسیار جالبی اشاره کردی ، منظور از گفتن به جنگ چیزی رفتن ، یعنی نترسیدن از اون موضوع و حل و فصل کردنش هست ،
     و صحبت شما کاملا درسته ، اگر ما بخوایم با هر موضوعی درگیر بشیم ، مشکلات و گرفتاری ها رو بیشتر و بیشتر میکنیم و کمکی به اصل ماجرا نمیکنه .
     که این مطلب رو در پست نیروی حال باید به خوبی توضیح بدم و بهتر این هست جمله ی جنگ رو با جمله ی سمت عوض کنم ، ممنون از تو سعید جان . اون متنی که در نظر قبلی گفتی هم خیلی خیلی زیبا بود . سپاس .

 11. سلام جواب را در یافت کردم خیلی ممنون و تشکر از زحماتتان

 12. سلام من یک سوال در قسمت تماس با ما نوشته بودم که شخصی بود هنوز جوابش را در یافت نکردم منتظر جواب هستم خیلی ممنون خدا یارتان

 13. سلام به همه ی دوستان
  آقا شهاب از مطلب خیلی خوبتون خیلی ممنونم.اول میخواستم برای شما و خانومتون شیدای عزیز آرزوی خوشبختی در پناه خدا رو بکنم.
  پستتونو که خوندم خیلی امیدوار شدم انگار خدا داشت از لابلای جملات شما به من میگفت نگران نباش.
  من الان یه چند وقتی هست ترس از آینده ی شغلی گرفتم چون دانشگاه آخراشه.درسته زن هستم ولی دوست دارم خودم کار کنم و مستقل باشم مثل مامانم که واقعا الگوی فوق العاده ای بوده برای من.
  ولی از یه طرف هم همش تو ذهنم این چیزا میپیچه که هیچی بلد نیستم یا حرف استادامون که بازار کار خوب نیستو دست زیاده باید بجنبینو. خودمم راستش آدمیم که از کار کردن میترسه یعنی برای ارایه پروژه به استاد پدرم در میاد از استرس حالا چه برسه آدم بخواد به مشتری پروژه تحویل بده .بعدشم فکر میکنم خیلی اونجوری که باید درس نخوندم و کلا چیزی یاد نگرفتم (این از تنبلی هم بوده علاوه بر استرس)
  خلاصه همه ی اینا باعث شده ناامید شم و ترم قبل و این ترم درسم خیلی افت کرده.
  ولی واقعا حرفای شما امیدوارم کرد بعدم به قول دوست عزیزمون بنده مگه به مهربونیه خدا ایمان ندارم پس وقتشه اعتماد کامل کنم به خودش. اعتماد کنم که خودش جایی رو که من میترسم برم به زیبایی منو میبره طوری که از بهترین حالتی که ذهنم میتونه تصور کنه زیباتر باشه.کسی که همه چیز منه
  در پناه خودش باشین

  1. با سلام
   ترانه جان ” ای اف تی ” برای رفع ترس از چیزهایی که بهتون در مورد کار پیدا نکردن گفته شده و همینطور برای جذب ِ کاری که به اون علاقه دارید بسیار کارسازه . ساختن یک سناریو و انجام اون برای چند هفته به صورت مستمر شما رو به خواسته تون میرسونه .
   خیر پیش
   جویا

   1. سلام جویای عزیزم
    راستش خیلی وقته میخوام ای اف تی رو هم شروع کنم حتی سناریو هایی رو که لطف کردی و گذاشتی توی بخش کتابخونه رو دانلود و بعد پرینت کردم ولی چون شروع به ریکی کردم وقتم صرف خوددرمانی با ریکی میشه بعد با خودم میگم خوب همین کار ای اف تی رو میکنه.نمیدونم دوست داشتم نظر تو رو بپرسم که کدوم بهتره چون تو هر دو خیلی خوب کار کردی؟
    از تو و آقا شهاب خیلی ممنونم که سایت راه نور رو معرفی کردین با ریکی خیلی حالم بهتره ،خداروشکر میگرنم به طرز عجیبی خیلی بهتره.چندین سال هست میگرن دارم (البته ریشه اش توی همین استرس هاست فکر کنم)
    ایشالا ای اف تی رم شروع میکنم.خیلی ممنونم از راهنماییهای همیشه خوبت
    ایشالا سال خیلی خوبی داشته باشی جویای عزیزم پر از نور و عشق در آغوش حق

    1. با سلامی دوباره
     همونطور که قبلا هم خدمت ِ تمامی دوستان گفته شده ، هر کدام از این راهکارهای مثبت ( به کار گیری انرژی ریکی ، گفتن جملات مثبت ، مثبت اندیشی ، دعای مثبت کردن ، روبروشدن با مواردی که از نیمه ی تاریک وجود به طور مستمر با آنها مواجه میشوید و رها کردن آن صفات و بکارگیری ِ جملات مثبت برای فیکس کردن صفات ِ جایگزینشان ، استفاده از ای اف تی ، مدیتیشن و … ) هر کدام ، راهکارهایی برای شناخت ِ قدرت ِ خود در ترمیم ِ تمامی مشکلاتی ایست که در زندگیتان با آنها روبرو میشوید و یا رسیدن به ارزوهایی که در دل میپرورانید . چنانچه در گفتگوهای پیشین نیز خدمتتان عرض شد ، هر کدام از این راه ِ حلها نیاز به انجام و پشتکار در اجرا را میطلبد تا در زمانی فیزیکی ، آنچه را که میخواهید در دنیایتان بوجود آورند و این زمان ،بسته به گشوده شدن ِ شما و افکارتان بر معنای قدرت ِ درونتان صورت میگیرد و مدتی متفاوت برای افراد متفاوت میطلبد ( این زمان همان مدتی ایست که شما از درون به این موارد و قدرت درونتان ایمان پیدا میکنید ) . ولی نمیتوان گفت هیچکدام از این روشها بر دیگری برتری دارد بلکه به عقیده ی شخص ِ من تمامی این روشها در جای ِ خود زیباست و برای موضوعی ممکن است بهتر از بقیه کار کند ؛ با این حال باز از نظرِ شخص ِ خود ِ من ، ای اف تی متدی بسیار جدید و بسیار سریع است تا در کنار راهکارهایی که در بالا قید شد ، وجودتان را زودتر به توازن رساند و در مورد هدفِ بخصوصتان و رسیدن به آن ، سریعتر راه را برایتان باز کند .
     برای امتحان هم که شده موردی بخصوص در زندگیتان را در نظر بگیرید که برایتان غیر ممکن مینماید و هر روزه بر روی ِ آن تپینگ ( ای اف تی ) را انجام دهید ( کارهای معمول را مانند ریکی ، مدیتیشن ، مثبت اندیشی ، دعای روزانه و شبانه را نیز انجام دهید ) ، پس از چند هفته خواهید دید چگونه به راحتی در جایگاهی قرار دارید که آرزو داشتید.
     در پناه حق و خیر پیش
     جویا

     1. خیلی خیلی ممنونم جویای عزیز از راهنماییت.حرفات خیلی درسته، باید یه کاری رو آدم مستمر انجام بده تا نتیجه ببینه.ایشالا شروع میکنم به انجام مستمر ای اف تی. 🙂
      در پناه حق باشی ایشالا

 14. من با خوندن این مطلب خیلی امیدوار شدم.سعی می کنم هر روز با ترس کمتری سراغ کسب رزق و روزی حلال برم….فرق نمی کنه از کجا برسه ..بلاخره از یه جا می رسه شاید امروز کم باشه فردا زیاد…من تلاشمو می کنم و نمی ترسم..اگه به خدا اعتماد نکنم پس به کی باید اعتماد کنم؟

  و نیز در آمد و شد شب و روز، و رزق (و بارانى) که خداوند از آسمان نازل کرده و بوسیله آن زمین را بعد از مردنش حیات بخشیده و همچنین در وزش بادها، نشانه‏ هاى روشنى است براى گروهى که اهل تفکرند! (۵)
  اینها آیات خداوند است که ما آن را بحق بر تو تلاوت مى‏کنیم; اگر آنها به این آیات ایمان نیاورند، به کدام سخن بعد از سخن خدا و آیاتش ایمان مى ‏آورند؟! (۶) (سوره جاثیه)
  خدای مهربونم من همیشه سرشار از نیاز هستم و اگه تو اونها رو برطرف نکنی کی میتونه ؟
  من به تو اعتماد کردم و دیگه بقیه اش مهم نیست….همین حس خوب اعتماد برام کافیه…و تو همون کسی هستی که سالها دنبالش می گشتم تا بهش اعتماد کنم. حالا که پیدات کردم دیگه ول نمی کنم………….رابطه ما تنها رابطه ایه که تو از من چیزی نمی خوای و من سراپا خواسته ام.ممنونم که مثل بقیه چیزی از من نمیخوایو بی سروصدا به من عشق می ورزی…حتی انتظار نداری که من خوبی هاتو بفهمم…خلاصه هرچی از معرفتت بگم کم گفته ام.تو همیشه منو شرمنده کردی خدا.

  1. سلام بر بنده ی عزیز ، که با شوق بسیار ، تمام مطالب رو ریز به ریز میخونه ، حقا که اسم شما هم مانند وجودتون ، بندگی رو به همراه داره و ان شاالله که مطالبی که میخونید براتون مفید هست و توشه ی مسیر انسانیت شما خواهد شد . شاد و سربلند باشید .

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قبل از ارسال دیدگاه معادله زیر را پاسخ دهید. *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.